Harmonogram wdrażania MUX1

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
sp2sv66

MUX1 Z TRZECIEWCA

Post autor: sp2sv66 »

Tak ogólnie to np RTCN w Trzeciewcu w kujawsko-pomorskiem jest technicznie przygotowane do startu MUX1 ,bo anteny na maszcie odrazu na kolejne stacje zamontowali nieco nizej od głównej anteny ,Zzaraz po tym wypadku.Sam widziałem te anteny nowe bo znam sie na tym od strony technicznej i zrozumiałe jest ze skoro otrzymali juz pozwolenie na emisję MUX1 z trzeciewca to gotowi juz są do emisji MUXu1.PRZYCZYNA MUSI BYC PO STRONIE NADAWCÓW MUXU1 że sie ociągają ze startem z kolejnych nadajników

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: MUX1 Z TRZECIEWCA

Post autor: Poland »

Chyba (jeżeli jest inaczej to niech o tym ktoś napisze) podobnie jest w pod krakowskiej ''Chorągwicy'' i mało tego częstotliwość jest już po udanej emisji testowej. Więc śmiało można uruchamiać emisję także dla Krakowa i okolic.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: hadam »

Pojawiły się nowe mapy zasięgu na dvbtmap.eu dla MUX-1 wcześniej pisałem o woj. Wielkopolskim i Zachodniopomorskim a dziś jest nowa mapa woj. Łódzkie.
http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html

ricki
Posty: 44
Rejestracja: 10 stycznia 2010, o 17:51

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: ricki »

ObywatelDVB-T pisze:Pojawiły się nowe mapy zasięgu na dvbtmap.eu dla MUX-1 wcześniej pisałem o woj. Wielkopolskim i Zachodniopomorskim a dziś jest nowa mapa woj. Łódzkie.
http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html
a jak to się ma do rzeczywistości?
MUX1 ze Śremu jeszcze nie nadaje (nie ma nawet pozwolenia na nadawanie jak 18 innych obiektów) a na mapce jest uwzględniony

Wiking

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: Wiking »

Nie zgadzam się na zmianę treści moich postów!
Ostatnio zmieniony 7 lutego 2013, o 01:11 przez Wiking, łącznie zmieniany 1 raz.

pivo
Posty: 180
Rejestracja: 16 października 2010, o 18:01
Odbiornik: TV: Globo HD-XS2+NotOnlyTV Hybrid USB LV5HD
DAB: Dual DAB4
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: TV:R-cin+PKiN/R-yn, DAB+: Trz-ec+PKiN

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: pivo »

ObywatelDVB-T pisze:Pojawiły się nowe mapy zasięgu na dvbtmap.eu dla MUX-1 (...) a dziś jest nowa mapa woj. Łódzkie.
http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html
Mapka z gatunku "by się chciało". W wypadku radia i TV analogowej jest prawdziwa*, ale jak jest z cyfrową emisją to nie wiem, zapewne gorzej.

*) Tam gdzie mieszkam na typowym sprzęcie można odbierać nieznacznie zaszumione PR1 wraz z Radiem Łódź oraz również z lekkim śniegiem TVP2 i TVP Łódź. Z Polsatem z dziwnych powodów były problemy pomimo większej mocy.

krystian1

mux1 kanały do grudnia

Post autor: krystian1 »

czy te kanały juz działaj czyli tvp eska polo atm prosze o info :D

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: mux1 kanały do grudnia

Post autor: alabama1 »

Człowieku, tu jest harmonogram, na innych stronach też. Oczywiście, że działają, oprócz atm. Bez problemu takie rzeczy znajdziesz w necie.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: mux1 kanały do grudnia

Post autor: Kamilx »

Działają z nadajników:
RTCN WARSZAWA/Raszyn - kanał TV nr 58
RTCN RZESZÓW/Sucha Góra - kanał TV nr 42
RTCN WISŁA/Skrzyczne - kanał TV nr 62
RTCN ŻAGAŃ / Wichów - kanał TV nr 45
RTCN ZIELONA GÓRA / Jemiołów - kanał TV nr 45
Nie pisz każde swoje pytanie w osobnych tematach :? :x

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: momus »

ObywatelDVB-T pisze:Pojawiły się nowe mapy zasięgu na dvbtmap.eu dla MUX-1 wcześniej pisałem o woj. Wielkopolskim i Zachodniopomorskim a dziś jest nowa mapa woj. Łódzkie.
http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html
Ta łódzka dla mux1 to kopia zasięga z mux2, więc nie wiem czy jest się czym cieszyć ;)

suromarek

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: suromarek »

Ja pamiętam bardzo dobrze że kilka dni przed rozpoczęciem nadawanie w Piaskach/Lublina mux2 pojawia się mapa tego na stronie http://www.dvbtmap.eu/ , dziwi mnie tylko to że codziennie dodają jeden nadajnik do tej mapy. Wg. mnie będą dodawać co dziennie jeden nadajnik do mapy a przypomnę że ich jest ok 45 i przy tak dobranym harmonogramie emitel zakończy 1 etap zwany insert into i wtedy nastąpi kolejny etap wdrażania zwany testowania po którym nastąpi uruchomienie zgodnie z planem czyli 27 maja mux1. Ta strona http://www.dvbtmap.eu/ współpracuje z kilkoma podmiotami w polsce więc można jej ufać

suromarek

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: suromarek »

