Tuner telewizyjny do PC

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
pmasicz

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: pmasicz »

Witam forumowiczów
Zastanawiam sie nad kupnem komputerowego tunera telewizyjnego do odbioru DVB-T. Mam pare pytań:
1. Czy w Warszawie Wesołej sygnał DVB-T jest na tyle mocny, żeby bez problemów odbierać DVB-T?
2. Czy katra Leadtek Winfast DTV 2000H jest dobrym wyborem do obioru DVB-T (czy może inna)?
3. Czy za pomocą powyższej karty jest możliwy odbiór programów kodowanych MPEG2/MPEG4 i wszystkich rodzajów dźwięku mono/stereo/AC3?
4. Czy sygnał DVB-T przetworzony przez komputer jest płynny, czy podobnie jak w komputerowych tunerach analogowych różnica między jakością i płynnością w porównaniu do tunerów stacjonarnych (np. wbudowanych w TV) jest bardzo duża?
5. Czy jakość jest porównywalna do telewizji analogowej, czy może lepsza?
6. Czy sygnał DVB-T jest nadawany z przeplotem, czy bez?
7. Jak wygląda sprawa z dynamicznymi scenami (np. oglądanie meczów piłki nożnej ? Czy następuje tzw. "blokowość"?
8. Czy oferta kanałów będzie w najbliższej przyszłości poszerzona?

Z góry dzięki za jakąkolwiek odpowiedź bo uzyskać w Polsce informacje nt. DVB-T jest bardzo trudno.

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: KrzysztofD »

1: O ile odbierany jest np. kanal 51 bez odbić i szumów to DVB-T też zadziała.2: Użytkowo tak, pomiarowo - nie (beznadziejny pomiar poziomu sygnału)3: To już kwestia osobnego softu - soft Leadtek-a wszystkie usługi gwarantuje tylko przy   MPEG2, warto pobawić się DVBViewer.4: Płynność nie ma związku z kartą, zarówno analogowe jak i cyfrowe wymagają do uzyskania efektu identycznego z odbiornikiem TV dość konkretnych ustawień softu i odświeżania monitora a mianowicie 50 lub 100Hz co w erze monitorów LCD jest trudne. (60, 72, czy 75Hz nie nadają się do oglądania sygnałów z przeplotem). Faktem jest, że analogowe karty w 99% przypadków nigdy nie były oglądane prawidłowo z braku powyższych ustawień, stąd taka opinia o braku płynności.5: Lepsza w obszarze szumów, odbić i efektów dekodowania koloru (brak takich zjawisk)6: Z przeplotem7: Występuje, wielkość zjawiska zależy od bitrate ustawionego na danym programie. Obrazowo mówiąc: 99% gospodyń domowych nie zauważy 8: Lepiej nie, bo jakość spadnie

pmasicz

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: pmasicz »

Dzięki za odpowiedź.
Wyjaśniło się sporo. To pozostaje jedno pytanie: Jeżeli nie Leadtek to co?
Moja sytuacja wygląda tak, że do projektora mam podtynkowo pociągnięty kabel DVI-D i odpada kwestia podłączenia stacjonarnego odbiornika przez S-Video, SCART-RGB, czy zwykłym kablem Video (niskiej częstotliwości). Sygnał musi przejść przez komputer (z którego puszczam np. filmy, czy zdjęcia). Dlatego pytam o komputerowy tuner bo jest to budzetowe rozwiazanie, a nie oglądam telewizji na projektorze tak często. Projektor umożliwia odbiór sygnału 50 Hz, więc powinno być ok.

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: KrzysztofD »

Leadtek jak najbardziej prawidłowym wyborem, pomiar sygnały to tylko przy ustawianiu anteny ma znaczenie, konkretnie inny Leadtek, DVB-T Dongle, podłączany przez USB ma prawidłowy pomiar sygnału.Co do wyjścia na projektor, to będzie ciężko, programy i karty graficzne zachowują się w sposób trudny do przewidzenia gdy jest tworzony obraz na drugim pulpicie - wyjściu na tv,  uzyskanie poprawnego obrazu z przeplotem wymaga eksperymentowania z trybami, duzo będzie zależało od typu karty graficznej i wersji/błędów sterowników (istnienie PAL-a nie jest takie jednoznaczne dla kart z Kanady


pmasicz

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: pmasicz »

Ustawienie anteny odpada bo jest zbiorcza na dachu (tak, tak, cos takiego jeszcze istnieje. Poziom sygnalu jest super. Analogowe stacje odbieram bez zaklocen i przebic/odbic.
Raczej nie powinno byc problemu z wypuszczeniem na projektor. Przerabialem temat przy uzyciu karty SkyStar2 dla satelitarnej telewizji cyfrowej. Najbezpieczniej jest uzyc trybu klonowania obrazu, albo w ogole wylaczyc podglad na monitorze (wtedy drugie wyjscie jest tzw. "primary" i dziala bez problemu). Niestety odpada wtedy mozliwosc pracy na komputerze.Tak czy inaczej dzieki za odpowiedzi.
Jak kupie i zainstaluje karte to podziele sie spostrzezeniami i mozliwoscia dekodowania MPEG4.

