Harmonogram wdrażania MUX1

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: a.d. »

DVBManiak pisze:No właśnie, dziwne.
http://www.mi.gov.pl/files/0/1791825/Pl ... nikBIP.pdf
W tym materiale ministerstwa Infrastr. pdf jest przynajmniej jedna pomylka:
  • Rzeszow Mux-1 jest podany jako K32 na ktorym bedzie emisja po ASO Mux-2
Mux-1 Rzeszow bedzie w SFN z Mux-1 K52 Bieszczady-G.Jawor

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: twmichal »

Na kanale 52 nadawany jest MUX-2 z Tarnawatki, a w analogu Polsat z Krosna, TVP2 z Soliny i Jaworzyny Krynickiej oraz TVP1 z Rytra.

Czy MUX-1 z Suchej Góry nie miał być nadawany na k.42, gdzie obecnie jest MUX-3?

Bartt

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: Bartt »

Już kiedyś pisałem że podobnie jest planowane z MUX2 w okresie docelowym.

Sucha Góra k32
Solina/Jawor k32

i niewiadomo czemu:

Zamość/Tarnawatka k32

Jak to kiedyś ktoś powiedział: "Gdzie tu sens, gdzie tu logika"

Dobrze że nasi urzędnicy nie zajmują sie Tv-Sat bo pewnie też by to sknocili :evil:

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: a.d. »

twmichal pisze:Na kanale 52 nadawany jest MUX-2 z Tarnawatki, a w analogu Polsat z Krosna, TVP2 z Soliny i Jaworzyny Krynickiej oraz TVP1 z Rytra.

Czy MUX-1 z Suchej Góry nie miał być nadawany na k.42, gdzie obecnie jest MUX-3?
Miedzy Tarnawatka a Sucha Gora bedzie strefa kanalowa(tzw.allotment) z Lezanska, tam Mux-1 bedzie nadawany na K43.
  • Napisalem wyraznie po ASO

Peter_CA

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: Peter_CA »

s80 pisze: TAAK? To włącz NTC a zarazem jakiś mixer, odkurzacz czy kosiarkę na dworze i porównamy czy analog czy cyfra będzie działała, w analogu nawet najgorszy poziom sygnału wraz zakłóceniami od silników oznaczał dzwięk mono i zarysy postaci - dało się obejrzeć
Jeżeli uważasz "zarysy postaci" za telewizję, to twój problem, większość ludzi jest innego zdania a nawet ubogi masowo kupują "pakiety socjalne" platform cyfrowych - ciekawe, czemu nie wystarczają im "zarysy postaci" i 1-2 kanały.
I jeżeli mixer powoduje zacinanie się obrazu, to raczej jest coś nie tak z twoją instalacją. Oczywiście, łatwiej jest obwiniać "złą cyfrówkę", niż siebie.

EDIT: Jeszcze wrócę do tematu "Skrzyczne": Nadajnik ma w okresie docelowym nadawać MUX 2 z mocą 30 kW. Problem: kanał 58 jest blokowany twoim ukochanym analogiem (Polsat). Na kanale 38 nie może nadawać z mocą większą niż 1,25 kW. Dlaczego? Żeby nie zakłócał twój ukochany analog na Słowacji. Oczywiście wszystkiemu jest winna "zła cyfrówka" :lol:

rafal.w

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: rafal.w »

Pytanie do kolegów z Emitela czy podana moc dla Krakowa 25 kw jest to moc na okres przejściowy i czy po ASO dojdzie do zwiększenia mocy nadawczej nadajnika????
Mam nadzieję, że 27.10.2011 uda mi się odebrać MUX3 z nadajnika Kraków Chorągwica choć wątpie w to bo emisja będzie kierunkowa a według mapy zasięgu na stronie http://cyfryzacja.gov.pl znajduję się na pograniczu zasięgu. miejscowość Nowe Brzesko

telemaniak93

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: telemaniak93 »

