Rozdzielczość obrazu

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
rafalm23

dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: rafalm23 »

Witam,
Dlaczego wszystko nie jest nadawane w 1280x720 (720p), tylko w jakiejs archaicznej rozdzielczosci 720x576?

chcialem przypomniec ze google w swoim youtube nadaje 720p z bitrate 2Mbps ...

wiec obecne programy (POLSAT TV4, TVP1, etc), ktore sa nadawane w rozdzielczosci 720x576 i bitrate 4Mbps, bitrate idealnie pasuje aby to nadawac w 1280x720 ...

pytanie do emitela, dlaczego tak nie jest?

damians1

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: damians1 »

o kto by wtedy kupił pakiety w platformach cyfrowych skoro tam jakość jest jeszcze gorsza ?

Jabolec

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: Jabolec »

Bo nie wszystkie tunery DVB-t na rynku obsługują rozdzielczości HD?

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: handrzej »

Bo... nie będzie tyle miejsca w MUXie by kanały miały 4Mbps ;)
Wszystko w temacie.

ms93

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: ms93 »

Czy ty wiesz co mowisz? Przeciez jakosc 720p przy takim bitracie bylaby zalosna. Jakosc na YT nie powala, przy szybszym ruchu widac niski bitrate.
Chyba, ze mowimy o ogladaniu statycznych krajobrazow albo plansz testowych ;)

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: qwerty »

rafalm23 pisze:Witam,
Dlaczego wszystko nie jest nadawane w 1280x720 (720p), tylko w jakiejs archaicznej rozdzielczosci 720x576?

chcialem przypomniec ze google w swoim youtube nadaje 720p z bitrate 2Mbps ...

wiec obecne programy (POLSAT TV4, TVP1, etc), ktore sa nadawane w rozdzielczosci 720x576 i bitrate 4Mbps, bitrate idealnie pasuje aby to nadawac w 1280x720 ...

pytanie do emitela, dlaczego tak nie jest?
Gdyż materiał w komputerze są robione 2-3 przebiegami. Nadawanie w eterze nie da się tego zrobić. Można 1-przebiegowo (w locie). W dynamicznych scenach i bardziej szczegółowych jakość będzie delikatnie mówiąc kiepska.

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: BadBoy475 »

Rozdzielczość SD czyli 720x576 w telewizji cyfrowej rozumiem ale po jakiego grzyba w dzisiejszych czasach przeplot ???

Myślę że nawet 3Mbps w rozdzielczości SD w trybie progresywnego skanowania dałoby znacznie lepszy rezultat niż to co mamy obecnie w emisji z przeplotem. Bo o ile w początkach TV przeplot wymuszała ówczesna technika (nawiązanie do częstotliwości sieci energetycznej i oraz próba zmniejszenie migotania ekranu) to w dzisiejszych czasach gdy wszystkie nowe telewizory wyświetlają obraz progresywnie trzymanie się emisji z przeplotem jest całkowicie bez sensu. Jakość obrazu jaką widzimy na ekranie TV w programach z dynamicznymi scenami (szybkim ruchem) w bardzo dużym stopniu zależy od efektywności algorytmów usuwania przeplotu. Czyli wychodzi na to że nadawca obraz progresywny zamienia na taki z przeplotem a odbiorca znowu ten przeplot zamienia na skanowanie progresywne.

Przypomina mi to sytuację zamiany sygnału cyfrowego na analogowy a potem z powrotem na cyfrowy. No chyba każdy się domyśla że efekt takiego działania nie będzie zbyt dobry.

A tak na marginesie od kilku dni w moim samsungu mam aplikację ipla. Wymagania tej aplikacji to 1,5Mbps Ja mam łącze o prędkości 2Mbps i zaręczam że jakość obrazu w nowych filmach dostępnych w tym serwisie jest wyraźnie lepsza niż to co oferuje nasza naziemna cyfrówka. Nie wiem jaka jest faktyczna rozdzielczość udostępnionych materiałów ale fakt faktem że szczegółowość obrazu jest znacznie lepsza. No więc jednak jak się chce to się da!

Tomasz Berezowski

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: Tomasz Berezowski »

BadBoy475 pisze:Rozdzielczość SD czyli 720x576 w telewizji cyfrowej rozumiem ale po jakiego grzyba w dzisiejszych czasach przeplot ???

Myślę że nawet 3Mbps w rozdzielczości SD w trybie progresywnego skanowania dałoby znacznie lepszy rezultat niż to co mamy obecnie w emisji z przeplotem.
Format 576p jakkolwiek teoretycznie możliwy nie jest wspierany przez odbiorniki.
Mamy dziś do wyboru:
- 576i
- 720p
- 1080i
- 1080p

Zgodnie z decyzjami rządowymi MUX2 ma być 576i. Z naszej (TVN) strony robimy wszystko, aby nadawanie w tym formacie miało maksymalnie najwyższą jakość techniczną. Nadajemy 16/9 ze ścieżką AC3. Na dziś to wszystko co możemy i tak nadajemy.

