TVP w MUX1 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
jajo9

Re: TVP w MUX1

Post autor: jajo9 »

Witam,
MUX1:
TVP 1 HD, TVP2 SD, TVP INFO i reszta

MUX3:
TVP1 SD, TVP 2 HD, TVP Info, Historia, Kultura, Polonia, REG

Już tłumacze. NARAZIE TVP przyznała się tylko do podmiany wersji SD na HD, według schematu.
TVP1 HD to max 6 Mb/s, gdyż mają 12 Mb/s z całego MUX-a. A Trzeba zmieścić 2 serwisy SD, TXT, napisy i Dodatkowe AUDIO. Pewnie wyłączą E-AC3 jako 3 ścieżka TVP 1.

W MUX1 nie ma miejsca na manewry. MUX3 tu już inaczej. Cały MUX3 oprócz TVP Info może być multiplexowany statystycznie(TVP puszcza od siebie gotowca z Woronicza, Emitel "dokleja" TVP Info regionalną dla danego obszaru.)

Jeśli TVP nic nie wyrzuci z MUX3 to mamy "HaDe" max 6 Mb/s, pewnie 720p i jako gratis pikseloze podczas sportu.
W MUX3 TVP MOŻE wywalić TVP Info, bo będzie z zasięgu MUX1, oraz wyłączyć TVP1 SD, bo będziemy odbierać TVP1 HD.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: TVP w MUX1

Post autor: pawelll »

Po pierwsze 720p to także HD (skądinąd w obrazie TV zupełnie wystarczające).
Po drugie 6Mb/s jest zadowalającą przepływnością dla HD720p. Zapomnijcie że ktoś gdzieś będzie naziemnie dawał więcej. Koszt niewspółmierny do efektów.

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: TVP w MUX1

Post autor: maniek357 »

jajo9 pisze: Jeśli TVP nic nie wyrzuci z MUX3 to mamy "HaDe" max 6 Mb/s, pewnie 720p i jako gratis pikseloze podczas sportu.
TVP oficjalnie zapowiedziała, że oba kanały będą w rozdzielczości 1080i.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: TVP w MUX1

Post autor: pawelll »

maniek357 pisze: TVP oficjalnie zapowiedziała, że oba kanały będą w rozdzielczości 1080i.
Gdzie to widziałeś? Dla emisji NTC??

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: TVP w MUX1

Post autor: maniek357 »

Wydaje mi się, że ta informacja przewinęła się przez forum w temacie o TVP1 i TVP2 HD. Chociaż teraz jakoś nie mogę tej informacji tam znaleźć.

DVBManiak

Re: TVP w MUX1

Post autor: DVBManiak »

Muszę przyznać, że też to gdzieś widziałem.

Bartosz Czach

Re: TVP w MUX1

Post autor: Bartosz Czach »

Informacja stara jak świat. Wszyscy idą w katastrofę oraz 1080i.

DVBManiak

Re: TVP w MUX1

Post autor: DVBManiak »


pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: TVP w MUX1

Post autor: pawelll »

Wg mnie luźna wypowiedź dyrektora a nie oficjalna informacja. Czas pokaże.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: TVP w MUX1

Post autor: qwerty »

W multipleksie 3 nie będzie tvp1 SD. Nie ma sensu dublować kanału.

DVBManiak

Re: TVP w MUX1

Post autor: DVBManiak »

Moim zdaniem będzie. Jedyne co zrobi TVP to TVP1 HD zastąpi SD w MUX-1 i TVP2 HD zastąpi SD na MUX-3. Zobaczymy jak będzie.

