TVP w MUX1 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
stereocolor

Re: TVP w MUX1

Post autor: stereocolor »

To że nie każdy program będie w hd to rozumiem ale niech będzie 16:9 na pełny ekran tak jak jest na innych kanałach nawet jak film czy program jest w opisie guide 4:3 to tv i tak ustawia 16:9

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: TVP w MUX1

Post autor: Maciejek »

Co wy za głupoty wypisujecie. Proszę poczytajcie, doinformujcie się, a potem piszcie.
Generalnie TVP HD STALE bedzie mieć obraz nadawany w 16:9. Materiały ŹRÓDŁOWE, które są w 16:9 beda oczywiście w panoramie, materiały, które są w 4:3 bedą nadawane w tzw pillarboxie (dodane czarne pasy po bokach). Taki urok tej (HD) technologii, która została stworzona do obrazu panoramicznego! Póki co TVP ma sporo materiałów w 4:3 i tak też one będą nadawane. Żale do TVP o zmianę tego są bez sensu.

stereocolor

Re: TVP w MUX1

Post autor: stereocolor »

Ja tylko mówie że teraz bajki lecą 4:3 jak to ma tak być że połowa programów będzie 4:3 to porażka bo na innych kanałach jest 100% 16:9

DVBManiak

Re: TVP w MUX1

Post autor: DVBManiak »

Bajki w HD? Przecież niektóre mają z 50 lat.

jarek259@gmail.com
Posty: 13
Rejestracja: 27 sierpnia 2011, o 08:03
Odbiornik: Comsat TE2040HD
Instalacja antenowa: atx 55 NAD DACHEM
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Luboń Wielki

TVP1 HD zmiana ścieżki dzwiękowej - problem TV Philips

Post autor: jarek259@gmail.com »

Mam pytanie do techników z Emitela,jak rozwiązać problem z dzwiękiem po włączeniu TVP-1HD z MUX I z nadajnika na Luboniu Wielkim-Rabka.Do wczoraj na TVP-1 nadawane były dwie ścieżki dzwiękowe Polski-MPEG 2/0, DD Polski.Po właczeniu telewizora fonia była DD,po zmianie kanałów również,obecnie są trzy możliwości
Polski - MPEG 2/0
Dolby Digital Plus 3/2 org
Dolby Digital Plus 2/0 aux
po włączeniu telewizora marki Philips 42PFL5604H/12 dzwięk jest MPEG 2/0,po zmianie ręcznej na DD+ 3/2 lub DD+ 2/0 odbiornik bez zastrzeżeń odbiera wybraną fonię,ale po zmianie na inny kanał i powrocie na TVP-1 HD,dzwięk jest MPEG 2/0 telewizor niepamięta wybranej foni jak to było do wczoraj,wydaję się że przyczyna jest w złej nazwie zamiast org, aux,powinno być DD+ Polski itp. również na TVN zamiast multi - DD Polski,proszę o odpowiedz i poradę jak rozwiązać ten problem,język dzwięku zmieniałem na angielski bez rezultatu!

rtesik3

Re: TVP w MUX1

Post autor: rtesik3 »

Witam, chciałem zapytać czy po włączeniu TVP HD z pierwszego MUX-a zniknie TVP2, czy wszystko zostanie tak jak jest?

Wiking

Re: TVP w MUX1

Post autor: Wiking »

Nic nie zniknie. TVP 1 HD zastąpiło TVP 1 SD. Reszta bez zmian. :)

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: TVP w MUX1

Post autor: twmichal »

Jakość jak na HD taka sobie, chyba że to co teraz leci jest upscalowane. Bitrate - ok 6Mbps
Niestety, obraz się przerywa, robi się fioletowy albo zielony albo pojawia się zielono-fioletowy pasek, podobnie jak kiedyś na TV6

Zrzut ekranu

stereocolor

Re: TVP w MUX1

Post autor: stereocolor »

Klan był 16:9 moda na sukces 4:3 jak to ma tak działac że każdy film czy program ma inny format to ja dziękuje za takie HD

