Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
kadafi

Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: kadafi »

Witam

Proszę o wyjaśnienie, czy jest korelacja pomiędzy poziomem jakości sygnału wyświetlanego przez TV, bądź dekoder a jakością obrazu na ekranie TV ?

Na przykładzie, mam dostęp do czterech MUXów z dwóch lokalizacji.
Z jednej z nich mam jakość na poziomie 50%, z drugiej 100% (konkretnie Chwaszczyno i Iława).

Wydaje mi się, że z Kisielic (100%) obraz jest lepszy niż z Chwaszczyna.

I teraz pytanie:

Czy wszystkie muxy nadają to samo?
Czy telewizor, bądź dekoder ma możliwość w przypadku sygnału o gorszej jakości (bądź występowania błędów) obniżania jakości kosztem ciągłości odbioru (np rwania czy pikselozy) w wyświetlanym obrazie?

Pozdrawiam
Kadafi

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: Przemo »

Do czasu, aż korekcja błędów wyrabia i nie widać makrobloków lub czarnego ekranu, to jakość będzie identyczna. To jest właśnie zaleta cyfrowej emisji. Albo jest identyczna z tym co emituje nadawca, albo nie ma jej wcale.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: Puma »

Z tego co zaobserwowałem na forum to jakość na 100% nie jest dobrym wynikiem bo może świadczyć o tym że sygnał jest za silny. Wbrew pozorom za silny sygnał nie jest korzystny i wpływa na pogorszenie obrazu.

Ogólnie jestem ciekawy jak to z tym jest... pewnie na forum są odpowiedzi na te pytania ale lepiej to zamieścić tutaj ;)

kadafi

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: kadafi »

Puma pisze:Z tego co zaobserwowałem na forum to jakość na 100% nie jest dobrym wynikiem bo może świadczyć o tym że sygnał jest za silny. Wbrew pozorom za silny sygnał nie jest korzystny i wpływa na pogorszenie obrazu.

Ogólnie jestem ciekawy jak to z tym jest... pewnie na forum są odpowiedzi na te pytania ale lepiej to zamieścić tutaj ;)
Co to znaczy: pogorszenie obrazu?
Pozdrawiam
Kadafi

DVBManiak

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: DVBManiak »

Pikseloza, przycinki itp. Co do jakości sygnału to 100% raczej jest najlepsze. Siła sygnału może wynosić często tylko 30%, a jakość będzie 100, więc to jest ok. Gorzej gdy sygnał silniejszy jest od jakości albo wynosi 100/100. Tak naprawdę to sam nie wiem jakie są idealne parametry odbioru. Na satelicie zwykle jest 100/80, a z naziemną to różnie.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: qwerty »

@Puma
Jak siła wynosi 100%, a jakość jest niska to znaczy, że sygnał jest przesterowany.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: Puma »

Aha... to jednak nie ma jakiś widełek że wtedy a wtedy obraz musi być dobry.
Czytałem na forum że to zależy od czułości głowicy i wskazać konkretnego urządzenia... czyli nie ma jakiś norm na wskazania i czułość.

Szkoda że jest to taka wolna amerykanka bo teraz to nie ma jak się zorientować jakie parametry są optymalne.

Po lekturze forum wydaje mi się jedno... siła powyżej 50% i obraz powinien być dobry... choć to też hipotetyczne z tym obrazem

Peter_CA

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: Peter_CA »

Puma pisze:Aha... to jednak nie ma jakiś widełek że wtedy a wtedy obraz musi być dobry.
Czytałem na forum że to zależy od czułości głowicy i wskazać konkretnego urządzenia... czyli nie ma jakiś norm na wskazania i czułość.

Szkoda że jest to taka wolna amerykanka bo teraz to nie ma jak się zorientować jakie parametry są optymalne.

Po lekturze forum wydaje mi się jedno... siła powyżej 50% i obraz powinien być dobry... choć to też hipotetyczne z tym obrazem
Muszę stwierdzić, że wskazania poziomu i jakości na tunerach są często wyssane z palca :(
Kilka przykładów (TV Sony): odbiornik pokazuje moc 10 - 20 %, jakość 0 - 10 %, czasami pojawia się komunikat "Brak sygnału" - i brak nawet jedynego zacięcia obrazu.
Zainstalowałem antenę w polaryzacji poziomej (zamiast pionowej, stosowanej na Słowacji) aby móc odbierać polskie DVB-T, więc poziom sygnału jest mniejszy o jakichś 20 dB - i pasek "poziom sygnału" na TV spadł ze 100 % na 95 %.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: Puma »

No nieźle, czyli faktycznie nie ma potrzeby patrzeć na te wskazania.

Jestem ciekawy jak to będzie na moim LG z tymi wskazaniami, czytałem o problemach z LG ale ktoś inny ma akurat ten monitor i nie narzeka.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: qwerty »

@Peter_CA
A nie 3dB?