rafal.w pisze:Pytanie do kolegów z Emitela czy podana moc dla Krakowa 25 kw jest to moc na okres przejściowy i czy po ASO dojdzie do zwiększenia mocy nadawczej nadajnika????
Mam nadzieję, że 27.10.2011 uda mi się odebrać MUX3 z nadajnika Kraków Chorągwica choć wątpie w to bo emisja będzie kierunkowa a według mapy zasięgu na stronie http://cyfryzacja.gov.pl znajduję się na pograniczu zasięgu. miejscowość Nowe Brzesko
Ja bym nie ufał tej stronie bo ja według niej to już powinienem być w zasięgu mux-3 od kwietnia :D A to jest oczywiście niemożliwe. Oczywiście w Twoim przypadku może być inaczej.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: blockbuster »

telemaniak93 pisze:
rafal.w pisze:Pytanie do kolegów z Emitela czy podana moc dla Krakowa 25 kw jest to moc na okres przejściowy i czy po ASO dojdzie do zwiększenia mocy nadawczej nadajnika????
Mam nadzieję, że 27.10.2011 uda mi się odebrać MUX3 z nadajnika Kraków Chorągwica choć wątpie w to bo emisja będzie kierunkowa a według mapy zasięgu na stronie http://cyfryzacja.gov.pl znajduję się na pograniczu zasięgu. miejscowość Nowe Brzesko
Ja bym nie ufał tej stronie bo ja według niej to już powinienem być w zasięgu mux-3 od kwietnia :D A to jest oczywiście niemożliwe. Oczywiście w Twoim przypadku może być inaczej.
Sprawa tej mapy była już wałkowana na tym forum wiele razy. Opracowano ją na podstawie decyzji rezerwacyjnej UKE więc nie przedstawia ona w tej chwili rzeczywistego zasięgu MUX. Bardziej pomocne są mapki zamieszczone przez Emitel na tym forum.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: Jarosław Bałuka »

rafal.w pisze:Pytanie do kolegów z Emitela czy podana moc dla Krakowa 25 kw jest to moc na okres przejściowy i czy po ASO dojdzie do zwiększenia mocy nadawczej nadajnika????
Mam nadzieję, że 27.10.2011 uda mi się odebrać MUX3 z nadajnika Kraków Chorągwica choć wątpie w to bo emisja będzie kierunkowa a według mapy zasięgu na stronie http://cyfryzacja.gov.pl znajduję się na pograniczu zasięgu. miejscowość Nowe Brzesko
W okresie przejściowym jest to 25kW ERP, w okresie docelowym plan GE06 dopuszcza moc do 100kW ERP.
Na TEJ stronie prezentowane są przybliżone mapy zasięgu dla poszczególnych etapów MUX3, tam można w przybliżeniu sprawdzić czy jest szansa na odbiór.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: pablo82 »

Jarosław Bałuka pisze:
rafal.w pisze:Pytanie do kolegów z Emitela czy podana moc dla Krakowa 25 kw jest to moc na okres przejściowy i czy po ASO dojdzie do zwiększenia mocy nadawczej nadajnika????
Mam nadzieję, że 27.10.2011 uda mi się odebrać MUX3 z nadajnika Kraków Chorągwica choć wątpie w to bo emisja będzie kierunkowa a według mapy zasięgu na stronie http://cyfryzacja.gov.pl znajduję się na pograniczu zasięgu. miejscowość Nowe Brzesko
W okresie przejściowym jest to 25kW ERP, w okresie docelowym plan GE06 dopuszcza moc do 100kW ERP.
Na TEJ stronie prezentowane są przybliżone mapy zasięgu dla poszczególnych etapów MUX3, tam można w przybliżeniu sprawdzić czy jest szansa na odbiór.
Panie Jarosławie nie wie Pan czemu na podanej przez Pana powyżej stronie harmonogramu wdrażania MUX-3 nie ma nadal umieszczonej mapki z orientacyjnym zasięgiem dla MUX-3 z Kielc ul. Targowa? Czy zostanie tam wkrótce dodana mapka z zasięgiem z w/w nadajnika?

