TVP w MUX1 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
ntcdvb

Re: TVP w MUX1

Post autor: ntcdvb »

To, że ktoś maży o pokryciu MUX1 95 % i MUX3 98 % to fajnie, rzeczywistość jest inna.
Obecnie Powiat Zgorzelecki pokrywa MUX1 może 10 % a MUX 2 przy dobrej pogodzie 3 % i MUX3 z wielkim 0 % pokryciem.
Wiking nie przejmuj się jakością 4 kanałów SD bo ich oferta programowa świadczy o ich jakości.

Wiking

Re: TVP w MUX1

Post autor: Wiking »

Nie martwię się o kanały SD, bo one mają zagwarantowaną przepływność na określonym poziomie. Na kombinacji dwa kanały "HD" i cztery kanały SD ucierpią te pierwsze, a nie te drugie. :)

sektor7
Posty: 57
Rejestracja: 12 września 2012, o 11:19
Miejscowość: Domaników
Odbiornik: Wiwa H265 Mini
Instalacja antenowa: Yagi 19 - elementowa pasywna, Buro CA-RTV 6 pasywna. 11 m n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź Dąbrowa, 58 km do nadajnika

Re: TVP w MUX1

Post autor: sektor7 »

Studio Ligi Mistrzów w HD, czyżby mecz również ? :D

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: TVP w MUX1

Post autor: belzebiusz »

Jest mecz w HD i w 5.1 :D
Szok :!:

DVBManiak

Re: Odp: TVP w MUX1

Post autor: DVBManiak »

To prawda, szok.

sektor7
Posty: 57
Rejestracja: 12 września 2012, o 11:19
Miejscowość: Domaników
Odbiornik: Wiwa H265 Mini
Instalacja antenowa: Yagi 19 - elementowa pasywna, Buro CA-RTV 6 pasywna. 11 m n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź Dąbrowa, 58 km do nadajnika

Re: TVP w MUX1

Post autor: sektor7 »

Kapitalna realizacja.Bardzo mała pixeloza tła przy szybkich ujęciach, tak jak to miało miejsce podczas Euro

Bartosz Czach

Re: TVP w MUX1

Post autor: Bartosz Czach »

sektor7 pisze:Bardzo mała pixeloza
Przecież podobno w HD nie ma pikselozy...

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: TVP w MUX1

Post autor: momus »

@bartoszu, przecież w SD też nie ma a jakość ponoć jest lepsza niż w HD. Nie pasuje?, satelita i masz kanały w SD w super ultra jakości i to bez polskiego komentarza, lepsze to niż ATM powtórka.

A w HD więcej ludzi ogląda meczyki, np ja, który się piłką nie interesuje, ale jak jest ładna jakość to popatrzy sobie jak na pozostałych kanałach nic nie ma i się cieszy że może samemu odczytać z koszulki numerek zawodnika a nie czekać aż mu komentator powie kto to.

Żeby nie było pikseli widać przy szybkich ruchach, to w jednym muxie musiał by być 1 kanał HD

nkp123

Re: TVP w MUX1

Post autor: nkp123 »

Bartosz Czach pisze:
sektor7 pisze:Bardzo mała pixeloza
Przecież podobno w HD nie ma pikselozy...
Zgadzam sie Bartoszu, w HD na bluray 60mbit/s nie ma pikselozy :)

Bartosz Czach

Re: TVP w MUX1

Post autor: Bartosz Czach »

momus pisze:@bartoszu, przecież w SD też nie ma a jakość ponoć jest lepsza niż w HD.
Chyba ktoś tu pomylił obecne emisje z dawnym Euro1080. Ponadto naucz się poprawnej pisowni.
momus pisze:ATM powtórka
Co to za twór? Niczego takiego przecież nie ma.
momus pisze:może samemu odczytać z koszulki numerek zawodnika a nie czekać aż mu komentator powie kto to.
Zawsze można. Chyba, że ogląda się włoskie niskobudżetowe kanaliki.
momus pisze:w jednym muxie musiał by być 1 kanał HD
To jedyne w miarę sensowne stwierdzenie w Twoim poście. Gratuluję.

nkp123

Re: TVP w MUX1

Post autor: nkp123 »

Bartoszu, powiedzmy sobie szczerze. Programy HD będą w polskim DVB-T i pojedyncze osoby tego nie zmienią. Rozumiem i akceptuję to, że z powodu ograniczonego pasma nie będzie to "clear" HD, jednak i tak jak na 6-10mbit/s jest to bardzo przyzwoite HD, jak na polskie warunki. Z polskiej TV satelitarnej przy obecnym upakowaniu programów też nic się więcej nie wyciśnie. Oczywiście można oglądać filmy i transmisje w niemieckich/zagranicznych programach, gdzie rzeczywiście jakość jest lepsza, jednak również nie przesadzajmy.

DVBManiak

Re: Odp: TVP w MUX1

Post autor: DVBManiak »

Ja jestem Polakiem i oglądam tylko polskie kanały. Guzik mnie obchodzi co jest gdzie indziej, nawet jak jest mecz w upscalu na polskim a w HD na niemieckim kanale to wybiorę polski. Nie porównujcie z Niemcami i innymi, to jest Polska. Ja z takiego HD jak jest w NTC jestem zadowolony.

