Nagrywanie z tunera cyfrowego na magnetowid

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
piotrek88

Re: tuner cyfrowy

Post autor: piotrek88 »

Może z jednej strony i lepiej ale mam jeszcze dobry magnetowid i chciałbym z niego jeszcze korzystać.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: tuner cyfrowy

Post autor: JaroslawMroczkowski »

na szybko widzę dwa rozwiązania:
1. podłączyć kabel SCART pomiędzy TV i magnetowid.
Wszystkie znane mi TV wystawiają sygnał na złącze SCART, więc będzie można nagrywać to co odbiera TV.
2. kupić STB
antenę podłączyć przez rozgałęziacz antenowy albo upewnić się, że STB ma tzw "loop" czyli wbudowaną zwrotnicę antenową i podłączyć antenę do STB, a następnie połączyć kablem antenowym STB z TV .

janek 77

Re: tuner cyfrowy

Post autor: janek 77 »

chyba będzie strata jakości przy nagrywaniu na magnetowid.. :(

Można nagrywać przez SCART to co się ogląda
ale
Nie prościej nagrywać na dysk z STB?
Albo kupić tuner do komputera - taniej niż STB- , który prawie każdy ma, nagrywać na komputer a odtwarzać gdzie się chce. Jeśli trzeba przekonwertować i poddać edycji...

piotrek88

Re: tuner cyfrowy

Post autor: piotrek88 »

Właśnie Panie Jarosławie ja tak zrobiłem połączyłem TV z magnetowidem przez kabel Euro ale mam z tym problem ponieważ gdy chcę coś nagrać w nocy np przy wyłączonym TV i zaprogramuje jednocześnie magnetowid oraz tuner w TV na określoną godzinę aby jednocześnie się włączyły to w przypadku nagrywania programu Mux 3 nagrywa mi się sam obraz (bez dźwięku) natomiast Mux 2 wogóle się nie nagrywa jest ciemny ekran i widnieje napis brak sygnału ale tuner w TV włącza się natomiast gdy nagrywam programy przy włączonym TV bez programowania magnetowidu oraz TV to nagrywają się programy bez problemu zarówno Mux 2 jak i 3. Kontaktowałem się w tej sprawie z infolinią LG to poradzono mi aby przywrócić w TV ustawienia fabryczne ale to nie rozwiązało problemu lub podłączyć pod TV inne urządzenie nagrywające ale nie mam takiej możliwości ponieważ posiadam tylko magnetowid i odtwarzacz DVD, ale myślę że nie jest to wina magnetowidu ponieważ analogowe programy nagrywają się bez problemu nawet przy wyłączonym TV.

janek 77

Re: tuner cyfrowy

Post autor: janek 77 »

Inaczj było przy nagrywaniu gdy magnetowid pelnił funkcję tunera. teraz trzeba zmienić wejście euro w magnetowidzie. Zdaje się że są 2

piotrek88

Re: tuner cyfrowy

Post autor: piotrek88 »

Nie mój magnetowid ma tylko 1 wejście Euro oraz wejście antenowe i wejście Aerial Out do połączenia z TV

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: tuner cyfrowy

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Ciekawe zjawisko. Trzeba szukać metodą prób i błędów.
Jeśli bez programowania nagrywa się OK to i z timerem powinno być do zrobienia. Po pierwsze trzeba sprawdzić czy automatyczne włączanie jednego lub drugiego urządzenia wcześniej (minutę lub dwie) nie rozwiąże problemu. Czy wszystkie ustawienia są OK. Informacja 'brak sygnału' może wynikać z błędnego ustawienia źródła. Może też magnetowid wymusza ustawienie TV w tryb A/V...
... albo faktycznie łatwiej będzie kupić STB z funkcją PVR i nagrywać na dysk (wbudowany lub dołączany po USB). Taką funkcję mają już najtańsze odbiorniki. Kupując odbiornik trudno nie kupić właśnie takiego. Później, w razie potrzeby można przegrać zarejestrowany materiał na taśmę.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: tuner cyfrowy

Post autor: @GUTEK@ »

Według mnie nagrywanie cyfrowej telewizji na magnetowidzie nie ma sensu. Raz że magnetowidy to już przeżytek, w dodatku nagrane to zostanie ze znacznym pogorszeniem jakości.
Dużo lepszym wyjściem jest kupienie STB (tunera dvb-t z pvr/pvr-ready). W tedy nagrywamy żywcem to co leci z nadajnika, bez żadnej straty jakości. W dodatku nagrywając na dyski USB/Pendrivy jest bardzo łatwo taki materiał obrobić na komputerze, czyli przykładowo wyciąć reklamy.

