TVP w MUX1 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
kubica77

Re: TVP w MUX1

Post autor: kubica77 »

zesepo pisze:Właśnie, czy będzie on w native HD? :) Mam nadzieję, że tak.
nie liczylbym na polska-andora w native HD za to za 6 dni na euro mecze w wypasionym HD :)

Awatar użytkownika
Mireczek
Posty: 51
Rejestracja: 7 grudnia 2011, o 21:58
Odbiornik: Samsung UE32C6000, UE40B7000, UE46F8000;
MT 4168;
Instalacja antenowa: Aktualnie: doświadczenia z antenami do DVB-T.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: TVP w MUX1

Post autor: Mireczek »

spello pisze:Ścieżka Dolby Digital Plus (TVP 1 HD) nie ma zdefiniowanego języka, przez co mój telewizor przy każdym przełączeniu kanału ustawia się na zwykłe MPEG, które identyfikuje się jako język polski.
Niestety by zmienić ścieżkę muszę wchodzić przez kilka zaawansowanych ustawień w TV, co jest strasznie niewygodne. I tak przy każdym przełączeniu kanału na inny.

Gdyby język tej ścieżki był opisany tak samo jak MPEG, telewizor automatycznie wybrałby lepszy przekaz, czyli DD+.

Bardzo proszę o naprawę tego niedopatrzenia.
U mnie występuje ten sam problem. Po każdym przełączeniu kanałów / uruchomieniu odbiornika trzeba szukać po menu przełączania dźwięku.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: TVP w MUX1

Post autor: giaur500 »

Na STB widać czasami było artefakty i niedoskonałości obrazu, Samsung je kamuflował.
To jest możliwe. Z tym, że nadmiar tych ulepszaczy wg mnie bardziej szkodzi niz pomaga. Tutaj ci zakamufluje jedno, kosztem czegoś innego i summa sumarum obraz wcale nie będzie lepszy niż bez tych super zaawansowanych filtrów, a czasem nawet gorszy. To analogiczne jak np. było usuwanie szumu i odbić w obrazie w telewizji analogowej.

nkp123

Re: TVP w MUX1

Post autor: nkp123 »

kasper93 pisze:
nkp123 pisze:Panie Tomaszu, a moze istnieje metoda na dynamiczna zmiane rozdzielczosci obrazu? Czyli leci material HD to strumien tez w HD. Zas jak leci material SD (a w szczegolnosci o proporcjach 4:3) to zmieniac rozdzielczosc przekazu na 576i. Jak by sie odbiorniki zachowywaly?
nkp123 pisze:Aha. Dziekuje za szybka odpowiedz.

Szkoda, ze specyfikacja DVB-T HD nie obejmuje flagi WSS.
Trochę mylisz fakty, flaga WSS nie ma nic wspólnego z rozdzielczością przesyłanego materiału a tylko każe odbiornikowi zmienić jego proporcję, rozciągając go tak jak mów "powie"...
Rozdzielczość jest zawsze taka sama.

Dlatego też przesyłany obraz przez nadawcę jest taki: https://dl.dropbox.com/u/16282309/LAV/obraz.png
A z uwzględnieniem poprawnych proporcji jest taki: https://dl.dropbox.com/u/16282309/LAV/WSS.png
rockhound pisze:Swoją drogą, "Stawka" w dwójce teraz wygląda imponująco w HD, zaznaczam, że to produkcja z 67 roku.
"Stawka" była cyfrowo rekonstruowana, taśmy były skanowane, a na nich drzemie moc, że się tak wyrażę, więc nie powinna Cię dziwić jakość. To, że w 67' nie słyszano o HD to nie znaczy, że zapis analogowy nie był w dobrej jakości.
Wiem wiem, ze nic wspolnego nie ma. Mi glownie chodzi o to, zeby w materialach 4:3 byla stosowana flaga WSS dla przekazow HD. A i milo by bylo, zeby zamiast stosowania upscalingu zmieniac dynamicznie rozdzielczosc obrazu. Niestety jak napisal Pan Tomasz, nie jest to mozliwe.

patrykkr

Re: TVP w MUX1

Post autor: patrykkr »

1. Wszystko fajnie, to logiczne, że jeśli programy TVP1 i 2 w HD są kopią kanałów SD to tylko wybrane pozycje będą w wysokiej rozdzielczości. Rozumie z Was jednak ktoś z Was dlaczego programy, o których wiemy, że są w HD i są emitowane w TVP HD (np. Boso przez świat), są w tych kanałach puszczane w SD?