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: TVP w MUX1

Post autor: alabama1 »

Brawo, tak powinien mówić patriota. Podzielam twoje zdanie.

Awatar użytkownika
rastel82
Posty: 50
Rejestracja: 28 lipca 2012, o 21:42
Odbiornik: PS51E530+Ariva 120 Combo|3x Ariva T65|Cabletech 0083, 0085.
Instalacja antenowa: 4x Sowar Dexta Euro; 3x 6 mnpt + 11 mnpt
Nadajnik - obiekt nadawczy: PL JG/ŚK 1-3, L1| CZ 1-3 | DE - Löbau

Re: Odp: TVP w MUX1

Post autor: rastel82 »

DVBManiak pisze:Ja jestem Polakiem i oglądam tylko polskie kanały. Guzik mnie obchodzi co jest gdzie indziej, nawet jak jest mecz w upscalu na polskim a w HD na niemieckim kanale to wybiorę polski. Nie porównujcie z Niemcami i innymi, to jest Polska. Ja z takiego HD jak jest w NTC jestem zadowolony.
"Święte słowa" kolego; jestem takiego samego zdania.

fanboy 16:9

Re: TVP w MUX1

Post autor: fanboy 16:9 »

Bartosz Czach pisze:
momus pisze:może samemu odczytać z koszulki numerek zawodnika a nie czekać aż mu komentator powie kto to.
Zawsze można. Chyba, że ogląda się włoskie niskobudżetowe kanaliki.
Nie zawsze. Kiedy kamera pokazuje boisko z daleka, w SD za żadne skarby, na żadnym kanale i na żadnym telewizorze nie odczytasz numerów na koszulce piłkarzy, bo takie drobne detale w SD nie są już takie wyraźne. W HD odczytanie numerów nie stanowi najmniejszego problemu nawet na monitorze Full HD 22", bo numerki z dalekiego ujęcia wciąż widać doskonale.

Uważam, że nawet przeciętne HD z bitrate 6-10 mb/s ogląda się fajniej, niż jakiekolwiek SD. :D Szczególnie w transmisjach sportowych różnica jest mocno oszałamiająca, oczywiście na korzyść HD. HD staje się standardem telewizyjnym i głosy sprzeciwu pojedynczych osób na szczęście tego nie są w stanie zmienić. Technologie się zmieniają, a wymagania odbiorców rosną, odbiorca się przyzwyczaja do lepszego i do gorszego wracać nie chce. Kanałów SD za parę lat prawie nikt nie będzie chciał oglądać, tak jak prawie nikt nie chce już słyszeć radia na falach długich czy krótkich z ubogim pasmem przenoszenia dźwięku...

DVBManiak

Re: Odp: TVP w MUX1

Post autor: DVBManiak »

Co do radia na falach długich to zdecydowanie wolę od FM. A jeszcze co do HD to oglądając np. Barwy szczęścia, czy M jak miłość, które nie są kręcone w HD, ale upscalowane na TVP2 HD wyglądają jak dla mnie dobrze, a na pewno lepiej niż na TVP2 SD, gdzie jakość jest bardzo słaba. A więc nawet upscale nie są takie złe, to samo z meczem o Superpuchar Hiszpanii czy Europy. Mimo upscalu dało się przeczytać nr na koszulce. Też zależy od tego jaki ma się odbiornik, konkretnie od wydajności upscalera.

EDIT: Teraz leci Siła wyższa w HD - jakość b. dobra
Parę screenów z DVBViewer:
http://imageshack.us/a/img209/6796/tvp1 ... odc413.png
http://imageshack.us/a/img253/6796/tvp1 ... odc413.png
http://imageshack.us/a/img542/6796/tvp1 ... odc413.png
http://imageshack.us/a/img820/6796/tvp1 ... odc413.png
http://imageshack.us/a/img839/6796/tvp1 ... odc413.png
http://imageshack.us/a/img803/6796/tvp1 ... odc413.png
http://imageshack.us/a/img266/6796/tvp1 ... odc413.png

Wiking

Re: TVP w MUX1

Post autor: Wiking »

DVBManiak pisze:A jeszcze co do HD to oglądając np. Barwy szczęścia, czy M jak miłość, które nie są kręcone w HD, ale upscalowane na TVP2 HD wyglądają jak dla mnie dobrze, a na pewno lepiej niż na TVP2 SD, gdzie jakość jest bardzo słaba.
A dlaczego jakość obrazu na TVP 2 SD jest bardzo słaba? Bo na pierwszy multipleks wcisnęli pseudo kanał HD czyli TVP 1 HD. I SD, i HD są bardzo słabej jakości. Lepszym rozwiązaniem było poprzednie rozwiązanie czyli TVP 1 SD i TVP 2 SD, które nie były HD, ale miały bardzo dobrą jakość. :)
fanboy 16:9 pisze:Uważam, że nawet przeciętne HD z bitrate 6-10 mb/s ogląda się fajniej, niż jakiekolwiek SD.
fanboy 16:9 pisze:Technologie się zmieniają, a wymagania odbiorców rosną, odbiorca się przyzwyczaja do lepszego i do gorszego wracać nie chce.
Te Twoje wymagania są jakieś takie niewygórowane skoro zadowalasz się pseudo kanałami HD, gdzie nie chodzi już tylko bardzo niski bitrate, ale także o brak materiałów w wysokiej rozdzielczości. :)

