Połączenie dekodera DVB-T z nagrywarką

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Codino18

Połączenie dekodera DVB-T z nagrywarką

Post autor: Codino18 »

A ja ciągle mam problem i nie wiem jak połączyć dekoder DVB z nagrywarką DVD, tak żeby można było nagrywać na niej programy z dekodera. Jeżeli ktoś wie to proszę o pomoc:) Z góry dziękuję.
Obecnie mam tak: dekoder z TV połączony kablem euro i kablem antenowym, antena do dekodera, teraz próbowałem jeszcze dekoder podłączyć do nagrywarki kablem euro ale nagrywarka nie widzi wogóle programów z dekodera.

_chris_

Re: Nagrywarka DVD - dekoder

Post autor: _chris_ »

Zwykle jest tak, że kabel Euro od telewizora podłącza się do złącza Euro opisanego na dekoderze jako TV, zaś kabel Euro od nagrywarki do złącza opisanego jako VCR (albo jakoś podobnie). W ten sposób na nagrywarkę podawany jest aktualnie ustawiony program na dekoderze. Wniosek - aby nagrać jakiś program z dekodera musi być on włączony i ustawiony na kanał, który chce się nagrywać. Inaczej, nagrywarka nie nagra nic (jeśli dekoder będzie wyłączony) lub nagra kanał, który w czasie jej włączenia się był ustawiony na dekoderze. Oczywiście nagrywarka musi mieć ustawione jako wejście złącze EURO. Normalnie nie ma możliwości, aby nagrywarka sterowała ustawieniami dekodera - czyli np. ustawiała sama żądany kanał.

Jest też tak, że większość dekoderów można zaprogramować na nagrywanie na pamięci zewnętrznej dołączonej do dekodera. Wtedy może być on wyłączony, i sam się włączy na czas nagrania (jeśli był wyłączony - np. na noc). Ale nie wiem, czy w takim przypadku dekoder wystawia też sygnał na wyjście EURO. Trzeba poeksperymentować.

Jeśli dekoder umiałby to robić, to wtedy trzeba by, przykładowo, programować podwójnie - po pierwsze dekoder na nagranie o określonej porze na określonym kanale, a po drugie zaprogramować nagrywarkę na nagranie o określonej porze z wejścia EURO.

Trochę skomplikowane. Lepiej chyba już nagrywać na pena lub dysk bezpośredni z dekodera.

Nikel

Re: Nagrywarka DVD - dekoder

Post autor: Nikel »

A czy dekoder z możliwością zapisu na pendrive ma możliwość oglądania w czasie nagrywania programu oglądanie innego programu, lub odtwarzania w trakcie nagrywania ( z opóźnieniem?)

_chris_

Re: Nagrywarka DVD - dekoder

Post autor: _chris_ »

Nikel pisze:A czy dekoder z możliwością zapisu na pendrive ma możliwość oglądania w czasie nagrywania programu oglądanie innego programu, lub odtwarzania w trakcie nagrywania ( z opóźnieniem?)
Wszystko zależy od konkretnego modelu odbiornika, ale w większości jest 2 x tak.

Z tym, że jeśli chodzi o nagrywanie, to dla prostych odbiorników posiadających pojedynczą głowicę / tuner (w ogólności mają wtedy jedno wejściowe gniazdo antenowe) jednocześnie nagrywać i oglądać inny program TV można tylko w obrębie tego samego multiplexu. W przypadku, jeśli zaprogramowany jest do nagrywania kanał, przykładowo, z mux-3, a oglądamy program z mux-2, odbiornik w momencie rozpoczęcia nagrywania przełączy sie na mux-3.

Problemu jednoczesności nagrywania i oglądania innego kanału z różnych multipleksów nie ma w przypadku posiadania odbiorników dwugłowicowych / z podwójnym tunerem (w ogólności posiadają wtedy dwa wejścia antenowe).

