TESTOWE EMISJE!!!

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: alex_777 »

to nic nie da, skoro program leci w proporcjach 16/9

na 4/3 letterbox są właśnie te pasy u dołu i góry (na klasycznym TV kineskopowym)

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: Kpc21 »

A w jakim formacie miałby lecieć? Program jest nagrany w 16:9, dlaczego więc mieliby nadawać tylko część kadru? Zwróć uwagę na to, że obecnie produkowane są telewizory właśnie o proporcjach ekranu 16:9. Tam jest większy problem, bo wyświetlanie pasów grozi ich wypaleniem na ekranie (nie tylko na plazmach, na LCD też). Nadawcy dostosowują się do odbiorników obecnie sprzedawanych, a nie wychodzących z użycia - tak samo, jak rzadko kiedy można już spotkać na ulicy samochód z czarnymi tablicami rejestracyjnymi (których wzór został zmieniony nie tak dawno), za kilka-kilkanaście lat rzadkością będą telewizory kineskopowe. Wiadomo, że osoby np. mniej zasobne finansowo albo rzadko oglądające telewizję nadal będą z nich korzystać (tak jak do dziś niektórzy używają telewizorów czarno-białych), ale to będzie znikoma część społeczeństwa.

Mając CRT zawsze możesz zmienić w tunerze tryb wyświetlania i oglądać obraz rozciągnięty na cały ekran albo obcięty po bokach (Pan&Scan).

nemo595

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: nemo595 »

Mieszkam około 40km od nadajnika św. Krzyż Kielce, odbieram sygnał na "siatkówce" Mux-2 działa mi nawet, nawet (nie jest najlepiej, ale się nie tnie). Rzekomo dzisiaj uruchomiono Mux-1, który mi nie działa, ktoś może coś powiedzieć na ten temat, ktoś może jest z okolicy albo coś?

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: pawelll »

Problem prawdopodobnie w tym, że instalacja (głównie wzmacniacz) nie przenosi najwyższych kanałów. MUX1 ze Św Krzyża to 62 kanał.

qweir205
Posty: 153
Rejestracja: 19 lutego 2012, o 22:25
Miejscowość: Poznań

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: qweir205 »

Ja mieszkam też ok. 40 km od nadajnika na świętym krzyżu i odbiór mam w miarę stabilny na antenie siatkowej ze wzmacniaczem .

Ziomek

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: Ziomek »

A mnie denerwuje, że pomimo, iż antenę (kierunkową) ustawioną mam na RTCN Łosice, to jakimś (huk wie jakim) cudem zbiera mi sygnał z Piask, a i tak nie zawsze, (tzn. prawie nigdy) nie ma czystego odbioru bez zacięć, pikseli itp. Przez to mam 2x TVP1 i TVP2. Co przeprogramuję TV na 15 kanałów (MUX 2 i 3) to znów po paru godzinach dodaje się lista z MUX 1... Ale nic na to nie poradzę... Już tylko niecały miesiąc i będzie ok ;) Żeby tylko białoruskie kanały też można było elegancko odbierać z Łosic... :D

Bartt

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: Bartt »

Raport odbioru z nadajnika Przemyśl/Tatarska Góra ;)

Po ustawieniu anteny ATX-91 ze wzm. APL-109 na Przemyśl:

Tv Samsung:

mux-1 siła 71, błędy 0 - moc 20kW
mux-2 siła 57, błędy 0 - moc 20kW

Dla porównania analogi - najlepszy Polsat k56 moc 100kW (lekkie śnieżenie), najgorszy TVN k31 moc 3kW (ledwo coś widać przez śnieg)

Odległość około 57km od nadajnika, miejscowość 20km na południe od Rzeszowa.

Widać ze kanał 48 lepiej się rozchodzi bo moc ta sama :)

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: rotalplus »

Ja jestem ciekawy czy wszystkie nadajniki testowe, które juz nadają
robią to z pełna mocą,
a dokładnie jestem ciekawy czy MUX1 z Piask nadaje z moca 100kW, bo w porównaniu do MUX2 jest więcej zacięć, mniejsza jakość sygnału szczególnie wieczorami

Ziomek

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: Ziomek »

No dokładnie. Bo jeśli mają być zacięcia, to ja wolę w ogóle tego nie mieć na liście na razie :)

Bartt

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: Bartt »

Raport odbioru z nadajnika Kielce/św. Krzyż

Antena siatkowa ze wzmacniaczem LNA177 (około 10m nad ziemią):

Karta PC DVB-T, program ALTDVB:

mux-1 k62 moc 50kW - sygnał (jakość) waha się od 30 do 80%
mux-2 k36 moc 50kW - sygnał (jakość) waha się od 20 (pikseloza) do 80%

Dla porównania analogi - najlepszy TVP1 k38 moc 800kW (lekkie śnieżenie), najgorszy TVP INFO k58 moc 20kW (nic nie widać bo zakłócają się wzajemnie z TVP INFO z Leżajska)

Odległość około 130km od nadajnika, miejscowość 20km na południe od Rzeszowa.