Jeżeli chcecie kanały HD w Naziemnej Telewizji Cyfrowej to walczcie o multipleks z kanałami HD, gdzie mogłyby znaleźć się trzy kanały HD, np. TVP HD, Polsat HD oraz TVN HD. Pod warunkiem, że większość ramówki tych stacji opierałaby się na audycjach wytworzonych w wysokiej rozdzielczości.

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: TVP w MUX1

Post autor: zesepo »

Chyba kolega zapomniał o Pulsie. A oni to pies? :/

fanboy 16:9

Re: TVP w MUX1

Post autor: fanboy 16:9 »

Wiking pisze:
fanboy 16:9 pisze:Uważam, że nawet przeciętne HD z bitrate 6-10 mb/s ogląda się fajniej, niż jakiekolwiek SD.
fanboy 16:9 pisze:Technologie się zmieniają, a wymagania odbiorców rosną, odbiorca się przyzwyczaja do lepszego i do gorszego wracać nie chce.
Te Twoje wymagania są jakieś takie niewygórowane skoro zadowalasz się pseudo kanałami HD, gdzie nie chodzi już tylko bardzo niski bitrate, ale także o brak materiałów w wysokiej rozdzielczości. :)
Brak materiałów w wysokiej rozdzielczości? No co ty powiesz! A teraz ja zapodaję KONKRETY obalające twoje stwierdzenie! Euro 2012, Tour de Pologne, Igrzyska Olimpijskie były w wysokiej rozdzielczości? Były! Ostatni mecz Ligi Mistrzów był w wysokiej rozdzielczości? Był! Kilka innych transmisji sportowych też było już w wysokiej rozdzielczości. Seriale takie jak "Ojciec Mateusz", "Ranczo", "Siła wyższa", "Galeria" i kilka innych jak najbardziej są w wysokiej rozdzielczości. Niektóre programy, np. ostatnio "Nie ma jak Polska" są w wysokiej rozdzielczości. Ostatnio coraz częściej zdarzają się FILMY w wysokiej rozdzielczości, np. w sobotę był "Largo Winch" w HD, a kilka dni wcześniej "Rambo", jeszcze wcześniej były też inne filmy). W Dwójce też kontentu HD nie brakuje ("Na dobre i na złe", "Rodzinka.pl", "Ja to mam szczęście", "Bitwa na głosy", niektóre filmy, a ostatnio do produkcji w HD dołączył juz nawet program "Tomasz Lis na żywo").

I co, brak materiałów w wysokiej rozdzielczości?
Wiking pisze:Jeżeli chcecie kanały HD w Naziemnej Telewizji Cyfrowej to walczcie o multipleks z kanałami HD, gdzie mogłyby znaleźć się trzy kanały HD, np. TVP HD [...]
TVP HD zupełnie mnie nie interesuje i nie zamierzam walczyć o tę stację. Krokiem do przodu jest uruchamianie kanałów głównych w HD, nawet jeśli nie nadają wszystkiego w HD.

Wiking pisze:Pod warunkiem, że większość ramówki tych stacji opierałaby się na audycjach wytworzonych w wysokiej rozdzielczości.
Wysokiej rozdzielczości w Jedynce i Dwójce cały czas przybywa i już teraz jest jej znacznie więcej niż było w czerwcu (choćby za sprawą wieczornych filmów, które coraz częściej są w wersji HD).

Za kilka miesięcy większość ramówki TVP1 i TVP2 będzie się opierała na audycjach wytworzonych w wysokiej rozdzielczości i w ramach jednego kanału TVP HD to wszystko się po prostu nie zmieści. Dlatego TVP1 HD i TVP2 HD są niezbędne, a TVP HD traci powoli rację bytu. I nie widzę przeciwskazań dla udostępnienia TVP1 HD i TVP2 HD dla szerokiego kręgu ludzi już teraz.

Tak, wiem: powiesz, że zapycha to miejsce w multipleksach. Odpowiadam: wolałbym multipleksy z 3-4 kanałami HD zamiast 8 SD. :) Wolę iść z postępem, a nie siedzieć w epoce kamienia łupanego z kanałami SD. Obraz HD nawet z przeciętnym bitrate robi większe wrażenie wizualne niż jakiekolwiek SD.

DVBManiak

Re: Odp: TVP w MUX1

Post autor: DVBManiak »

Dokładnie tak, nie potrafię z tym nie zgodzić. HD jest coraz więcej i będzie coraz więcej. Jednak zaraz ktoś znajdzie sobie inny powód do marudzenia, jak to przeciętny Polaczek. Według mnie idzie wszystko w dobrym kierunku i ciągle rozwija się na lepsze.

Zablokowany