Sąsiadujące kanały DVB-T

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
lukasz536
Posty: 103
Rejestracja: 21 grudnia 2010, o 13:31
Odbiornik: Samsung LE32B450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza AZART (MUX 1 i 2) + pojedynczy dipol własnej roboty (MUX 3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra + Baranówka

Sąsiadujące kanały DVB-T

Post autor: lukasz536 »

WItam,
od lipca zagęści się nam eter i w związku z tym mam pytanie. Mieszkam w okolicach Rzeszowa (niedaleko na wschód od Rzeszowa). Odbieram MUX3 z Baranówki na kanale 35. Nie mogę odebrać MUX2 z Suchej Góry, bo mnie góry/wzgórza przysłaniają i nie mam kompletnie sygnału (z różnymi antenami próbowałem). Mój dom za to ma pięknie wyeksponowaną północ i chciałbym odbierać ze Świętego Krzyża MUX2 (wg. mapy zasięgu będę to mógł uczynić). Jak wiadomo, ten MUX2 będzie nadawany na kanale 36 - czyli będzie sąsiadował z MUX3 na 35 kanale z Baranówki. Czy może to stwarzać jakieś problemy? Jak jest z zakłócaniem się kanałów DVB-T? Dodam, że analogowo mam na 1 z telewizorów TVP2 (k. 28) ze Św. Krzyża i TV4 (k.27) z Baranówki i nie ma wogóle problemów.
Pozdrawiam

DVBManiak

Re: Sąsiadujące kanały DVB-T

Post autor: DVBManiak »

W związku z tym, że MUX-3 z Baranówki to tylko 0,5 kW (pewnie docelowo więcej) nie powinno być problemu z odbiorem MUX-2 ze Świętego Krzyża z mocą 50kW (docelowo 100). Najlepiej jak zastosujesz jakąś potężną silnie kierunkową antenę o dużym zysku np. atx 91 na Święty Krzyż, bo masz jakieś 120-130 km nie wiem dokładnie i drugą antenę tą co masz na Baranówkę. Połączysz zwrotnicą i powinno chulać. Przy takich sąsiednio kanałowych emisjach dvb-t trzeba dobierać anteny silnie kierunkowe, które nie będą ściągać z więcej niż 15-20' i wtedy odbiór zapewniony. I jeszcze nie wiem jaki jest kąt na Święty Krzyż a jaki na Baranówkę. Jak różnica będzie spora to zakłócenia się wyeliminuje.

lukasz536
Posty: 103
Rejestracja: 21 grudnia 2010, o 13:31
Odbiornik: Samsung LE32B450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza AZART (MUX 1 i 2) + pojedynczy dipol własnej roboty (MUX 3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra + Baranówka

Re: Sąsiadujące kanały DVB-T

Post autor: lukasz536 »

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Używam 2 anten kierunkowych: na Święty Krzyż coś w ten deseń http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm, a na Baranówkę taką samą konstrukcję, tylko że mniejszą, 8-elementową.
Według dvbtmap.eu do Baranówki mam 8,7 km, a do Świętego Krzyża 119,2 km. Kąt pomiędzy antenami to ok. 36'
Anteny mam 2 krótkimi kabelkami podłączone do splittera 'na odwrót', a zaraz za splitterem znajduje się wzmacniacz przelotowy 10 dB (to mam na maszcie). Potem idzie to jednym kablem na stryszek, gdzie sygnał jest dzielony drugim splitterem na 2 telewizory.
Użyłem tego niewielkiego wzmacniacza, bo Baranówkę przysłania mi teren zaraz za domem (wzniesienie) i zawsze kanały analogowe (a takie są jeszcze na 2 telewizorach) śnieżyły, a Święty Krzyż jest dość daleko i jest to najlepszy nadajnik do odbioru TVP1/TVP2 w mojej lokalizacji.
Obecnie, w takiej konfiguracji, wszystko działa jak trzeba - analog bardzo ładny (TVP3, TV4, Polsat, TVN z Baranówki, zaś TVP1 i TVP2 ze Świętego Krzyża). Na jednym z TV jest odbiornik DVB-T i na nim odbieram obecnie tylko MUX3 z Baranówki (jakość stale 77-85%) i czekam na MUX2 ze Świętego Krzyża - stąd moje pytanie, bo kanały sąsiadują.
Pozdrawiam

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: Sąsiadujące kanały DVB-T

Post autor: Tom345 »

A jak z jakością TVP Info ze Św. Krzyża? Kanał 58.