Ta łódzka dla mux1 to kopia zasięga z mux2, więc nie wiem czy jest się czym cieszyć ;)
Tylko jak kolega założy okulary to zobaczy po lewej stronie kanał nadawania w nawianie oznaczony literką ch.46

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: qwerty »

suromarek pisze:Ja pamiętam bardzo dobrze że kilka dni przed rozpoczęciem nadawanie w Piaskach/Lublina mux2 pojawia się mapa tego na stronie http://www.dvbtmap.eu/ , dziwi mnie tylko to że codziennie dodają jeden nadajnik do tej mapy. Wg. mnie będą dodawać co dziennie jeden nadajnik do mapy a przypomnę że ich jest ok 45 i przy tak dobranym harmonogramie emitel zakończy 1 etap zwany insert into i wtedy nastąpi kolejny etap wdrażania zwany testowania po którym nastąpi uruchomienie zgodnie z planem czyli 27 maja mux1. Ta strona http://www.dvbtmap.eu/ współpracuje z kilkoma podmiotami w polsce więc można jej ufać
Bzdury. Wysłałem do autora tej strony dodanie RTCN Krynice i następnego dnia była mapka (było do na początku lutego). Nie prosiłem o dodanie innych lokalizacji, bo mnie nie interesują.

juter

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: juter »

Chyba trochę odbiegamy od tematu, co do tych map, to nie są do końca wiarygodne, bo np. MUX3 nie nadaje z Trzeciewca (a tak właśnie jest zaznaczone na tej stronie), tylko z Bydgoszczy z ul. Chodkiewicza. Co do pokrycia sygnałem wiarygodność na moim terenie jest wysoka. Wszystko się dość dobrze zgadza, jestem na granicy zasięgu z Rusinowa i Iławy i spokojnie mogę stabilnie odbierać z tych nadajników, z kolei jestem poza zasięgiem Rachocina (ale niedaleko granicy) i odbierać nie mogę (jakość max 10%).

mrtv

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: mrtv »

tak samo z nadajnikiem Kraków/Chorągwica, na tej mapce niby jest, ale w rzeczywistości trzeba uzbroić się w cierpliwość, jak było w poprzednich wątkach pisane

tomarex

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: tomarex »

Koledzy nie ekscytujcie się tak mapkami ze strony dvbtmap.eu
To jest prywatna strona kolegi z Czech @GEorGECZ.
Przecież chyba nie posiada on "wtyczek" w Emitelu.
Najbardziej wiarygodne informacje uzyskamy tylko na tym forum od przedstawicieli Emitela, lub na głównej stronie.

volfeer
Posty: 43
Rejestracja: 23 grudnia 2011, o 11:20
Odbiornik: NEO HD 40
Instalacja antenowa: antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno - SG

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: volfeer »

Gdyby mi ktoś podał algorytm jak się oblicza propagację sygnału, to mógłbym spróbować zrobić dokładniejsze mapki w oparciu o numeryczny model terenu. Jestem geoinformatykiem z wykształcenia.

juter

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: juter »

Według mapek ze strony emitela czy UKE jestem bardzo daleko poza zasięgiem wszelkich nadajników (poza Trzeciewcem), a jednak przy zastosowaniu zwykłej anteny ze wzmacniaczem jestem w stanie odbierać stabilnie z Iławy i Piły, a zapewne również z Koszalina, ale tego nie sprawdzałem. Proponuję przenieść nasze posty do wątku "zagadnienia związane z odbiorem"

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: kb997 »

@volfeer
Już nie pamiętam dokładnie jak to szło ale było coś że sygnał słabnie geometrycznie wraz z odległością, no i trzeba uwzględnić refrakcję.

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: momus »

suromarek pisze:Tylko jak kolega założy okulary to zobaczy po lewej stronie kanał nadawania w nawianie oznaczony literką ch.46
Ok założyłem okulary ;) pomijając cyferkę kanału wydawały się takie same, zawracam jednak honor, zrobiłem screen mux2 dla Łodzi i mux1, zrobiłem diff tych obrazków i jednak są różnice.

Zatem moje pytanie, czy były jakieś testy w Łodzi?? czy może mapa wygenerowana z automatu w oparciu o położenie, moc i nr kanału (mux2 ze względu na niższy kanał ma trochę więcej zieleni i zółtego).

Pytanie nr dwa, bo to mnie jeszcze bardziej zastanawia, MUX3 nadaje co prawda z małą mocą 0.4kW na kanale 47, MUX1 będzie nadawać 100kW na kanale 46. Czy to się nie pogryzie? O mux1 się nie boje, ale co z 3, ludzie i tak mają wielkie problemy z odbiorem, bo np. mieszkają po złej stronie budynku, u mnie też mux3 łapie tylko w jednym miejscu w mieszkaniu (wywalenie za okno anteny nie pomaga)

Zablokowany