Peter_CA

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: Peter_CA »

qwerty pisze:@Peter_CA
A nie 3dB?
Nie, różnica zysku między polaryzacjami jest duża, gdzieś w granicach 20 dB.

arik92

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: arik92 »

@Peter_CA, jaki to był model Sony?

Co do wskaźników siła/jakość w STB, to ciężko po nich wywnioskować dane na temat sygnału, wszystko zależy od programisty, który to określał i trzeba by mieć profesjonalny miernik do porównania tych parametrów, aby dojść do jakichś wniosków.

Co do wskaźników w LCD Sony Bravia to wskazania o sygnale mi się w nich podobają. Nie wiem czy tak jest we wszystkich modelach z 2010 roku ale przynajmniej modele z serii EX5, EX7 i HX7 pokazują dwa paski - siłę i jakość, trochę o tym tutaj http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=24549#p24549 pisałem
Dla mnie ważniejszy niż pasek mocy jest parametr AGC, bo to wartość AGC kształtuje pasek mocy, im większa wartość AGC tym słabszy jest sygnał i wtedy moc maleje, a im mniejsza wartość AGC tym sygnał mocniejszy i wtedy moc wzrasta. Posiadam odgałęźniki o tłumieniu 6,8,10,12,16,20,24,27, 30db i przy ich pomocy zobaczę jak tłumienie db wpływa na AGC.
Co do paska jakość sygnału w Bravi, to jest dobrze wyskalowany, też na niego mniej zwracam uwagę, bo jest on zależny od parametrów Pre Viterbi i Post Viterbi (BER przed i po korekcji) i na nie zwracam uwagę.
Starsze Bravie z 2008 i 2009 posiadają tylko jeden pasek - pasek mocy, ale tak jak nowsze modele pokazują parametry takie jak Pre Viterbi, Post Viterbi, AGC, UEC, które tak naprawdę wiele o sygnale mówią.
Ostatnio zmieniony 19 lipca 2011, o 15:43 przez arik92, łącznie zmieniany 1 raz.

Peter_CA

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: Peter_CA »

Mam Sony Bravia KDL-32BX300. Także ma 2 paski - siła i jakość, ale nie ma parametru C/N. Co do AGC, wydaje mi się, że u mnie jest odwrotnie - im większa wartość AGC, tym większa siła. Dla MUX2 (7.95 kW) z Čadci jest wartość AGC około 1500, dla VP MUX (162 W) około 1000 i dla muksów ze Skrzycznego około 700 - 750.
Gdy odbierałem MUX2 z Krížavy to wartość AGC była około 550 i siła sygnału na pasku około 20 %.

Problemem tego odbiornika jest, że nie pokazuje procenta, tylko "niska - średnia - wysoka". Więc nie mogę napisać dokładne procenta - tylko to, ile % paska świeci.

arik92

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: arik92 »

Taki sam soft jak seria BX3 mają modele z serii BX4, EX3, EX4, EX6 i NX5, więc w tych modelach parametry o sygnale będą te same. Piszesz że nie ma C/N, więc jest pewnie zamiast tego "5s". Wartości AGC są wyskalowane chyba tak jak w modelach z roku 2008 i 2009.
W moim Sony najwyższa wartość AGC to 255 i to jest najniższy sygnał, a najmocniejszy sygnał jaki mi się udało osiągnąć, czyli najniższe AGC to 97, pewnie można by zjechać jeszcze niżej dokładając kolejny wzmacniacz.

@Peter_CA, jakbyś mógł to zrób zdjęcie tych parametrów w BX300 i wrzuć zdjęcie na forum.

Peter_CA

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: Peter_CA »

Tak, nie ma C/N, zamiast niego jest drugie "5s".

Wskazania na Sony Bravia są stosunkowo dobre, bo jest BER (Pre- i Post Viterbi), AGC, UEC, niektóre modele i C/N. Chodziło mi o to, że mnóstwo tunerów i telewizorów ma tylko "paski" i te są dobre przy dobrym sygnale. Przy gorszych warunkach są "procenta" do niczego i lepiej wezwać fachowca z profesjonalnym miernikiem. I na pewno nie można porównywać "procenta" na rożnych tunerach.

Zdjęcia zrobię, ale dopiero jutro, albo pojutrze.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: Drekan »

kadafi pisze:
Puma pisze:Z tego co zaobserwowałem na forum to jakość na 100% nie jest dobrym wynikiem bo może świadczyć o tym że sygnał jest za silny. Wbrew pozorom za silny sygnał nie jest korzystny i wpływa na pogorszenie obrazu.