DVBManiak

Re: Sąsiadujące kanały DVB-T

Post autor: DVBManiak »

Pewnie słabo, bo to tylko 20kW, a odległość 120 km. TVP 1 i 2 nadają z gigantyczną mocą.

lukasz536
Posty: 103
Rejestracja: 21 grudnia 2010, o 13:31
Odbiornik: Samsung LE32B450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza AZART (MUX 1 i 2) + pojedynczy dipol własnej roboty (MUX 3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra + Baranówka

Re: Sąsiadujące kanały DVB-T

Post autor: lukasz536 »

TVP Info tak może na 4 - trochę śnieży, ale idzie oglądać.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: Sąsiadujące kanały DVB-T

Post autor: Tom345 »

Więc na 99% masz zapewniony odbiór MUX2. ;)

@DVBManiak: ostatnio cię dużo widać, ale mało z tego idzie. :)

lukasz536
Posty: 103
Rejestracja: 21 grudnia 2010, o 13:31
Odbiornik: Samsung LE32B450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza AZART (MUX 1 i 2) + pojedynczy dipol własnej roboty (MUX 3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra + Baranówka

Re: Sąsiadujące kanały DVB-T

Post autor: lukasz536 »

Dzięki za opinie :) No to już za niecałe 2 tygodnie spróbujemy coś odebrać. Co ciekawe moja miejscowość łapie się w porozrzucaną, małą, zieloną wysepkę odbioru ze św. Krzyża (wg. dvbtmap.eu) na terenie na wschód od Rzeszowa. Nie jest jakoś wybitnie wysoko położona, ale w kierunku północnym są bardzo fajne warunki i dlatego pewnie nawet TVP3 Info Kielce w analogu łapie przyzwoicie.
Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki!

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Sąsiadujące kanały DVB-T

Post autor: Poland »

Przepraszam że odkopuje temat ale chciałbym się zapytać czy po wprowadzeniu wszystkich multipleksów te z sąsiednimi numerami (np: w Krakowie 22 i 23) nie będą ze sobą kolidować jeżeli obydwa będą nadawać w parametrach mniej więcej takich jak MUX2 z Chorągwicy a więc będą miały powiedzmy po 100 kW mocy i charakterystykę dookólną ?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Sąsiadujące kanały DVB-T

Post autor: belzebiusz »

Kanały w DVB-T mogą być sąsiadujące. Co innego analog - tu kanały się przebijają między sobą.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Sąsiadujące kanały DVB-T

Post autor: qwerty »

Nawet w analogu częstotliwości nie nachodzą na siebie.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Sąsiadujące kanały DVB-T

Post autor: belzebiusz »

Nachodzą. Nadajnik RTCN Siedlce/Łosice i zapraszam na analogowe kanały sąsiadujące.

Awatar użytkownika
czajnik23
Posty: 50
Rejestracja: 30 listopada 2011, o 19:57
Miejscowość: Łosice
Odbiornik: LG 55SM8600
Instalacja antenowa: Antena typu kółko do Junosta na balkonie. Radio DUAL DAB 4
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: Sąsiadujące kanały DVB-T

Post autor: czajnik23 »

belzebiusz pisze:Nachodzą. Nadajnik RTCN Siedlce/Łosice i zapraszam na analogowe kanały sąsiadujące.
Gdzie w Łosicach kolega ma analogowe programy w sąsiadujących kanałach?
Jedyne sąsiednie emisje sa na K36 i K37 ale to cyfra i analog obok siebie.Dla ścisłości obecny band plan tv z Łosic
K36 MUX1
K37 TVP2 do poniedziałku
K39 TVP INFO WAWA do poniedziałku
K43 MUX2
K50 POLSAT do poniedziałku
K52 TVP1 do poniedziałku potem MUX3
K56 MUX3 do poniedziałku

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Sąsiadujące kanały DVB-T

Post autor: belzebiusz »

Nie zrozumiałeś mnie. Chodzi mi o to, że wystarczy zajrzeć na sąsiadujący kanał z nadawanym analogowym i widać ślady obrazu z niego. Najlepiej to widać na kanale 51 gdzie przebijają się zarówno analogowy Polsat z kanału 50 (100 kW), jak i analogowa TVP1 z kanału 52 (300 kW). Kolejny dobry przykład to kanał 38: ślady analogowej TVP2 z kanału 37 (300 kW) i analogowego TVP Info Warszawa z kanału 39 (30 kW D).
Pokazuje to dobitnie, że zazwyczaj analogowe kanały nie są umieszczane obok siebie w sposób celowy i zazwyczaj mamy 1-kanałowy odstęp.

