Nagrywanie z tunera cyfrowego na magnetowid

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
TomPL
Posty: 92
Rejestracja: 24 października 2011, o 11:58
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn-Pieczewo

Re: Nagrywanie z tunera cyfrowego na magnetowid

Post autor: TomPL »

Ja z 5 lat temu z pewną nieśmiałością przesiadłem się z VHS na nagrywarkę cyfrową (na płyty DVD i na HD-250GB). Jak się okazało zamiana ta miała 2 w sumie mało istotne wady:
- starych kaset vhs nie dało sie na tym odtwarzać ;)
- kłopot z udostępnianiem nagrań poza nagrywarkę - trzeba było nagrać na dvd i na dodatek dłuższe nagrania trzeba było dzielić by się na płycie zmieściło.
Poza tym - wielki komfort obsługi!
Duża pojemność wbudowanego nośnika, cicha praca, ogromne możliwości edycyjne, natychmiastowy dostęp do dowolnego miejsca nagrania...
Używam do dziś, ale niestety jest kłopot, bo ma tuner analogowy :( A nowych nagrywarek z tunerem dvb-t prawie nie ma i drogie jak cholera...

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Nagrywanie z tunera cyfrowego na magnetowid

Post autor: giaur500 »

Ale czemu tak się upierasz na to nagrywanie na dvd? Każdy najtańszy nawet stb może nagrywać na nośnik usb (pendrive lub dysk twardy). Zewnętrzny dysk twardy o pojemności 500 GB kosztuje dziś w granicach 300-400 zł. Komfort masz taki sam, jak w twojej nagrywarce używając dysku twardego, a jest to nośnik zewnętrzny, który możesz sobie zawsze podłączyć np. do komputera.

Odkąd są nośniki zewnętrzne usb, używanie do tego celu płyt nie ma już sensu, dlatego i sprzętu takiego nie ma do kupienia. Końcową archiwizację na dvd możesz sobie wykonać używając komputera PC jeśli naprawdę masz taką potrzebę, pchanie nagrywarki dvd do tunera to bezsens, niepotrzebne zwiększanie kosztów i gabarytów urządzenia.

TomPL
Posty: 92
Rejestracja: 24 października 2011, o 11:58
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn-Pieczewo

Re: Nagrywanie z tunera cyfrowego na magnetowid

Post autor: TomPL »

giaur500 pisze:Ale czemu tak się upierasz na to nagrywanie na dvd?
Nie zrozumiałeś problemu 8-) Ja się nie upieram, w tej nagrywarce nagrywam na wbudowany HD, ale jeśli chcę cokolwiek wziąć na zewnątrz to muszą przez dvd - nie ma innej możliwości!

Mutango

Re: Nagrywanie z tunera cyfrowego na magnetowid

Post autor: Mutango »

A to już jest fanaberia producenta, który z jakichś mniej lub bardziej egoistycznych powodów ograniczył komunikację wewnętrznego dysku ze światem zewnętrznym, jedynie za pośrednictwem płyty DVD..
Jeśli wybierzesz konfigurację STB+Dysk zewnętrzny (w sumie taniej niż nagrywarka DVD), to producent nic Ci nie może ograniczyć, bo nośnik danych jest zewnętrzny. Dyski DVD możesz sobie wypalać na komputerze, laptopie... ewentualnie, przy braku komputera, puszczając sygnał na starą nagrywarkę po euroscarcie.

TomPL
Posty: 92
Rejestracja: 24 października 2011, o 11:58
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn-Pieczewo

Re: Nagrywanie z tunera cyfrowego na magnetowid

Post autor: TomPL »

Mutango pisze:A to już jest fanaberia producenta, który z jakichś mniej lub bardziej egoistycznych powodów ograniczył komunikację wewnętrznego dysku ze światem zewnętrznym, jedynie za pośrednictwem płyty DVD..
Ależ koledzy nerwowi (i pewnie dość młodzi) - te 4-5 lat temu to były inne czasy, inne standardy wyposażenia. Gniazdo USB służy tu tylko do odczytu z zewnętrznego nośnika i bardzo się przydało :)
Mutango pisze:Jeśli wybierzesz konfigurację STB+Dysk zewnętrzny...
Nagrywarka służy mi także do nagrywania z dekodera SAT - STB tego mi pewnie nie obsłuży...

