Harmonogram wdrażania MUX1

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
stanisław

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: stanisław »

piotrek93 pisze:
kuku1234 pisze:W tych nadajnikach chyba o Kosztowach zapomniales.

Zasadnicze pytanie brzmi co oznacza "od". Od czerwca zaczniemy sie bawi czy od czerwca na pewno bedzie wszystko dzialac. Ja mysle i mam nadzieje, ze od czerwca to bedzie dzialac, bo w koncu na EURO mialo byc, a od poczatku roku beda sie z tym bawic, zeby powoli, po kolei i stopniowo to wdrazac.
No własnie w kosztowach powinni najpierw uruchomic. Ja osobiscie uwazam ze to skandal ze najwazniejszy nadajnik w polsce ktorego sygnał dociera do 5 mln. Polakow w procesie wdrazania ntc jest na szarym koncu jezeli chodzi o wszystkie muxy. Ciu*e z warszawy nie lubia slazakow.
Sygnał z nadajnika Wisła / Skrzyczne dociera, aż do Krakowa , Katowic, Raciborza itp Górale nie postępują tak jak TVP Katowice ze swoimi programami :
To tylko program dla Centrum Katowic ?
Granica programowa TVP Katowice to Bielsko ?
Po objęciu stanowiska Dyrektora TVP Katowice ..... zlikwidował wszystkie programy dotyczące Podbeskidzia tym samym zwiększając programy dla Śląska?
Jak postępujecie tak macie ?
Cykliczne programy poświęcone Podbeskidziu najwcześniej mają szansę pojawić się na naszej antenie w jesiennej ramówce. Do tej pory prezentować będziemy interesującą Pana tematykę w naszych programach informacyjnych , ekologicznych , społecznych i sportowych. Jak zapewne się Pan orientuje w ciągu najbliższego czasu obowiązywać będzie nieco "skromniejsza" ramówka. Wynika to min. z naszych możliwości finansowych[*] :lol: :roll: :oops:

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: a.d. »

Peter_CA pisze:Wiem, że jest tam 10 kW ND. Ale przyjdzie mi troszeczkę śmiesznie napisać "100 kW D" bez opisu tłumienia (skoro 100 kW nie będzie prawie w żadnym kierunku).

A także nie trzeba się trzymać planu GE06 jako Pisma Świętego. Zapisane tam moce są maksymalne i nie zawsze muszą być wykorzystane w pełni (zwłaszcza na pograniczu lub w górach).
Otoz to Peter_CA tez jestem tego zdania co napisales w swoim poscie,
  • tym bardziej teraz po przedstawieniu pelnych parametrow emisji GE-06 z Wisly K62 H z moca 100KW D:
  • Parametry-tlumienie w azymucie od 0-350st
0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,5 1,5 3 5 7 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 7 5 3 1,5 0,5 0 0 0 0 0 0
  • wynika jasno ze sygnal nie bylby tlumiony na obszar Gornego Slaska i Zachodniej Malopolski,
co przy pokryciu tych obszarow sygnalem z innych nadajnikow blizej zlokalizowanych bylo by dublowaniem, nakladaniem sie sygnalu na obszar dobrze doswietlony wlasnie z tych obiektow.
  • Jest jeszcze druga przyczyna ktora by potwierdzala teze ze emisja bedzie z moca 10KW ERP ND,
otoz tlumienie na pozostaly obszar bedzie wynosic 10dB czyli emisja na te kierunki miala by wartosc 10KW ERP, czyli wniosek jest taki ze Emitel napewno wybierze wariant emisji 10KW ERP ND,
  • ale czy napewno do konca bedzie to emisja ND ???

