TESTOWE EMISJE!!!

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
access2601
Posty: 47
Rejestracja: 16 lipca 2011, o 21:13
Odbiornik: ferguson ariva t 65\Toshiba LCD Toshiba 32 cale
Instalacja antenowa: yagi 19-elem. z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Tarnów/ RTCN Św. Krzyż

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: access2601 »

Dlaczego będą problemy z Tanowem? Może mi ktoś wyjaśnić.

loker

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: loker »

Jakiś zgrzyt z nadajnikiem na Ukrainie na planowanym kanale MUX-1.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: Poland »

I tu pojawia się moje pytanie do panów z Emitela a mianowicie dlaczego nie można przynajmniej tymczasowo (do czasu rozwiązania problemów z kanałem 45 pomiędzy stroną polską a ukraińską) zsynchronizować Tarnów z Krakowem i puścić MUX1 na kanale 25 ? Moim zdaniem to rozwiązałoby ten problem jak nie na stałe to przynajmniej tymczasowo :)

loker

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: loker »

Na tym kanale i 2 sąsiednich masz sporo nadajników w okolicy. Racze się nie da :(

michalh

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: michalh »

Poland, tymczasowe rozwiązania można sobie stosować na własnym podwórku, w przypadku komercyjnych rozwiązań, jakakolwiek tymczasowość zaburza profesjonalny wizerunek firmy.
Poza tym, spodziewasz się, że wszyscy są tacy napaleni na DVB-T jak Ty i będą za każdym razem przestrajać odbiorniki do tymczasowych rozwiązań? Uwierz mi, że nie jest to mile widziane.

Poza tym nadajnik w Tarnowie i w Krakowie nie są jedynymi nadajnikami w tym regionie, wiec skoro ustalono na Tarnów taki, a nie inny kanał, to widocznie był w tym jakiś cel.

Twoje pouczanie zaczyna się robić naprawdę irytujące :-D Nagle wszyscy znają się na radiodyfuzji, kodowaniu i planowaniu cholercia, i na co komu studia i doświadczenie? :-D

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: kasia »

loker pisze:Jakiś zgrzyt z nadajnikiem na Ukrainie na planowanym kanale MUX-1.
Tak dokładniej mówiąc chodzi o to, że kanał 45 wykorzystuje wojsko na Ukrainie.
Generalnie polecam rzucić okiem na wpisy a.d. w wątku DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA.

Bartt

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: Bartt »

loker pisze:Na tym kanale i 2 sąsiednich masz sporo nadajników w okolicy. Racze się nie da :(
W zasadzie na k25 to pracują tylko przemienniki które zawsze można przestroić na inny kanał. Takich operacji od włączenia DVB-T było już kilkanaście. A nadajniki nadające na sąsiednich kanałach są nieszkodliwe ;). Problem może być ze Słowacją, jest tam sieć DVB-T na k25. Najmocniejszy z tych nadajników to Kosice/Dubnik odległy od Tarnowa o ponad 100km (wysokość jego anten nadawczych + wysokość terenu to prawie 1200m - czyli całkiem sporo). Wprawdzie nadają w polaryzacji V, ale silny sygnał może ich zakłócać ;). Albo oni mogą zakłócać nas.

Lishoo

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: Lishoo »

Witam, nie wiem czy wcześniej nie wysłało mi posta, czy po prostu jakiś admin nie wiedzieć czemu skasował go ;/

Z tego co wyliczyłem następne do uruchomienia nadajniki to :

Poniedziałek 8 maja - 8 nadajników
Bydgoszcz / Trzeciewiec
Zakopane / Gubałówka
Białogard / Sławoborze
Elbląg / Jagodnik
Rabka / Luboń
Dęblin / Ryki
Gniezno / Chojna
Szczecin / Kołowo (nie wystartuje, jakiś problem z antenami)

Środa 10 maja - 6 nadajników
Giżycko / Miłki
Tarnów / G. Św. Marcina
Poznań / Śrem
Piła / Rusinowo
Koszalin / Gołogóra
Jelenia Góra / Śnieżne Kotły

Piątek 12 maja - 6 nadajników
Konin / Żółwieniec
Przysucha / Kozłowiec
Płocka / Rachocin
Łódź / Komin EC4
Bieszczady / Jawor
Katowice / Kosztowy (na razie brak koncesjii)

Poniedziałek 15 maja - 6 nadajników
Tarnobrzeg / Machów
Warszawa / PKiN
Łomża / Szosa Zambrowska
Chruszczewka
Ciechanów
Gorlice

I tak do 15 maja powiny wszystkie nadajniki nadawać testowe emisje.
I jak już wcześniej napisałem to są TYLKO I WYŁĄCZNIE MOJE POWTARZAM MOJE przemyślenia więc nie widzę powodu żeby kasować moje posty ;/
Ostatnio zmieniony 8 maja 2012, o 14:15 przez Lishoo, łącznie zmieniany 5 razy.