Przykładowo tuner LV6T który posiadam, nagrywa na USB do zwykłego pliku TS, posiada możliwość zaprogramowania harmonogramu kiedy i co zacząć nagrywać.
Osobiście uważam że to jest nawet lepsze rozwiązanie niż nagrywarki dvd, ponieważ takie nagrywarki i tak zazwyczaj nagrywają również z analogowego sygnału i w dodatku kompresują materiał (w czasie rzeczywistym) w mpeg2, więc tu też będzie znaczne pogorszenie jakości. A nagrywając oryginalny strumień nadawany w dvb-t na usb otrzyma się najlepszą jakość i łatwość w edycji nagranego materiału.

piotrek88

Re: tuner cyfrowy

Post autor: piotrek88 »

Zrobiłem taki test zaprogramowałem magnetowid i tuner w telewizorze oraz mój TV ma taką funkcję że może się włączyć i wył o określonej godzinie więc ustawiłem automatyczne wł TV 2 min przed rozpoczęciem nagrywania natomiast automatyczne wył minutę po rozpoczęciu nagrywania tak aby podczas włączenia tunera w TV był akurat włączony TV i nagrało się normalnie z dźwiękiem mało tego podczas ustawienia godziny wł TV mogę ustawić dźwięk jak ma się włączyć TV i ustawiłem na 2 kreski tak aby podczs nagrywania w nocy nie budzić się także myślę że mój problem w 90% został rozwiązany mówię w 90% bo pewnie podczas nagrywania muszę oglądać ten program który się aktualnie nagrywa ale to już drobnostka, także dziękuje wszystkim za podpowiedzi zastanowię się nad zakupem tego dysku jak mi tak wszyscy podpowiadają chociaż mam jeszcze dobry magnetowid który dobrze nagrywa i odtwarza więc szkoda mi się go pozbywać. A może ktoś wie czy jeśli będą w przyszłości w ofercie DVB-t dostępne kanały HD to czy będzie je można nagrywać na magnetowid ponieważ telewizor ma z Full HD? :D

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: tuner cyfrowy

Post autor: TVRuda »

@GUTEK@ pisze:Według mnie nagrywanie cyfrowej telewizji na magnetowidzie nie ma sensu. Raz że magnetowidy to już przeżytek, w dodatku nagrane to zostanie ze znacznym pogorszeniem jakości.
Dużo lepszym wyjściem jest kupienie STB (tunera dvb-t z pvr/pvr-ready). W tedy nagrywamy żywcem to co leci z nadajnika, bez żadnej straty jakości. W dodatku nagrywając na dyski USB/Pendrivy jest bardzo łatwo taki materiał obrobić na komputerze, czyli przykładowo wyciąć reklamy.

Przykładowo tuner LV6T który posiadam, nagrywa na USB do zwykłego pliku TS, posiada możliwość zaprogramowania harmonogramu kiedy i co zacząć nagrywać.
Osobiście uważam że to jest nawet lepsze rozwiązanie niż nagrywarki dvd, ponieważ takie nagrywarki i tak zazwyczaj nagrywają również z analogowego sygnału i w dodatku kompresują materiał (w czasie rzeczywistym) w mpeg2, więc tu też będzie znaczne pogorszenie jakości. A nagrywając oryginalny strumień nadawany w dvb-t na usb otrzyma się najlepszą jakość i łatwość w edycji nagranego materiału.
Nie zapominajmy, że każda edycja pliku wideo i każdorazowe zapisanie pliku wyjściowego po edycji także pogarsza jakość. Wiem, bo nagrywam programy i na komputer i na dyski podłączone do TV jak i na VHS. Tu się zdziwiłem jak odtworzyłem na kasecie nagrany tegoroczny Sopot. Moim zdaniem miodzio, jak stacja się postara i ładnie nada program z wysokim strumieniem to efekt końcowy na kasecie VHS jest taki niczym w RFN nagrywanie z satu w latach 80tych czyli dobry. I bzdurą jest to, że magnetowid to przeżytek. Idzie je kupić. To samo gramofony. Ile tego jest do kupienia. :shock: Ja się wychowałęm na sprzęcie analogowym i nie zrezygnuję z niego przy tym będę korzystać też z nowszych technik nagrywania ale magnetowidu i magnetofonu nie przekreślę. Za chiny ludowe i pół ameryki.

rsms

Re: Nagrywanie z tunera cyfrowego na magnetowid

Post autor: rsms »

