Opóźnienie obrazu pomiędzy różnymi przesyłami

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
tomek222

Opóźnienie obrazu pomiędzy różnymi przesyłami

Post autor: tomek222 »

Witam,

Zauważyłem ogromne (~10 s) opóźnienie czasowe między tym samym programem odbieranym analogowo na analogowym odbiorniku a odbiorem cyfrowym na nowym odbiorniku LG.

Powiedzmy, że chodzi o programy z MUX3 z Raszyna.

Czym jest to spowodowane? Buforowaniem w odbiorniku czy sposobem emisji?

Jeśli to drugie, to kompletna porażka. Jeśli to pierwsze, to też porażka, z tym że LG.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Opóźnienie w oglądaniu programu

Post autor: qwerty »

Opóźnienie występuje przez multipleksowanie, ale 10 sek to trochę za dużo.

tomek222

Re: Opóźnienie w oglądaniu programu

Post autor: tomek222 »

Rzeczywiście, trochę przesadziłem. Tak naprawdę jest to może 5-8 sekund. W każdym bądź razie bardzo rozczarowujące. Wyobraźmy sobie oglądanie meczu na żywo, gdy od sąsiada kilka sekund wcześniej dobiega ryk po zdobytym golu...

Zdaję sobie sprawę, że między nadajnikami analogowymi też występowały różnice - pewnie ze względu na sposób dosyłu sygnału do nadajnika, ale różnica w przypadku odbieranego przeze mnie sygnału DVB-T to stanowczo za dużo. Jeśli naprawdę nie da się tego poprawić, to jest to wielka wada standardu DVB-T...

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Opóźnienie w oglądaniu programu

Post autor: Jarosław Bałuka »

Zmierz kolego ponownie, może tym razem wyjdzie 3-5 sekund... Na początku 10s porażka, potem 5s porażka... Jaka wartość nie będzie porażką?
Opóźnienie wynika z kompresji i dekompresji sygnału, tak to już jest i lepiej nie będzie. Niedługo przestanie Ci to przeszkadzać bo i sąsiad nie będzie miał już analogu... Gola zobaczycie w tej samej sekundzie i wszyscy będą mieli znów po równo ;)

tomek222

Re: Opóźnienie w oglądaniu programu

Post autor: tomek222 »

Można mieć tylko nadzieję, że reżim nakaże wyłączyć normalne nadajniki jak najpóźniej - postaram się coś zrobić w tej sprawie... A jeśli znajdę metodę dokładnego pomiaru opóźnienia (jakieś podpowiedzi?), to je tu podam. W tej chwili z 90% prawdopodobieństwem jest to co najmniej 5 sekund.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Opóźnienie w oglądaniu programu

Post autor: qwerty »

Stoper. Monitoruj analog. Jak pojawi się jakaś nagła zmiana obrazu szybko włączasz stoper i jednocześnie przełączasz na dvb-t i wyłączasz jak to samo nastąpi w cyfrowym sygnale. Niestety multipleksowanie powoduje opóźnienie. Ze swoich obserwacji (dvb-c wynosi ok 2-3 sek). Obraz mam szybciej przy zamianie dvb-s->analog, niż dvb-s->dvb-c. Niestety nie da się "wcisnąć turbo". :lol:

pivo
Posty: 180
Rejestracja: 16 października 2010, o 18:01
Odbiornik: TV: Globo HD-XS2+NotOnlyTV Hybrid USB LV5HD
DAB: Dual DAB4
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: TV:R-cin+PKiN/R-yn, DAB+: Trz-ec+PKiN

Re: Opóźnienie w oglądaniu programu

Post autor: pivo »

Wczoraj oglądałem na Polsacie film ''Desperado''. Opóźnienie cyfrówki w stosunku do analogu (lokalny nadajnik znajdujący się ok. 15 km stąd, zresztą jest on dobrze widoczny szczególnie w nocy ;) ) wynosiło niecałą sekundę. W wypadku kanałów TVP z Rachocina opóźnienie wynosiło 1,5 sekundy, a z Żółwieńca 2,5 sekundy.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Opóźnienie w oglądaniu programu

Post autor: qwerty »

Widać tomek222 jedzie na jakiś dopalaczach, albo zagina czaso-przestrzeń skoro czas mu się dłuży. ;)

eduardo

Czy sygnał analogowy jest szybszy od cyfrowego?

Post autor: eduardo »

Pytam, bo przypadkiem zauważyłem u siebie w domu pewne zmiany. W jednym pokoju odbieram telewizję z satelity a w drugim naziemnie. Oba telewizory są kineskopowe. Jeszcze kiedy telewizja naziemna była analogowa jak na dwóch telewizorach był ustawiony ten sam program, to wyraźnie opóźniony był sygnał z satelity. jakiś czas temu zauważyłem, że jest inaczej tzn. kanał odbierany drogą satelitarną jest minimalnie szybszy.
Dziwi mnie, bo sygnał z satelity musi przecież przebyć znacznie dłuższą drogę niż ten naziemny, więc od czego to zależy?

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Czy sygnał analogowy jest szybszy od cyfrowego?

Post autor: giaur500 »

Sygnał z satelity musi przebyć znacznie krótszą drogę. Ale nie zależy to od drogi, zastanów się jaka musiałaby być różnica w przebytej drodze aby wygenerować opóźnienie kilku sekund (wymagana matematyka na poziomie podstawówki). Podpowiedź: fala biegnie z prędkością 300 000 km/s.

Już widzisz że to głupia hipoteza? Nie trzeba się znać na rzeczy, wystarczy pomyśleć.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Opóźnienie obrazu pomiędzy różnymi przesyłami

Post autor: lustracja »

kol po prostu strzela ale odpowiedzi nie dostał.
Przesył przesyłem ale odbiornik.
Przesuniecie czasowe jest faktem.
Odbiór w 2 pokojach:
1. odbiornik TV LG
2. tuner DVB-T na USB.
i który jest opóźniony i to kilka sekund?

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Opóźnienie obrazu pomiędzy różnymi przesyłami

Post autor: distefano »

Odbiornik/dekoder DVB-T też musi otrzymany sygnał "przerobić". Ja mam dwa różne podłączone do tej samej anteny i podczas odbioru też między nimi jest niewielkie przesunięcie czasowe. Z satelity jest jeszcze większe opóźnienie w stosunku do tych dwóch odbiorników.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Opóźnienie obrazu pomiędzy różnymi przesyłami

Post autor: Anduraki »

U mnie 3-4 sek, ale w trakcie jakiegoś meczu jest to bardzo Spoilujące, jak pół bloku gdzie mają kablówkę drą mordę na 4 sek przed bramką. Wiem, że nic na to nie da się poradzić, ale gdyby każdy nadawca satelitarny dał celowe opóźnienie 4-5 sek by zrównać się z DVB-T to by było fair.

eduardo

Re: Opóźnienie obrazu pomiędzy różnymi przesyłami

Post autor: eduardo »

Anduraki, jest jeszcze jeden sposób. Pozamykać wszystkie okna, chyba, że to już wypróbowałeś.

Zablokowany