Widać że w przypadku mux-2, k36 problemem jest obecność na tym samym kanale analogowej TVP2 z Zamościa/Tarnawatki (k36 moc 300kW) :(, mimo że odległość kątowa między nadajnikami to ponad 90 stopni, a antena schowana za kominem tak aby to zjawisko było jak najmniejsze :o.

Edit

Tv Samsung:

mux-1 siła 27, błędy 0 - odbiór prawidłowy
mux-2 siła 69, błędy od 0 do 1000 - czasem pikseloza - przyczyna: zakłócenia opisane powyżej (analogowa TVP2)
Ostatnio zmieniony 2 maja 2012, o 22:53 przez Bartt, łącznie zmieniany 2 razy.

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: sem »

rotalplus pisze:Ja jestem ciekawy czy wszystkie nadajniki testowe, które juz nadają
robią to z pełna mocą,
a dokładnie jestem ciekawy czy MUX1 z Piask nadaje z moca 100kW, bo w porównaniu do MUX2 jest więcej zacięć, mniejsza jakość sygnału szczególnie wieczorami
A gdzie tam z pełną mocą.W Gdańsku mam mocniejszy sygnał na mux3 który nadaje z mocą 15KW niż na mux1 który ma nadawać z 100kw.Rozmawiałem dzisiaj z działem technicznym Emitela w Wa-wie i oni mają tylko wykaz docelowych mocy a o tym co się dzieje w terenie nie wiedzą.
Poza tym żadna strata bo te programy z mux1 nadają się na odpust w jakiejś zabitej dziurze a nie do oglądania dla średnio rozwiniętego człowieka.

asigur
Posty: 7
Rejestracja: 16 marca 2011, o 07:49

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: asigur »

Pewnie dlatego, że mux1 nadają na 64 kanale

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: sem »

Pewnie tak.A masz jakiś pomysł.Ponowne ustawienie anteny,inny lepszy wzmacniacz czy kablówka i święty spokój?Na szczęście kończyłem studia w Niemczech i swobodnie oglądam programy niemieckie ale to jest jak schizofrenia w NRD w pracy socjalizm a po kapitalizm przed TV.

asigur
Posty: 7
Rejestracja: 16 marca 2011, o 07:49

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: asigur »

No faktycznie jak na razie dla tych kanałów nie warto się wysilać, ale na początek spróbowałbym zlikwidować wzmacniacz.

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: zesepo »

Moc to prawie na 100% 100kW. Na każdym MUX z Chwaszczyna mam pełne paski. Zrób coś z ustawieniem anteny. Mówiłeś że do nadajnika masz 12 km oraz używasz wzmacniacza -.-

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: pawelll »

Poczytajcie uważnie wątek o instalacjach antenowych.
W skrócie: 100kW i odległość 12 km powinno dobrze odbierać na kawałku drutu zamiast anteny. Dołożenie wzmacniacza powoduje przesterowanie i stąd problemy. Drugi wątek to częstotliwość. Duża część starszych wzmacniaczy miała pasmo do 59-60 kanału, MUX1 w wielu miejscach jest na kanałach >60.

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: ks41 »

rotalplus pisze:Ja jestem ciekawy czy wszystkie nadajniki testowe, które juz nadają
robią to z pełna mocą,
a dokładnie jestem ciekawy czy MUX1 z Piask nadaje z moca 100kW, bo w porównaniu do MUX2 jest więcej zacięć, mniejsza jakość sygnału szczególnie wieczorami
Na 100% nadają z pełną mocą 100 kW.

digital video board

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: digital video board »

Czy odbieracie stabilnie z nadajnika z Częstochowy mux 1 ?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: DanielK »

Czytając ten i inne wątki nasuwa się jeden wniosek:

Pousuwać wzmacniacze z anten (i zasilacze z separatorami).

Wzmacniacza używajcie dopiero gdy jest powyżej 50-60 km od nadajnika, ponieważ przy mniejszych odległościach bardzo łatwo o przesterowanie, czyli zbyt silny poziom sygnału.

Prawidłowy sygnał na wejściu do odbiornika mieści się od ~46 dbmV do ~72 dbmV. Jeśli będzie mniej lub więcej (wzmacniacz), to przeważnie telewizor już sobie z tym nie poradzi. Niektóre tunery (zewnętrzne STB) radzą sobie gdy mamy od ~32 dbmV do ~90 dbmV.

Bcaa

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: Bcaa »

Ruszą dziś kolejne etapy ???

Zablokowany