Harmonogram wdrażania MUX1

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
nkp123

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: nkp123 »

DVB-T/S ma rację. Przecież system nadawczy jest optymalizowany dla konkretnego kanału TV.
Antena nadawacza na Ch 37 będzie miała inne parametry (np. długość dipoli) niż antena na Ch 45. Złe zestrojenie anteny będzie skutkowało większymi stratami mocy w procesie nadawania (i tym samym również większe grzanie się tranzystorów mocy). Będzie trzeba również doprowadzić większą moc fizyczną (kW), aby uzyskać zadaną moc nadawania (np 100 kW ERP).

@Peter_CA: A skąd wiesz, że Emitel koniecznie ma najnowsze typy anten na masztach? ;) Stare też dobre.

Peter_CA

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: Peter_CA »

nkp123: Tam, gdzie wymieniano anteny pod MUX 2, chyba nie dali stare modele - zwłaszcza, gdy musieli czekać na dostawę od producenta (Skrzyczne).

nkp123

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: nkp123 »

@Peter_CA: Aha, możliwe ;)

Hmm. Ale jak nawet, można to to nadawać z jednej anteny nadawczej więcej niż jeden MUX [kanał]? Nie ma wtedy jakiś strat przy sumowaniu sygnałów z modulatorów lub problemu zbyt dużej mocy sumarycznej doprowadzonej do systemu antenowego?

A tak swoją drogą: dobrze, że coś się dzieje: mój znajomy może będzie mógł odebrać MUX1 z Płocka ;)

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: DVB-T/S »

Nie wiem jakie Emitel montuje anteny i w sumie mnie to nie obchodzi ale to jak w przypadku Ślęży i anten na 1000kW anteny mają kosmiczny zysk przez co są optymalizowane na konkretne kanały.

Niedopasowanie falowe może doprowadzić do uszkodzeń nadajnika - to nie 100mW tylko dziesiątki tysięcy większe moce.

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: kasia »

W wykazie pozwoleń uke wymienione są nazwy nadajników na poszczególnych obiektach - można więc zaryzykować stwierdzenie, że te nadajniki fizycznie już tam są.
Pozostaje kwestia dogadania się z nadawcami co do opłat za prąd - eska, polo i ttv są na pewno za jak najszybszym uruchomieniem emisji, żeby osiągnąć jak najszybciej, największy zasięg - i pewno stąd te przyśpieszone działania.

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: TVRuda »

qrzy pisze:Prędzej odbierzesz częstochowski MUX1, ale nie jestem pewien czy odbiór będzie taki dobry, skoro na tym samym kanale (35) idzie krakowskie TV4 z mocą 20kW ERP. Nie wiem czy są kontynuowane testy DVB-T2 z Krizavy, ale chyba nie (tu było 50kW ERP).

Jak masz odsłonięty kierunek na Opole, to teoretycznie kanał 46 powinien chodzić. Jeśli masz MUX2 na kanale 34, to na pewno odbierzesz 46.

Z Chorągwicą też nie powinno być problemów, bo to niski kanał. Kiedy prowadzono testy z mocą 15kW, to dało się stabilnie odebrać na zwykłej yagi w katowicach (z zapasem sygnału!!), a w gliwicach często się pojawiało. Teraz ma iść z tubusa z mocą 25kW, więc zasięg może być niezły (wolał bym aby to było docelowe 63kW :| )

-----

Pytanie do osób z UKE/Emitela. Czy planowane są przenosiny analogowego TV4 na inny kanał? Podejrzewam, że może być sporo problemów, ponieważ już teraz istnieją zakłócenia z TVN-em z Tarnowa. Uruchomienie MUX1 na kanale 35 na pewno przysporzy problemów z odbiorem obu sygnałów mieszkańcom Jury (Olkusz, Wolbrom, Miechów, Zawiercie, itp).

Moja propozycja była by taka, aby przemienniki TVP2 na Krzemionkach i Winiarach* przenieść na inny kanał (np. 42 albo 59), a TV4 na kanał 40. Najbliższy nadajnik na tym kanale znajduje się w centrum Kielc i jest to TVP INFO. Ze względu na marny zasięg z Targowej, obiekt ten stanowi raczej doświetlenie dla kanału 58 ze Św.Krzyża, tak więc nie powinno być obaw o ewentualne zakłócenia.

Szczególnie nie polecam przeniesienia na kanał 37, ponieważ już w rejonie Balic pojawia się silny sygnał czeskiego MUX-u z Ostrawy.

* - co prawda analogowy TV4 nadawany jest kierunkowo, jednak przemiennik znajduje się bardzo blisko RTCN na Chorągwicy i mimo tego mogą być zakłócenia.

Na opolski nadajnik kierunek mi przysłania wielka hałda między Makoszowami (Zabrze) a Sośnicą (Gliwice) ale linia ociera się o jej wierzchołek. Co ciekawe na Opole jak bym chciał obracać anteną to +/- 180 stopni. Czyli jestem na linii między opolskim a katowickim nadajnikiem. Także na krakowski nadajnik mam mniej więcej ten sam kierunek co na katowicki. Może coś z tego będzie. Z Krakowa ani cyfrowego nie odbieram ani analogowego. Odbieram analogowy k24 i jest to dwójka z Częstochowy ale śnieży tak samo jak analogowy TVP Kraków z Kosztów. Tyle OT mam nadzieję, że złapię Opole lub Częstochowę, Wisła się odzywa ale nie ma obrazu.
Ostatnio zmieniony 17 lutego 2012, o 21:29 przez TVRuda, łącznie zmieniany 1 raz.

