Parametry MUX-1

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Parametry MUX-1

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Pomijając numerologię, czy są zauważalne zmiany w obrazie?
Licytowanie się kto ma więcej albo mniej do niczego nie prowadzi. W telewizji liczy się subiektywna jakość odbioru. Dopiero gdy ten parametr wskazuje na jakiś problem analizuje się cyferki. Każda aktualizacja oprogramowania koderów niesie poprawę efektywności kompresji, więc, przynajmniej teoretycznie, potrzeba kilka procent mniej pasma by otrzymać taką samą jakość obrazu.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Parametry MUX-1

Post autor: belzebiusz »

Nie było na razie zbytniej okazji bo lecą costatnio praktycznie same materiały upscalowane. ;)

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Parametry MUX-1

Post autor: seba133 »

Zobaczymy w jakiej jakości będzie Hit na Sobotę :)

grzegorz0plonka

Re: Parametry MUX-1

Post autor: grzegorz0plonka »

Faktycznie, cos kombinowali. U mnie wypadł nawet 0.5 mb/s!!!
A na obrazu było tylko napisy a tło czarny.

Zauważyłem, ze ani razu nie przekracza się 6.5 mb/s.

Czy mógłby emitel przyznać cos zostały zmiany?
A jaki jest teraz maks. bitrate?

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Parametry MUX-1

Post autor: seba133 »

Limity bitrate (oprócz TVP Info) zostały usunięte.

grzegorz0plonka

Re: Parametry MUX-1

Post autor: grzegorz0plonka »

Ze co? usunięty limit maksymalnie czy minimalnie?
TVP INFO bez zmian. Leci cały czas 2.0 mb/s.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Parametry MUX-1

Post autor: seba133 »

grzegorz0plonka pisze:Ze co? usunięty limit maksymalnie czy minimalnie?
TVP INFO bez zmian. Leci cały czas 2.0 mb/s.
Poczytaj parę postów do tyłu, tam jest wszystko.

grzegorz0plonka

Re: Parametry MUX-1

Post autor: grzegorz0plonka »

No to czemu Emitel ani tvp nie informowali, ze cos zostało zmienione ustawienie bitrate?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Parametry MUX-1

Post autor: belzebiusz »

Emitel się nadal wypiera, że usunięto górne i dolne limity bitrate w MUX-1 (oprócz TVP Info, gdzie jest sztywne 2 Mb/s), dane z programów TSReader i TransEdit temu przeczą, dyskusja od tego postu:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=164411#p164411

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Parametry MUX-1

Post autor: Jarosław Bałuka »

Zrozum, nie da się usunąć limitów gdyż technicznie nie jest to możliwe. Można je zmieniać, zwiększać, zmniejszać, ale jakieś zawsze muszą być. I muszą być odpowiednio wyliczone, dobrane. Tak to działa.

interaktiv

Re: Parametry MUX-1

Post autor: interaktiv »

@belzebiusz no ale przecież na tym polega dynamiczna multipleksacja, że jak leci materiał, który wymaga niższego bitrate to jest ten parametr zmniejszany jednocześnie powstaje zapas który może być wykorzystany na innym kanale np. na którym leci mecz.
Tak więc, choćby było i 0,1Mbps to liczy się chwilowy efekt końcowy.
Zawsze jednak górnym sumarycznym ograniczeniem jest przepływność całego MUXa, czyli w Polsce 24.886Mb/s.

robbo2k
Posty: 40
Rejestracja: 10 grudnia 2012, o 09:42
Odbiornik: Samsung UE40ES6100
Shiru Shogun 7
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-60

Re: Parametry MUX-1

Post autor: robbo2k »

Wszystko fajnie ale pomyśl co się dzieje z przepływnością w momencie zmiany planszy statycznej na efektowna tęczę dynamiczna. Jak szybko koder zareaguje zmniejszeniem bitrate 7 kanalów by naszemu dac ten 1 Mb/s czyli pikseloza przy zmianie sceny. Oczywiście co potwierdza pewnie ci z Emitela iż zdjęcie takiej informacji w strumieniu MUXa nie jest tym samym co limity na koderach samego obrazu. Stad zapewne limity istnieją mimo to.

