Kierunkowość nadajnika

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
DVB-T

Kierunkowość nadajnika

Post autor: DVB-T »

Wykaz pozwoleń radiowych:
http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?pla ... &page=text

W wykazie pozwoleń radiowych są kolumny od W do BF, które określają charakterystykę kierunkowości anten nadawczych, z których emitowany jest dany program telewizyjny. Określenie jest co 10 stopni (od 0 do 350) i w wierszu odpowiadającym danemu programowi są odpowiednie wartości (od 0 do około 35). Na podstawie analizy znanych mi z własnego doświadczenia emisji wnioskuję, że im większa wartość tym większa moc promieniowana w danym kierunku.

Mam jednak pytanie jak określa się te wartości oraz co one konkretnie oznaczają.

Przykładowo TVN z Żurawiny na kanale 56 moc max 10 kW, ma na stopniu 10 wartość 2,3 a na stopniu 200 wartość 13,8. Co to oznacza w praktyce? Czy można na podstawie tych wartości wyliczyć faktyczną moc wysyłaną w danym kierunku?

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Kierunkowość nadajnika

Post autor: blockbuster »

Też mnie to kiedyś interesowało i doszedłem do wniosku, że wartości te oznaczają wartość tłumienia w danym kierunku, podejrzewam że w dB. Wziąłem do porównania nadajnik Wręczyca/Klepaczka i dla niego w kierunku w którym powinien nadawać w największą mocą czyli dla Częstochowy w zakresie azymutu (70 do 110%) wartości tłumienia są najmniejsze a np. w kierunku Ostravy największe (ok 9dB). Taka jest moja teoria ale mogę się kompletnie mylić i też czekam na odpowiedź kogoś obeznanego w temacie.

DVB-T

Re: Kierunkowość nadajnika

Post autor: DVB-T »

Też wydaje mi się, że im wyższe wartości tym większe tłumienie a nie moc, w pierwszym poście popełniłem błąd wynikający z tego, że w nieodpowiednim miejscu zacząłem liczyć stopnie. Myślę, że Pan Jarosław Mroczkowski umiałby to dobrze wyjaśnić bo wydaje się bardzo kompetentny w kwestiach technicznych.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Kierunkowość nadajnika

Post autor: Jarosław Bałuka »

Tak jak napisaliście. W ten sposób przedstawiony jest szablon charakterystyki poziomej promieniowania systemu antenowego.
ND - nondirectional (niekierunkowa, czyli dookólna)
D - directional (kierunkowa)
Antena dookólna posiada idealnie kołowy wykres charakterystyki poziomej (oczywiście tylko w teorii :) ). Dla anten D podane są wartości wytłumienia wyrażone w dB na danym kierunku wyrażonym w stopniach.
Im większa nierównomierność charakterystyki wymuszona koniecznością realizacji wytłumień (ilość wcięć w charakterystyce), tym antena trudniejsza i droższa w wykonaniu.

DVB-T

Re: Kierunkowość nadajnika

Post autor: DVB-T »

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź

andiks

Re: Kierunkowość nadajnika

Post autor: andiks »

Prechyba tez posiada nie zbyt dobrze skonfigurowany system antenowy zasieg tłumienia sygnału juz sie zaczyna od 70 stopni a konczy 270 stopniach. Mozna było zmienic i tłumienie mogło by sie zaczynac od 100 stopni a knczyło na 250. dzieki temu Krynica Zdrój i okolice zyskały odbiór podobnie Szczawnica. Pytanie do Pana Jarosława czy cos a sie zrobić. . Korzystniejsze bedzie bo obiekt obejmie większy obszar

andiks

Re: Kierunkowość nadajnika

Post autor: andiks »

Jarosław Bałuka pisze:Tak jak napisaliście. W ten sposób przedstawiony jest szablon charakterystyki poziomej promieniowania systemu antenowego.
ND - nondirectional (niekierunkowa, czyli dookólna)
D - directional (kierunkowa)
Antena dookólna posiada idealnie kołowy wykres charakterystyki poziomej (oczywiście tylko w teorii :) ). Dla anten D podane są wartości wytłumienia wyrażone w dB na danym kierunku wyrażonym w stopniach.
Im większa nierównomierność charakterystyki wymuszona koniecznością realizacji wytłumień (ilość wcięć w charakterystyce), tym antena trudniejsza i droższa w wykonaniu.
Jezeli anteny kieurnkowe sa drogie to nie ma jakiś poważnijeszych przesłanek do ich korzystania to juz wiem dlaczego Słowacy stosują dookolne anteny bo są tansze az ze sygnał sieją na saisadów to juz inny poblem to jednak oni sie tym wcale nie przejmuja i daleto podtrzymuje co napisałem wczesniej o systemie antenowym na Prechybie.