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: Poland »

Z MUX3 to są dwie szkoły bo Emitel ma inny zasięg mapy a strona MI wskazuje co innego i według mnie zasięg powinien być jak na tej mapce przynajmniej do czerwca.

seti

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: seti »

s80 pisze: ad.6
TAAK? To włącz NTC a zarazem jakiś mixer, odkurzacz czy kosiarkę na dworze i porównamy czy analog czy cyfra będzie działała, w analogu nawet najgorszy poziom sygnału wraz zakłóceniami od silników oznaczał dzwięk mono i zarysy postaci - dało się obejrzeć, w cyfrze pixeloza i brak dźwięku, kombinacje w stylu docelowe moce, doświetlenia NIC NIE POMOGĄ , doświetlenia w bardzo złych i ciężkich rejonach powinny pozostać ale jako doświwetlenia w analogu, bo lepiej mieć zły analog niż żadną cyfrę, oglądasz jakieś relacje sportowe na żywo? skoki narciarskie z Wisły, tour de pologne - sygnał cyfrowy co chwila się wówczas przycinał a jak naszła nawałnica nad Wisłę, to PRZEPRASZAMY ZA USTERKI ale gdyby ludzie pozostali przy analogym przesyle nic by się nei działo, troszkę pasków i szumków ale relacja by trwała dalej, macie ten swój ślepy postep

Widzę że dalej nie ma sensu dyskutować z takimi "argumentami" bo to jak wieczna gadka w kółko jak z politykami, wiedzą swoje i tylko w to wierzą co powiedzą i koniec.
Ja uważam, że sygnał cyfrowy jest o wiele lepszy, u rodziców, którzy mieszkają ok 60 km od nadajnika w Piaskach, analog żeby dobrze odbierał trzeba było antenę umieścić wysoko, dobry sygnał był jak antena była ok 10m nad ziemią, żeby była wyżej od okolicznych budynków i drzew. Obecnie wystawiłem starą antenę siatkową bez wzmacniacza na wysokość ok. 2 m nad ziemią, w okolicy są drzewa i budynki, a mimo to siła sygnału CYFROWEGO wynosi ok. 65% a jakość 100%. Na tej wysokości anteny z analogu to w miarę odbiera tylko TVP2, ale i tak obraz jest rozmazany (dużo odbić) innych programów to się nie da nawet oglądać. Nie chcę mówić jaka siła sygnału NTC by była jakbym antenę umieścił tak jak wcześniej. Ot takie moje spostrzeżenia na temat sygnału cyfrowego.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: Puma »

Zależy od lokalizacji np.u mnie odbieram dobrze analog (lekka kasza) i cyfrowy dobrze. Zgadzam się jednak że cyfrowy jest trudny w odbiorze przy zakłóceniach, lepsza kasza niż zacinanie.

mateusiak22

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: mateusiak22 »

Nie rozumiem dlaczego MUX 1 dopiero w 2 etapie, znowu olewają Świętokrzyskie niech dadzą w pierwszym razem z Wisłą czy Warszawą a co :twisted:

widex

Re: U-TV ruszy jesienią

Post autor: widex »

Wracając do sedna tematu. Ciekawi mnie pewna niejasność w DVB-T w moim rejonie:
MUX2 (Iława\Kisielice)- 100 KW - k. 24
MUX1 (Płock\Rachocin) - 100 KW - k. 25
MUX1 (Iława\Kisielice) - 100 KW - k. 38
TVP2 analogowa (Rachocin) - k. 39 (podobno ASO do końca września)

Czy to nie będzie sobie przeszkadzać. Ciekawe, czy będą startować z drugim etapem od razu pod koniec maja 2012 (po instalacji sprzętu), czy zaczną uruchomienia prędzej. Etap 2 jest dość pokaźny.

arik92

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: arik92 »

Rozumiem, że masz na myśli to, że kanały są rozłożone obok siebie. Z RTCN Śrem też nadawany jest TVP2 w analogu na k.27, a na k.28 jest nadawany MUX 3 i problemu nie ma. Wiele też zależy od jakości instalacji antenowej i jakości głowic w TV i STB.

