TESTOWE EMISJE!!!

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
piotrek88

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: piotrek88 »

Witam!
Ja chciałbym pochwalić się odbiorem Mux-1 z Ciechanowa w okolicach Żuromina ok. 60km odległości od nadajnika wczoraj wieczorem był dobry odbiór Mux1 na poziomie 60-70%, dziś natomiast już nie ma nic, ale myśle że jak włączą nadajnik Płock/Rachocin to sytuacja się poprawi ponieważ do ww nadajnika mam tylko 40km, a jak narazie to przynajmniej wieczorami może uda się coś obejrzeć. Dziwi mnie tylko fakt że dwa nadajniki działają na tej samej częstotliwości Płock/Rachocin i Ciechanów na kanale 25 o częstotliwości 506 MHz aby różni się moc nadajnika Ciechanów 5kW a Płock/Rachocin 100kW. A tak apropo czy może ktoś wie czy nadajnik Płock/Rachocin zostanie uruchomiony przed czasem czy aż 31 maja
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
krzys34
Posty: 88
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Wieleń
Odbiornik: Telewizor Samsung UE49KU6172U 4K UHD
Instalacja antenowa: Zwykła kablówka tylko z DVB-T w blokach
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rusinowo-Piła 28,7 km

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: krzys34 »

pawelm pisze:NADAJNIK RUSINOWO mux-2 w drugim etapie ,mux-3 w pierwszym więc można było się spodziewać ,że MUX-1 też będzie szybko ,a tu nici :cry: .Już myślalem ,że jest włączony ,gdy znalazłem kanały z mux-1 ,ale to był przypadek bo odebrałem sygnał z Zielonej góry k.45(warunki pogodowe się zmieniły i mux-1 znikł)
Prawdopodobnie włączą w ostatniej chwili ,więc kiedy testy :?:
Poczekajmy może w tym tygodniu włączą Rusinowo ja akurat odbieram MUX-1 z Jemiołowa tak że mam ten konfort że moge odbierać z dwóch nadajników.Pozdro.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: bogdanzieba »

Jak myślicie kiedy kolejne włączenia? Zostało jeszcze 9 nadajników z II etapu.

Rublik

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: Rublik »

krzys34 pisze:
pawelm pisze:NADAJNIK RUSINOWO mux-2 w drugim etapie ,mux-3 w pierwszym więc można było się spodziewać ,że MUX-1 też będzie szybko ,a tu nici :cry: .Już myślalem ,że jest włączony ,gdy znalazłem kanały z mux-1 ,ale to był przypadek bo odebrałem sygnał z Zielonej góry k.45(warunki pogodowe się zmieniły i mux-1 znikł)
Prawdopodobnie włączą w ostatniej chwili ,więc kiedy testy :?:
Poczekajmy może w tym tygodniu włączą Rusinowo ja akurat odbieram MUX-1 z Jemiołowa tak że mam ten konfort że moge odbierać z dwóch nadajników.Pozdro.
Rusinowo mam cały czas pod kontrolą, jeśli coś się pojawi, na pewno napiszę w tym temacie.

Cietrzewiec Rusinowy

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: Cietrzewiec Rusinowy »

No to pozostaje nam tylko czekać.

Awatar użytkownika
radier
Posty: 300
Rejestracja: 24 stycznia 2012, o 23:07
Odbiornik: Samsung UE48H6400 + UPPLEVA 2.1
Instalacja antenowa: DPM GT-961
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: radier »

Śrem ma przerwę?

loleklolek

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: loleklolek »

nie ma

krystianb

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: krystianb »

piotrek88 pisze:Witam!
Ja chciałbym pochwalić się odbiorem Mux-1 z Ciechanowa w okolicach Żuromina ok. 60km odległości od nadajnika wczoraj wieczorem był dobry odbiór Mux1 na poziomie 60-70%, dziś natomiast już nie ma nic, ale myśle że jak włączą nadajnik Płock/Rachocin to sytuacja się poprawi ponieważ do ww nadajnika mam tylko 40km, a jak narazie to przynajmniej wieczorami może uda się coś obejrzeć. Dziwi mnie tylko fakt że dwa nadajniki działają na tej samej częstotliwości Płock/Rachocin i Ciechanów na kanale 25 o częstotliwości 506 MHz aby różni się moc nadajnika Ciechanów 5kW a Płock/Rachocin 100kW. A tak apropo czy może ktoś wie czy nadajnik Płock/Rachocin zostanie uruchomiony przed czasem czy aż 31 maja
Pozdrawiam :)
To jest SFN,w analogu było niedopuszczalne, bo wyglądało by to jak echo, w dvb-t powinno poprawiać odbiór.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: bogdanzieba »

Do uruchomienia pozostały jeszcze nw. nadajniki:

1. RTCN Szczecin/Kołowo,
2. RTCN Piła/Rusinowo,
3. RTCN Warszawa/PKiN,
4. RTCN Koszalin/Gołogóra,
5. TON Łomża/Szosa Zambrowska,
6. RTCN Płock/Rachocin,
7. Tarnobrzeg/Machów,
8. Łódź EC4,
9. Gorlice.

Chyba nie uda się tych wszystkich nadajników uruchomić naraz, pewnie zrobią na 2 tury.

