Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
_chris_

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: _chris_ »

ntcdvb pisze:Z tego, co piszecie to moc MUX1 jest 8x lepsza jak analogowego Polsatu a on nawet nie jest porównywalny z TVP.
Nie moc, tylko gęstość mocy - to drobna różnica.
ntcdvb pisze:Bo ja mam odbiór Polsat z ERP 100 kW w analogu , lekko śnieży ale można oglądać.
ale wg wykazu Polsat ma 10kW...
ntcdvb pisze:Mam MUX1 z ERP 100 kW i przy deszczu i wietrze – brak sygnału.
To, że ma się odbiór analogu wcale nie oznacza, że automatycznie ma się mieć również stabilny (lub w ogóle) odbiór cyfry. To dwie zupełne inne bajki... takie tam prawdy ludowe... Może instalacja antenowa nie jest odpowiednio przystosowana do odbioru cyfry (wtedy da się poprawić), a może akurat u ciebie jest taka a nie inna propagacja mux-u i wtedy, no cóż...

ntcdvb

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: ntcdvb »

_chris_ pisze:..ale wg wykazu Polsat ma 10kW...
Ale nadaje z 100 kW
Wg wykazu jest:
Em. cyfrowa pr.:... MPEG-4, 64QAM, 3/4, 1/8 MFN
a w odbiorze
MPEG-4, 64QAM, 5/6, 1/4 MFN
Może instalacja antenowa nie jest odpowiednio przystosowana do odbioru cyfry (wtedy da się poprawić), a może akurat u ciebie jest taka a nie inna propagacja mux-u i wtedy, no cóż...
A tego to nie wiem sam :?:
DVB-T/S pisze:Instalacja indywidualna czyli jaka? Koncentryk i 2 gwoździe :mrgreen:
Indywidualna to pojęcie ze strony UKE tzn nie zbiorcza. ;)

:idea: Koncentryk i 2 gwoździe do Niemieckiej DVB-T pewnie to by wystarczyło :lol:

_chris_

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: _chris_ »

ntcdvb pisze:Wg wykazu jest:
Em. cyfrowa pr.:... MPEG-4, 64QAM, 3/4, 1/8 MFN
a w odbiorze
MPEG-4, 64QAM, 5/6, 1/4 MFN
Wykaz wykazem, jedyną skuteczną weryfikacją jest tylko miernik z odczytem parametrów rzeczywistych.

W TS-ach to różne dziwne rzeczy potrafią być wypisywane i nie ma się co specjalnie stresować, tym, co pokazuje odbiornik...
ntcdvb pisze::idea: Koncentryk i 2 gwoździe do Niemieckiej DVB-T pewnie to by wystarczyło :lol:
Dwa gwoździe? Toż to już exclusive... :D

ntcdvb

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: ntcdvb »

A tak na poważnie to kanały Niemieckie złapałem na Symetryzator podłączonym do TV może z 10 cm kablem zakończonym wtykiem. Odbiór bardzo dobry, ale nigdy tak analogu nie złapałem?

Ot taka antena pokojowa :lol:

_chris_

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: _chris_ »

ntcdvb pisze:A tak na poważnie to kanały Niemieckie złapałem na Symetryzator podłączonym do TV może z 10 cm kablem zakończonym wtykiem.
DVB-T przeznaczone pod odbiór mobilny, to i nie ma się specjalnie co dziwić, że i na takiej "antenie" odbierało... :D

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: yerry »

_chris_ pisze:
ntcdvb pisze:Wg wykazu jest:
Em. cyfrowa pr.:... MPEG-4, 64QAM, 3/4, 1/8 MFN
a w odbiorze
MPEG-4, 64QAM, 5/6, 1/4 MFN
Wykaz wykazem, jedyną skuteczną weryfikacją jest tylko miernik z odczytem parametrów rzeczywistych.

W TS-ach to różne dziwne rzeczy potrafią być wypisywane i nie ma się co specjalnie stresować, tym, co pokazuje odbiornik...
To akurat łatwo wyjaśnić, a podstawą wcale nie jest dziwność rzeczy wypisywanych w strumieniach.
Tam gdzie ten sam strumień zasila nadajniki MFN i SFN w tej samej sieci, przy czym schemat modulacji dla MFN i SFN jest różny, nadajniki będą emitować strumień z tablicą wypełnioną danymi dla schematu modulacji SFN. I nie jest to błąd, a jedynie "ubogość" konstrukcyjna tablicy NIT, nie przewidującej tej jak najbardziej poprawnej metody nadawania.
Błędem natomiast można uznać, że są odbiorniki które wyświetlają dane o schemacie modulacyjnym odczytane z tablicy NIT, a nie z TPS. Jest to niedopuszczalny "skrót myślowy" producenta, pozwalającego sobie na taką nieścisłość. Otóż bezwzględna, rzeczywista informacja o schemacie produkowana jest w modulatorze DVB, który wyposaża sygnał COFDM w identyfikatory służące bezpośrednio odbiornikowi do "wstrojenia" się w nadawany sygnał. To tę informację winien odbiornik pokazywać na ekranie, gdyż są to rzeczywiste parametry z jakimi pracuje. Natomiast opieranie się na danych w NIT dowodzi, jak niektórzy producenci niedbale podchodzą do dewelopmentu swoich urządzeń dopuszczając do wyświetlania na ekranie nieprawdziwych informacji.

ntcdvb

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: ntcdvb »

To już zmowa ;)
inny producent TV to samo pokazuje :lol:

:arrow: O ile to co piszesz ma zastosowanie do Sit'4 Czeski, tam występują różnice pomiędzy odbiornikami :|

_chris_

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: _chris_ »

ntcdvb pisze:To już zmowa ;)
inny producent TV to samo pokazuje :lol:
inny producent - a jesteś pewny, że inny odbiornik, he, he...