Ogólnie jestem ciekawy jak to z tym jest... pewnie na forum są odpowiedzi na te pytania ale lepiej to zamieścić tutaj ;)
Co to znaczy: pogorszenie obrazu?
Pozdrawiam
Kadafi
Obecnie każdy tuner cyfrowy DVB-T ma własny system korekcji błędów. Jeśli błędy pojawiają się sporadycznie to trudno zauważyć pogorszenie jakości wyświetlanego obrazu czy dźwięku, jednak gdy błędy występują ciągle i w dużej ilości to pomimo, że mamy do czynienia z przekazem cyfrowym, może nastąpić nieznaczne pogorszenie jakości obrazu. :|

System korekcji błędów polega na uzupełnieniu brakującej informacji inną. Przykład, gdy tunerowi brakuje informacji o kolorze kilku pikseli obrazu, to bazując na informacjach o kolorze sąsiednich pikseli, potrafi dobrać odpowiedni kolor do brakujących pikseli, by widz nie zauważył błędu w przekazie sygnału TV. Jeśli dotyczy to dużego obszaru, wystąpi efekt dużych pikseli czy mozaiki, ale wtedy już system korekcji błędów przestaje się sprawdzać. :?

Jeśli jednak tuner ma zbyt mało informacji, to wystąpią tylko chwilowe przymrożenia kawałka obrazu lub małe kwadraty. Skrajnym wypadkiem są przymrożenia całego obrazu, czarny ekran czy mozaika pikseli na całym ekranie. :evil:

kadafi

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: kadafi »

Drekan pisze:
kadafi pisze:
Puma pisze:Z tego co zaobserwowałem na forum to jakość na 100% nie jest dobrym wynikiem bo może świadczyć o tym że sygnał jest za silny. Wbrew pozorom za silny sygnał nie jest korzystny i wpływa na pogorszenie obrazu.

Ogólnie jestem ciekawy jak to z tym jest... pewnie na forum są odpowiedzi na te pytania ale lepiej to zamieścić tutaj ;)
Co to znaczy: pogorszenie obrazu?
Pozdrawiam
Kadafi
Obecnie każdy tuner cyfrowy DVB-T ma własny system korekcji błędów. Jeśli błędy pojawiają się sporadycznie to trudno zauważyć pogorszenie jakości wyświetlanego obrazu czy dźwięku, jednak gdy błędy występują ciągle i w dużej ilości to pomimo, że mamy do czynienia z przekazem cyfrowym, może nastąpić nieznaczne pogorszenie jakości obrazu. :|

System korekcji błędów polega na uzupełnieniu brakującej informacji inną. Przykład, gdy tunerowi brakuje informacji o kolorze kilku pikseli obrazu, to bazując na informacjach o kolorze sąsiednich pikseli, potrafi dobrać odpowiedni kolor do brakujących pikseli, by widz nie zauważył błędu w przekazie sygnału TV. Jeśli dotyczy to dużego obszaru, wystąpi efekt dużych pikseli czy mozaiki, ale wtedy już system korekcji błędów przestaje się sprawdzać. :?

Jeśli jednak tuner ma zbyt mało informacji, to wystąpią tylko chwilowe przymrożenia kawałka obrazu lub małe kwadraty. Skrajnym wypadkiem są przymrożenia całego obrazu, czarny ekran czy mozaika pikseli na całym ekranie. :evil:
Dziękuję za odpowiedź na moje pytanie. Jednocześnie doprecyzowywując pytanie, czy w przypadku pojawiania się regularnie przekroczonego BER, może dekoder DVBT przekłamywać kolory, czy zmniejszać ostrość wyświetlanego obrazu ?

Gdzie mogę znaleźć dane nt jakości transmisji z poszczególnych nadajników (FEC itp)

Pozdrawiam
Kadafi

arik92

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: arik92 »

kadafi pisze: Gdzie mogę znaleźć dane nt jakości transmisji z poszczególnych nadajników (FEC itp)
http://www.emitel.pl/strona-glowna/mapa-obiektow

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: Drekan »

kadafi pisze:Dziękuję za odpowiedź na moje pytanie. Jednocześnie doprecyzowywując pytanie, czy w przypadku pojawiania się regularnie przekroczonego BER, może dekoder DVBT przekłamywać kolory, czy zmniejszać ostrość wyświetlanego obrazu ?

Pozdrawiam
Kadafi
Nie, system korekcji błędów nie zniekształca obrazu. :!:

Korekcja błędów uzupełnia tylko braki w sygnale, tak byś pomimo występowania błędów, mógł nadal poprawnie oglądać TV. Jak wspomniałem wcześniej, system ten jest skuteczny tylko do pewnego stopnia występowania błędów. Gdyby nie on, każdy błąd widoczny byłby na ekranie telewizora. :evil:

Dodatkowo systemy korekcji od rożnych producentów, będą sobie odmiennie radziły z występującymi błędami. Ale lepiej mieć drobne przekłamania, niż czarny obraz. ;)

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Poziom, jakość sygnału a jakość obrazu

Post autor: Puma »

Fakt, lepsze drobne przekłamania niż brak obrazu :)

Jak napisałeś każdy producent radzi sobie inaczej... pewnie listy który sprzęt sobie najlepiej daje radę nie ma nigdzie dostępnej ale chyba ktoś gdzieś prowadził jakieś testy w tej materii?

Zablokowany