Mutango

Re: Nagrywanie z tunera cyfrowego na magnetowid

Post autor: Mutango »

TomPL pisze: Ależ koledzy nerwowi (i pewnie dość młodzi)
Oj tam zaraz nerwowi. Luźno sobie dyskutujemy. Bez stresu.
Jeśli chodzi o wiek, to moim pierwszym odtwarzaczem był gramofon "Bambino", a pierwszą nagrywarką magnetofon ZK-140
TomPL pisze: Nagrywarka służy mi także do nagrywania z dekodera SAT - STB tego mi pewnie nie obsłuży...
Po prostu potrzebujesz rozwiązania typu Combo. Tuner satelitarny i naziemny w jednym pudełku, oczywiście z obsługą nośników, nagrywaniem, timeshiftem itd...

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Nagrywanie z tunera cyfrowego na magnetowid

Post autor: giaur500 »

Zgadzam się, że kiedyś jedynym właśnie sposobem na "wyciągnięcie" danych z takiej nagrywarki było nagranie ich na płytę. Nośniki zewnętrzne nie były jeszcze zbyt powszechne, tak jak i usb, nie mówiąc już o sieci. Więc to by to miało być jeśli nie płyta?

Przesyłanie analogowe po scart to niezbyt szczęśliwy pomysł, w ogóle przesyłanie sygnału analogowo to w każdym przypadku zły pomysł.

TomPL
Posty: 92
Rejestracja: 24 października 2011, o 11:58
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn-Pieczewo

Re: Nagrywanie z tunera cyfrowego na magnetowid

Post autor: TomPL »

Mutango pisze:
TomPL pisze:
TomPL pisze: Nagrywarka służy mi także do nagrywania z dekodera SAT - STB tego mi pewnie nie obsłuży...
Po prostu potrzebujesz rozwiązania typu Combo. Tuner satelitarny i naziemny w jednym pudełku, oczywiście z obsługą nośników, nagrywaniem, timeshiftem itd...
He, he, he :) Znasz jakieś combo, które by obsługiwało Orange-SAT?

Mutango

Re: Nagrywanie z tunera cyfrowego na magnetowid

Post autor: Mutango »

W sumie wątek nie dotyczy szczegółowych rozwiązań dla poszczególnych operatorów. Nie mam karty Orange i w najbliższej przyszłości nie zamierzam mieć, więc nie znam szczegółów. Być może jest jakieś rozwiązanie combo dla Orange, być może nie ma, być może dopiero będzie w przyszłości... być może potrzebujesz po prostu dwóch niezależnych tunerów (sat i ntc) i dwóch osobnych pendrivów do nagrywania, konfiguracje bywają różne...
Wątek jest o magnetowidach taśmowych (głównie VHS). Pytania, czy ta technologia ma jakąś przyszłość, czy będzie się rozwijać, czy będzie wspierana przez producentów itd.. Moim zdaniem nie ma szans, zniknie wraz z padnięciem ostatnich serii tego sprzętu i poza nielicznymi przypadkami pasjonacko-kolekcjonerskimi przestanie realnie istnieć.

TomPL
Posty: 92
Rejestracja: 24 października 2011, o 11:58
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn-Pieczewo

Re: Nagrywanie z tunera cyfrowego na magnetowid

Post autor: TomPL »

Amen.
Znajomy ma dziesiątki kaset VHS i na razie nie zamierza nic zmieniać, bo nagrywa(ł)... opery. 3 godziny na vhs bez poblemu wchodzi, na dvd już się nie da. Nagrywa z satelity (Mezzo itp.) i nie wiem co mu poradzić...

DVBManiak

Re: Odp: Nagrywanie z tunera cyfrowego na magnetowid

Post autor: DVBManiak »

A no są tacy, którym czas się zatrzymał i nic im nie poradzisz.

Mutango

Re: Nagrywanie z tunera cyfrowego na magnetowid

Post autor: Mutango »

