TVP w MUX1 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
DVBManiak

Re: Odp: TVP w MUX1

Post autor: DVBManiak »

Belka jest bardzo ładna. Szkoda tylko, że upscal. W takim razie na 99% TVP zakupiła licencję tylko na wersje SD.
@momus W zasadzie to masz rację.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: TVP w MUX1

Post autor: Krosnoludek »

belzebiusz pisze:Wychodzi na to, że tylko bogate ośrodki telewizyjne (m.in. Warszawa i Kraków) mają sprzęt do dynamicznego WSS.
Ale tak gdzieś z miesiąc temu, też i z Suchej Góry był dynamiczny WSS, obraz sam się dostosowywał.
Zobaczymy, jak dziś będzie znów nadawany program dokumentalny.

Wiking

Re: TVP w MUX1

Post autor: Wiking »

momus pisze:Co do Superpucharu, ujął bym to tak... Cieszcie się że w ogóle macie, a nie że są dostępne na jakiejś płatnej platformie. Nie podoba się?, kupić satelitę, zapłacić drugi abonament i pewnie będziesz mieć w HD z dźwiękiem 5.1.
Telewizja Polska nie robi żadnej łaski, bo na satelicie jest w dużo lepszej jakości i też za darmo! A mam tu na myśli satelitę Astra i ZDF HD :)

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: TVP w MUX1

Post autor: momus »

Wiking, nie każdy ma satelitę, nie każdy chce słuchać komentarzy po niemiecku.

To że ty masz satelite, super. Ja nie mam. Znajomy co mieszka w akademiku, też nie ma, tylko kablówka a na niej tvp1. Cały mój dotychczasowy akademik, też nie ma satelity, tylko kablówka i pakiet podstawy z analogu (bo nikt nie przedłużył umowy). Jak spojrzysz na to z tej strony, to okazuje się jednak, że TVP robi łaskę.

Ja się się piłką nie interesuje i dla mnie są to zmarnowane pieniądze, ale weź pod uwagę, że jest masa osób, które nie mają nie tyle chęci/woli co nawet możliwości technicznych (zakaz montażu anten, brak miejsca na antenę, brak widoczności na satelitę, etc.). Dla takich osób, jest to łaska, ty masz satelitę, super oglądaj i nie licz na TVP

Koniec OT

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: TVP w MUX1

Post autor: seba133 »

Ciekawi mnie dlaczego nie wszędzie TVP INFO ma dynamiczny WSS :?

fanboy 16:9

Re: TVP w MUX1

Post autor: fanboy 16:9 »

momus pisze: nie każdy chce słuchać komentarzy po niemiecku.
Dokładnie. Ja akurat mam satelitę i mogłem obejrzeć dzisiejszy mecz w native HD na ZDF HD. Ale wybrałem świadomie TVP1 HD, gdzie mecz leciał w upscale'u, ze względu na polskojęzyczny komentarz. Języka niemieckiego nie znam (i uczyć się go na stare lata już nie zamierzam), dlatego nie odpowiada mi niemiecki komentarz w meczach. Mając do wyboru mecz w upscale'u z polskim komentarzem, a w native HD z niemieckim, zawsze wybiorę to pierwsze.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: TVP w MUX1

Post autor: Krosnoludek »

Krosnoludek pisze:
belzebiusz pisze:Wychodzi na to, że tylko bogate ośrodki telewizyjne (m.in. Warszawa i Kraków) mają sprzęt do dynamicznego WSS.
Ale tak gdzieś z miesiąc temu, też i z Suchej Góry był dynamiczny WSS, obraz sam się dostosowywał.
Zobaczymy, jak dziś będzie znów nadawany program dokumentalny.
Czyżby się udało naprawić?
Właśnie w tej chwili leci na TVP Info Historia pewnego życia i obraz jest poprawnie wyświetlany, tj w 4:3, w dzień też wszystko było w porządku, czyli w 16:9.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: TVP w MUX1

Post autor: belzebiusz »

TVP Info Warszawa, Białystok i Lublin nadal identycznie jak tutaj:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=138424#p138424

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: TVP w MUX1

Post autor: momus »

Mam ekran z proporcjami 16:9, więc nie widze jak jest nadawany, ale program do odbioru pokazuje że nadawany jest w 16:9, zatem na telewizorach CRT zobaczycie okienko (pasy po bokach i na górze).

Tak nadają też w Łodzi, widać leci to odgórnie z Warszawy (pasmo ogólnokrajowe).

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: TVP w MUX1

Post autor: Krosnoludek »

belzebiusz pisze:TVP Info Warszawa, Białystok i Lublin nadal identycznie jak tutaj:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=138424#p138424
Tak jest w tej chwili nadawane TVP Info z Suchej Góry
Obrazek
czyli prawidłowo w 4:3 :)

edit
Godz. 0:26, Powstanie warszawskie jest również dobrze nadawane w 4:3

edit
Godz. 0:33, Infoexpress jest również dobrze nadawany w 16:9. Automatycznie zmieniło proporcje z 4:3 do 16:9.

Bartt

Re: TVP w MUX1

Post autor: Bartt »

Potwierdzam również prawidłowe funkcjonowanie zmiany proporcji obrazu TVP Info z nadajników z Baranówki i Tarnobrzega ;).

