ESKA TV w MUX1

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: ESKA TV w MUX1

Post autor: kuku1234 »

twmichal pisze:Bardzo jestem ciekaw jak to się przełoży na ich oglądalność. Znane marki, jak MTV czy VIVA są dostępne jedynie na satelicie i kablówkach. Ciekawe, czy wszędzie w najtańszych pakietach.
Viva idzie na satelicie za friko.
A co do samej ESKI TV. to chyba mniej ambitnej ramowki to w naziemnej nie bedzie. Ta ramowka jest tak silowa, ze brak slow. Jeszcze niech wymysla złobek lista i przedszkole lista, a adresatami tych stacji w 95% jest zapewne przedzial 0-25, nie wiecej.
Najbardziej jednak podobaja mi sie zabawy smsowe :). Przede wszystkim 4fun TV i zabawy typu parowanie albo kiedy wezmiesz slub :). Wysylaja te swoje smski, a ci z automatu im losuja jakies bzdury nawet z nie odmienionymi formami imion, a bidne dziecko 12 lat zobaczy 90% i bedzie mega happy, ze bedzie ze swoim chlopaczkiem do grobowej deski :lol:

Awatar użytkownika
eXte77
Posty: 272
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:44
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Dipol 11/21-60 (symetryzator)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła Skrzyczne

Re: ESKA TV w MUX1

Post autor: eXte77 »

Tragiczna jakość dźwięku na ESKA TV. Zastanawiam się co jest przyczyną? Sposób kodowania fonii (MP2) czy raczej kiepska jakośc mojego tunera STB? Nadmienić warto, że korzystam z wyjścia analogowego tunera, które jest podłączone do wejścia LINE IN w karcie dźwiękowej mojego komputera. Dla porównania jakość dźwięku ESKI w IPTV nieporównywalnie lepsza.

Edit: Tutaj fragment programu w DVB-T http://youtu.be/4DfiJkcXM6g
Jakość można porównać z IPTV http://www.eska.tv/player

Wynika z tego, że za kiepską jakość odpowiada sposób kodowania dźwięku MP2 w DVB-T. Dlaczego Eska nie nadaje w Dolby Digital?

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: ESKA TV w MUX1

Post autor: Robert03 »

lop17 pisze:Zazdroszczę wam tej Eski TV szkoda że emitel nie mógł się postarać nawet w stolicy Wielkopolski nadać .. cóż muszę czekać
Doczekasz się i Ty. Ze Śremu pójdzie duża moc zasięg na całą Wielkopolskę. Każdy będzie zadowolony :-) Jeszcze Ci się ta Eska znudzi. Ja mam w kablówce od początku jak powstała i tak szczerze mówiąc to może pooglądałem w sumie z 10 minut od reklamy do reklamy... :-).
Ja jestem z tego przekonania i "wychowu" że muzyki to się słucha na sprzęcie audio z kaset, płyt, no ewentualnie z dobrej jakości MP3, ogg czy WMA a nie w TV.
Muzykę się słucha a nie ogląda. Oczywiście każdy woli coś innego :-).

Awatar użytkownika
eXte77
Posty: 272
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:44
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Dipol 11/21-60 (symetryzator)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła Skrzyczne

Re: ESKA TV w MUX1

Post autor: eXte77 »

Wiadomość wysłana do Pana Igora Nurczyńskiego z Eska TV:
Witam.

Niestety już na wstępie z przykrością musze stwierdzić, że oprócz merytorycznie niskiej jakości jaką prezentują Państwa stacje w Multipleksie pierwszym Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T dochodzi fakt również kiepskiej jakości od strony technicznej. Obie Państwa stacje posiadają wyłącznie obraz i dźwięk. A to trochę za mało jak na przekaz cyfrowy. Co z usługą Electronic Program Guide (EPG – przewodnik po programach)? Jak widać nie jesteście Państwo przygotowani do emisji programów w ramach Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Być może nie było warto startować tak wcześnie w przetargu o koncesję narażając tym samym dobre imię marki ESKA w Polsce. Wszak w przyszłości, po roku 2013 powstaną jeszcze 3 multipleksy, w których z pewnością znalazło by się dla Państwa stacji miejsce. Wróćmy jednak do sedna sprawy:

