dziwny brak Jemiołowa i Wichowa podczas tropo

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
vari

dziwny brak Jemiołowa i Wichowa podczas tropo

Post autor: vari »

Witam serdecznie Forumowiczów.Zakupiłem podczas pobytu w Warszawie odbiornik STB RWT DTV-401T (MPEG-4 HD).W Warszawie podłączony do anteny Yagi na UHF na Starych Bielanach (trzypiętrowe przedwojenne kamienice, brak widocznosci na PKiN) odbierał bardzo dobrze oba testowe multipleksy.U siebie chcę go na razie używać do odbioru stacji niemieckich (mieszkam na wyspie Wolin na pomorzu zachodnim) a po włączeniu stacji DVB-T z Kołowa - do odbioru polskich.Zaprogramowałem u siebie dwa multipleksy z Helpterbergu (MPEG-2).Dziś rano zauważyłem podnoszące się warunki na propagacji troposferycznej.Mój dom stoi na południowym zboczu stromej góry a do tego mam rozbudowaną i prawidłową instalację antenową opartą o anteny Yagi na VHF-III i UHF.Gdy tylko zauważyłem podnoszące się warunki przeskanowałem najpierw pasmo tunerem analogowym.Warunki były na poziomie średnim.Widać było stacje z Jemiołowa (TVP2 na kanale 29 nawet bardzo dobrze mimo sąsiednego lokalnego sygnału z Kołowa na kanale 30).Na kanale 32 też ładnie szedł TVP1 z małą morą od TVNu ze Sławoborza.Do tego Polsat na kanale 26 z Jemiołowa i TVP1 z Wichowa na kanale 21 szły z lekkim szumkiem ale czysto (bez zakłóceń od obcych sygnałów).Do tego na kanale 24 TVP2 z Piły wyjątkowo dobrze.Po pewnym czasie wyszły stacje czeskie np CT2 z Libereca na kanale 43  kilka innych.Włączyłem skanowanie w odbiorniku DVB-T.Znalazł mnóstwo niemieckich stacji poza tymi z przygranicznego ośrodka nadawczego.Dwa multipleksy były na VHF-III (kanał E5 i E7).Pełno było też dalszych stacji na UHF.Po kanałach poznałem, zę idzie cały Berlin ale były też stacje zawierajace lokalne programy z Bawarii i Saksonii-Anhaltu.Tak więc odbierałem stacje dosć odległe.I tu zaskoczenie.Zadenego sygnału na kanale 45 z Jemiołowa czy Wichowa (wiem że Jemiołów jest tłumiony w moim kierunku ale Wichów i tak powinien być bo TVP1 z tego obiektu była w dobrej jakosci).Na odbiór ze Śremu nie liczyłem (i go nie było) bo kanał 23 jest zajęty przez lokalną stację z Niemiec a na kanał 39 nie liczyłem z powodu konserwacji systemu antenowego w Śremie.Ale kanał 45 powinien być.Nie było. Sygnał=0, jakość=0.A odbiornik jest dosć czuły bo odbiera sygnały gdy sygnał=30% jakość=16% i się nawet nie rwie.Z kolei miałem możliwość sprawdzenia co się dzieje gdy DVB-T koliduje ze stacją analogową,Na kanale 36 z Kołowa idzie TVN.gdy przychodzi tropo z Niemiec to na tym kanale sygnał "spada" (coraz bardziej zasnieżony) a gdy sygnał DVB-T jest silny to woógle nie ma sladu po lokalnym TVNie (tak jakby nadajnik nie pracował - takie jest wrażenie wizualne).Dziś sygnał DVB-T z Niemiec mocno zaśnieżył TVN (tak że kolor naet zniknął).Lu mojemu zdumieniu na kanale 36 odbiornik znalazł i zdekodował sygnał DVB-T.Były częste zacięcia ale na analogowym TV w tym samym czasie na tym samym kanale można było oglądać mało co prawda komfortowo ale sygnał analogowy.Na cyfrówce szedł sygnał cyfrowy.Obie emisje mogłem od biedy oglądać.I tu jeszce raz wracam do braku odbioru kanału 45.Czy jest jakaś przerwa w tyvh testowych emisjach?  A może DVB-T z MPEG-4 jakieś takie mało stabilne i tropo musiało by być bardzo silne ?Tropo z reguły występuje nad ranem i wieczorem tego samego dnia.Może wieczorem coś się pokaże.vari

Zablokowany