TVP w MUX1 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: TVP w MUX1

Post autor: piotrek93 »

Teraz leci na tvp 1 HD barbarzyństwo. Taki ładny film nie wykadrowany
http://imageshack.us/f/831/wp000252f.jpg/

radiomaniak

Re: TVP w MUX1

Post autor: radiomaniak »

szod pisze:Jak to jest, TVP2 też jest obecnie w HD? TVP1 ma oznaczenie loga z HD i czasami dziwne formaty obrazu w niektórych programach, ale TVP2 nie ma takiego loga i wydaje mi się że jest ogólnie po staremu. Zresztą starczyło by im pasma na dwa kanały HD?
TVP2 masz w HD ale tylko w MUX-3, natomiast w MUX-1 jest nadal w SD.

rockhound

Re: TVP w MUX1

Post autor: rockhound »

szod pisze:Jak to jest, TVP2 też jest obecnie w HD? TVP1 ma oznaczenie loga z HD i czasami dziwne formaty obrazu w niektórych programach, ale TVP2 nie ma takiego loga i wydaje mi się że jest ogólnie po staremu. Zresztą starczyło by im pasma na dwa kanały HD?

Tak, tvp2 też jest w HD, a pasma wystarczy, bo jest nadawana na MUX-ie3, a tvp1 nadaje na MUX-ie1

patrykkr

Re: TVP w MUX1

Post autor: patrykkr »

piotrek93 pisze:Teraz leci na tvp 1 HD barbarzyństwo. Taki ładny film nie wykadrowany
http://imageshack.us/f/831/wp000252f.jpg/
no wlasnie o tym pisałem, zbrodnia po prostu. już nawet temat SD/HD i upscallingu odchodzi na bok....

Awatar użytkownika
Mireczek
Posty: 51
Rejestracja: 7 grudnia 2011, o 21:58
Odbiornik: Samsung UE32C6000, UE40B7000, UE46F8000;
MT 4168;
Instalacja antenowa: Aktualnie: doświadczenia z antenami do DVB-T.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: TVP w MUX1

Post autor: Mireczek »

rockhound pisze: Chłopaki, po co wam ścieżka domyślna DD org.jak tvp nie potrafi nadawać w systemie dolby digital?

Domyślnie stereo wystarczy
Chodzi tylko i wyłącznie o jakość przesyłu:
160 kbit/s MPEG stereo, 256 kbit/s E-AC3.

Ja słucham TV tylko poprzez głośniki zewnętrzne z kina domowego, a więc im lepszy sygnał, tym lepiej.

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: TVP w MUX1

Post autor: kasper93 »

patrykkr pisze:no wlasnie o tym pisałem, zbrodnia po prostu. już nawet temat SD/HD i upscallingu odchodzi na bok....
Ja już się śmiałem, że testują możliwości... W innym temacie wrzucałem screeny. Najpierw było https://dl.dropbox.com/u/16282309/DVB-T/TVP1.png później przełączam kanał i widzę https://dl.dropbox.com/u/16282309/DVB-T/TVP2.png

rockhound

Re: TVP w MUX1

Post autor: rockhound »

Powtórka "Ojca Mateusza" z czwartku dzisiaj już w HD

rockhound

Re: TVP w MUX1

Post autor: rockhound »

Mireczek pisze:
rockhound pisze: Chłopaki, po co wam ścieżka domyślna DD org.jak tvp nie potrafi nadawać w systemie dolby digital?

Domyślnie stereo wystarczy
Chodzi tylko i wyłącznie o jakość przesyłu:
160 kbit/s MPEG stereo, 256 kbit/s E-AC3.