TomPL pisze:i nie wiem co mu poradzić...
Na dzień dzisiejszy do archiwizacji dużej ilości nagrań, multimediów, danych itp.. najbardziej racjonalne są twarde dyski. A więc właściwy wydaje się tuner sat z możliwością nagrywania do pamięci zewnętrznej (pendrive, twardy dysk). Pendrive raczej do aktualnych, tymczasowych nagrań (nagrywam, oglądam, kasuję lub przenoszę na HD), pamięci typu flash mają na razie niekorzystny stosunek cena/megabajt. Twarde dyski to duża wygoda, nieograniczone długości zapisów, szybki dostęp, duże prędkości zapisu/odczytu, stosunkowo duże bezpieczeństwo danych (dużo większe niż płyty), dość dobry stosunek cena/megabajt. Oczywiście dyski zmieniasz co ileś tam lat, technologia jak na razie cały czas jest rozwijana. Pierwszy dysk który miałem miał 0.5 GB (pięćset megabajtów) i wydawało się wtedy, że jest to niesamowita ilość miejsca, wyobrażasz sobie? Następny dysk to 5Gb, następny 60GB, teraz 500GB.. za kilka lat pewnie będzie 5TB, za jeszcze kilka lat pewnie 50TB. Za każdym razem kiedy kupujesz nowy dysk, przegrywasz na niego cały poprzedni dorobek życia i nie zajmuje to więcej niż 10% miejsca!
Oczywiście przy szczególnie ważnych danych należy pomyśleć o zabezpieczeniach. A więc na przykład o dublowaniu danych równolegle na dwóch dyskach (prawdopodobieństwo że dwa dyski padną w tym samym czasie, jest znikome), czy też wykupieniu miejsca w jakichś "sieciowych dyskach". Te systemy też są backupowane. Jeśli przykładowo padnie dysk na serwerze w USA, to dane są przywracane z serwera w Nowej Zelandii.

TomPL
Posty: 92
Rejestracja: 24 października 2011, o 11:58
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn-Pieczewo

Re: Nagrywanie z tunera cyfrowego na magnetowid

Post autor: TomPL »

Dzięki za wyczerpującą poradę, przekażę :)
Tylko nie wiem, co z tego będzie, bo to facet prawie 60-letni mało z komputerem obeznany i na takie "nowinki" jak dysk HD niezbyt chętny. No i koszty, bo to dekoder musi być odpowiedni, bo dysk...

DVBManiak

Re: Odp: Nagrywanie z tunera cyfrowego na magnetowid

Post autor: DVBManiak »

Nie dysk HD, tylko jak coś HDD, czyl skrót od dysku twardego.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Nagrywanie z tunera cyfrowego na magnetowid

Post autor: Poland »

A jak generalnie podłączyć magnetowid by nagrał się dźwięk razem z obrazem w sytuacji gdy każdy z sprzętów ma po jednym wejściu CINCH i SCART ?
Kiedyś próbowałem zrobić tak że SCART tunera połączyłem ze SCARTem magnetowidu a a CINCH magnetowidu z CINCHem telewizora.
Efekt tego był taki że na kanale EXT pojawił się tuner ale przy nagrywaniu nie było dzwięku :(

Edit: Dzisiaj próbowałem po raz kolejny robiąc tak że eurozłącze z dekodera podłączyłem do magnetowidu a kabel cinch od magnetowidu do telewizora. Całość tym razem działała poprawnie :)

TomPL
Posty: 92
Rejestracja: 24 października 2011, o 11:58
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn-Pieczewo

Re: Nagrywanie z tunera cyfrowego na magnetowid

Post autor: TomPL »

Do nagrywania obrazu i dźwięku wystarczają złącza (i kabel) SCART.

gloster
Posty: 37
Rejestracja: 8 września 2011, o 18:21
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Targowa Kielce

Podłączenie starego magnetowidu do nowoczesnego TV.

Post autor: gloster »

Witam

Mam prośbę o pomoc. Chciałbym podłączyć magnetowid z nowoczesnym TV w taki sposób aby móc nie tylko oglądać filmy z kaset VHS na telewizorze ale także nagrywać programy telewizyjne które są oglądane na TV. W magnetowidzie jest tylko gniazdo Euro oraz wejscie antenowe in i out. Natomiast w telewizorze nie ma wogóle gniazda Euro natomiast są wszystkie możliwe wejscia począwszy od HDMI po USB i wiele innych. W jaki sposób i jakim kablem można połączyć oba urządzenia żeby wszystko hulało?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Nagrywanie z tunera cyfrowego na magnetowid

Post autor: qwerty »

Musisz kupić tuner.

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Re: Nagrywanie z tunera cyfrowego na magnetowid

Post autor: KrzysztofD »

@gloster:
Jeżeli pytasz o profilowy lg-42LW570S, to magnetowid podłączysz specyficznym kablem SCART pokazanym na 7 stronie instrukcji obsługi.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Nagrywanie z tunera cyfrowego na magnetowid

Post autor: Anduraki »

Uwaga mam jednego smutnego newsa dla użytkowników nagrywarek DVD w tym takich z cyfrową nagrywarką, otóż większość producentów płyt DVD nagrywalnych wycofała się z produkcji tychże nośników. Zapasy wyprodukowane powinny wystarczyć na 2-4 lat. Producenci sprzętu już zakładają produkcję dwóch typów nagrywarek CD-RW i BD-RE, DVD odchodzi w zapomnienie.

Zablokowany