TVP w MUX1 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: TVP w MUX1

Post autor: pikaczu »

i tak jak piszę, w innym temacie, byłoby lepiej wymienić mux 1, 2 i 3 na dvb-t2 h265 :)

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: TVP w MUX1

Post autor: Poland »

penknife pisze:kolego Poland nadal masz na stanie tylko odbiornik SD :?:
Mam 1 odbiornik SD i 1 odbiornik HD ale pomimo tego dalej uważam że kanały w wysokiej rozdzielczości są zbędne w DVB-T ze względu na ograniczenie pojemności multipleksu :)

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: TVP w MUX1

Post autor: belzebiusz »

To wyjaśnia twoje podejście, chciałbyś odkurzyć z szafy dodatkowy tuner, niestety postęp idzie i będzie HD na stałe. :D

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: TVP w MUX1

Post autor: alabama1 »

Poland pisze:
penknife pisze:kolego Poland nadal masz na stanie tylko odbiornik SD :?:
Mam 1 odbiornik SD i 1 odbiornik HD ale pomimo tego dalej uważam że kanały w wysokiej rozdzielczości są zbędne w DVB-T ze względu na ograniczenie pojemności multipleksu :)
Więc co? Zamiast TVP 1 HD wolisz TVP 1 SD I TV 6?
Ja wolę mniej kanałów, ale lepszych. Po co mi gnioty? A hd to przyjemność oglądania. Postęp idzie do przodu.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: TVP w MUX1

Post autor: m@rtops »

ja bym w ogóle nakazał nadawanie w HD - przez to odpadło by wielu "graczy" ;)

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: TVP w MUX1

Post autor: Poland »

alabama1 pisze:
Poland pisze:
penknife pisze:kolego Poland nadal masz na stanie tylko odbiornik SD :?:
Mam 1 odbiornik SD i 1 odbiornik HD ale pomimo tego dalej uważam że kanały w wysokiej rozdzielczości są zbędne w DVB-T ze względu na ograniczenie pojemności multipleksu :)
Więc co? Zamiast TVP 1 HD wolisz TVP 1 SD I TV 6?
Ja wolę mniej kanałów, ale lepszych. Po co mi gnioty? A hd to przyjemność oglądania. Postęp idzie do przodu.
Pod warunkiem że pierwszy byłby ogólnopolski a drugi ponadregionalny choć gdy TV6 jest ogólnopolski to na nim też potrafię znaleźć coś dla siebie. Tak swoją drogą TV6 to nie odpowiedni przykład bo jest w MUX2 - prędzej do tego twojego zestawienia pasowałby kanał Tele 5 lub TV Trwam.

yougo

Re: TVP w MUX1

Post autor: yougo »

Koleżka poland znowu bruździ (śmieci) ... Chcę cztać rzczowe posty, a nie ciągłe narzekanie, że jest HD, a Ty tego nie widzisz ... za to widzisz same superlatywy w kanałach typu TV6 itp.
Mam tego dość :!:

Wiking

Re: TVP w MUX1

Post autor: Wiking »

belzebiusz pisze:niestety postęp idzie i będzie HD na stałe.
Kanał HD z bitrate na poziomie 6 Mb/s to nie postęp. Co z tego, że materiał jest w wysokiej rozdzielczości, skoro niski bitrate nie pozwala się cieszyć zaletami wysokiej rozdzielczości. :)
alabama1 pisze:A hd to przyjemność oglądania.
Na pewno przyjemniej się ogląda, ale pod warunkiem, że dla kanału w wysokiej rozdzielczości przeznaczy się przepływność powyżej 10 Mb/s, czyli na jeden multipleks dwa kanały HD. :)

Całe szczęście, że z MUX-1, najpóźniej w kwietniu 2014 roku, zostanie usunięty pseudo kanał HD - TVP 1 HD. :)

vigoo
Posty: 504
Rejestracja: 9 lipca 2010, o 11:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin/Kołowo

Re: TVP w MUX1

Post autor: vigoo »

Jak to nie postęp? Każde 6Mb/s będzie lepsze od 3Mb/s. Rożnicę widać gołym okiem a że do pełnego HD brakuje, to już inna sprawa.

Wiking

Re: TVP w MUX1

Post autor: Wiking »

Postęp to byłby, gdyby 6 Mb/s przypadało na jeden kanał SD. W przypadku kanałów niby HD jest to marnowanie przepływności. :)

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: TVP w MUX1

Post autor: alabama1 »

Jak na obecne warunki, hd jest bardzo dobre. Mi pasuje.
Pewnie zaraz napiszesz, że mi wystarczy byle co. Ale tak nie jest. W każdym razie jest lepiej niż poprzednie sd.

Wiking

Re: TVP w MUX1

Post autor: Wiking »

alabama1 pisze:Pewnie zaraz napiszesz, że mi wystarczy byle co.
Wyjąłeś mi to z ust. :lol:
alabama1 pisze:Jak na obecne warunki, hd jest bardzo dobre.
A jaki to są warunki?