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: BadBoy475 »

Tomasz Berezowski pisze: Format 576p jakkolwiek teoretycznie możliwy nie jest wspierany przez odbiorniki.
No cóż nie wiedziałem o tym.
Tomasz Berezowski pisze:Z naszej (TVN) strony robimy wszystko, aby nadawanie w tym formacie miało maksymalnie najwyższą jakość techniczną. Nadajemy 16/9 ze ścieżką AC3. Na dziś to wszystko co możemy i tak nadajemy.
Doceniam wasze wysiłki bo jeśli chodzi o jakość to akurat TVN staje na wysokości zadania. Dużą przyjemność sprawiło mi wczoraj oglądanie filmu "Kung-Fu Panda" z dźwiękiem przestrzennym 5.1 Jakość obrazu TVN z MUX2 na tym filmie była naprawdę wyśmienita. Tak trzymać ;)

novak
Posty: 27
Rejestracja: 5 marca 2010, o 09:11

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: novak »

w TV lepiej nadaje się obraz z przeplotem ponieważ jest płynniejszy (50i) , sorry ale nie chciałbym oglądać wiadomości z judder-em w 25p...

koz

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: koz »

W przypadku 720p na moim telewizorze na kanałach HD widać np przy logu TVP HD jakby skakało nie widoczne jak się nie zwróci na to uwagi .

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: Drekan »

koz pisze:W przypadku 720p na moim telewizorze na kanałach HD widać np przy logu TVP HD jakby skakało nie widoczne jak się nie zwróci na to uwagi .
Być może ukłon w stronę użytkowników starszych plazm. W nich dochodziło do wypalania nieruchomych obrazów jak np. loga stacji czy czarnych pasów.

koz

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: koz »

Mój tv to LCD Sony Bravia półroczny nie tylko na moim tv takie coś jest na najnowszysch ledach jest to samo .

Kafar

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: Kafar »

Bo obraz do wszystkich typów odbiorników dochodzi ten sam - na CRT też by skakało. Nie ma tak, że w strumieniu będzie znacznik ktory rozpozna, że masz plazmę i na nim logo będzie się przemieszczać, a na pozostałych typach TV będzie zakotwiczone.

scanya
Posty: 152
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: scanya »

Tomasz Berezowski pisze:Zgodnie z decyzjami rządowymi MUX2 ma być 576i. Z naszej (TVN) strony robimy wszystko, aby nadawanie w tym formacie miało maksymalnie najwyższą jakość techniczną. Nadajemy 16/9 ze ścieżką AC3. Na dziś to wszystko co możemy i tak nadajemy.
Myślę że dużo osób cieszy się z formatu 16:9. Oczywiście nie wtedy gdy jest on uzyskiwany poprzez obcięcie z góry i z dołu formatu 4:3 ! Często tak Państwo robicie ?

Obrazek
Obrazek

Tomasz Berezowski

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: Tomasz Berezowski »

Bardzo rzadko, tylko wtedy gdy:
- brak materiału źródłowego w formacie 16:9
- materiał źródłowy 4:3 jest na tyle dobry, że obcięcie do 16:9 nie powoduje znaczącego pogorszenia jakości.

sp3nyg

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: sp3nyg »

U nas oferuje się standard PAL, a w Japonii
http://hdtvmania.pl/2008/01/16/ultra-hd ... -roku-2015

novak
Posty: 27
Rejestracja: 5 marca 2010, o 09:11

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: novak »

u nas będzie dobrze jak wszystkie kanały przynajmniej przejdą na 16/9

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: qwerty »

sp3nyg pisze:U nas oferuje się standard PAL, a w Japonii
http://hdtvmania.pl/2008/01/16/ultra-hd ... -roku-2015
UHD w Japonii będzie standardem w 2020 roku. Obecnie są tylko 3 kamery zdolne do nagrania w takiej rozdzielczości.

uggp

Re: dlaczego wszystko nie jest nadawane w 720p?

Post autor: uggp »

Tomasz Berezowski pisze:Format 576p jakkolwiek teoretycznie możliwy nie jest wspierany przez odbiorniki.
Panie Tomaszu, jest Pan tego pewien? Bo mi się wydaje że 576p (25fps) by przeszło. Kwestia softu, bo sprzęt jest ten sam.
Tomasz Berezowski pisze:
Mamy dziś do wyboru:
- 576i
- 720p
- 1080i
- 1080p
Ten ostatni to chyba nie da rady.?
Tomasz Berezowski pisze:Zgodnie z decyzjami rządowymi MUX2 ma być 576i. Z naszej (TVN) strony robimy wszystko, aby nadawanie w tym formacie miało maksymalnie najwyższą jakość techniczną. Nadajemy 16/9 ze ścieżką AC3. Na dziś to wszystko co możemy i tak nadajemy.
Obserwując strumień na SAT/TNK, trzeba Panu przyznać rację jeśli chodzi o 16:9, szkoda że inni nie patrzą tak przyszłościowo.

Natomiast moje pytanie. Jak to jest z przeplotem. Chodzi mi o przygotowanie materiału. Powiedzmy że mamy płynący pasek info na dole. To kolejne półobrazy idą z innych chwil czasowych, czy może dwie ramki parzysta/nieparzysta są z tej samej chwili?
Bo jeżeli są z różnych chwil czasowych to TV musi dokonać operacji "deinterlace" i tu jakość TV (procka) wpływa na wygląd ostateczny. Jeśli "chwila czasowa" jest ta sama to praktycznie mamy 576p. A taki LCD czy Plazma, dość szczegółowo pokazuje uchybienia w obrazie.

Ma to też znaczenie dla starych TV z MPEG-2. Wiadomo że trzeba do tego dokupić zewnętrzny tuner. Spiąć po HDMI ale w jakim trybie? Jak damy 'P' to tuner musi to złożyć. Jak 'I' to jest nadzieja że sygnału tuner "nie dotknie" i TV sam sobie zrobi.

Obserwując DVB-S2 to różnie to bywa z tym interlace. Czasem lepiej jak tuner zewnętrzny kombinuje, czasem jak TV.

Zablokowany