Incrediboy

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: Incrediboy »

Mam pytanie do kogoś z Emitela :) Czy w ramach emisji testowych siła sygnału jest taka sama jak ta która ma być od 1/06/2012 Chdzi mi o to że Katowice- Kosztowy mają 25kW czy w ramach testów jestona słabsza a dopiero od 01/06/12 będzie wzmocniona. Trochę zawoalowanie to napisałem ale mam nadzieję, że wiecie o co mi chodzi :)

loker

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: loker »

Kilka stron wstecz masz napisane. Do uruchomienia emisji potrzebne jest pozwolenie UKE oraz pełna gotowość obiektu. Wszystko jest na docelowych parametrach.
Zapis, że to emisje testowe jest buforem bezpieczeństwa, by nie posądzać EMITELa np. o przerwę w nadawaniu przed datą oficjalnego uruchomienia.

mono

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: mono »

BUFOR ??? a jaki ten byfor jest dla EC-4 ??? 85% nadajników ma testy już dwa lub trzy tygodnie a kilka zostanie włączona kiedy ??? 31 maja ..jeśli wogóle zostanie zrobione na tip top

rejaks

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: rejaks »

Może Emitel wyjaśni dlaczego cały powiat Piotrków Trybunalski nie odbiera niczego, a odbirał mux2 a na analogowym odbiera tylko poszatkowaną tvp1, a gdzie mux1,w kosmosie.

agravator
Posty: 99
Rejestracja: 4 grudnia 2010, o 23:12
Odbiornik: NOT Lv6tmpvr
Instalacja antenowa: Siatka ze wzmacniaczem, 8m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn+|EC4, Rachocin

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: agravator »

Bo chyba wszystko z EC4 leci obecnie z zapasowego systemu (niżej zawieszonego).

loker

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: loker »

mono pisze:BUFOR ??? a jaki ten byfor jest dla EC-4 ??? 85% nadajników ma testy już dwa lub trzy tygodnie a kilka zostanie włączona kiedy ??? 31 maja ..jeśli wogóle zostanie zrobione na tip top
Może obiekt jest jeszcze w pełni nie gotowy.
Bufor bezpieczeństwa - jakby co nie miejcie pretensji. Ale emisja nawet testowa jest już na docelowych parametrach z obiektów spełniających wszystkie wymagania.
EMITEL pod wieloma karami ma uruchomić z EC-4 MUX-1 do 31 maja. Czy coś złego Ci zrobił, że jeszcze nie uruchomił?

adam.waw

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: adam.waw »

Mam pytanie odnośnie MUX-1 na PKiN, czy już on działa? Mieszkam na Żoliborzu w Warszawie i mój tuner łapał dotychczas tylko to, co nadawano z PKiN, a dzisiaj udało się złapać programy z MUX-1, z tym że dosłownie tylko złapać, bo o oglądaniu nie ma mowy - strasznie się to wszystko tnie, stąd moje podejrzenie, że może jakimś cudem sygnał z Raszyna odebrałem na mojej dość kiepskiej antence, ponieważ kanały z PKiN działają idealnie.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: Kamilx »

Na razie nie działa.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: bogdanzieba »

adam.waw pisze:Mam pytanie odnośnie MUX-1 na PKiN, czy już on działa? Mieszkam na Żoliborzu w Warszawie i mój tuner łapał dotychczas tylko to, co nadawano z PKiN, a dzisiaj udało się złapać programy z MUX-1, z tym że dosłownie tylko złapać, bo o oglądaniu nie ma mowy - strasznie się to wszystko tnie, stąd moje podejrzenie, że może jakimś cudem sygnał z Raszyna odebrałem na mojej dość kiepskiej antence, ponieważ kanały z PKiN działają idealnie.
Jeżeli na k. 58 odebrałeś sygnał MUX-1 to był napewno z Raszyna. U mnie też na Pradze-Północ też go odbieram ale nie idzie oglądać, pixeloza i przycięcia sygnału. Więc z "utęsknieniem" czekam na MUX-1 z PKiN (ukłon w stronę Emitela, aby go w końcu jutro uruchomili".

Mariusz88

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: Mariusz88 »

W powiecie piotrkowskim od strony Bełchatowa dzisiaj znalazło mi 63 kanały. Znajdowały się w nich 3x MUX-2 i 2x MUX-1. Nie wiem skąd dokładnie dochodził sygnał, ale z MUX-1 były kanały TVP Info Katowice i TVP Info Warszawa. Reszta zapisanych kanałów była pusta.

mono

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: mono »

loker pisze:
mono pisze:BUFOR ??? a jaki ten byfor jest dla EC-4 ??? 85% nadajników ma testy już dwa lub trzy tygodnie a kilka zostanie włączona kiedy ??? 31 maja ..jeśli wogóle zostanie zrobione na tip top
Może obiekt jest jeszcze w pełni nie gotowy.
Bufor bezpieczeństwa - jakby co nie miejcie pretensji. Ale emisja nawet testowa jest już na docelowych parametrach z obiektów spełniających wszystkie wymagania.
EMITEL pod wieloma karami ma uruchomić z EC-4 MUX-1 do 31 maja. Czy coś złego Ci zrobił, że jeszcze nie uruchomił?
Umiesz czytac ze zrozumieniem ?? mówie o testach które pokazuja gdzie co można ewentualnie poprawić , jesli 85% nadajników jest teraz doglądana i obserwowana jak gdzie w jakim rejonie działa to ty mi dasz gwarancje że EC-4 będzie działac poprawnie od tak hop siup jeden guziczek i już działa na wieki wieków amen ..trzy tygodnie testów innych nadajników pokazyje że wiele rejonów jest żle pokryta sygnałem lub coś zaklóca a ŁÓDZ I EC4 bedzie po 31 maja działac na całym rejonie poprawnie bez testów ? bo co to za testy dwa dni.. niech działa jak najlepiej .. jak bedzie wszystko ok to pierwszy dam na msze za EMITELA :)

Zablokowany