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: TVP w MUX1

Post autor: alabama1 »

Jak to jakie? Takie jak nasze dvbt. Że w jednym muxie mieści się 8 kanałów SD. Dvbt. Gdyby było dvbt 2, to by było inaczej, lepiej.

brachu
Posty: 235
Rejestracja: 27 kwietnia 2011, o 08:50
Odbiornik: T-HD 1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Wilkanowo

Re: TVP w MUX1

Post autor: brachu »

Tak na dobrą sprawę to żeby było wszystko w dobrej jakości powinno być 7 kanałów SD, ale u nas jak zwykle poszło się na ilość nie jakość. To, że TVP1 HD wygląda w miarę dobrze powoduje, że jakość dwójki i info jest słaba, widać to było szczególnie w czasie spotkań EURO na TVP 2
alabama1 pisze:Że w jednym muxie mieści się 8 kanałów SD.
Jakbyś chciał to można zmieścić 10 albo i więcej kanałów :mrgreen:

Wiking

Re: TVP w MUX1

Post autor: Wiking »

Tak, w czasie Euro jakość TVP 2 i TVP Info była koszmarna. W TVP 2 było to widać doskonale w czasie transmisji meczów z Euro. :) Mam wrażenie, że po Euro ta "jakość" trochę się poprawiła. ;)
alabama1 pisze:Jak to jakie? Takie jak nasze dvbt. Że w jednym muxie mieści się 8 kanałów SD. Dvbt. Gdyby było dvbt 2, to by było inaczej, lepiej.
Standard nadawania nie ma znaczenia. Wszystko zależy od osób, które decydują o tym, ile może być nadawanych kanałów na multipleksie w danych standardzie, aby jakość obrazu prezentowała akceptowalny poziom. :)

Jeszcze trzy i pół roku temu ktoś w miarę rozsądnie twierdził, że w multipleksie obok dwóch kanałów HD mogą nadawać dwa kanały SD. Teraz standard został obniżony i twierdzi się, że obok dwóch kanałów HD mogą nadawać cztery kanały SD.

Dobra wiadomość jest taka, że najpóźniej w 2014 roku na MUX-1 będą nadawane tylko kanały SD. :)

REXus

Re: TVP w MUX1

Post autor: REXus »

A zła taka, że będzie ich osiem, mimo, że nasze warunki miały zapewniać miejsce dla siedmiu kanałów w jednym multipleksie (w MUX-2 wyjątkowo 8 kanałów = po 2 kanały od 4 nadawców).

Więcej komentarza nie trzeba - jacy ludzie, takie efekty. HD czy SD niczego nie zmieni.

//edit
Chyba, że jeszcze się zdziwię, wtedy wycofam swoje słowa. Teoretycznie można spróbować swoich sił w upartym mailowaniu do KRRiT, aby w MUX-1 znalazło się 7 kanałów, a ponadto zacząć wdrażać MUX-5 (w zamian za jedno miejsce w już rozpisanym konkursie, a dodatkowo rozdać 6 nowych miejsc) - w kilku miejscach kraju już teraz jest miejsce, a po zakończeniu formalności będzie prawie wszędzie.

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: TVP w MUX1

Post autor: momus »

Mam pytanie odnośnie TVP1 oraz ścieżek dźwiękowych i napisów. Wczoraj oglądałem Agenta XXL 2, nawet ładnie wyglądał (w porównaniu do pozostałych 14 kanałów to obraz brzytwa ;)). Owszem wyglądał raczej jak upscal z 720p, ale to i tak super.
No w każdym razie, chciałem sprawdzić czy może pokusili się o nadawani oryginalnej ścieżki dźwiękowej... no niestety nie pokusili się. Zdziwiło mnie natomiast to, że mamy 3 ścieżki napisów: polska (telegazeta 778), polska (dvb, pid 106), oraz ku mojemu zdziwieniu angielska (dvb, pid 109).

Pytanie, od kiedy jest ta ścieżka i czy już kiedyś na niej było i czy faktycznie były to oryginalne napisy angielskie. Wczoraj na agencie xxl 2, napisy były ale tylko polskie (patrzyłem te dvb), do tego fajnie pokolorowane.

Czy kiedyś TVP zacznie poprawnie nadawać e-ac3?? pomijam już kwestie identyfikatorów i kolejności ścieżek, pomijam już jakość ścieżki aux (jest ona w ogóle używana?). W każdym razie dlaczego polsat, tvn (co prawda nie ma eac3 tylko zwykłe ac3), ale czemu te stacje potrafią dynamicznie zmieniać informację o ilości kanałów w strumieniu?? w TVP1 ta informacja jest ustawiona na stałe 5.1.

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: TVP w MUX1

Post autor: alabama1 »

Napisy już są od około tygodnia- jak na razie nieużywane.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: TVP w MUX1

Post autor: belzebiusz »

momus pisze:Zdziwiło mnie natomiast to, że mamy 3 ścieżki napisów: polska (telegazeta 778), polska (dvb, pid 106), oraz ku mojemu zdziwieniu angielska (dvb, pid 109).

Pytanie, od kiedy jest ta ścieżka i czy już kiedyś na niej było i czy faktycznie były to oryginalne napisy angielskie. Wczoraj na agencie xxl 2, napisy były ale tylko polskie (patrzyłem te dvb), do tego fajnie pokolorowane.
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=152057#p152057
i
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=152058#p152058

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: TVP w MUX1

Post autor: belzebiusz »

belzebiusz pisze:Właśnie zauważyłem błąd ze ścieżkami dźwiękowymi na TVP1 HD (na SD jest dobrze); zamienione zostały ścieżki qaa i aux.
Ścieżki qaa i aux znowu zamieniły się miejscami (powrót do stanu sprzed 23 października 2012).

Zablokowany