2. Nie macie wrażenia, że TVP próbuje zafałszować historię? Od paru dni mam wrażenie, że kanał TVP HD nigdy nie istniał i dopiero od wczoraj mamy HD w TVP. Do tego informacje, że to pierwszy festiwal opolski w HD. Przecież to bzdura, bo od kilku lat emitowali to w TVP HD. Jak powiedzą, że Euro jest pierwszą imprezą sportową w HD w TVP to padnę.
Dziwne, że odbierają sobie sami sukcesy w całkiem przyzwoitym, choć marginalizowanym TVP HD... nie rozumiem tego, a wy?

Aż musiałem się zarejestrować, bo żyjemy tym wszystkim od czwartku:) Witam Was tutaj, Patryk:)

edediedi

Re: TVP w MUX1

Post autor: edediedi »

spello pisze:Ścieżka Dolby Digital Plus (TVP 1 HD) nie ma zdefiniowanego języka, przez co mój telewizor przy każdym przełączeniu kanału ustawia się na zwykłe MPEG, które identyfikuje się jako język polski.
Niestety by zmienić ścieżkę muszę wchodzić przez kilka zaawansowanych ustawień w TV, co jest strasznie niewygodne. I tak przy każdym przełączeniu kanału na inny.

Gdyby język tej ścieżki był opisany tak samo jak MPEG, telewizor automatycznie wybrałby lepszy przekaz, czyli DD+.

Bardzo proszę o naprawę tego niedopatrzenia.
zmien jezyk audio w tv np na Niemiecki lub Angielski i bedziesz mial DD+

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: TVP w MUX1

Post autor: giaur500 »

Nie macie wrażenia, że TVP próbuje zafałszować historię? Od paru dni mam wrażenie, że kanał TVP HD nigdy nie istniał i dopiero od wczoraj mamy HD w TVP. Do tego informacje, że to pierwszy festiwal opolski w HD. Przecież to bzdura, bo od kilku lat emitowali to w TVP HD.
Nie. TVP HD jest, a jakby go w ogóle nie było. Dla mnie np nie istnieje. To że gdzieś w tam jakiejś kablówce są kanały hd to mnie mało interesuje.

I powiem więcej, i tak tvp że tak powiem wyprzedziło konkurencję bo na razie nikt oprócz tvp nie zdecydował sie na DARMOWE kanały hd i nikt inny nie ma zamiaru - wolą kosić kasę za płatne programy.

Czemu tvn ani polsat nie biorą nawet pod uwagę wprowadzenia tvn hd i polsatu hd za darmo do dvb-t albo chociaż fta na satelicie? Przecież mają wersje hd swoich programów. Także, tutaj telewizję publiczną trzeba jednak docenić za to co zrobili. Ani polsatu w hd, ani tvn w hd nigdy się nie doczekacie za darmo.

Awatar użytkownika
Mireczek
Posty: 51
Rejestracja: 7 grudnia 2011, o 21:58
Odbiornik: Samsung UE32C6000, UE40B7000, UE46F8000;
MT 4168;
Instalacja antenowa: Aktualnie: doświadczenia z antenami do DVB-T.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: TVP w MUX1

Post autor: Mireczek »

edediedi pisze:
spello pisze:Ścieżka Dolby Digital Plus (TVP 1 HD) nie ma zdefiniowanego języka, przez co mój telewizor przy każdym przełączeniu kanału ustawia się na zwykłe MPEG, które identyfikuje się jako język polski.
Niestety by zmienić ścieżkę muszę wchodzić przez kilka zaawansowanych ustawień w TV, co jest strasznie niewygodne. I tak przy każdym przełączeniu kanału na inny.

Gdyby język tej ścieżki był opisany tak samo jak MPEG, telewizor automatycznie wybrałby lepszy przekaz, czyli DD+.