Tragiczna jakość dźwięku ESKA TV w DVB-T z nadajnika RTON Wisła/Skrzyczne.
Tutaj fragment programu w DVB-T http://youtu.be/4DfiJkcXM6g (tuner STB Cabletech URZ0083)
Jakość można porównać z IPTV http://www.eska.tv/player

Wynika z tego, że za kiepską jakość odpowiada sposób kodowania dźwięku MP2 w DVB-T. Logicznym posunięciem było by zapewnienie wysokiej jakości fonii dla kanału o charakterze muzycznym w postaci Dolby Digital Plus (E-AC-3) lub chociaż Dolby Digital (AC-3). Dlaczego obecna sytuacja ma stan odmienny? Czy jest Pan w stanie odpowiedzieć na to nurtujące pytanie odbiorcom naziemnym Państwa stacji? Zapraszam do wątku dot. Eska TV na forum operatora: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=43&t=3268

Pozdrawiam,
Robert Walter
Ciekawe czy odpisze ;)

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: ESKA TV w MUX1

Post autor: mac_33 »

dobrze ze napisałeś trzeba podnosić im poprzeczkę, to co widziałem na platf satelitarnych u sasiadów to naprawdę dno jeśli chodzi o tech stronę przekazu,

przekaz ntc przy tym to mercedes i warto by nowi nadawcy do tego równali.

malkontent

Re: ESKA TV w MUX1

Post autor: malkontent »

eXte77 pisze:Wiadomość wysłana do Pana Igora Nurczyńskiego z Eska TV:
Panie społecznik eXte77 a co żesz sie panu tym razem zaś w esce nie podoba :?: :twisted:

Bo ja tam nie widzę żadnych problemów, coś pan masz zrąbane w instalacji antenowej pewnie :lol: że panu pixele wychodzą, jak tam nikaj nic nie widza ;) nadają porządne szlagiery a i dźwięk porządny jest, tyla co klipy z VHSa kiepskiej jakości w mono są na polo ale to normalna jak się je przegrywa z magnetowida :oops:

Eska zaś jest lepsza od polskiej VIVY podobno na czeskiej koncesyji :lol: nie można było dać lepszego kanału miuzikalnego do DVB-T, w dzień rąbią 20 na 20 tych samych kawałków a nocą to różne bywa nawet i polskie muzyczki są, nawet rocka puszczą jak Wojewódzki i Figurski na antenie są - toż to nie eska ale VIVA GERMANIA :mrgreen: Życzę takiego właśnmie rozwoju, czuja że już oglądalnośćpodniosła się o parę-naście procenta. Co by tylko troszka dać do polo tv jakiegoś eurodansa albo italo disca i 99% oglądalności będzie ;)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: ESKA TV w MUX1

Post autor: Jarosław Bałuka »

Powtórzę swoją prośbę - nie rozmawiajmy tu o zawartościach treści i tematyce kanałów TV jak również o gustach odbiorców, nie mamy na to wpływu i nie po to nasze forum istnieje. Na forum rozmawiamy o technicznych aspektach emisji DVB-T i niech tak pozostanie.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: ESKA TV w MUX1

Post autor: qwerty »

To może ja zadam pytanie - Eska TV daje wam gotowy strumień w mpeg-4 (tylko multipleksować), czy wy kodujecie do tego formatu (z odpowiednim bitrate)? Jeżeli wy, to w jakim formacie dają wam materiał?

malkontent

Re: ESKA TV w MUX1

Post autor: malkontent »

Jarosław Bałuka pisze:nie rozmawiajmy tu o zawartościach treści i tematyce kanałów TV ... nie mamy na to wpływu
myslałem że skoro przedstawiciele kanałów w DVB-T zaglądają tutaj to gdzie indziej lepsza "platforma komunikacyjna" jak nie na tym forum :mrgreen:

edit/
Eska TV i Polo ma dźwięk w 256 kbps w tej chwili :mrgreen:

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: ESKA TV w MUX1

Post autor: Jarosław Bałuka »

qwerty pisze:Jeżeli wy, to w jakim formacie dają wam materiał?
Obecnie z dosyłu satelitarnego http://www.eska.tv/jak_ogladac , docelowo będzie dosył naziemny.
malkontent pisze:
myslałem że skoro przedstawiciele kanałów w DVB-T zaglądają tutaj to gdzie indziej lepsza "platforma komunikacyjna" jak nie na tym forum
Zaglądają głównie pod kątem technicznym emisji ich kanałów. Co do treści - myślę, że można znaleźć bardziej odpowiednie miejsca.

malkontent

Re: ESKA TV w MUX1

Post autor: malkontent »

Jarosław Bałuka pisze:z dosyłu satelitarnego
a kto sprawił te 256 kbps, "wy" czy "oni", to będzie tylko chwilowe czy o tą przepływność sie tak "wykłócali" z KRRiT :?

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: ESKA TV w MUX1

Post autor: BadBoy475 »

Jarosław Bałuka pisze: Obecnie z dosyłu satelitarnego http://www.eska.tv/jak_ogladac , docelowo będzie dosył naziemny.
A więc nie pozostaje nic innego jak czekać na dosył "po światełku". Mam nadzieję że wtedy jakość szczególnie dźwięku przy MP2 256kbps będzie wyśmienita ;)

Awatar użytkownika
eXte77
Posty: 272
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:44
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Dipol 11/21-60 (symetryzator)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła Skrzyczne

Re: ESKA TV w MUX1

Post autor: eXte77 »

Jarosław Bałuka pisze:
qwerty pisze:Jeżeli wy, to w jakim formacie dają wam materiał?
Obecnie z dosyłu satelitarnego http://www.eska.tv/jak_ogladac , docelowo będzie dosył naziemny.
To znaczy, że jeżeli na Skrzycznem będzie konkretna śnieżyca to znowu pojawią się łowickie pasy?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: ESKA TV w MUX1

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nie.

malkontent

Re: ESKA TV w MUX1

Post autor: malkontent »

eXte77 pisze:śnieżyca to znowu pojawią się łowiskie pasy?
Pewnie jak w Warszawie tak będzie bo tam pobierają z satki i pewnie rozsyłają radiolinią na Polandię :)

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: ESKA TV w MUX1

Post autor: qwerty »

Jarosław Bałuka pisze:
qwerty pisze:Jeżeli wy, to w jakim formacie dają wam materiał?
Obecnie z dosyłu satelitarnego http://www.eska.tv/jak_ogladac , docelowo będzie dosył naziemny.
Dosył naziemny czyli mam rozumieć światłowodem (a nie radiolinią). Dosył planowany jest przed etapem 2? Pytam się, bo jakość na satelicie nie jest rewelacyjna - ledwie 3,3 Mbps.
PoloTV też bierzecie z satelity, czy tutaj macie dosył naziemny?

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: ESKA TV w MUX1

Post autor: BadBoy475 »

Panie Jarku ja mam takie pytanie czy aktualna emisja Polo TV i Eska Tv jest realizowana w ten sposób że przekaz z satelity jest wpuszczony do multipleksu w trybie "bitstream" czy jest kolejny raz kompresowany przez koder ? Jak to wygląda w przypadku audio i video ?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: ESKA TV w MUX1

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nie może być wpuszczony bezpośrednio, musi być kompresowany ze względu na multipleksację statystyczną.

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: ESKA TV w MUX1

Post autor: BadBoy475 »

Tak podejrzewałem. Dziękuję za informacje.

malkontent

Re: ESKA TV w MUX1

Post autor: malkontent »

O rany to wychodzi na to że cudem puścili te dwa kanały naziemnie, które nie były technicznie gotowe do nadawania, a jednak emitel sie o to postarał by były już teraz :D

stąd też zrozumiałe czemu nie mają jeszcze EPG :mrgreen:

Zablokowany