Wiking

Re: Parametry MUX-1

Post autor: Wiking »

Pamiętajcie też, że już wkrótce na MUX-1 pojawią się nowe kanały tematyczne. :)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Parametry MUX-1

Post autor: JaroslawMroczkowski »

@robbo2k System zareaguje wystarczająco szybko by kontroler zdążył sprawdzić zapotrzebowanie i przekazać koderom ile mogą wykorzystać pasma. Proponuję poczytać o "multi-pass encoding". System najpierw wstępnie analizuje obraz, ustala parametry kompresji, a następnie kompresuje obraz lub całą sekwencję.

robbo2k
Posty: 40
Rejestracja: 10 grudnia 2012, o 09:42
Odbiornik: Samsung UE40ES6100
Shiru Shogun 7
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-60

Re: Parametry MUX-1

Post autor: robbo2k »

Widze jak VBR działa przy offlinowej kompresji dwu przebiegowej jednego strumienia i nawet tam nie jest to idealne i wyłazi. A co dopiero gdy mówimy o robieniu tego w locie dla 8 strumienii nawet jesli to high-tech. A tak swoją droga ile opóźnienia wnosi ta dwuprzebiegowośc i ile w przód szacowane jest zapotrzebowanie w pierwszym przebiegu?

Zapewne zmiana pasma nie odbywa się też skokowo tylko z zadanym krokiem.
Moim zdaniem to widać ale z drugiej strony przy CBR z kolei widać zmianę jakości przy zmianie zawartości sceny co wkurza nawet bardziej jak mamy statyczny obraz jak brzytwa a jak zaczyna się ruszac to mydli coraz bardziej.

Wiec i tak VBR jest lepszym wyjsciem a najlepszym ....... VBR nie mniej niz 3Mb/s
dla SD i 15Mb/s dla HD

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Parametry MUX-1

Post autor: Jarosław Bałuka »

Zmiana pasma odbywa się płynnie, nie skokowo/krokowo.
8 kanałów to przecież mały misiu w porównaniu do 20-30 na byle transponderze satelitarnym, a i tak żadnych widocznych efektów zmiany pasma nie widać.

Cyfrowyjanusz

Re: Parametry MUX-1

Post autor: Cyfrowyjanusz »

JaroslawMroczkowski pisze:Pomijając numerologię, czy są zauważalne zmiany w obrazie?
Jarosław Bałuka pisze:Zmiana pasma odbywa się płynnie, nie skokowo/krokowo.


Pytanie do przedstawicieli emitela na tym forum. Czy można się w ogóle dowiedzieć jakie konkretnie parametry zostały zmienione w MUX1? :o Okres testów się skończył dawno temu, MUX1 nadaje oficjalnie od roku a tu komuś zachciało się zmieniać znowu parametry (z jakiej to inicjatywy, TVP?).

Okazuje się że nie wszystkie odbiorniki to zniosły tak jak powinny. Jakie to zmiany spowodowały że dekoder Manta DVB-T 011 czasem nie potrafi poprawnie zdekodować sygnału MUX1 z nowymi parametrami? Odbiera go poprawnie z anteny natomiast nie dekoduje jak należy!

Problem pojawił już na początku tygodnia, nie chciałem pochopnie robić zamieszania, przypatrywałem się temu tematowi i nikt nic nie zgłaszał, miałem więc czas na sprawdzenie wszystkiego u siebie i wykluczenie ewentualnych problemów po mojej stronie.

Skontaktowałem się także z producentem, który w tej chwili analizuje ten problem (ale to wymaga czasu). Wychodzi na to że po waszych zmianach coś się zrąbało w tych dekoderach.

Mam prośbę, nie zmieniajcie już więcej nic bo tak będziecie kręcili i kręcili aż pokrętło jakieś urwiecie. Przypomniałem sobie jak na tym forum jakiś czas temu wystąpił podobny przypadek gdzie ktoś zgłaszał że telewizor DVB-T nie zaakceptował pewnych zmian w nadawaniu MUX, teraz sytuacja się znowu powtarza ale na innym sprzęcie czy znów będzie zwalanie odpowiedzialności na producenta?

Producent zapewniał że produkt Manta DVB-T 011 jest zgodny z normami ustalonymi w Polsce i przystosowany do odbioru NTC, czyżby to się zmieniło od razu po niewielkiej zmianie parametrów nadawania?