Tomasz Berezowski

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: Tomasz Berezowski »

juter pisze:Tak pisze przedstawiciel ATM Rozrywka, skoro admini milczą, to może pan Tomek B. wie coś na temat wcześniejszego startu?
Wie :-) Wszystkie 18 ruszą do końca lutego.

nkp123

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: nkp123 »

No i mamy odpowiedź ;)

Xongiver

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: Xongiver »

No to super, w końcu przestanę męczyć się z odbiorem z Suchej Góry ponad 100km.

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: alabama1 »

Czyli przedstawiciel atm jest niekompetentny...

Bby
Posty: 51
Rejestracja: 16 marca 2010, o 14:13
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: Bby »

A gdzie Poznań/Śrem?? Jak myślicie z Kalisza/Mikstata odbiorę?
Obrazek

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: qrzy »

TVRuda pisze:Odbieram analogowy k24 i jest to dwójka z Częstochowy ale śnieży tak samo jak analogowy TVP Kraków z Kosztów.
Kanał 26, nie 24.

luckd
Posty: 133
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 13:14
Odbiornik: Golden Media Unibox 9080 Combo Plus, LG 37LV5500
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat + tyłem Kobyla Góra

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: luckd »

bartek0395 pisze:A gdzie Poznań/Śrem?? Jak myślicie z Kalisza/Mikstata odbiorę?
Obrazek
Z palcem w nosie

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: TVRuda »

Racja. Dzięki za poprawienie. Ciekawe, że pomimo iż na Częstochowę nie mam dobrych warunków terenowych (większe przeszkody terenowe są bliżej mnie właśnie) analog dolatuje. Zobaczymy jak będzie z cyfrą.

Tedde

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: Tedde »

Tak przy okazji uważam że Emitela zaskoczył rozwój sytuacji na forum w sprawie tych 18-nastu włączeń.No i niecodzienna transmisja tv trwam robotę niezłą zrobiła. W każdym razie pomimo milczenia :| Emitela myślę że jest to spora niespodzianka :) co do terminu i ilości włączeń.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: bogdanzieba »

@Tedde za taką postawę TV Trwam powinna dostać miejsce w MUX-1 :).

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: Maciejek »

A tak swoją drogą Emitel mógł zabrać już głos w stylu chociażby lakonicznego komunikatu np: "Do końca lutego PLANUJEMY uruchomić..." itd. na pewno by docenili to wszyscy nie rozliczając nikogo gdyby jednak coś poszło nie tak. Tym bardziej skoro już inne OFICJALNE źródła to podają. Dziwny PR w Emitelu.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: ploomba »

Wg mnie teraz jest znowu "klin" - "dylemat" - czy włączać mux-1 czy też nie okaże się, ze to ciąganie przewodniczącego KRRiT po Komisjach Sejmowych nie przyniesie czasem jakiś efektów w postaci ponownego remodelingu koncepcji mux-1.
pewnie Emitel, też rozważa jak to będzie z tymi "skarżonymi" koncesjami. Żeby nie okazało się tak jak było z muxem odtworzeniowym, że po pewnym czasie nadawania wyłączono go.
Emitel jako wykonawca inwestuje kasę w sprzęt i cały proces, który znowu może napotkać kłopoty we wdrożeniu.
ATM pewnie też pewnie kalkuluje, że o ich koncesję może upomnieć się Trwam. Dlatego nagle, w ciągu tygodnia czy dwóch, nadawca ujawnił niby swoje plany.
Co do "mętliku' z TV Trwam wyjście jest jedno. Albo cofnąć jednej ze stacji muzycznej (Eska, Polo) - w koncu to tak naprawdę jeden nadawca ZPR.. lub czasowo dogadać się z TV Puls, żeby w ich miejscu w mux-2 (Puls2) nadawała Trwam (np na rok a po roku przenieść Trwam do mux-4) a Pulsowi dać więcej czasu na stworzenie Puls2 (bo i tak mają z tym obecnie problemy).

Argumenty Tango Down o problemach z rozpoczęciem nadawania (małe pokrycie mux-1) też są racjonalne. Jednak przyspieszenie włączenia 18-tu nadajników chyba nie jest im zbytnio na rękę (myślę, że mogą obawiać się nacisków i pytań dlaczego nadal nie nadają, gdy mux-1 się "poszerzył").
Ostatnio zmieniony 17 lutego 2012, o 21:57 przez ploomba, łącznie zmieniany 1 raz.

Tedde

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: Tedde »

Jak najbardziej. Bo tvp nie miała dosłownie interesu transmitować komisji-choćby w tvp info. A tam przecież dużo ciekawych rzeczy można było się dowiedzieć. :idea:
Ostatnio zmieniony 17 lutego 2012, o 21:59 przez Tedde, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: bogdanzieba »

Dlatego jestem za TV Trwam w MUX-1, jakaś różnorodność programowa musi być. W końcu ponad milion rodaków się podpisało po petycją, aby ta TV była w MUX-1.

Zablokowany