Wiking

Re: TVP w MUX1

Post autor: Wiking »

Według mnie kanały w wysokiej rozdzielczości w Naziemnej Telewizji Cyfrowej to marnotrawienie przepływności multipleksu. Tak na prawdę między wysoką, a standardową rozdzielczością nie ma, aż tak dużej różnicy, aby w multipleksie nadawać jeden kanał HD zamiast dwóch SD. Przecież wiadomo, że miejsce w cyfrowym multipleksie Naziemnej Telewizji Cyfrowej to rzadkie dobro. ;)
Zamiast TVP 1 HD wolałbym TVP Sport. :)

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: TVP w MUX1

Post autor: igorlan »

Wiking pisze:Według mnie kanały w wysokiej rozdzielczości w Naziemnej Telewizji Cyfrowej to marnotrawienie przepływności multipleksu. Tak na prawdę między wysoką, a standardową rozdzielczością nie ma, aż tak dużej różnicy, aby w multipleksie nadawać jeden kanał HD zamiast dwóch SD. Przecież wiadomo, że miejsce w cyfrowym multipleksie Naziemnej Telewizji Cyfrowej to rzadkie dobro. ;)
Zamiast TVP 1 HD wolałbym TVP Sport. :)
Różnica jest zasadnicza i gołym okiem widoczna. Porównując słowacki STV1HD do STV1, które są nadawane w ramach MUX VP, można zaobserwować znacząco lepszą jakość obrazu. Sami z resztą zobaczycie jak już TVP rozpocznie emisję.

Wiking

Re: TVP w MUX1

Post autor: Wiking »

Wiem jaka jest różnica między wysoką (wydziałem na własne oczy wysoką rozdzielczość z przepływnością na poziomie ponad 30 Mb/s ;)), a standardową rozdzielczością. Pewnie, że jest widoczna gołym okiem, ale nie jest to, aż tak istotna różnica, aby na wysoką rozdzielczość marnować przepływność multipleksu. Jeżeli już ktoś upiera się na wysokiej rozdzielczości to w Naziemnej Telewizji Cyfrowej powinno znaleźć się TVP HD. Przecież na TVP 1 HD oraz TVP 2 HD wysoka rozdzielczość i tak będzie w mniejszości, a przepływność i tak będzie marnowana. :)

Bartosz Czach

Re: TVP w MUX1

Post autor: Bartosz Czach »

Wiking pisze:Według mnie kanały w wysokiej rozdzielczości w Naziemnej Telewizji Cyfrowej to marnotrawienie przepływności multipleksu. Tak na prawdę między wysoką, a standardową rozdzielczością nie ma, aż tak dużej różnicy, aby w multipleksie nadawać jeden kanał HD zamiast dwóch SD.
Powiem więcej. Nie ma kompletnej różnicy na plus HD. Jest nawet gorzej niż w SD. Ja wiem, ze trudno niektórym to zrozumieć. Ale trochę wysiłku i dobrej woli pozwoli na dojście do tego wniosku.

jajo9

Re: TVP w MUX1

Post autor: jajo9 »

Puki nie zobaczymy gotowego produktu to tylko nasze dywagacje.
No ale niech coś pokombinują bo te 6 Mb/s na serwis HD przy Euro12 i olimpiadzie szału może nie zdziałać.

Pamiętam za starych czasów, że nawet takie TVP HD w DVB-T w miarę zacnie wyglądało.

enterprize

Re: TVP w MUX1

Post autor: enterprize »

Głupoty gadacie. Pamiętam jak w testowej telewizji naziemnej leciał TVP Sport HD i jakość była genialna, w porównaniu do pozostałych kanałów

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: TVP w MUX1

Post autor: belzebiusz »

TVP Sport HD :?: Taki kanał nie istniał i nie istnieje. :P
Było i TVP Sport, i TVP HD. :P

DVBManiak

Re: TVP w MUX1

Post autor: DVBManiak »

Chciał zabłysnąć, ale mu nie wyszło. :D

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: TVP w MUX1

Post autor: blockbuster »

qwerty pisze:W multipleksie 3 nie będzie tvp1 SD. Nie ma sensu dublować kanału.
TVP1 w MUX3 pozostanie. TVP jest zobligowane przecież decyzją rezerwacyjną wydaną na ten MUX przez UKE a tam jest wyraźnie napisane, że zawartość tego MUX jest następująca: TVP1, TVP2, TVP Info oraz inne kanały tematyczne TVP. Więc bez zmiany decyzji rezerwacyjnej (a na to się nie zanosi) TVP nie może sobie dokonywać samodzielnie zmian w składzie MUX (oczywiście w zakresie tych trzech kanałów wymienionych z nazwy).

Zablokowany