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: Drekan »

a.d. pisze:
Peter_CA pisze:a.d.: W wątku, podanym przez ciebie, ktoś znowu nieźle fantazjuje

Wisła - Skrzyczne CH 62 100 kW H D :lol:
  • Wedlug planu Ge-06 emisja miala byc przeprowadzona na CH 62 z moca 100KW ERP ale z bardzo duzym tlumieniem sygnalu prawie w calym azymucie od 0-350st. Dlatego Emitel prawdopodobnie wybierze wariant emisji dookolnej z moca 10KW ERP.
Przeciez jest w wykazie druga wartosc CH 62 10KW H ND
Tak 100kW bez ograniczeń w kierunku Świętego Krzyża, który też będzie nadawał 1 multipleks na kanale 62. :o

Już widzę, jak będą się gryzły te nadajniki. :twisted:

DVB-T

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: DVB-T »

Emisja ze Skrzycznego w grudniu nie zmieni się pod względem parametrów technicznych w stosunku do stanu z dnia dzisiejszego. Jedyną zmianą będzie skład programowy. Więc będzie dalej 10 kW. I na Świętym Krzyżu też będzie 10 kW. Pewnie mimo to będą obszary gdzie będą się "gryźć" te sygnały.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: a.d. »

Drekan pisze:Już widzę, jak będą się gryzły te nadajniki. :twisted:
Grysc sie beda na obszarze miedzy Katowicami a Krakowem, na tym obszarze bedzie emisja Mux-1 z obiektow Choragwica i Kosztowy.
  • Widzisz jakis problem ???

loker

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: loker »

piotrek93 pisze:
kuku1234 pisze:W tych nadajnikach chyba o Kosztowach zapomniales.

Zasadnicze pytanie brzmi co oznacza "od". Od czerwca zaczniemy sie bawi czy od czerwca na pewno bedzie wszystko dzialac. Ja mysle i mam nadzieje, ze od czerwca to bedzie dzialac, bo w koncu na EURO mialo byc, a od poczatku roku beda sie z tym bawic, zeby powoli, po kolei i stopniowo to wdrazac.
No własnie w kosztowach powinni najpierw uruchomic. Ja osobiscie uwazam ze to skandal ze najwazniejszy nadajnik w polsce ktorego sygnał dociera do 5 mln. Polakow w procesie wdrazania ntc jest na szarym koncu jezeli chodzi o wszystkie muxy. Ciu*e z warszawy nie lubia slazakow.
Ale za to już od października będziecie mieli MUX-3 z kanałami TVP.

DVB-T

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: DVB-T »

loker pisze:
piotrek93 pisze:
kuku1234 pisze:W tych nadajnikach chyba o Kosztowach zapomniales.

Zasadnicze pytanie brzmi co oznacza "od". Od czerwca zaczniemy sie bawi czy od czerwca na pewno bedzie wszystko dzialac. Ja mysle i mam nadzieje, ze od czerwca to bedzie dzialac, bo w koncu na EURO mialo byc, a od poczatku roku beda sie z tym bawic, zeby powoli, po kolei i stopniowo to wdrazac.
No własnie w kosztowach powinni najpierw uruchomic. Ja osobiscie uwazam ze to skandal ze najwazniejszy nadajnik w polsce ktorego sygnał dociera do 5 mln. Polakow w procesie wdrazania ntc jest na szarym koncu jezeli chodzi o wszystkie muxy. Ciu*e z warszawy nie lubia slazakow.
Ale za to już od października będziecie mieli MUX-3 z kanałami TVP.
Na dobrą sprawę już teraz większość Górnego Śląska jest w zasięgu MUX3 ze Skrzycznego.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: Drekan »

a.d. pisze:
Drekan pisze:Już widzę, jak będą się gryzły te nadajniki. :twisted:
Grysc sie beda na obszarze miedzy Katowicami a Krakowem, na tym obszarze bedzie emisja Mux-1 z obiektow Choragwica i Kosztowy.
  • Widzisz jakis problem ???
Zasięg zakłóceniowy sygnału, jest znacznie większy od zasięgu użytecznego. :!:

Dlatego nawet tam, gdzie sygnał z nadajnika jest już tak słaby i nie pozwala na poprawny odbiór, to będzie on negatywnie wpływał na odbiór silniejszego sygnału. Zapewne odczuwalne to będzie w postaci większej liczby błędów w sygnale i sporadycznych przycięć, pikselozy, nawet przy silnym sygnale. :evil:

W praktyce sygnał ze Skrzycznego można odebrać sygnał nawet w okolicach Radomska, więc do wzajemnego zakłócania ze Świętym Krzyżem, na pewno będzie dochodzić. Z drugiej strony sygnał ze Świętego Krzyża odbierany jest w Kamesznicy (okolice Milówki, Zwardonia). Pytanie tylko jak bardzo, to zakłócanie się tych nadajników, będzie odczuwalne przy normalnym odbiorze (że już o Tropo nie wspomnę). :?

DVB-T

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: DVB-T »

Drekan pisze:
a.d. pisze:
Drekan pisze:Już widzę, jak będą się gryzły te nadajniki. :twisted:
Grysc sie beda na obszarze miedzy Katowicami a Krakowem, na tym obszarze bedzie emisja Mux-1 z obiektow Choragwica i Kosztowy.
  • Widzisz jakis problem ???
Zasięg zakłóceniowy sygnału, jest znacznie większy od zasięgu użytecznego. :!:

Dlatego nawet tam, gdzie sygnał z nadajnika jest już tak słaby i nie pozwala na poprawny odbiór, to będzie on negatywnie wpływał na odbiór silniejszego sygnału. Zapewne odczuwalne to będzie w postaci większej liczby błędów w sygnale i sporadycznych przycięć, pikselozy, nawet przy silnym sygnale. :evil:

W praktyce sygnał ze Skrzycznego można odebrać sygnał nawet w okolicach Radomska, więc do wzajemnego zakłócania ze Świętym Krzyżem, na pewno będzie dochodzić. Z drugiej strony sygnał ze Świętego Krzyża odbierany jest w Kamesznicy (okolice Milówki, Zwardonia). Pytanie tylko jak bardzo, to zakłócanie się tych nadajników, będzie odczuwalne przy normalnym odbiorze (że już o Tropo nie wspomnę). :?
Osobiście mam porównanie do analogicznej sytuacji - czeska Cerna Hora (1300 m.n.p.m.) i Chrzelice, nadajniki oddalone od siebie o zaledwie 140 km! Nadają na tych samych częstotliwościach, tj. kanał 40 Cerna Hora MUX1 100 kW i jednocześnie Chrzelice TVP1 aż 700 kW!! Oraz do niedawna kanał 23 CT1 400 kW i TVP2 600 kW ! Obecnie CT1 analogowy jest już wyłączony. Mieszkańcy Opolszczyzny nie skarżą się zbytnio na zakłócenia. Ja sam mam do Chrzelic 55 km a do Cernej Hory 95 km i odbieram MUX1 bez problemu, a analogowy CT1 miałem z minimalnym śnieżeniem i lekkim duszkiem TVP2. Docelowo w Opolu MUX1 i MUX2 będą lecieć na kanałach 23 i 40.
Pomiędzy Świętym Krzyżem a Skrzycznem jest 195 km. Moce na obu nadajnikach to zaledwie 10 kW i zastosowanie wysokiego, bardziej tłumionego kanału 62. Odbiór w rozsądnej odległości od nadajników nie powinien stanowić problemu, natomiast w obszarze zakłóceniowym będzie do dyspozycji Chorągwica i Kosztowy.
Z moich doświadczeń na Dolnym Śląsku wynika, że i u Was nie powinno być problemów.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: kuku1234 »

loker pisze: Ale za to już od października będziecie mieli MUX-3 z kanałami TVP.
Kto bedzie mial to bedzie. Pozyjemy zobaczymy.