Przy time-shift będzie podobnie.

krystianb

Re: Nagrywarka DVD - dekoder

Post autor: krystianb »

Akurat 2 wejścia w przypadku telewizji naziemne średnio mają sens. Przecież i na jednym sygnale mogą pracować 2 tunery (nie ma tu przecież ani Desqit'a ani konwertera) Jeszcze takiego stb nie widziałem, co najwyżej mają przejście sygnału z anteny na TV (wyjście).

_chris_

Re: Nagrywarka DVD - dekoder

Post autor: _chris_ »

krystianb pisze:Jeszcze takiego stb nie widziałem, co najwyżej mają przejście sygnału z anteny na TV (wyjście).
No fakt, coś się zagalopowałem z tymi dwoma wejściami (człowiek przyzwyczajony do satów...). Dzięki za korektę. :D

tom41

Re: Nagrywarka DVD - dekoder

Post autor: tom41 »

Jak wielokrotnie pisano, nagrywanie na zewnętrznym dysku USB polega polega na bezpośrednim zapisie strumienia w postaci źródłowej, za demultiplekserem, lecz przed dekoderem. Mam jedno pytanie: czy strumień zapisany na tunerze DVB-T dowolnego producenta będzie mógł być odtworzony na tunerze innego producenta?
Nie wiem czy jest odpowiedni dział tematyczny, ale nie znalazłem lepszego.

tempel54

Re: Nagrywarka DVD - dekoder

Post autor: tempel54 »

tom41 pisze:Mam jedno pytanie: czy strumień zapisany na tunerze DVB-T dowolnego producenta będzie mógł być odtworzony na tunerze innego producenta?
Nie wiem czy jest odpowiedni dział tematyczny, ale nie znalazłem lepszego.
Wykorzystując funkcję PVR (zapis) na dysk zewnętrzny, nagrywasz stream (ts) który jest absolutnie kompatybilny do dalszego odtwarzania. Obojętnie czy system komputerowy czy odbiornik|dekoder telewizyjny z systemu mpeg4.

Codino18

Re: Nagrywarka DVD - dekoder

Post autor: Codino18 »

Próbowałem różnych kombinacji ale stacjonarna nagrywarka DVD nie widzi programów z dekodera (próbowałm przez SCART łączyć, przez kabelki antenowe, kabelki HDMI) i nic niestety. Niby mały problem ale mnie dręczy, wiem, że można nagrywać bez problemu przez tuner DVB na pendriva itp ale szkoda tej nagrywarki bo dobra była i droga. Pewnie jest jakiś spsób ale nie umiem na niego wpaść...jakby ktoś coś wymyślił i napisał tak krok po kroku byłoby super i byłbym wdzięczny.
A przy okazji mam pytanie.... czy jak kupię telewizor z wbudowanym odrazu tunerem DVB to po podłączeniu nagrywarki do tv (już bez podłączania jej do tunera dvb) tak jak teraz próbowałem ...to będzie widziała wszystkie programy cyfrowe?(tak jak kiedyś analogowe?) czy raczej będzie ten sam problem?
Z góry dzieki za pomoc i rozsądne odpowiedzi:)

krystianb

Re: Nagrywarka DVD - dekoder

Post autor: krystianb »

Codino18 pisze:Próbowałem różnych kombinacji ale stacjonarna nagrywarka DVD nie widzi programów z dekodera (próbowałm przez SCART łączyć, przez kabelki antenowe, kabelki HDMI) i nic niestety.
Bo nie będzie widziała. Jedyny sposób to nagrywanie tego kanału który jest ustawiony na STB (trzeba połączyć pełnym kablem scart STB z gniazdem "IN" w nagrywarce.
Moim zdaniem nie ma to większego sensu: jakość gorsza nie można nagrywać innego kanału (z tego samego muxu), HD się nie nagra (wiem że mało) jeśli dźwięk będzie leciał w DD to też nie każde STB puszcza analogowe audio.

Co do zakupu TV to sytuacja wygląda identycznie: kabel scart z gniazda VCR w TV do gniazda IN w nagrywarce, choć nie wiem czy wszystkie TV puszczają dają sygnał na scart.

