Parametry MUX-1

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Parametry MUX-1

Post autor: alabama1 »

Oczywiście. :-) swoje wrażenia na temat tego błędu opisałem w wątku epg. Zgadza się, raz jest opóźnienie, bądź przyspieszenie, od minuty do dziesięciu minut. Bardzo różnie jest. Widać jest to zbyt skomplikowany problem dla emitela, żeby go załatwić.

qweir205
Posty: 153
Rejestracja: 19 lutego 2012, o 22:25
Miejscowość: Poznań

Re: Parametry MUX-1

Post autor: qweir205 »

Na mux-2 wszystko działa poprawnie więc emitel powinien wiedzieć co jest nie tak i poprawić błędy .

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Parametry MUX-1

Post autor: alabama1 »

No dokładnie tak mi powiedział pan Mroczkowski, że emitel nie wie, skąd ten błąd się wziął i nie wie, jak go naprawić. Teraz się na chwilę zresetowało, ale jestem pewny, że do wieczora znów będzie źle.

qweir205
Posty: 153
Rejestracja: 19 lutego 2012, o 22:25
Miejscowość: Poznań

Re: Parametry MUX-1

Post autor: qweir205 »

Nie rozumiem jak można jeden multipleks nadawać dobrze a drugi żle i nie wiedzieć o co chodzi .

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Parametry MUX-1

Post autor: alabama1 »

Pan administrator tłumaczył się, że TVP stosowała przeploty jakieś, ale jakiś czas temu i już to zaprzestała robić, ale problem nadal występuje.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Parametry MUX-1

Post autor: qwerty »

Jakie przeploty? Problem nie dotyczy także kanałów tvp, więc jest coś nie tak w multiplekserze.

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Parametry MUX-1

Post autor: alabama1 »

Ja tylko mówię, jak mi się pan Jarosław Mroczkowski tłumaczył. W całym mux 1 jest złe przełączanie kanałów w epg, ja wiem, ale te jakieś przeploty chyba jakoś mogą wpływać na cały mux...

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Parametry MUX-1

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Nie żadne "przeploty", tylko dane dotyczące początku i końca audycji były "na zakładkę". W ten sposób odbiorniki zaczynają nagrywanie przed blokiem reklamowym, a te które kończą powinny się wyłączyć po tym bloku. Nie wszystkie jednak "rozumiały" czego od nich chce nadawca.
Pasek postępu jest realizowany w odbiorniku na podstawie danych o początku i końcu audycji. Co się stanie, gdy dane te są "na zakładkę" z inną audycją trudno przewidzieć.

Dane do EPG dostajemy. Nic z nimi nie robimy, więc jak przyszły tak są emitowane.

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Parametry MUX-1

Post autor: alabama1 »

W takim razie z mojej strony należą się przeprosiny. Coś mi się wkręciło z tym przeplotem, niepotrzebnie skasowałem tę prywatną wiadomość i później jakoś tak mi się kojarzyło. Teraz tak, pamiętam, zwrot 'na zakładkę', nie wiem, jakoś tak to sobie zapamiętałem. Na swoje usprawiedliwienie dodam, że nie jestem specem w tym zakresie i pomyliły mi się dwa pojęcia. Nie zmienia to faktu jednak, że błąd w epg nadal występuje. No to teraz poprawna wersja mojego wcześniejszego posta:
Tvp swoje epg realizowała na 'zakładkę', ale już od jakiegoś czasu zaprzestała tego, ale problem nadal występuje. .

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: Parametry MUX-1

Post autor: kasper93 »

Z tym nakładaniem czasów to nie był najlepszy pomysł. To jest w roli urządzenia/programu nagrywającego aby sobie dodać minuty przed i po transmisji. Przynajmniej ja tam uważam. W każdym razie już tak nie jest.

A z tym opóźnieniem to zobaczę, bo nie zauważyłem. Acz to prawda EPG w przypadku TVP jest poprawne tylko na MUX3 na MUX1 jest mniej informacji, zresztą nie ważne. Pisałem już o tym w wątku TVP w dziale MUX1. To i tak nie zależy od Emitela.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Parametry MUX-1

Post autor: qwerty »

JaroslawMroczkowski pisze:Pasek postępu jest realizowany w odbiorniku na podstawie danych o początku i końcu audycji. Co się stanie, gdy dane te są "na zakładkę" z inną audycją trudno przewidzieć.
To czemu zawsze pasek postępu wczytuje się kilka / kilkanaście sekund, a na innych multipleksach wczytuje od razu mimo, że informacje w "teraz i następne" są od razu wczytywane?
Dowód:
multipleks 3: http://mir.cr/IPHLRRTM
multipleks 1: http://mir.cr/FIEQJEHA
Dodatkowo poprawcie opóźnienie w EPG (jest godz. np. 8:57, a nadajecie epg z 9:00). To wszystko "wali" amatorszczyzną...