Bardzo proszę o naprawę tego niedopatrzenia.
zmien jezyk audio w tv np na Niemiecki lub Angielski i bedziesz mial DD+
Mam ustawiony "Podstawowy język ścieżki dźwiękowej na - Polski", "Dodatkowy język ścieżki dźwiękowej na - Angielski (dowolny inny)" i TV zawsze wybiera MPEG.

EDIT:
Odwrotne ustawienie - Podstawowy Angielski (dowolny inny) / Dodatkowy - Polski - też nic nie daje.
Ostatnio zmieniony 2 czerwca 2012, o 14:10 przez Mireczek, łącznie zmieniany 1 raz.

patrykkr

Re: TVP w MUX1

Post autor: patrykkr »

giaur500 pisze:
Nie. TVP HD jest, a jakby go w ogóle nie było. Dla mnie np nie istnieje. To że gdzieś w tam jakiejś kablówce są kanały hd to mnie mało interesuje.

I powiem więcej, i tak tvp że tak powiem wyprzedziło konkurencję bo na razie nikt oprócz tvp nie zdecydował sie na DARMOWE kanały hd i nikt inny nie ma zamiaru - wolą kosić kasę za płatne programy.

Czemu tvn ani polsat nie biorą nawet pod uwagę wprowadzenia tvn hd i polsatu hd za darmo do dvb-t albo chociaż fta na satelicie? Przecież mają wersje hd swoich programów. Także, tutaj telewizję publiczną trzeba jednak docenić za to co zrobili. Ani polsatu w hd, ani tvn w hd nigdy się nie doczekacie za darmo.
mimo wszystko informacja o tym, iż technika HD istnieje w telewizji od wczoraj jest fałszywa:) mimo wszystko ostatnio TVP HD trochę skoczyło. To, że coś nie istnieje w FTA nie znaczy, ze go nie ma.
Co więcej, obawiam się, że przez wprowadzenie TVP 1 i 2 w HD, TVP HD zostanie zmarginalizowane przez samą TVP. Pierwotnie, nie było nawet w planach transmisji z Opola tamże. Dobrze, że chociaż Euro będzie tam w całości (poza finałem w 3D :/)

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: TVP w MUX1

Post autor: giaur500 »

Nic nie zostanie zmarginalizowane. TVP HD to kanał premium, nie zmarginalizuja tego co daje im kasę. Zapewne, TVP HD będzie konkurencyjne przez programy które będą tam emitowane, a nie przez to że jest w hd.

Zresztą - nawet jeśli to przecież masz TVP1 HD i TVP2 HD, więc w czym problem?

edediedi

Re: TVP w MUX1

Post autor: edediedi »

Mireczek pisze:
edediedi pisze:
spello pisze:Ścieżka Dolby Digital Plus (TVP 1 HD) nie ma zdefiniowanego języka, przez co mój telewizor przy każdym przełączeniu kanału ustawia się na zwykłe MPEG, które identyfikuje się jako język polski.
Niestety by zmienić ścieżkę muszę wchodzić przez kilka zaawansowanych ustawień w TV, co jest strasznie niewygodne. I tak przy każdym przełączeniu kanału na inny.

Gdyby język tej ścieżki był opisany tak samo jak MPEG, telewizor automatycznie wybrałby lepszy przekaz, czyli DD+.

Bardzo proszę o naprawę tego niedopatrzenia.
zmien jezyk audio w tv np na Niemiecki lub Angielski i bedziesz mial DD+
Mam ustawiony "Podstawowy język ścieżki dźwiękowej na - Polski", "Dodatkowy język ścieżki dźwiękowej na - Angielski (dowolny inny)" i TV zawsze wybiera MPEG.
hehe to zmien 2x!!! nie bedzie Polskiego nie bedziesz mial problemu odrazu bedziesz mial DD+

patrykkr

Re: TVP w MUX1

Post autor: patrykkr »

i zgadzam się z Tobą. Kanały TVN czy polsatu w HD powinny być FTA. TVP HD też (bez tworzenia wersji HD).
A co do płacenia. Myślisz, że ktoś zapłacił by za takie "HD"? Naprawdę nie przyłączam się do malkontentów i jestem entuzjastą takich działań, ale jak widzę co teraz leci w TVP1 HD (co to jest za format niby? mam to sobie powiększyć i ściąć logo?) to myślę, że czasem nie ma sensu tworzyć czegoś dla twórczości...

patrykkr

Re: TVP w MUX1

Post autor: patrykkr »

giaur500 pisze:Nic nie zostanie zmarginalizowane. TVP HD to kanał premium, nie zmarginalizuja tego co daje im kasę. Zapewne, TVP HD będzie konkurencyjne przez programy które będą tam emitowane, a nie przez to że jest w hd.