Codino18

Re: Nagrywarka DVD - dekoder

Post autor: Codino18 »

Ok, rozumiem, załóżmy, że połaczę to kablem SCART, to czy ten nagrywany program będę widział przez nagrywarkę DVD tak jak to było ze stacjami analogowymi (wchodziło się w menu nagrywarki, dało skanowanie i ona znajdowała sobie programy, które były zapamiętywane i potem zawsze je sobie ustawiałem tak jak zaprogrmaowane w TV)?

I drugie pytanie jeszcze...czy tak samo by było gdyby TV z nagrywarką połączyć kablem HDMI, a nie SCART?

krystianb

Re: Nagrywarka DVD - dekoder

Post autor: krystianb »

Codino18 pisze:Ok, rozumiem
Obawiam się, że nie.

W nagrywarce jak skanowałeś to najprawdopodobniej było to skanowanie stacji naziemnych tunerem nagrywarki. W przypadku STB musisz wybrać jako źródło sygnału wejście VCR.

Co do HDMI jeśli nagrywarka takie ma, to jest to raczej na pewno tylko wyjście sygnału.
Najlepiej napisz jaki masz ten wynalazek.

Rallus

Re: Nagrywarka DVD - dekoder

Post autor: Rallus »

Witam.
U mnie chodzi dekoder-nagrywarka DVD-telewizor w taki sposób:
Dekoder jest podpięty pod nagrywarkę bezpośrednio w gniazdo Euro (wejście). Drugim euro (wyjście) z nagrywarki idzie sygnał do euro na telewizorze. Równolegle pomiędzy dekoderem, nagrywarką i telewizorem są też przewody koncentryczne. Wybór na nagrywarce i telewizorze sygnału czy to z euro czy koncentrycznego jest przełącznikiem AV/INPUT pilotów. Podobnie należy ustawić źródło sygnału przy nagrywaniu na DVD . Można albo z dekodera (program nastawiam na dekoderze, na nagrywarce wybieram "sztywne" połączenie z dekoderem) albo z sygnał z kabla koncentrycznego (na tunerze nagrywarki wybieram odpowiedni program). Do momentu jak wyłączą nadajniki analogowe mam możliwość niezależnego nagrywania i jednoczesnego oglądania innego programu. Oczywiście lista programów dostępnych na obu wejściach nie jest taka sama. Rodzina trochę narzeka na skomplikowany układ (do obsługi służą 3 piloty :-) ) ale w sumie działa nieźle.
dekoder SIGNAL HD-507, nagrywarka LG RH177, telewizor LG kineskopowy.

lukasz536
Posty: 103
Rejestracja: 21 grudnia 2010, o 13:31
Odbiornik: Samsung LE32B450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza AZART (MUX 1 i 2) + pojedynczy dipol własnej roboty (MUX 3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra + Baranówka

Nagrywarka DVD i podłączenie do niej tunera DVB-T

Post autor: lukasz536 »

