Rozdzielczość obrazu

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
widex

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: widex »

Panie Tomaszu, mam pytanie. na forum n wspominał Pan o tym.

TVN SD DVB-T to przekaz ten sam co TVN HD tylko przekodowany do SD?

Tomasz Berezowski

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: Tomasz Berezowski »

widex pisze:Panie Tomaszu, mam pytanie. na forum n wspominał Pan o tym.

TVN SD DVB-T to przekaz ten sam co TVN HD tylko przekodowany do SD?
Wszystkie 3 przekazy TVN pochodzą z tego samego źródła (playout) są tylko poddawane innej późniejszej obróbce:
TVN SD 4:3 - obcięcie do formatu 4:3, downconversion do SD, dołożenie logo SD
TVN SD 16:9 - downconversion do SD, dołożenie logo SD
TVN HD 16:9 - dołożenie logo HD

W MUX2 jest sygnał SD 575i FHA, gdyż MUX2 ma nadawać tylko SD. Kropka :-)

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: Tom345 »

Pytanie na marginesie: czemu nie dostarczacie UPC wersji 16:9 SD, tylko 4:3 SD?
Pomimo tego, iż jest wersja HD (nie wszyscy mają odpowiednie dekodery), nie rozumiem tego fenomenu.

Tomasz Berezowski

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: Tomasz Berezowski »

Tom345 pisze:Pytanie na marginesie: czemu nie dostarczacie UPC wersji 16:9 SD, tylko 4:3 SD?
Pomimo tego, iż jest wersja HD (nie wszyscy mają odpowiednie dekodery), nie rozumiem tego fenomenu.
Pytanie jest źle zadane. Prawidłowe brzmi: dlaczego UPC nie bierze od nas wersji 16:9 :-))) Prosze zmienić adresata pytania.

varicap

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: varicap »

Tomasz Berezowski pisze:
Tom345 pisze:Pytanie na marginesie: czemu nie dostarczacie UPC wersji 16:9 SD, tylko 4:3 SD?
Pomimo tego, iż jest wersja HD (nie wszyscy mają odpowiednie dekodery), nie rozumiem tego fenomenu.
Pytanie jest źle zadane. Prawidłowe brzmi: dlaczego UPC nie bierze od nas wersji 16:9 :-))) Prosze zmienić adresata pytania.
A Cyfra Plus ?
TVN ma czarne pasy od dołu, góry, lewa i prawa.
Żadnym ustawierniem nie da się tego wyrównać by cos nie było obcięte.
Podobnie leci teraz TVP1 na C+
TVN24 leci dobrze. Zdaje sie, że inne programy publicznej TV także.
Może Panie Tomaszu warto się zainteresować co robi C+ z waszym "flagowym" programem.
Kilka dni temu wszystko było OK na wszystkich kanałach.
Dodam, że naziemnie na tym samym TV (w analogu na razie) jest OK.
vari

Tomasz Berezowski

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: Tomasz Berezowski »

varicap pisze:
Tomasz Berezowski pisze:
Tom345 pisze:Pytanie na marginesie: czemu nie dostarczacie UPC wersji 16:9 SD, tylko 4:3 SD?
Pomimo tego, iż jest wersja HD (nie wszyscy mają odpowiednie dekodery), nie rozumiem tego fenomenu.
Pytanie jest źle zadane. Prawidłowe brzmi: dlaczego UPC nie bierze od nas wersji 16:9 :-))) Prosze zmienić adresata pytania.
A Cyfra Plus ?
TVN ma czarne pasy od dołu, góry, lewa i prawa.
Żadnym ustawierniem nie da się tego wyrównać by cos nie było obcięte.
Podobnie leci teraz TVP1 na C+
TVN24 leci dobrze. Zdaje sie, że inne programy publicznej TV także.
Może Panie Tomaszu warto się zainteresować co robi C+ z waszym "flagowym" programem.
Kilka dni temu wszystko było OK na wszystkich kanałach.
Dodam, że naziemnie na tym samym TV (w analogu na razie) jest OK.
vari
Mówimy o TVN SD w C+?
Edit: Upsss, nasza wina... Właśnie szukam winnych, przepraszam :-)

p.saw

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: p.saw »

Mówimy o TVN SD w C+?
Edit: Upsss, nasza wina... Właśnie szukam winnych, przepraszam :-)[/quote]

Od dawna nie oglądam TVN SD na C+. Zwyczajnie się nie da z uwagi na poroniony format ekranu.

widex

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: widex »

Pan Tomasz ma rację. Operatorzy olewają sobie zmianę formatu.
Przykład TVP Historia czasami nadaje 16/9. Moja lokalna kablówka robi Pan&scan i obcina logo z grafiką ekranową. Wygląda to niczym stare dekodery Cyfry+ i przycięte kanały bez strefy ochronnej (której nie popieram).

uggp

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: uggp »

widex pisze:Pan Tomasz ma rację. Operatorzy olewają sobie zmianę formatu.
Przykład TVP Historia czasami nadaje 16/9. Moja lokalna kablówka robi Pan&scan i obcina logo z grafiką ekranową. Wygląda to niczym stare dekodery Cyfry+ i przycięte kanały bez strefy ochronnej (której nie popieram).
W Polsce telewizory to "przełączanie formatów" powinny mieć obok "głośności". Bo trzeba to robić często. Ciekawe czy w ramach umów DVB-T ustalono jakieś standardy (oprócz bitrate), czy jednak każdy po swojemu.

juniorow

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: juniorow »

To pytanie podstawowe - kiedy TVN będzie 16/9 na platformach cyfrowych np TNK?