Zresztą - nawet jeśli to przecież masz TVP1 HD i TVP2 HD, więc w czym problem?
problem mam w tym, że jestem dość wrażliwy na jakość, a te kanały nie dadzą mi tego co TVP HD.
jak wytłumaczysz puszczanie materiałów HD w SD, tak jak w przykładzie, który wspomniałem wcześniej...

rockhound

Re: TVP w MUX1

Post autor: rockhound »

Mireczek pisze:
spello pisze:Ścieżka Dolby Digital Plus (TVP 1 HD) nie ma zdefiniowanego języka, przez co mój telewizor przy każdym przełączeniu kanału ustawia się na zwykłe MPEG, które identyfikuje się jako język polski.
Niestety by zmienić ścieżkę muszę wchodzić przez kilka zaawansowanych ustawień w TV, co jest strasznie niewygodne. I tak przy każdym przełączeniu kanału na inny.

Gdyby język tej ścieżki był opisany tak samo jak MPEG, telewizor automatycznie wybrałby lepszy przekaz, czyli DD+.

Bardzo proszę o naprawę tego niedopatrzenia.
U mnie występuje ten sam problem. Po każdym przełączeniu kanałów / uruchomieniu odbiornika trzeba szukać po menu przełączania dźwięku.
Chłopaki, po co wam ścieżka domyślna DD org.jak tvp nie potrafi nadawać w systemie dolby digital?

Domyślnie stereo wystarczy

Awatar użytkownika
Mireczek
Posty: 51
Rejestracja: 7 grudnia 2011, o 21:58
Odbiornik: Samsung UE32C6000, UE40B7000, UE46F8000;
MT 4168;
Instalacja antenowa: Aktualnie: doświadczenia z antenami do DVB-T.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: TVP w MUX1

Post autor: Mireczek »

edediedi pisze: hehe to zmien 2x!!! nie bedzie Polskiego nie bedziesz mial problemu odrazu bedziesz mial DD+
I to pomogło na bieżące metody nadawania. Gorzej jak wprowadzą nadawanie różnych języków.

edediedi

Re: TVP w MUX1

Post autor: edediedi »

mam pytanie czy ktos moze wytlumaczyc:
MPEG polski
DD+ jezyk orginalny
DD+ aux

ktora sciezka jest najlepsza i z jaka sila nadawana

luckd
Posty: 133
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 13:14
Odbiornik: Golden Media Unibox 9080 Combo Plus, LG 37LV5500
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat + tyłem Kobyla Góra

Re: TVP w MUX1

Post autor: luckd »

Ten windowbox jest beznadziejny, skoro materiał jest 16/9 to po co to w okienku puszczają, nie mogą tego rozciągnąć?

patrykkr

Re: TVP w MUX1

Post autor: patrykkr »

luckd pisze:Ten windowbox jest beznadziejny, skora materiał jest 16/9 to po co to w okienku puszczają, nie mogą tego rozciągnąć?
ja jestem naprawdę mega wyrozumiały dla tych kanałów HD, ale troszkę mnie już to dobiło:)

rockhound

Re: TVP w MUX1

Post autor: rockhound »

W "jedynce" teraz nadają hybryde obraz panoramiczny pokazany w 4:3 :lol:

Totalna żenada

szod
Posty: 9
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 19:17
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Dęblin / Ryki

Re: TVP w MUX1

Post autor: szod »

Jak to jest, TVP2 też jest obecnie w HD? TVP1 ma oznaczenie loga z HD i czasami dziwne formaty obrazu w niektórych programach, ale TVP2 nie ma takiego loga i wydaje mi się że jest ogólnie po staremu. Zresztą starczyło by im pasma na dwa kanały HD?

Zablokowany