Nie każda edycja i nie każde zapisanie pliku wyjściowego. Takie zjawisko zachodzi tylko przy każdym kopiowania kasety VHS :D Gdyby tak było i z zapisem cyfrowym, to i każde kopiowanie pliku w takim razie powinno pogarszać jego jakość :D O jakiejś utracie jakości w przypadku zapisu cyfrowego możemy mówić jedynie w przypadku konwertowania na inny format, natomiast nic takiego nie ma miejsca przy wspomnianym wyżej przykładowo wycinaniu reklam i zapisie w formacie pierwotnym.

maryann
Posty: 28
Rejestracja: 26 września 2012, o 13:51
Odbiornik: TS1050THD, Wiwy, Ipax401, T65, Goclever400
Instalacja antenowa: ASP4+SWA3+RTA140
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: tuner cyfrowy

Post autor: maryann »

piotrek88 pisze:planuje dokupić sam tuner do magnetowidu taki najprostszy bez żadnych bajerów i chciałem się poradzić jak podłączyć taki tuner
Kup najlepiej tuner z dwoma gniazdami scart, wtedy tuner będzie pełnił funkcję przełącznika: wyłączony tuner pozwoli normalnie oglądać magnetowid zaś po włączeniu go na telewizorze będziesz miał obraz DVBT.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Nagrywanie z tunera cyfrowego na magnetowid

Post autor: giaur500 »

TVRuda pisze:Nie zapominajmy, że każda edycja pliku wideo i każdorazowe zapisanie pliku wyjściowego po edycji także pogarsza jakość.
Edycja nie pogarsza, ponowna kompresja pogarsza (może pogorszyć). Widać że nie wiesz o czym piszesz.

Tak, magnetowid to przeżytek. Same wady:
- gorsza jakość (szumy - analog), niska rozdzielczość (analog - tylko standard PAL/NTSC)
- kasety są droższe, nagrywanie na dysku zewnętrznym wyjdzie taniej
- niemożliwość uzyskania szybkiego dostępu do dowolnego fragmentu programu
- każde jedno odtworzenie pogarsza jakość (taśma się zużywa)
- każda kolejna kopia kasety to gorsza jakość
- uszkodzony magnetowid może uszkodzić nieodwracalnie taśmę, mowa nie tylko o zaplątaniu czy porwaniu taśmy, ale np. stare uszkodzone głowice (bęben z głowicami) może rysować/uszkadzać taśmę

Nie rozumiem, z jakiego to powodu ktoś może chcieć korzystać dziś z magnetowidu i analogowych kaset vhs. Kasety magnetofonowe już całkowicie wyginęły, vhs czeka to samo. Są co prawda dostęne jeszcze czyste kasety vhs (trudno dostępne), ale przecież nikt filmów na vhs nie wydaje. Nie ma tu co porównywać z płytami winylowymi - zresztą, i te wyginęły praktycznie - są tylko dla konseserów, nikt nie wydaje żadnych nowych materiałów na płytach winylowych.

Analogowe technologie mechaniczne, przynajmniej te skierowane do masowego odbiorcy, dawno już odeszły do lamusa. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana w przypadku takich instytucji jak studio nagraniowe, ale to całkiem inna bajka.

TomPL
Posty: 92
Rejestracja: 24 października 2011, o 11:58
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn-Pieczewo

Re: Nagrywanie z tunera cyfrowego na magnetowid

Post autor: TomPL »

giaur500 pisze: Nie rozumiem, z jakiego to powodu ktoś może chcieć korzystać dziś z magnetowidu i analogowych kaset vhs. Kasety magnetofonowe już całkowicie wyginęły, vhs czeka to samo. Są co prawda dostęne jeszcze czyste kasety vhs (trudno dostępne), ale przecież nikt filmów na vhs nie wydaje. Nie ma tu co porównywać z płytami winylowymi - zresztą, i te wyginęły praktycznie - są tylko dla konseserów, nikt nie wydaje żadnych nowych materiałów na płytach winylowych.
Generalnie - prawda, ale z winylami to akurat nie masz racji. Mnóstwo nowych płyt jest obecnie wydawanych równolegle na CD i na winylach. Zajrzyj np. do Media-Markt a zobaczysz albumy z 2012r. 8-)

DVBManiak

Re: Nagrywanie z tunera cyfrowego na magnetowid

Post autor: DVBManiak »

Właśnie miałem to samo napisać. Wiele płyt z muzyką klubową przede wszystkim - Trance, House. Ja ogólnie to tylko inwestuję w CD, ale wydawać to dalej wydaje się muzę na vinylu. To jedyny analogowy nośnik, który wciąż jest modny, kasety magnetofonowe i VHS natomiast już nie.