Zsim

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: Zsim »

Jeżeli to nie błąd i przesuneli mux2 w Ostrołęce. To nie tylko ślązaków nie lubią. Bo brak dostępu do telewizji cyfrowej jakiejkolwiek do końcówki 2012 jest...
Zwłaszcza gdy ponad 100km do każdego nadajnika dvbt w okolicy.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: Drekan »

DVB-T pisze:Osobiście mam porównanie do analogicznej sytuacji - czeska Cerna Hora (1300 m.n.p.m.) i Chrzelice, nadajniki oddalone od siebie o zaledwie 140 km! Nadają na tych samych częstotliwościach, tj. kanał 40 Cerna Hora MUX1 100 kW i jednocześnie Chrzelice TVP1 aż 700 kW!! Oraz do niedawna kanał 23 CT1 400 kW i TVP2 600 kW ! Obecnie CT1 analogowy jest już wyłączony. Mieszkańcy Opolszczyzny nie skarżą się zbytnio na zakłócenia. Ja sam mam do Chrzelic 55 km a do Cernej Hory 95 km i odbieram MUX1 bez problemu, a analogowy CT1 miałem z minimalnym śnieżeniem i lekkim duszkiem TVP2. Docelowo w Opolu MUX1 i MUX2 będą lecieć na kanałach 23 i 40.
Pomiędzy Świętym Krzyżem a Skrzycznem jest 195 km. Moce na obu nadajnikach to zaledwie 10 kW i zastosowanie wysokiego, bardziej tłumionego kanału 62. Odbiór w rozsądnej odległości od nadajników nie powinien stanowić problemu, natomiast w obszarze zakłóceniowym będzie do dyspozycji Chorągwica i Kosztowy.
Z moich doświadczeń na Dolnym Śląsku wynika, że i u Was nie powinno być problemów.
Problemy byłyby, gdyby nadawano z nierealnymi 100kW. Przy 10kW powinno być wyraźnie lepiej, a jeśli pojawią się problemy, UKE nakaże przytłumić trochę Skrzyczne w kierunku Świętego Krzyża. ;) Poza tym, inaczej zakłócać będzie się analog z cyfrą, a inaczej cyfra z cyfrą. W konfrontacji z analogiem, cyfra radzi sobie całkiem nieźle, czego nie można powiedzieć o analogu. :?

Jak za rok (dopiero) ruszy 1 multipleks z Świętego Krzyża, to się okaże w praktyce jak to będzie w funkcjonowało. Niestety brak wolnych częstotliwości wszędzie (poza Warszawą), skutkuje koniecznością ograniczeń w mocy emisji i co za tym idzie, problemów z odbiorem. :(

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: bogdanzieba »

Tarnobrzeg/Machów ma być nadajnik MUX-1?


Techniczne pytanie czy do każdego kolejnego MUX-a trzeba zakładać osobne nadajniki czy to wszystko działa na poprzednich np. z MUX-2?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: Jarosław Bałuka »

Tak, każdy mux to osobny nadajnik.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: pikaczu »

i znow katowice za rok :(

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: qwerty »

Jarosław Bałuka pisze:Tak, każdy mux to osobny nadajnik.
A co z zestawem anten? Też nowe?

andiks

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: andiks »

http://media2.pl/media/82562-dvb-t:-pie ... iania.html ciekawe kiedy emitel opublikuje harmonogram wdrożenia mux 1

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: ANDPOL »

Po co wklejasz takie linki? Przeczytaj pierwszy post w tym wątku. :shock:

andiks

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: andiks »

ANDPOL pisze:Po co wklejasz takie linki? Przeczytaj pierwszy post w tym wątku. :shock:
Był wklejony dzis o 13 nie wiem czy ktos go nie wyrzucił

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: ANDPOL »

No i pewnie słusznie, bo tylko zaśmiecał wątek. W pierwszym poscie masz dokładnie to samo, a w drugim odpowiedź na Twoje pytanie.

Zablokowany