Mutango

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: Mutango »

ntcdvb pisze: Z tego, co piszecie to moc MUX1 jest 8x lepsza jak analogowego Polsatu a on nawet nie jest porównywalny z TVP.
Coś te wasze teorie nie wiele mają wspólnego z rzeczywistością.
Moc to tylko jeden z czynników. Jesteś pewien czy charakterystyka odbioru Twojej instalacji jest całkowicie płaska? Czy zmiana częstotliwości (choćby najmniejsza) nie ma żadnego wpływu? A sprawdzałeś jaka jest kierunkowość nadawania (charakterystyka promieniowania)? Czy w przypadku mux1 i polsatu jest identyczna? (chyba nie..)

ntcdvb

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: ntcdvb »

_chris_ pisze:inny producent - a jesteś pewny, że inny odbiornik, he, he...
Pewny jestem tylko, że marki są inne (producenci), ale czy podzespoły są inne to już takiej pewności bym nie miał.
Odbiornik 1 „assembler in poland” i to w Biskupice Podgórne
Odbiornik 2 „made in hungary”

Co ciekawe wzrost siły a pogorszenie, jakości przy tropo jest niekorzystne dla odbiorcy.

michal8312

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: michal8312 »

A jak to jest jakość sygnału mam 100% a siłę 0%. Przez pół roku było ok odkąd próby się zaczęły. Nie rozumiem jak to się stało wcześniej odbiór był super a teraz zanikł.

cardcaptorsakura

Odbiór bez zasilacza

Post autor: cardcaptorsakura »

Dlaczego programy analogowe odbierane w wysokiej jakości (HD) przez antenę z silnym wzmacniaczem antenowym czasami można oglądać (ale zaśnieżone) po wyłączeniu zasilacza antenowego z gniazdka, natomiast podobne zjawisko nie dzieje się w przypadku telewizji cyfrowej? Gdy tylko wyjmę zasilacz zgniazdka antenowego, da się ogladać i bardzo wyraźnie słychać dźwięk programów analogowych, natomiast paski jakości i siły syngału tunera cyfrowego pokazują wtedy wartości 0%.

Muniek
Posty: 128
Rejestracja: 17 lutego 2012, o 18:06
Odbiornik: UE32EH5450
Ferguson Ariva T65
Instalacja antenowa: Stara siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC-4

Re: Odbiór bez zasilacza

Post autor: Muniek »

Nie ma czegoś takiego jak
cardcaptorsakura pisze:programy analogowe odbierane w wysokiej jakości (HD)


Jeśli wyciągniesz zasilacz z gniazdka to wzmacniacz działa jak tłumik, za antenę wtedy robi kabel antenowy. Widocznie sygnał analogowy jest na tyle silny, że to wystarczy do odbioru natomiast sygnał cyfrowy już nie.

alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: alex_777 »

ne bardzo, Muniek ta teoria ...
:lol:


po odlączeniu zasilacza, rzeczywiście wzmacniacz antenowy robi za tlumik, ale tłumik to nie fizyczne odcięcie, i jakaś część sygnały przechodzi z anteny przez niezasilany wzmacniacz - choćby przez pojemności tranzystora (np. pojemności w złaczu baza-kolektor-emiter)

natomiast kabel antenowy jest ekranowany, i za antenę robić nie może, bo cały zaindukowany sygnał w ekranie leci na MASĘ odbiornika
:!: :!: :!:

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: DVB-T/S »

Teoretycznie tak ale przy silnym sygnale parę metrów kabla w ekranie potrafi poprawnie odbierać, co przeczy logice ;)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: m@rtops »

DVB-T/S pisze:Teoretycznie tak
a praktycznie to wzmacniacz ma być zasilany - bez zasilania to używać symetryzatora :oops:
taki OT ;)

cardcaptorsakura

Re: Odbiór bez zasilacza

Post autor: cardcaptorsakura »

Muniek pisze:Nie ma czegoś takiego jak
cardcaptorsakura pisze:programy analogowe odbierane w wysokiej jakości (HD)

Chodziło mi o to, że program analogowy odbiera idealnie, bez śnieżenia. Wysoka jakość to przecież jakość HD, nieprawdaż?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: DVB-T/S »

HD to rozdzielczość (nie mylić z jakością ;) ).

chasm

Jakość obrazu w ciemnych partiach

Post autor: chasm »

Dekoder mam od roku i od początku zauważyłem kiepską jakość - pikselizacja, gradienty ciemnych kolorów na większych płaszczyznach zamiast łagodnego przejścia.
Połączone mam po HDMI z TV HDReady, choć widziałem to już też u innych.

Dodatkowo w mało dynamicznych scenach do sekundę widać jakby kolejną ramkę minimalnie się różniącą - takie pulsowanie.

Szukałem na forum, ale nie wiem czy ktoś o tym pisał i jakich określeń użył ;)

Czego to jest wynikiem?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Jakość obrazu w ciemnych partiach

Post autor: Anduraki »

gradient to jest idealnie płynne przejście
http://www.lagom.nl/lcd-test/gradient.php

tylko przez zastosowanie agresywnej kompresji robią się granice pomiędzy odcieniami, ja tego nie widzę szczerze.

Zablokowany