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Parametry MUX-1

Post autor: giaur500 »

To zły, bardzo zły pomysł. U mnie to całkiem rozwala epg. Objawia się to mniej więcej tak, że jest długi pasek postępu dla pierwszej audycji, a druga jest ignorowana - pasek postępu jest tylko dla pierwszej, ale z czasem końca tej drugiej. Czyli pasek postępu zaczyna się od początku pierwsze audycji, a kończy na końcu drugiej, a podpisany jest tytułem tej pierwszej. Dopiero gdy skończy się ta pierwsza, pasek postępu jest uaktualniany i nagle wskakuje druga audycja, od razu z postępem np. 70%.

Nigdy nie zaobserwowałem tego w MUX2, teraz już znam przyczynę.

qweir205
Posty: 153
Rejestracja: 19 lutego 2012, o 22:25
Miejscowość: Poznań

Re: Parametry MUX-1

Post autor: qweir205 »

U mnie natomiast kilka minut przed początkiem drugiej audycji pasek postępu wraz z nazwami audycji znika a pojawia sie o godzinie nadawania drugiej audycji.

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: Parametry MUX-1

Post autor: kasper93 »

@qwerty: To jest ewidentnie bug oprogramowania. Możesz mówić co chcesz, ale czas jest poprawnie wyświetlany, a to że telewizor sobie paska nie narysował to już nie ma nic wspólnego z Emitelem.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Parametry MUX-1

Post autor: qwerty »

To czemu problem nie występuje w innych multipleksach? Przez tyle czasu łapałem multipleks 2 i 3 i nigdy nie miałem takich problemów (nawet na kanałach HD, gdy korzystałem z dvb-c).

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Parametry MUX-1

Post autor: giaur500 »

Telewizor narysuje pasek postępu jak dostanie poprawne dane. Czy standard nadawanie epg dopuszcza takie coś? Pewnie, że jeśli twórca oprogramowania zadał sobie wiele trudu aby przewidzieć możliwe głupoty popełniane przez nadawców to wszystko będzie w 100% ok. Tylko trudno tego wymagać od producenta, ja bym potępiał nadawcę raczej za to że nie nadaje normalnie tylko jakieś udziwnienia wymyśla.

Na zdrowy rozum, zazębianie się czasów rozpoczęcia i zakończenia (czy to podanych jako czas trwania i odliczonych, czy podanych bezpośrednio) audycji to błąd. Jedna audycja nie zaczyna się równocześnie z inną na tym samym programie bo jest to fizycznie niemożliwe, dlatego nie powinno się takiej sieczki nadawać. Ciągle widzę w epg jakieś dziwne godziny rozpoczęcia/zakończenia typu 19:12 i raz po raz problemy z paskiem postępu. I to tylko na programach tvp dziwnym trafem - to chyba mówi samo za siebie.

Wszystko to wynika tylko z pazerności aby tylko reklamy się koniecznie nagrały bo jeszcze przypadkiem odbiornik je wytnie. Założę się że nawet nie sprawdzono jak zachowają się najpopularniejsze odbiorniki w reakcji na coś takiego - najlepiej nadawać kupę i nie zastanawiać się wcale jak tv na to zareaguje, bo po co.
To oczywiście nie skarga na Emitela bo to tvp tworzy epg, ale warto by wyperswadować rezygnację z takich pomysłów.

olympuskedar

Re: Parametry MUX-1

Post autor: olympuskedar »

Witam wszystkich,jestem nowym na tym forum.Mam pytanie. W ubiegłym tygodniu w środę nie miałem dźwięku na programie 1 i 2 na innych wszystkich był.To znaczy nie było EMPEG,musiałem przełączać na jeden z DOLBY by był. Telewizor LG 50PV350.Nadajnik Święty krzyż.Zadzwoniłem do LG i powiedzieli mi że to EMITEL coś namieszał i dlatego te problemy.Pani była miła i pokierowała co zmienić w nastawieniach i jest wszystko OK. Miał ktoś coś takiego?

Wojewoda82

Re: Parametry MUX-1

Post autor: Wojewoda82 »

Miałeś włączonego asystenta niepełnosprawnych w opcjach, a dokładnie "opis dźwiękiem". Gdy ścieżka audisdeskrypcji (3-cia na TVP1 i TVP2 HD) miała zmieniony przez Emitel opis to odbiorniki LG fiksowały i na ścieżce audio MPEG nie było dźwięku (choć tak naprawdę był). Wystarczyło wyłączyć "opis dźwiękiem" (w asystencie niepełnosprawnych) aby mieć normalne audio na ścieżce MPEG. Po zmianie powrotnej nazwy przez Emitel, na taką jaka była wcześniej, problem ustał.

Możesz profilaktycznie wyłączyć tą opcję, aby na przyszłość nie mieć ponownych problemów z brakiem fonii.

olympuskedar

Re: Parametry MUX-1

Post autor: olympuskedar »

Tak też zrobiłem dzięki pani z serwisu LG. Wszystko jest teraz OK. Ale gdy z nią rozmawiałem to mówiła że "" dziś w tej sprawie jestem tam któóóóóryyyśśś""" Czyli Emitel tak troszke swymi kąbinacjami z dźwiękiem nastraszył wielu właścicieli LG że coś z telewizorem nie tak.A ciekaw jestem jak z odbiornikami innych firm?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Parametry MUX-1

Post autor: qwerty »

Czemu od razu oskarżacie Emitela? To tvp zmieniła.

Zablokowany