brachu
Posty: 235
Rejestracja: 27 kwietnia 2011, o 08:50
Odbiornik: T-HD 1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Wilkanowo

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: brachu »

Lishoo pisze:to są TYLKO I WYŁĄCZNIE MOJE POWTARZAM MOJE przemyślenia więc nie widzę powodu żeby kasować moje posty ;/
To sobie załóż bloga na własne przemyślenia i nie zaśmiecaj tematu, jeden Poland co pisze harmonogramy, ramówki i jest alfą i omegą polskiej, światowej a może nawet i kosmicznej cyfryzacji wystarczy na forum

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Kolego Lishoo, czy możesz wyjaśnić nam jaki cel ma twój post. Wylosowałeś sobie jakieś daty, wylosowałeś jakąś kolejność obiektów i wypisujesz bzdury na forum.
Zaręczam Ci, że ani te daty, ani ta kolejność nie są właściwe.
Szkoda prądu na pisanie tego, a tym bardziej na dalsze komentowanie.

Zasadę już wszyscy znają. W dniu w którym następują włączenia, po zakończeniu uruchamiania wszystkich emisji przewidzianych na dany dzień i sprawdzeniu ich funkcjonowania zamieszczam podsumowanie na stronie www w dziale "Aktualności" oraz na forum w odpowiednim wątku.
Tak też będzie w kolejnym tygodniu.

Lishoo

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: Lishoo »

JaroslawMroczkowski pisze:Kolego Lishoo, czy możesz wyjaśnić nam jaki cel ma twój post. Wylosowałeś sobie jakieś daty, wylosowałeś jakąś kolejność obiektów i wypisujesz bzdury na forum.
W takim razie przepraszam.

Wyciągłnęłem wnioski z listy którą zamieściło kiedyś PoloTV i na niej oparłem uruchomienia z 7 maja - bo one tylko zostały. Resztę z mocy nadajników, ich położenia i częstotliwości uruchomien (co 2 dzien).
Bo mniej więcej tak postępował Emitel, prawda? :)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Kluczowe przy ustalaniu listy obiektów są: gotowość formalna (wszystkie pozwolenia, zgody, papierki, podpisy), gotowość techniczna (wszystko zainstalowane, skonfigurowane, sprawdzone) i gotowość organizacyjna (systemy zdalnego sterowania, zarządzania, monitorowania emisji).
Emisje są uruchamiane na obiektach spełniających wszystkie te wymagania.
Chodzi nam o to by uniknąć sytuacji, w której kilka dni po uruchomieniu emisji testowej będziemy musieli ją wyłączyć by dokonać jakichś poprawek.

czarek333

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: czarek333 »

To pierw stawiacie system antenowy itd a pozniej dopiero załatwiacie papierki ?? jak ktos chce jezdzic autem to pierw załatwia sobie aito czy pierw robi prawo jazdy .. no prosze cie ...nie osłabiajcie tu ludzi

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Przed (nieudolnymi) próbami krytyki i wyśmiewania radzę jeszcze raz przeczytać mój post:
1. formalizmy
2. technika
3. organizacja utrzymania

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: gorki »

No niestety nie da sie najbardziej przeskoczyc naszej Polskiej biurokracji ciekawe panie Jarku jak sie uda załatwic sprawe Tarnowa. :(

loker

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: loker »

JaroslawMroczkowski pisze:Kluczowe przy ustalaniu listy obiektów są: gotowość formalna (wszystkie pozwolenia, zgody, papierki, podpisy), gotowość techniczna (wszystko zainstalowane, skonfigurowane, sprawdzone) i gotowość organizacyjna (systemy zdalnego sterowania, zarządzania, monitorowania emisji).
Emisje są uruchamiane na obiektach spełniających wszystkie te wymagania.
Chodzi nam o to by uniknąć sytuacji, w której kilka dni po uruchomieniu emisji testowej będziemy musieli ją wyłączyć by dokonać jakichś poprawek.
Czyli emisja z założenia ma charakter testowy, ale jednocześnie raczej stały.
Wnioskuję, że w przyszłym tygodniu będą kolejne uruchomienia z obiektów na które macie pozwolenie od UKE.

Czy fakt nadawania już któregoś z multipleksów ułatwia zadanie czy jest to bez znaczenia?

Rozumiem, ze w dni robocze po 12 można polować na MUX-1 :)

kararuch

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: kararuch »

Dziś coś cisza w temacie:( w poprzednie dni robocze coś się działo o tej porze.

Wiking

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: Wiking »

Może coś dzieje się, ale że dzisiaj dzień roboczy to niewielu jest obserwatorów. :)

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: odziom91 »

Poniedziałek - często to dzień konserwacji. ;) Przynajmniej tak mi się wydaje. :P

Jakby co - Trzeciewiec milczy. :)

czarek333

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: czarek333 »

TA,,,,, Konserwacji chyba gardła po weekendzie... nie lubie poniedziałku jak u Barei? :lol: czyli co jeden dzień do tyłu ....

Zablokowany