Problem szczegółowo został opisany pod tym linkiem, proszę się zapoznać:

http://www.manta.info.pl/forum/dvbt011/ ... m-masowy)/
oraz na forum emitela w dziale "TECHNIKA I SPRZĘT >> Dekodery >> Manta DVB-T 011"

http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 10#p165010

Nie chcę wprowadzać w błąd bo nie znam się dokładnie w tym temacie , opierać się mogę jedynie na moich przypuszczeniach więc mam nadzieję że ktoś kompetentny mi to wyjaśni dlaczego problem pojawia się w momencie przeskoku scen ze statycznych w nagłe ruchome lub odwrotnie (czyli jeśli bitrate skacze z niecałego 1 Mbit do aż powyżej 3 Mbit) tak jak na początku tego wykresu (poniżej), a gdy wykres się normuje problem nie jest aż tak dokuczliwy.

Obrazek

Można zaobserwować także iż owy problem nie występuje w przypadkowo! Dla przykładu jeśli jest jakaś reklama, bądź zwiastun (autopromocja) stacji TV to błąd występuje zawsze przy tej samej identycznej scenie.

Miałem tydzień czasu i z moich obserwacji wynika że problem najczęściej występuje podczas scen statycznych i szybkie przejście w scenę ruchomą, czyli na przykład nieruchomy ekran a na nim ruchoma jedynie jakaś postać lub przedmiot (lub jakieś logo) a potem nagłe ożywienie ekranu, z analizy strumienia wyznioskowałem że problem występuję przy małym bitrate, wtedy gdy zbliża się do 1 Mbit lub mniej po czym podskakuje aż powyżej 3 do 4 Mb, tak uważam że dla dekodera niski bitrate oznacza to samo co zanik sygnału więc pojawia się pikseloza identyczna jak w przypadku słabego sygnału z anteny.

Oczywiście TVP Info który ma statyczne bitrate działa bez zarzutu, na TVP 1 HD także nic na razie nie zauważyłem być może dlatego że bitrate tak często nie spada aż tak nisko jak pozostałych kanałów z MUX 1, problem nie dotyczy w ogóle MUX2 i MUX3 (oraz czeskich MUXów) tylko MUX1 po ostatnich zmianach w tym tygodniu, na czym problem więc może polegać? :cry:

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Parametry MUX-1

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Skoro problem jest z jednym modelem odbiornika i jak słusznie zauważyłeś ewidentnie jest to problem dekodowania (dekomrpresji) obrazu w tym odbiorniku, bądź tak dobry nie zaśmiecaj forum.
Od takich dyskusji są wątki poświęcone konkretnym odbiornikom i tam kontynuujmy dyskusję.

Cyfrowyjanusz

Re: Parametry MUX-1

Post autor: Cyfrowyjanusz »

JaroslawMroczkowski pisze:bądź tak dobry nie zaśmiecaj forum
Przepraszam :) po prostu chciałem się tylko dowiedzieć jaka to zmiana parametrów MUX1 tak bardzo wpłynęła na ten typ dekodera bo jest pewne zamieszanie w tym temacie i nie bardzo wiadomo o co chodzi.

Co to konkretnie za zmiany w MUX1? Czy można było się dowiedzieć coś więcej, tak by każdy to zrozumiał, czy chodzi jedynie o prozaiczną zmianę szybkości transmisji bitów ze stałego CBR na zmienne VBR a jeśli tak to czy inne MUX'y też nie pracują w VBR? Bo jeśli tak to w czym problem ma ten dekoder jedynie w przypadku MUX1 z nowymi parametrami nadawania?

Moje pytanie więc brzmi: czy coś jeszcze zostało zmienione, może właśnie ustawienie zbyt dużej granicy bitrate czyli to że prędkość może spadać poniżej 1 Mbit'a i to było właśnie błędem by taki parametr ustawić i odbiorniki mogą to zrozumieć jako zanik sygnału?

Jeśli ktoś ma podobne efekty niech o tym również powie. Chciałem to poruszyć ogólniej bo w sklepach jest mnóstwo tego sprzętu i jeśli to będzie występowało masowo to będzie to spory problem dla ludzi oraz producenta (nie każdy sam potrafi przeprowadzić aktualizację oprogramowania w dodatku na WŁASNE RYZYKO pod groźbą utraty gwarancji!). :o

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Parametry MUX-1

Post autor: Maciejek »

Skoro problem tylko z Mantą, która jak większość STB należy do tanich budżetowych urządzeń problem nie istnieje i wskazuje na kiepską konstrukcję tego odbiornika. Ponadto co zwykłego widza obchodzą jakieś szczegółowe parametry MUX. Zmienny bitrate nie należy do parametrów kluczowych których zmiana czy dynamiczne zarządzanie przez operatora uniemożliwiało by poprawny odbiór.

Zablokowany