Witam,
posiadam nagrywarkę DVD z dyskiem twardym 320 GB, wyprodukowaną przez firmę LG (RH488H). Nagrywarka posiada wyłącznie tuner analogowy - tak więc nie można nagrywać z DVB-T.
Czy sensownym z punktu widzenia jakości nagrania jest kupienie jakiegoś tunera DVB-T (np. Signal HD-507) i podłączenie go przez eurozłącze do nagrywarki celem umożliwienia nagrywania audycji DVB-T? Eurozłącze to w przypadku mojej nagrywarki jedyna opcja.
Wiem, że oczywiście do tunera DVB-T można podpiąć pamięć usb, a najlepiej zewnętrzny dysk twardy. Ja jednak chciałbym wykorzystać dysk nagrywarki DVD i nie musieć kupować dodatkowego HDD (koszty).
Gryzie mnie natomiast jedna rzecz - jakość. Eurozłącze to nienajlepszy sposób na przesyłanie sygnału cyfrowego, bo to o ile się nie mylę jest to sposób analogowy, a zatem wystąpią straty na sygnale (sygnał cyfrowy przekształci się w sygnał analogowy na eurozłączu by ostatecznie nagrać się jako pseudo cyfrowy MPEG-2 (w takim formacie nagrywarka DVD zapisuje)). Z drugiej strony sygnał DVB-T jest będzie jednak dobrym źródłem do nagrywania. Ciekawi mnie czy nagranie z tunera DVB-T podłączonego do nagrywarki przez eurozłącze będzie jakościowo lepsze, niż nagranie z dość przyzwoitej analogowej kablówki, bo takową posiadam?
Jeśli ktoś próbował lub mógłby spróbować takiego połączenia ze swoją nagrywarką DVD, to proszę o opinie o jakości nagrania w porównaniu z nagraniem z dość dobrego analogu. Proszę o obserwacje na nowej generacji TV (LCD/plazma, itd.), bo takowy posiadam i na nim dość znacząco widać różnicę analog vs. DVB-T.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Nagrywarka DVD i podłączenie do niej tunera DVB-T

Post autor: @GUTEK@ »

Jakość nagrania na nagrywarce będzie na pewno gorsza (jak bardzo będzie widoczna różnica to jedynie pozostaje nagrać przy tym konkretnym modelu nagrywarki i sprawdzić), raz że przez SCART będzie już pogorszenie jakości, drugi raz to jeszcze kompresja to MPEG2 w nagrywarce.
Dodatkowo przy takiej metodzie nagrywania w przypadku kanałów z kilkoma ścieżkami audio oraz napisami (TVN, TVNSiedem) nagrywarka nagra tylko to co aktualnie wybrałeś. Używając PVR w tunerze zostaną nagrane wszystkie strumienie.
W dodatku należy pamiętać że PVR w tunerze polega na nagrywaniu strumienia tak jak jest nadawany, bez żadnej obróbki więc jakość takiego rozwiązania zawsze będzie najlepsza.

Istnieje jeszcze możliwość wyciągniecia dysku z nagrywarki oraz dokupienia do niego zewnętrznej obudowy z usb - takie obudowy to koło 30-40zł

navi_gator

Tuner DVB-T czy Nadrywarka DVD

Post autor: navi_gator »

Witam
Czy to będzie działać czy nagrywarka dvd to jedyne wyjście?
nBox Recorder ---Scart--> Tuner DVB-T ---chinch---> Telewizor.
Chodzi mi o nagrywanie programów z nki i później zrzucenie ich na komputer do obróbki. Do tunera oczywiście podpięty będzie dysk zewnętrzny, na którym miałby zapisywać nagrania.

DVBManiak

Re: Tuner DVB-T czy Nadrywarka DVD

Post autor: DVBManiak »

Raczej nie będzie to działać. Nie bez powodu nagrania z nki zostają tylko na dysku w nBox Recorder. Sam kiedyś szukałem odpowiedzi i nie znalazłem, aby komuś się udało to obejść. Ale niech ktoś inny się jeszcze wypowie.

navi_gator

Re: Tuner DVB-T czy Nadrywarka DVD

Post autor: navi_gator »

Z tego, co wyczytałem na różnych forach to za pomocą stacjonarnej nagrywarki można nagrywać bez problemu (jakość SD). Mnie jednak chodzi o to czy to tuner może spełnić role nagrywarki.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Tuner DVB-T czy Nadrywarka DVD

Post autor: @GUTEK@ »

Nie, tunery DVB-T potrafią zrzucać na pamieć usb tylko strumień odebrany z głowicy. SCART w nich to tylko przelotka (jeśli są dwa gniazda).

navi_gator

Re: Tuner DVB-T czy Nadrywarka DVD

Post autor: navi_gator »

Czyli żaden z tych tunerów sobie z tym nie poradzi?
- NOT Only LV6TMPVR4
- MEDIA-TECH MT4160
- Maximum T-102

Zablokowany