TVP w MUX1 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: TVP w MUX1 - zagadnienia techniczne

Post autor: naziemna-ntrc »

Anduraki pisze:HD samo w sobie jest już określeniem jakości. Wyższa rozdzielczość oznacza wyższą jakość, bez znaczenia jaki ma bitrate.
Mówisz tak jakby oferta TVP 1 HD czy TVP 2 HD w 100% składała się z kontentu w wysokiej rozdzielczości. A dobrze wiesz, że nie jest tak. I to jest kolejna ułomność kanałów HD w NTC, po niskim bitrate.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: TVP w MUX1 - zagadnienia techniczne

Post autor: adac »

Ale to jest problem nie tylko polskiej telewizji ale zagranicznych również. Mnóstwo wartościowych materiałów zostało nakręconych wcześniej w Pal-D1 czyli praktycznie w SD i teraz żadana telewizja z nich nie zrezygnuje. Z materiałami współczesnymi i filmami fabularnymi tej przeszkody już nie ma.
W przypadku TvP przeszkodą może być brak odpowiedniej techniki w studio do realizacji programów w HD, być może jeszcze nie zdążyli jej wymienić bo miel na głowie cyfryzację.
Co nie zmienia faktu, że w Eu nowe kanały powstają w HD a SD jest w odwrocie.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: TVP w MUX1 - zagadnienia techniczne

Post autor: distefano »

naziemna-ntrc pisze:
Anduraki pisze:HD samo w sobie jest już określeniem jakości. Wyższa rozdzielczość oznacza wyższą jakość, bez znaczenia jaki ma bitrate.
Mówisz tak jakby oferta TVP 1 HD czy TVP 2 HD w 100% składała się z kontentu w wysokiej rozdzielczości. A dobrze wiesz, że nie jest tak. I to jest kolejna ułomność kanałów HD w NTC, po niskim bitrate.
Czepiasz się. Mało, która telewizja nadająca w HD ma cały kontent w HD.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: TVP w MUX1 - zagadnienia techniczne

Post autor: Anduraki »

Mimo to w odróżnieniu od TVP1 czy 2 SD film SD nadany na TVP1 czy 2 HD wygląda lepiej (jakość porównywalna do jakości DVD). Ale to jest zupełnie inny temat i nie ma co marudzić bo większość programów jest nadawana w HD, a jedynie stare programy, filmy "nie remasterowane" są w SD

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: TVP w MUX1 - zagadnienia techniczne

Post autor: distefano »

Potwierdzam. Właśnie dzisiaj byłem w miejscu gdzie mogłem przełączać i sprawdzać porównując obraz na TVP1 i 2HD i SD na dobrym sprzęcie. Lepsza jakość obrazu w HD była wyraźnie widoczna.

agent2606

Re: TVP w MUX1 - zagadnienia techniczne

Post autor: agent2606 »

Ja też przekonałem się dziś z rana o jakości HD oglądając Ojca Mateusza - piksel piksela pikselem poganiał - prawie obrazu się nie dało rozpoznać. Ciekawe z jakiegoż powodu, bo tak źle to jeszcze nigdy nie było jak dziś.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: TVP w MUX1 - zagadnienia techniczne

Post autor: hadam »

Od wczoraj aż do jutra nad Polską jest silne tropo w związku z czym mogą być różnego rodzaju problemy z odbiorem np. takie jak piszesz. http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html

agent2606

Re: TVP w MUX1 - zagadnienia techniczne

Post autor: agent2606 »

aha, i wszystko jasne, dzięki za info ;)

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: TVP w MUX1 - zagadnienia techniczne

Post autor: cyber »

Negatywny wpływ tropo można zminimalizować a w wielu przypadkach wyeliminować stosując anteny pasywne bądź też odpowiednie wzmacniacze...

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: TVP w MUX1 - zagadnienia techniczne

Post autor: piotrek93 »

Oglądam mecz pucharu króla na TVP 1 HD obraz żyleta dźwięk też całkiem fajny. Jest tylko jeden problem komentarz na kanale centralnym jest o wiele za głośny co sprawia, że efekt przestrzenności jest kompletnie zabity przez głośny komentarz(to samo dotyczy transmisji z ligi mistrzów). Panie Jarosławie czy mógłby Pan przekazać TVP żeby coś z tym zrobili. Najlepiej gdyby na ścieżce oryginalnej leciał oryginalny ze stadionu bez komentarza a na ścieżce podstawowej normalny komentarz (troszkę cichszy) to chyba jest w zasięgu możliwości technicznych TVP co Pan o tym sądzi?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: TVP w MUX1 - zagadnienia techniczne

Post autor: belzebiusz »

Wyciszenie kanału centralnego (programowo/sprzętowo/fizycznie - kabel) i mamy mecz bez komentarza. :)

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: TVP w MUX1 - zagadnienia techniczne

Post autor: piotrek93 »

No właśnie tu jest problem bo gdy wyłącze kanał centralny w mojej yamaha to komentator pojawia się w przednich głośnikach w wersji stereo nie da się go wyciszyć zupełnie. Wyjęcie kabla to jedyna opcja ale bardzo nie wygodna.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Niska jakość przekazu Otwarcia Olimpiady w TVP1 HD !