Ja słucham TV tylko poprzez głośniki zewnętrzne z kina domowego, a więc im lepszy sygnał, tym lepiej.
Więc jeśli słuchasz tylko przez głośniki zewnętrzne, powinieneś zauważyć, że w DD+ org. centralny głośnik nie dostaje sygnału.

patrykkr

Re: TVP w MUX1

Post autor: patrykkr »

kasper93 pisze:
patrykkr pisze:no wlasnie o tym pisałem, zbrodnia po prostu. już nawet temat SD/HD i upscallingu odchodzi na bok....
Ja już się śmiałem, że testują możliwości... W innym temacie wrzucałem screeny. Najpierw było https://dl.dropbox.com/u/16282309/DVB-T/TVP1.png później przełączam kanał i widzę https://dl.dropbox.com/u/16282309/DVB-T/TVP2.png
klasa:D

Cietrzewiec Rusinowy

Re: TVP w MUX1

Post autor: Cietrzewiec Rusinowy »

Nie chcę wiedzieć, jak to wygląda na odbiornikach CRT-owych...

patrykkr

Re: TVP w MUX1

Post autor: patrykkr »

no i teraz na TVP1 jest rzeczywiście HD, chyba nawet native. Choć i tak mam wrażenie, że jest ono mniej naturalne niż na innych kanałach. Jaki jest bitrate teraz? ktoś sprawdził?

patrykkr

Re: TVP w MUX1

Post autor: patrykkr »

coś czuję, że to ogólnie maly falstart był i z dnia na dzień będzie coraz lepiej:)

edediedi

Re: TVP w MUX1

Post autor: edediedi »

ale trzeba przyznac ze jest coraz lepsza jakosc np. Ojciec Mateusz dzisiaj juz bardzo ladny
aha panowie mam pytanie czy ktos moze wytlumaczyc:

DD+ jezyk orginalny
DD+ aux

jaka jest roznica i sila nadawania

patrykkr

Re: TVP w MUX1

Post autor: patrykkr »

Szkoda, że dzisiejszy mecz z Andorą nie jest zaplanowany w HD (tak mniemam po fakcie, że nie jest w TVP HD).

Cietrzewiec Rusinowy

Re: TVP w MUX1

Post autor: Cietrzewiec Rusinowy »

@edediedi: Druga ścieżka to ścieżka z tzw. audiodeskrypcją, tj. lektorem dla niedowidzących.

Davvid

Re: TVP w MUX1

Post autor: Davvid »

rockhound pisze:
Więc jeśli słuchasz tylko przez głośniki zewnętrzne, powinieneś zauważyć, że w DD+ org. centralny głośnik nie dostaje sygnału.
Cześć.
Potwierdzam, to co wczoraj na Opolu zrobiono ze ścieżką DD5.1 to woła o pomstę do nieba. Jak można było taki bubel zrobić, podczas gdy prezenterzy byli odpowiednio zmixowani.

Żeby było śmieszniej, nawet stareńki amplituner po włączeniu ProLogic na ścieżce Mpeg (stereo) bardzo ładnie wrzucił wokal na centralny.
Ostatnio zmieniony 2 czerwca 2012, o 15:57 przez Davvid, łącznie zmieniany 2 razy.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: TVP w MUX1

Post autor: adac »

pytanie do @rockhound i @Mireczek:
- jakie zastosowaliście połączenie audio i czy Wasze tv bez problemów obsługują E-AC3 (dźwięk 5.1) ?

rockhound

Re: TVP w MUX1

Post autor: rockhound »

patrykkr pisze:Szkoda, że dzisiejszy mecz z Andorą nie jest zaplanowany w HD (tak mniemam po fakcie, że nie jest w TVP HD).
Tvp HD nie pokazuje meczów, od tego jest Tvp Sport

patrykkr

Re: TVP w MUX1

Post autor: patrykkr »

mylisz się rockhound, wiele z ostatnich meczów polskiej kadry było transmitowanych równolegle w TVP HD (Polska - Niemcy, Polska - Portugalia, wcześniej też MŚ 2010 w RPA i wiele innych). Kanał HD jest po części skierowany na sport i wydarzenia na żywo.
Euro też będzie w calości w TVP HD.

rockhound

Re: TVP w MUX1

Post autor: rockhound »

adac pisze:pytanie do @rockhound i @Mireczek:
- jakie zastosowaliście połączenie audio i czy Wasze tv bez problemów obsługują E-AC3 (dźwięk 5.1) ?
Telewizor mam połączony kablem optycznym z amplitunerem,na DD+org mam 5.1 ale bez centralnego głośnika,dialogi slysze na frontach,a center milczy,na ścieżce DD+aux ( audiodeskrypcja) mam pasywne 5.1 i centralny działa

Zablokowany