DVB-T

Re: U-TV ruszy jesienią

Post autor: DVB-T »

widex pisze:Wracając do sedna tematu. Ciekawi mnie pewna niejasność w DVB-T w moim rejonie:
MUX2 (Iława\Kisielice)- 100 KW - k. 24
MUX1 (Płock\Rachocin) - 100 KW - k. 25
MUX1 (Iława\Kisielice) - 100 KW - k. 38
TVP2 analogowa (Rachocin) - k. 39 (podobno ASO do końca września)

Czy to nie będzie sobie przeszkadzać. Ciekawe, czy będą startować z drugim etapem od razu pod koniec maja 2012 (po instalacji sprzętu), czy zaczną uruchomienia prędzej. Etap 2 jest dość pokaźny.
Spoko, to się nie gryzie. Przykład z Dolnego Śląska, gdzie zachodzą na siebie zasięgi:
k. 57 Polsat Chrzelice 250 kW
k. 58 MUX2 Ślęża 100 kW i Czarna Góra 20 kW
k. 59 Polsat Ślęża 800 kW
k. 60 MUX3 czeski Cerna Hora 100 kW
k. 61 MUX2 czeski Cerna Hora 100 kW

I jak mieszkasz na odpowiednim terenie to możesz odebrać te wszystkie programy bezproblemowo. Zasada jest taka, że nie mogą sąsiadować ze sobą 2 programy analogowe, ale nie ma przeszkód aby sąsiadował jeden analog i jeden cyfrowy albo 2 cyfrowe.

jarek259@gmail.com
Posty: 13
Rejestracja: 27 sierpnia 2011, o 08:03
Odbiornik: Comsat TE2040HD
Instalacja antenowa: atx 55 NAD DACHEM
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Luboń Wielki

Luboń Wielki - nadajnik z wielką mocą

Post autor: jarek259@gmail.com »

Proszę o odpowiedź,jaki zasięg ma nadajnik telewizji cyfrowej o mocy 100W,jaki jest odbiór w górach (Rabka-Luboń Wielki).Patrząc na mapki EMITELA -Lublin Raabego kanał 25 moc 700W jest to według mapy 15-20km.Luboń Wielki z nadajnikiem siedem razy słabszym 100W na kanale wyższym 32,czyli z krótszą falą(gorszą w górach)nie wróży dobrego odbioru 7km od nadajnika,nawet Rabka będzie miała problem nie mówiąc o okolicy Mszana,Jordanów,Raba Wyżna,Skawa,Spytkowice, pozostałe miejscowosci-w sumie około 60tys mieszkańców czyli dośc spore miasto.Kto jest kompetentny aby zwiększyć moc nadajnika z Lubonia Wielkiego jeszcze przed założeniem do skromnych 200W.Proszę o odpowiedz,moze panów z Emitela co stoi na przeszkodzie żeby nadawać z mocą żarówki,jaki jest aspekt techniczny tej decyzji.

DVB-T

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: DVB-T »

Jak Twoja antena "widzi" nadajnik to odbierzesz spokojnie, ale jeśli nie to może być problem

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: Luboń Wielki - nadajnik z wielką mocą

Post autor: a.d. »

jarek259@gmail.com pisze:Proszę o odpowiedź,jaki zasięg ma nadajnik telewizji cyfrowej o mocy 100W,jaki jest odbiór w górach (Rabka-Luboń Wielki).Patrząc na mapki EMITELA -Lublin Raabego kanał 25 moc 700W jest to według mapy 15-20km.Luboń Wielki z nadajnikiem siedem razy słabszym 100W na kanale wyższym 32,czyli z krótszą falą(gorszą w górach)nie wróży dobrego odbioru 7km od nadajnika,nawet Rabka będzie miała problem nie mówiąc o okolicy Mszana,Jordanów,Raba Wyżna,Skawa,Spytkowice, pozostałe miejscowosci-w sumie około 60tys mieszkańców czyli dośc spore miasto.
Parametry zasiegu przy mocy 0.1KW przedstawilem tu: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=58835#p58835 w watku RTON Rabka Lubon Wlk.

Zablokowany