Post autor: eter »

Witam.
Niestety jak na takie ważne wydarzenie Telewizja Polska nie sprostała zadaniu i jakość przekazu (nadawania) otwarcia Olimpiady w programie 1 HD jest niestety (piszę to w trakcie nadawania wydarzenia)"opłakana". Ponieważ niektóre programy były nadawane już w o wiele lepszej jakości (więc można) tak tym bardziej dziwi tak słaba jakość nadawania tej imprezy. Dostaliśmy "zupę" pikseli zamiast pięknej jakości. W niektórych bardziej dynnamicznych momentach jak na przykład REWOLUCJI jakość tak spadła jakbyśmy mieli do czynienia ze słabym przekazem SD.
Niestety nie wróży to dobrze na przyszłość, kiedy to Telewizja Polska jeszcze bardziej obniży jakość nadawania w związku z upchaniem tylu kanałów w jednym MUXIE jaka będzie od połowy lutego.

Pozdrawiam i szkoda, że tak ważną imprezę tak niestety zepsuto.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Niska jakość przekazu Otwarcia Olimpiady w TVP1 HD !

Post autor: rotalplus »

Ja tam zupy pikseli nie widzę, poza tym być problem leży po stronie organizatorów a nie TVP - Rosja to kraj gdzie dopiero na nadawanie w 16:9 się przechodzi, a HD to towar bardzo luksusowy

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Niska jakość przekazu Otwarcia Olimpiady w TVP1 HD !

Post autor: pawelll »

@eter, nie masz racji. Wygląda na to, że TVP zrobiła wszystko jak należy. Nawet bitrate prawie 10Mb/s. Obraz momentami jest bardzo OK, czasem gorszy ale nie ma dramatu. Jeśli coś jest nie tak to raczej po stronie rosyjskiej. A swoją na czym oglądałeś?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Niska jakość przekazu Otwarcia Olimpiady w TVP1 HD !

Post autor: belzebiusz »

Te 10 Mb/s to chyba tylko na satelicie i kablówce - w DVB-T przepływność maksymalna to 6,5 Mb/s od samego początku obecności TVP1 HD w DVB-T. Od 15 lutego będzie jeszcze gorzej.

Co do HD to było bez zarzutów na mało dynamicznych scenach, na scenach dynamicznych i ze zmiennym oświetleniem było gorzej, ale akceptowalnie - to już wina ww. maks. 6,5 Mb/s w DVB-T. Gdyby transmisja była na TVP2 HD to byłoby już lepiej - maks. 8,2 Mb/s (do czasu uruchomienia TVP Rozrywka było maks. 10 Mb/s)

aron_m
Posty: 109
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 15:08
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Sony HX 850
Instalacja antenowa: Telkom Telmor Digit, balkon 3 piętro budynku, bez widoczności z nadajnikami
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wrocław/Ślęża, Żórawina

Re: Niska jakość przekazu Otwarcia Olimpiady w TVP1 HD !

Post autor: aron_m »

Potwierdzam
Na 40" widziałem wiele momentów, w których zastanawiałem się czy to jeszcze HD czy może stara, zużyta kaseta wideo.

Szkoda, wielka szkoda

Mamy już niestety jasną informację jak będzie wyglądać jakość kiedy upchną wszystko w 3 Muxie.

Szkoda, ale cofamy się do czasów kiepskiego nadawania w SECAMIE

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Niska jakość przekazu Otwarcia Olimpiady w TVP1 HD !

Post autor: pawelll »

Mówisz z pamięci czy z natury. Moje dwa tunery pokazują teraz 7,8 Mb/s. Dla porównania TVP2HD z MUX2- 4,9Mb.
Chyba oglądałem inną imprezę, bo ja nie widziałem żadnego dramatu. A już na pewno nie po stronie TVP i Emitela.
Zastanówcie się chwilę zanim zaczniecie się wkręcać. To MUX1 na którym nie było żadnych zmian. TVP wręcz zwiększyła bitrate- teraz spadło już do 7,1 Mb (wpis po zakończeniu, 20 min po wcześniejszym).

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Niska jakość przekazu Otwarcia Olimpiady w TVP1 HD !

Post autor: distefano »

aron_m pisze:..........Szkoda, ale cofamy się do czasów kiepskiego nadawania w SECAMIE
To jakieś nieporozumienie. Przemyśl to co napisałeś. Dopiero rozwój NTC spowodował, że wreszcie mogłem zrezygnować z płatnych platform satelitarnych. Gdybym zrobił to wcześniej miałbym zaledwie 4 kanały analogowe.

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: TVP w MUX1 - zagadnienia techniczne

Post autor: piotrek93 »

Ja chciałem pochwalić TVP bo oprócz krytyki umiem docenić jeśli chodzi o dźwięk to jak narazie wszystkie konkurencje Olimpiady są nadawane w 5.1 jakość dobra, ale trochę za głośny komentarz w niektórych dyscyplinach na przykład teraz na lodowisku. A jeśli chodzi o program http://www.tvp.pl/program-telewizyjny?offset=0 to przydałaby się korekta bo przy żadnej dyscyplinie nie ma informacji o transmisji 5.1

Zablokowany