Peter_CA

Re: Kierunkowość nadajnika

Post autor: Peter_CA »

Proszę nie pisać o rzeczach, o których nic nie wiesz. Zajrzyj do wykazu pozwoleń radiowych - żaden ze słowackich nadajników MUX 2 i VP MUX nie ma pozwolenia dla emisji dookolnej!

andiks

Re: Kierunkowość nadajnika

Post autor: andiks »

http://www.dsl.sk/article.php?article=8494 a tu jest mapa zasiegu natomiast podany przez ciebie link nie otwiera mi sie

Peter_CA

Re: Kierunkowość nadajnika

Post autor: Peter_CA »

Wejdź na http://teleoff.gov.sk, idź na "Správa frekvencií" potem "Zoznam TV vysielačov" i wybierz "Povolené vysielače DVB-T"

andiks

Re: Kierunkowość nadajnika

Post autor: andiks »

o kierunkowsic naten nie wiele sie dowiedzialem jedynie ze nadaja w pionowej i moce maja mniejsze niż w analogu

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Kierunkowość nadajnika

Post autor: qwerty »

To czytaj uważnie

Peter_CA

Re: Kierunkowość nadajnika

Post autor: Peter_CA »

W kolumnie "Anténny diagram" jest zawsze "D" (emisja kierunkowa, przy dookolnej byłoby "ND") i w kolumnach 0-350 są wartości tłumienia (w dB) w poszczególnych kierunkach (0°, 10° ... 350°).

andiks

Re: Kierunkowość nadajnika

Post autor: andiks »

Racja odwrotnie zrozumiałem oznacenia

MateuszNTC

Anteny Dokólne - używanie anteny kierunkowej

Post autor: MateuszNTC »

http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-3

Wchodząc na tą stronę są Nadajniki/Kanały i moce ,jednak nie rozumiem jednego ,co to znaczy z charakterystyką dokólna - Czy tam gdzie są nadajniki z charakterystyką dokólną używa się anten kierunkowych w domach.

Proszę bardzo o wytłumaczenie.

Dziękuję.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Anteny Dokólne - używanie anteny kierunkowej

Post autor: qwerty »

Charakterystyka dookólna - wypromieniowują 360 stopni.

_chris_

Re: Anteny Dokólne - używanie anteny kierunkowej

Post autor: _chris_ »

Dookólnie oznacza, że nadajnik nadaje sygnał mniej więcej równo we wszystkich kierunkach. Popatrz np. na mapę zasięgu dla mux-3 z Łosic.

Kierunkowo oznacza, że nadajnik nadaje silniejszy sygnał w określonych kierunkach kosztem innych kierunków. Popatrz np. na nadajnik mux-3 w Krakowie (Chorągwica) - nadajnik ten nadaje w kierunku Krakowa lub nadajnik mux-3 w Lublinie - ten nadaje dla odmiany w kierunku wschodnim.

Antena odbiorcza nie ma nic wspólnego z kierunkowością (bądź nie) nadawania. Dobór anteny odbiorczej zależy wyłącznie od wielkości odbieranego sygnału (czy bardziej ogólnie - od warunków odbioru) w miejscu jej lokalizacji.

MateuszNTC

Re: Anteny Dokólne - używanie anteny kierunkowej

Post autor: MateuszNTC »

Więc tam gdzie są charakterystyki dokólne można używać anten kierunkowych lub siatkowych i nie będzie problemów z jakością i sygnałem?
I Ostatnie pytanie czy jeżeli będę posiadał antenę Siatkową 140 KM (Wzmacniacz 35 dB) Obecnie mieszkam w Warszawie a chcę złapać Ryki/Dęblin z 20 KW ,oddalony 94 KM. W cyfrowej naziemnej to będę mógł złapać czy z gorszym sygnałem?

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Anteny Dokólne - używanie anteny kierunkowej

Post autor: Puma »

Tak, anten możesz używać jakich chcesz i sygnał uzyskasz... oczywiście zależnie od odległości, terenu itd. to dana antena będzie lepsza niż inna... ale to tylko empirycznie można sprawdzić.

Sygnał cyfrowy złapiesz lub nie, nie ma stanów pośrednich jak w analogu że złapiesz ale masz kaszę. Sygnał cyfrowy jak jest na granicy lub masz za mocne wzmocnienie (wzmacniacz) to może rwać sygnał uniemożliwiając oglądanie.

Co do złapania sygnały tym co podałeś... nikt gwarancji Ci nie da... możesz złapać lub nie... trzeba samemu sprawdzić. Moim jednak zdaniem masz 30% szans na odbiór, bardzo dużo zależy od tego czy nic nie przesłania nadajnika.

MateuszNTC

Re: Anteny Dokólne - używanie anteny kierunkowej

Post autor: MateuszNTC »

Puma pisze:Tak, anten możesz używać jakich chcesz i sygnał uzyskasz... oczywiście zależnie od odległości, terenu itd. to dana antena będzie lepsza niż inna... ale to tylko empirycznie można sprawdzić.

Sygnał cyfrowy złapiesz lub nie, nie ma stanów pośrednich jak w analogu że złapiesz ale masz kaszę. Sygnał cyfrowy jak jest na granicy lub masz za mocne wzmocnienie (wzmacniacz) to może rwać sygnał uniemożliwiając oglądanie.

Co do złapania sygnały tym co podałeś... nikt gwarancji Ci nie da... możesz złapać lub nie... trzeba samemu sprawdzić. Moim jednak zdaniem masz 30% szans na odbiór, bardzo dużo zależy od tego czy nic nie przesłania nadajnika.
Antena to ryniak 140 km ,planuję ją zakupić za dwa tygodnie ,mieszkam na piątym piętrze więc nie zasłaniają budynki i będę miał większą szansę na złapanie nadajnika ,co do 30 % to może trochę za mało ,bo i tak będą przerywy np.co 1/2 minutę mnie nie przeszkadza.Więc poczekam do 2 lub 3 tygodni kupię i zamontuje antenę w wzmacniaczem 140 km i będę kierował na Ryki/Dęblin jak się uda to powiadomię was ile udało się Sygnału złapać oraz Jakości Sygnału więc dziękuję.

Myślę że i z tej anteny pewnie złapie Siedlce/Łosice czy tam Płock/Rachocin
Za dwa/trzy tygodnie odezwę się :)
DZIĘKUJE.

Zablokowany