Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
kanterwitz

Jakość Obrazu

Post autor: kanterwitz »

Witam Wszystkich!
Mieszkam w łochowie i mam starą antenę drabinkową zamontowaną na płocie, bez żadnych wzmacniaczy. Wszystkie muxy odbieram na sile sygnału ok. 40%, jakość 100%.
Czy niska moc sygnału ma wpływ na jakość obrazu? Miałem kiedyś N-kę i programy HD zawierały dużo więcej szczegółów, tzn. patrząc z bliska nie było kaszki. Czy jeśli poprawię umiejscowienie anteny i moc sygnału to jakość obrazu ulegnie poprawie?
Pozdrawiam Wszystkich

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: kb997 »

Jeżeli parametr BER jest 0 lub prawie 0 to siła sygnału jest mało istotna. Jakość obrazu będzie zawsze taka sama. Jeżeli BER będzie wysoki, to mogą pokazać się artefakty mniej lub bardziej widoczne. Mogą wystąpić inne zakłócenia czy zniekształcenia aż do zaniku obrazu i dźwięku.

_chris_

Re: Jakość Obrazu

Post autor: _chris_ »

kanterwitz pisze:Miałem kiedyś N-kę i programy HD zawierały dużo więcej szczegółów, tzn. patrząc z bliska nie było kaszki. Czy jeśli poprawię umiejscowienie anteny i moc sygnału to jakość obrazu ulegnie poprawie?
Nie, to co widzisz na ekranie to kwestia stopnia kompresji sygnału, jaki stosuje nadawca. Różne kanały różnych nadawców nadawane różnymi sposobami miewają różne stopnie kompresji, a obraz w związku z tym bywa właśnie różnej jakości.
kanterwitz pisze: Wszystkie muxy odbieram na sile sygnału ok. 40%, jakość 100%.
Stosunkowo niski poziom sygnału (40%) może się objawiać zwiększoną czułością odbiornika na zakłócenia, objawiające się chwilowym pikselowaniem, mozaiką na ekranie czy w ogóle chwilowym zanikiem odbioru. Ale, jeśli odbiór jest stabilny, to może być...

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: Puma »

U mnie sygnał od zawsze jest 50/100% i jak masz stabilny odbiór to nie przejmuj się tymi 40%.
Natomiast u Mamy jest 85/100% i dbiór jest taki sam jak u mnie, ta sama lokalizacja tyle że ma wzmacniacz.

cardcaptorsakura

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: cardcaptorsakura »

Witam.

Dlaczego na mojej antenie dekoder Wiwa HD90 pokazuje siłę i jakość 100/100 zaś dekoder manta dvbt02 pokazuje siłę 99% i jakość jakieś 50%? Czy taki stan rzeczy może skutkować pixelozą w razie Burzy z Piorunami, przejazdu samochodów, szczekania psów i kotów, zwłaszcza na mancie pokazującej gorszą jakość odbieranego sygnału?

Cyfrowytelewidz

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: Cyfrowytelewidz »

cardcaptorsakura
Uzupełnij profil danymi takie jak antena,wysokość,wzmacniacz czy symetryzator,czy są dwie anteny na maszcie i resztę. Nikt ci tutaj nie pomoże , bo nie wiemy jaką masz instalację antenową.

chasm

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: chasm »

Ponowię swoje pytanie sprzed kilku postów:
czy zauważyliście (i co za to odpowiada) zmianę w obrazie cyklicznie co 1s? - przykładowo oglądacie jakieś wiadomości i skupiacie się na jakimś stałym elemencie (biurko prowadzącej) i co 1s szczegóły tego elementu się minimalnie zmieniają - jakby co 1s następowała kompresja z minimalnie innymi parametrami przez co efekt ciut inny ?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: belzebiusz »

Bo mamy zmienny bitrate video na wszystkie kanały z multipleksów, z wyjątkiem TVP Info.

cardcaptorsakura

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: cardcaptorsakura »

Witam.

Dlaczego na mojej antenie dekoder Wiwa HD90 pokazuje siłę i jakość 100/100 zaś dekoder manta dvbt02 pokazuje siłę 99% i jakość jakieś 50%? Czy taki stan rzeczy może skutkować pixelozą w razie Burzy z Piorunami, przejazdu samochodów, szczekania psów i kotów, zwłaszcza na mancie pokazującej gorszą jakość odbieranego sygnału?

Jestem w odległości jakieś 60-70km od nadajnika Siedlce Łosice. Używam siatki ze wzmacniaczem SWA-9001.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: belzebiusz »

Każdy odbiornik ma inną czułość głowicy i inne wzorce wyliczania siły i jakości sygnału. Najlepiej zazwyczaj sobie radzą telewizory z wbudowanym tunerem DVB-T.

Awatar użytkownika
cignacy
Posty: 280
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: 42LB671, ARIVA 150C, C-ch 83Q. ARIVA T55 + monitor LCD.
Instalacja antenowa: ASP-8 - 8m n.p.gr. Wzm.przelotowy 12dB-5V z t-a. Druga pasywna 1m niżej.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrz-ne , Kosz-wy, Czechy

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: cignacy »

Nie jest ważne jaki poziom i jakość sygnału pokazuje konkretny odbiornik, ale ważne jest czy prawidłowo odbiera sygnał. Często wskazania te są chwytem marketingowym dystrybutorów, szczególnie mniej znanych marek.

Zablokowany