Jabolec

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: Jabolec »

To ja mam jeszcze jedno pytanie do Tomasza: Zauważyłem, że TVN nadaje 2 strumienie audio rozpoznawane przez mój tuner jako MPEG oraz Dolby Digital. Nie kusiło was nigdy aby puścić po Dolby Digital oryginalną ścieżkę językową? Chciałbym kiedyś usłyszeć w standardowym strumieniu lektora, a po DD angielską ścieżkę 5.1 plus np. napisy za pośrednictwem telegazety...

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: qwerty »

Jabolec pisze:To ja mam jeszcze jedno pytanie do Tomasza: Zauważyłem, że TVN nadaje 2 strumienie audio rozpoznawane przez mój tuner jako MPEG oraz Dolby Digital. Nie kusiło was nigdy aby puścić po Dolby Digital oryginalną ścieżkę językową? Chciałbym kiedyś usłyszeć w standardowym strumieniu lektora, a po DD angielską ścieżkę 5.1 plus np. napisy za pośrednictwem telegazety...
Nie trzeba odpalać telegazety, aby odbierać napisy. Jest odpowiednie miejsce w strumieniu. W tym co ja odbieram to DD występuje także lektor. :(

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: BadBoy475 »

Jabolec pisze:To ja mam jeszcze jedno pytanie do Tomasza: Zauważyłem, że TVN nadaje 2 strumienie audio rozpoznawane przez mój tuner jako MPEG oraz Dolby Digital. Nie kusiło was nigdy aby puścić po Dolby Digital oryginalną ścieżkę językową? Chciałbym kiedyś usłyszeć w standardowym strumieniu lektora, a po DD angielską ścieżkę 5.1 plus np. napisy za pośrednictwem telegazety...
Ubiegłeś mnie kolego, to samo pytanie miałem zadać na forum ;)

Ja też nie cierpię lektora a nadawanie go na ścieżce 5.1 to już profanacja.

Gdyby nadawcy emitowali filmy z lektorem na ścieżce MP2 a w DD5.1 ścieżkę oryginalną z napisami byłaby to kapitalna sprawa.
Może TVN skoro jest technologicznym liderem w DVB-T zapoczątkuje jako pierwszy tą dobrą praktykę ;)

uggp

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: uggp »

O właśnie,
a co z napisami?

Oryginalny dźwięk i napisy to fajna sprawa. Można przynajmniej język podszkolić.

Adam T.
Posty: 7
Rejestracja: 20 października 2010, o 12:47

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: Adam T. »

Wracając do sprawy TVNów we wszystkich platformach cyfrowych, to pobierają one sygnał z transpondera TVNu i nie od platform zależy w jaki sposób sygnał jest nadawany. Ale z tego co widać jest szansa, że sprawa się zmieni jeśli chodzi o TVN (sądząc po wypowiedzi pana Tomasza)... miejmy nadzieję... :)

widex

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: widex »

Adam. TVN nadawałby 16/9, ale boją się zapewne reakcji Polsatu i Cyfry. Pamiętam reakcję użytkowników 2/3 macra 2009. Na tvn24 pojawił się prawdziwy 16/9, bez stref ochronnych, super jakość.

Wracając do tematu to HD w DVB-T2, ale to nie za naszego życia.

juniorow

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: juniorow »

W sumie taka polityka Polsatu i TVN odnośnie nadawania 4/3 jest poniekąd zrozumiała.
Są to kanały o najwyższej oglądalności, główny target do którego te kanały docierają w większości posiada jeszcze TV 4/3. Z pewnością jak stwierdzili przedmówcy przejście na 16/9 wywołało by sporo dyskusji i krytyki.
Z drugiej jednak strony TVP taki krok podjęła i świat się nie zawalił.

Adam T.
Posty: 7
Rejestracja: 20 października 2010, o 12:47

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: Adam T. »

Generalnie na innych kanałach się da i wszyscy jakoś z tym żyją. Może pan Tomasz Berezowski da nam znać jakie są szanse na zmianę i kiedy...

DVB-T

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: DVB-T »

Apelujemy o włączenie TVNu na HOTBIRDZIE w 16:9 !! Tak wogóle to możnaby FEC na transponderze na którym jest TVN przełączyć z 3/4 do 5/6 (praktycznie wszystkie transpondery tak już mają) i zaoszczędzone około 5mbps przeznaczyc na TVN SD 16:9 - skoro konieczne jest zachowanie emisji 4:3 to takie rozwiązanie jest rozsądne. Niech TVN pokaże, ze jest technologicznym liderem na rynku telewizyjnym w Polsce. Panie Tomaszu, może Pan zagada do kogo trzeba z taką propozycją, może warta jest rozważenia

p.saw

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: p.saw »

DVB-T pisze:Apelujemy o włączenie TVNu na HOTBIRDZIE w 16:9 !! Tak wogóle to możnaby FEC na transponderze na którym jest TVN przełączyć z 3/4 do 5/6 (praktycznie wszystkie transpondery tak już mają) i zaoszczędzone około 5mbps przeznaczyc na TVN SD 16:9 - skoro konieczne jest zachowanie emisji 4:3 to takie rozwiązanie jest rozsądne. Niech TVN pokaże, ze jest technologicznym liderem na rynku telewizyjnym w Polsce. Panie Tomaszu, może Pan zagada do kogo trzeba z taką propozycją, może warta jest rozważenia
Pan Tomasz porozmawia z Dyrektorem Technicznym i dadzą radę. Apele w tej sprawie juz były i mam nadzieję, że przyniosą skutek.

Zablokowany