Mutango

Re: Nagrywanie z tunera cyfrowego na magnetowid

Post autor: Mutango »

O ile można czuć sentyment do najstarszych, mechanicznych metod zapisu typu rzeźba ścieżki na płytach winylowych, to nie bardzo rozumiem jak można czuć sentyment do analogowych zapisów na taśmach magnetycznych. Kupa szumów z którymi zawsze walczono mniej lub bardziej skutecznie, nic w tym nie było sentymentalnego. Degradujący się nośnik danych, jednocześnie dość drogi i skomplikowany w produkcji, kasety, rolki, nawijarki, naciągacze.. wszystko zużywające się, podatne na uszkodzenia. Taśmy starzejące się, zapis powoli tracący jakość. To samo po stronie sprzętu. Skomplikowane systemy mechaniczne, przekładnie, zębatki, sprężynki, zapadki, paski gumowe, zapychające się głowice... wszystko dość drogie w produkcji, stosunkowo szybko zużywające się, podatne na uszkodzenia. Porównajcie to z kartą pamięci lub pendrivem. Urządzenia sto razy mniejsze i przechowujące już chyba z milion razy więcej danych, w których jedynymi częściami mechanicznymi są praktycznie tylko wtyczka i gniazdko, reszta to elektronika. Dane cyfrowe można przechowywać w bezpiecznych systemach serwerowych tak długo, jak człowiek tylko zechce, i nigdy nie ulegną one degradacji, utracie jakości, gdyż są to po prostu zbiory zer i jedynek w odpowiedniej kolejności, wystarczy tej kolejności nie zagubić.

aron_m
Posty: 109
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 15:08
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Sony HX 850
Instalacja antenowa: Telkom Telmor Digit, balkon 3 piętro budynku, bez widoczności z nadajnikami
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wrocław/Ślęża, Żórawina

Re: Nagrywanie z tunera cyfrowego na magnetowid

Post autor: aron_m »

Widzę, że propaganda cyfrowa bardzo kolegom przypadła do gustu. :D Powiem wprost cyfrowy zapis ma swoje zalety, ale też wady. Płyta CD podobnie jak winylowa ciągle ma problem z rysami. Jeśli jest ich zbyt wiele odtwarzanie jest niemożliwe że względu na trzaski i przeskoki. Winyl jeszcze sobie jakoś poradzi, ale CD, DVD lub BD już nie. A płyty nagrywane to już totalne nieporozumienie - zwłaszcza najtańsze lub nagrywane na kiepskim sprzęcie. Zostawcie takie w pobliżu słonecznego światła na dłużej, a odtwarzanie będzie niemożliwe.
To samo tyczy się cyfrowego nadawania w eter. Dopóki sieć nadajników nie zostanie kompletnie zbudowana wrwz z rocelowymi mocami nadawania, to możemy się bawić w zabawę: raz odbiera, raz nie. W analogu przynajmniej można było łapać sygnał z odbicia z gorszą jakością - w cyfrze albo masz odbiór albo nie.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Nagrywanie z tunera cyfrowego na magnetowid

Post autor: giaur500 »

Tej mody na winyle do końca nie rozumiem. Może sentyment? Bo w lepszą jakość dźwięku w porównaniu z bezstratnym zapisem cyfrowym jakoś nie wierzę. Chyba, że chodzi właśnie o to żeby dźwięk nie był idealny i żeby był zniekształcony przez tą technologię zapisu (charakterystyczne brzmienie).

Faktem jest natomiast, że i tak płyta winylowa degradowała się zawsze szybciej niż taśma, w końcu jeśli igła drapie plastikową płytę to płyta się rysuje i to na pewno szybciej niż ściera się taśma sunąca się po gładkiej głowicy. Widziałem co prawda wynalazki typu laserowy czytnik winyli, ale jak się zdaje, nie przyjęło się to.