Awatar użytkownika
czajnik23
Posty: 50
Rejestracja: 30 listopada 2011, o 19:57
Miejscowość: Łosice
Odbiornik: LG 55SM8600
Instalacja antenowa: Antena typu kółko do Junosta na balkonie. Radio DUAL DAB 4
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: Sąsiadujące kanały DVB-T

Post autor: czajnik23 »

belzebiusz pisze:Nie zrozumiałeś mnie. Chodzi mi o to, że wystarczy zajrzeć na sąsiadujący kanał z nadawanym analogowym i widać ślady obrazu z niego. Najlepiej to widać na kanale 51 gdzie przebijają się zarówno analogowy Polsat z kanału 50 (100 kW), jak i analogowa TVP1 z kanału 52 (300 kW). Kolejny dobry przykład to kanał 38: ślady analogowej TVP2 z kanału 37 (300 kW) i analogowego TVP Info Warszawa z kanału 39 (30 kW D).
Pokazuje to dobitnie, że zazwyczaj analogowe kanały nie są umieszczane obok siebie w sposób celowy i zazwyczaj mamy 1-kanałowy odstęp.
Wynika to ze sposobu modulacji analogowego sygnału wizyjnego i fonicznego w kanale o szerokości 8Mhz,zaraz w Łosicach będzie historią.Cyfra to taki fajny słupek sygnału w kanale telewizyjnym.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Sąsiadujące kanały DVB-T

Post autor: belzebiusz »

Dokładnie. Kolega się pytał czy nie będzie miał problemów z DVB-T z powodu sąsiadujących kanałów to chyba odpowiednio rozwialiśmy jego wątpliwości. ;)

P.S.
Nie cytuje się postu poprzedzającego. ;)

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Sąsiadujące kanały DVB-T

Post autor: qwerty »

belzebiusz pisze:Nie zrozumiałeś mnie. Chodzi mi o to, że wystarczy zajrzeć na sąsiadujący kanał z nadawanym analogowym i widać ślady obrazu z niego. Najlepiej to widać na kanale 51 gdzie przebijają się zarówno analogowy Polsat z kanału 50 (100 kW), jak i analogowa TVP1 z kanału 52 (300 kW). Kolejny dobry przykład to kanał 38: ślady analogowej TVP2 z kanału 37 (300 kW) i analogowego TVP Info Warszawa z kanału 39 (30 kW D).
Pokazuje to dobitnie, że zazwyczaj analogowe kanały nie są umieszczane obok siebie w sposób celowy i zazwyczaj mamy 1-kanałowy odstęp.
Kanał 51 z Białorusi? A czy zachowałeś odpowiednią równomierność w sile sygnału? Dla odstępu 1 kanału musi być 3 dB, dla dwóch 6dB, dla trzech 9dB. Jak nie to przestań wypisywać głupoty, bo na wiosce bez problemów oglądam Polsat i TVP1 z Siedlec.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Sąsiadujące kanały DVB-T

Post autor: belzebiusz »

Ja nie mówię, że jest problem z odbiorem tych kanałów (duża moc robi swoje), tylko, że kanał 51 ma przebicia z obu (50 i 52), a w teorii powinien wyświetlać czysty szum pustego kanału.

Co do kanału 51 i DVB-T z Białorusi na nim to właśnie od 17 czerwca jego odbiór na nim powinien się bardzo poprawić.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Sąsiadujące kanały DVB-T

Post autor: qwerty »

Są "duchy", bo nie zapewniłeś odpowiedniego sygnału. To, że w dvb-t tego nie widać to nie znaczy, że nie ma tego samego problemu.

Zablokowany