Wiking

Re: TVP w MUX1

Post autor: Wiking »

A czego kolego spodziewałeś się? High Definition przez cały dzień? :D

stereocolor

Re: TVP w MUX1

Post autor: stereocolor »

CZŁOWIEKU MÓWIE O FORMACIE 16:9 A 4:3 NA kanałach sd przynajmniej jest 16:9 każdy film no może czasem tv6 jest 4:3

vigoo
Posty: 504
Rejestracja: 9 lipca 2010, o 11:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin/Kołowo

Re: TVP w MUX1

Post autor: vigoo »

Dokładnie to samo pytanie. Czy materiały 4:3 będą teraz pokazywane w kwadracie? Jeśli tak, to dla mnie jest to idiotyzm. Rodzice kupili sobie nowy TV i teraz dzwonią i mówią, że TV się zepsuł, bo obraz mają w małym kwadracie. Jak im powiedziałem, że teraz tak będzie, to stwierdzili, że wolą stary analog niż nowoczesne "głupie" DVB-T...

robsonbyd77

Re: TVP w MUX1

Post autor: robsonbyd77 »

U mnie TV sam skaluje 4:3 do 16:9 i mam cały czas obraz na pełnym ekranie, nawet jak w info o programie podaje 4:3 :)

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: TVP w MUX1

Post autor: Przemo »

Zmieńcie oznaczenie audio 5.1 z AC3 na E-AC3!

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: TVP w MUX1

Post autor: Jarosław Bałuka »

Moment, nie się wyśpią po nocce :)

Morvi

Re: TVP w MUX1

Post autor: Morvi »

TVP 1 HD TEST - mój TV odbiera w 1080i ale tylko 50Hz, a telewizor ma 200Hz.
Prawaie wcale nie różni się od wersji SD.
U Was też jest tylko 50 Hz? Nie za mało?
Ostatnio zmieniony 31 maja 2012, o 16:06 przez Morvi, łącznie zmieniany 1 raz.

mateusiak22

Re: TVP w MUX1

Post autor: mateusiak22 »

Jeszcze się taki nie narodził aby każdemu dogodził :twisted:

arik92

Re: TVP w MUX1

Post autor: arik92 »

Panie Jarku, niech jeszcze zmienią oznaczenie tej ścieżki jak można, niech zamiast "ORG" będzie "MUL".

Pavl6
Posty: 205
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 09:58
Miejscowość: --
Odbiornik: Octagon SF8008
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin-Piaski

Re: TVP w MUX1

Post autor: Pavl6 »

twmichal pisze:Jakość jak na HD taka sobie, chyba że to co teraz leci jest upscalowane. Bitrate - ok 6Mbps
Niestety, obraz się przerywa, robi się fioletowy albo zielony albo pojawia się zielono-fioletowy pasek, podobnie jak kiedyś na TV6

Zrzut ekranu
U mnie wszystko jest ok, bez żadnych fioletowych, czy zielonych pasków.
stereocolor pisze:Klan był 16:9 moda na sukces 4:3 jak to ma tak działac że każdy film czy program ma inny format to ja dziękuje za takie HD
Od początku istnienia telewizji na świecie na wszystkich kanałach (z małymi wyjątkami, np. TVS) programy są nadawane tak, jak zostały nagrane. Nawet, gdyby to było TVP1 SD, to programy w 4:3 będą w 4:3, a 16:9 w 16:9. Żeby program nagrany w 4:3 mógł być nadawany w 16:9 musiałby zostać w jakiś sposób zniekształcony: 1) poprzez rozciągnięcie (postacie na ekranie wyglądają grubiej, niż w rzeczywistości) 2) poprzez obcięcie górnej i dolnej warstwy obrazu (wtedy na ekranie widać tylko środkową część). Każdy może sobie tak zniekształcić obraz sam, poprzez odpowiednie ustawienie w swoim tunerze/telewizorze.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: TVP w MUX1

Post autor: Przemo »

Jarosław Bałuka pisze:Moment, nie się wyśpią po nocce :)
Już jest OK. Oznaczenie zostało zmienione.

Zablokowany