Natomiast, z tą trwałością nośników cyfrowych to bym nie przesadzał. Na razie najtrwalszym nośnikiem informacji jaki kiedykolwiek wymyślona jest papier i tekst drukowany na nim, a typowe nośniki danych jak płyty czy pamięci flash nie są zbyt trwałe. Problem przechowywania danych tak aby nie uległy degradacji jest dość złożony i jak sie zdaje, jedyne wyjście to kopiowanie na coraz to nowsze nośniki, np co 10 lat.

fanboy 16:9

Re: Nagrywanie z tunera cyfrowego na magnetowid

Post autor: fanboy 16:9 »

aron_m pisze:A płyty nagrywane to już totalne nieporozumienie - zwłaszcza najtańsze lub nagrywane na kiepskim sprzęcie. Zostawcie takie w pobliżu słonecznego światła na dłużej, a odtwarzanie będzie niemożliwe.
O matko, jaki wydumany problem... Kto przy zdrowych zmysłach zostawia na dłużej płyty w pobliżu światła słonecznego? :shock: Równie dobrze można powiedzieć, że jakiś sprzęt ma wadę, bo się zepsuje jeśli go zanurzyć do wody. :lol: Zawsze myślałem, że płyty przechowuje się w szafach. ;) A w samochodzie można schować do schowka.

Generalnie to jestem uległy (i to bardzo!) propagandzie cyfrowej ;) i zgadzam się z tym, że VHS to totalny przeżytek z epoki kamienia łupanego, sprzęt nadający się już tylko do muzeum techniki, niemający ŻADNYCH zalet w porównaniu z zapisem cyfrowym. Czasami pada argument, że kasetę VHS można przechowywać przez całe dziesięciolecia, a dysk twardy czy pendrive wcześniej czy później ulegnie awarii. Kiedyś z pewnością ulegnie (choć mój najstarszy dysk twardy ma już 9 lat, a pendrive 5 lat i wciąż śmigają aż miło ;)), ale wystarczy zawsze mieć zrobioną kopię zapasową na drugim nośniku i dane cyfrowe można przechowywać przez całe swoje życie!!! Nie przez 20 czy 30 lat, ale przez całe życie!!! I co najważniejsze, jakość nagrania audio/wideo na nośniku cyfrowym nigdy się nie pogorszy. Natomiast taśma magnetyczna po wielokrotnym odtwarzaniu traci na jakości i ten fakt wydaje mi się sensownym argumentem odsyłającym VHS do lamusa. Ani trochę nie tęsknię za magnetowidami VHS i nie zatęsknię nigdy przenigdy. VHS do muzeum!
giaur500 pisze:Tej mody na winyle do końca nie rozumiem. Może sentyment? Bo w lepszą jakość dźwięku w porównaniu z bezstratnym zapisem cyfrowym jakoś nie wierzę. Chyba, że chodzi właśnie o to żeby dźwięk nie był idealny i żeby był zniekształcony przez tą technologię zapisu (charakterystyczne brzmienie).
Też nie wierzę. Może to jest subiektywne, ale nigdy w życiu nie zdarzyło mi się słyszeć winyla, którego brzmienie zachwyciłoby mnie bardziej niż z CD. Zawsze dźwięk z winyla odbierałem jako mniej naturalny niż na CD.

Mutango

Re: Nagrywanie z tunera cyfrowego na magnetowid

Post autor: Mutango »

giaur500 pisze: Natomiast, z tą trwałością nośników cyfrowych to bym nie przesadzał. Na razie najtrwalszym nośnikiem informacji jaki kiedykolwiek wymyślona jest papier i tekst drukowany na nim, a typowe nośniki danych jak płyty czy pamięci flash nie są zbyt trwałe.
Ani przez moment nie chodziło mi o trwałość nośników cyfrowych.
Nie istnieją nośniki niezniszczalne!
Chodzi o prosty fakt, że zapis analogowy przechowywany na taśmie magnetycznej będzie ulegał degradacji w wyniku samego upływu czasu. Zapis analogowy przenoszony z taśmy na taśmę, będzie ulegał degradacji w wyniku samego przenoszenia, czyli będzie wzbogacany o dodatkową porcję szumów. Nie widzę żadnego powodu do kurczowego trzymania się tej technologii, poza jakąś fanaberią..
Natomiast zapis cyfrowy można przenosić bez najmniejszej utraty jakości. Jest oczywiste, że nośniki niezniszczalne nie istnieją, i że szczególnie ważne zapisy, należy przechowywać w szczególnie bezpiecznych systemach backupu.

I nie jest to żadna "propaganda cyfrowa" tylko zwykły fakt. Tak samo jak faktem jest że żarówka lepiej świeci niż lampa naftowa. I nikt przy tym nie twierdzi, że żarówka jest niezniszczalna. Oczywiście jeśli ktoś zamierza oświetlać swoje mieszkanie lampą naftową, to ja mu tego nie zabraniam. Tak samo nie zabraniam nikomu korzystania z VHS-u do końca życia ;)

Zablokowany