Wiking

Re: TVP w MUX1

Post autor: Wiking »

momus pisze:Wiking, nie każdy ma satelitę, nie każdy chce słuchać komentarzy po niemiecku.

To że ty masz satelite, super. Ja nie mam. Znajomy co mieszka w akademiku, też nie ma, tylko kablówka a na niej tvp1. Cały mój dotychczasowy akademik, też nie ma satelity, tylko kablówka i pakiet podstawy z analogu (bo nikt nie przedłużył umowy). Jak spojrzysz na to z tej strony, to okazuje się jednak, że TVP robi łaskę.

Ja się się piłką nie interesuje i dla mnie są to zmarnowane pieniądze, ale weź pod uwagę, że jest masa osób, które nie mają nie tyle chęci/woli co nawet możliwości technicznych (zakaz montażu anten, brak miejsca na antenę, brak widoczności na satelitę, etc.). Dla takich osób, jest to łaska, ty masz satelitę, super oglądaj i nie licz na TVP

Koniec OT
Odpowiem krótko. Nie każdy jest w zasięgu telewizji naziemnej - czy to analogowej, czy to cyfrowej. Dla takich osób jedyny ratunek to telewizja satelitarna. Tak, więc jakiś śmieszny, bo bezprawny, zakaz montażu anteny satelitarnej jakoś do mnie nie przemawia. :) Dodam, że z telewizją naziemną jest problem nie tylko na obszarach górskich.
Dodam też, że na inny satelitach także od czasu do czasu można obejrzeć jakieś ciekawe wydarzenie sportowe za darmo i legalnie.:)
fanboy 16:9 pisze:Ale wybrałem świadomie TVP1 HD, gdzie mecz leciał w upscale'u, ze względu na polskojęzyczny komentarz. Języka niemieckiego nie znam (i uczyć się go na stare lata już nie zamierzam), dlatego nie odpowiada mi niemiecki komentarz w meczach.
Również nie znam niemieckiego, również nie zamierzam uczyć się go, ale wolę niemiecką jakość i niemiecki język. ;)

A Telewizja Polska poprzez TVP 1 HD zajmuje na pierwszym multipleksie za trzy stacje SD pomimo tego, że sama przez większość czasu także nadaje SD. Sam nie zje, a drugiemu nie da. :)

DVBManiak

Re: Odp: TVP w MUX1

Post autor: DVBManiak »

Znowu jest problem z EPG na TVP INFO Wrocław. 18:49-21:47 Transmisja, jutro 08:47-17:02 Czas na bajkę. EPG leży całkowicie. Problem już od miesiąca chyba występuje, tylko że czasami jest ok. Jednak chyba nic nie da pisanie tutaj i muszę napisać do wrocławskiego ośrodka.

misiek2000wp
Posty: 109
Rejestracja: 21 marca 2012, o 16:38
Odbiornik: Samsung UE46D6100 i LG 32LF2510
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 z aktywnym rozgałęźnikiem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Ornontowice, Pradziad

Re: TVP w MUX1

Post autor: misiek2000wp »

Potwierdzam ten problem z EPG - odbieram z Katowice/Kosztowy. EPG jest tylko na pasmo lokalne, ostatnia audycja trwa do końca pasma wspólnego TVP INFO.

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: TVP w MUX1

Post autor: Benedykt »

Dla takich osób jedyny ratunek to telewizja satelitarna. Tak, więc jakiś śmieszny, bo bezprawny, zakaz montażu anteny satelitarnej jakoś do mnie nie przemawia.
Niby bezprawny ale... Jak to u nas jest - jest druga furtka. Ustawa o spółdzielniach mówi, że np. balkon nie może być wliczany do metrażu mieszkania bo jest częścią elewacji budynku. A jak tak to można zabronić.
Co do WSS na TVP Info.
1. sygnał WSS jest stosowany w tv analogowej - w dvb-t nie występuje.
2. ośrodki tvp info w regionach są przygotowane do dynamicznej zmiany formatu. Problem leży w nowym sofcie inserterów. Ginie informacja o formacie. Cheba lepiej by było włączyć na stałe 16/9 do czasu rozwiązania problemu.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: TVP w MUX1

Post autor: seba133 »

Sprawdziłem Wrocław i rzeczywiście EPG leży TVP Opole i TVP Poznań jest dobrze.

@DVBManiak
Na TVP Wrocław z Śnieżnych kotłów też tak jest, bo gdzieś czytałem że problem występuje tylko ze Ślęży?

DVBManiak

Re: Odp: TVP w MUX1

Post autor: DVBManiak »

Ze Śnieżnych jest to samo.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: TVP w MUX1

Post autor: seba133 »

Czyli ze wszystkich nadajników MUX 1 z TVP Wrocław tak jest.

A tak wracając do HD to szkoda że Pearl Harbor nie będzie w Wysokiej Rozdzielczości.

DVBManiak

Re: Odp: TVP w MUX1

Post autor: DVBManiak »

Za to wcześniej Agent nr 1 z 72 r. leciał w HD.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: TVP w MUX1

Post autor: seba133 »

I jakie informacje poleciały w sporcie w TVP 1. Czyli wszystkich meczów nie puszczą.

Zablokowany