mmm777
Posty: 39
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: mmm777 »


Woytas

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: Woytas »

Witam wszystkich,dołączam się do wątku z moim problemem...Od 2 tygodniu próbuję uzyskać obraz z sygnału DVB-T nadawanego ze Śremu za pomocą tunera do laptopa AVerTV Hybrid+FM CardBus (E506R)-niestety obraz co chwilę się zacina, praktycznie klatkuje, ani przez chwilę nie jest płynny. Początkowo myślałem, że to wina słabego sygnału (mieszkam w Poznaniu), ale robiłem testy również w Śremie 500m od masztu i nie było żadnej poprawy. Także w tej chwili zakładam, że jest to problem software'owo/sprzętowy. Może ktoś ma doświadczenie z tą kartą? albo jakiś pomysł na rozwiązanie problemu? Próbowałem też poprawkę ze strony microsoftu dotyczącą DVB-T http://www.microsoft.com/downloads/deta ... laylang=en  ale nadal nie działa. Odtwarzałem zarówno na firmowym oprogramowaniu AverMedia jak i na DVBViewer. Nie wiem jaka jest jakość procentowa ani poziom sygnału ponieważ oprogramowanie mi tego nie wyświetla.pozdrawiam

mmm777
Posty: 39
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: mmm777 »

DVB Viewer wyświetla poziom ( to ten zielony pasek z napisem 97% na obrazku http://www.geocities.com/Miroslaw_Maczk ... t/tvp1.jpg - lewy dolny róg.Musi być ustawiony bez skórki (NoSkin), i trzeba poklikać w tym miejscu, bo po kolejnym kliknięciu wyświetla inne informacje.

Lpiatek
Posty: 33
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: CABLETECH URZ0323
Instalacja antenowa: ATV21/21-60
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy / Skrzyczne / Chorągwica

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: Lpiatek »

Zacinanie to wg mnie problem oprogramowania a raczej ustawień, które niestety mogą być niedostępne. W firmowym oprogramowaniu nie ma zazwyczaj zbyt wielu opcji i możliwości konfiguracji. Tak samo było u mnie na Hauppauge Nova-T. Problem rozwiązał program ProgDVB a raczej ogromne możliwości konfiguracji. W ustawieniach (już dokładnie nie pamiętam) chyba dekodera jest opcja aby nie "zatrzymywał" w przypadku zakłóceń. Efekt jest taki że zamiast zacięcia mamy parę klatek z kolorowym  kwadracikiem lub coś w tym stylu.

charon

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: charon »

Ja mam kartę Hauppauge HVR1110.
Pod Linuksem żaden program nie radzi sobie z AVC. MPlayer się zawiesza, wyświetlając że obraz jest w MPEG2. W Kaffeine nie ma obrazu. VLC się wywala. Wszystkie 3 programy poprawnie odtwarzają filmy z dysku zakodowane w h264.
Pod Windowsem na firmowym programie i w MediaPortalu nie ma obrazu. Przez chwilę zadziałało w ProgDVB, ale program po paru sekundach pracy się zawiesza, jeśli wogóle poprawnie wystartuje. Szmelc, totalny bubel. DVBViewera nie testowałem, bo nie mam zamiaru wydawać w ciemno 15 euro na program, który nie wiem, czy mi zadziała.
Krótko mówiąc: lipa. Nie da się oglądać i tyle. Chyba, że producent któregoś z programów doda obsługę tego standardu, co może, ale nie musi nastąpić.

Woytas

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: Woytas »

U mnie po uruchomieniu Aver TV Hybrid +FM CardBus na innym laptopie, wszystko zaczęło działać bez problemu, zarówno w MPEG2 i MPEG4 (ale tylko TVP1 i TVP2). Na razie testowałem na oprogramowaniu firmowym tunera. Dzięki za pomoc

charon

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: charon »

Udało się!
DVBDream obsługuje AVC. Darmowy.
http://www.dvbdream.org/

charon

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: charon »

Parę porad.1. Sygnał musi być silny. Lepszy niż dla MPEG2, żeby mieć obraz.2. Potrzebne są K-Lite codec pack. Kodek H264 ma być CoreAVC3. W konfiguracji video:- kodek video: DScaler- kodek audio: DScaler- filtr video: overlay video rendererNa innych może nie być obrazu. Na tych działa. W opcjach "generic video renderera" (pod napisem "aktywuj filtry directshow" klinkąć na nazwę) odznaczyć "YUV poza ekranem" i "RGB poza ekranem", jeśli właściwy obraz jest mały, w dużej czarnej (lub kolorowej) ramce.Czasem obraz pojawia się dopiero po kilku(nastu) sekundach.


charon

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: charon »

Z DVBDream są problemy, ale jest jeszcze jeden program.
MediaPortal, ale tylko w wersji Release Candidate. Stabilna nie obsługuje.

Jeszcze nie testowałem. Wnioskuję po tym, że w zakładce telewizja pojawił się wybór kodeka H.264, którego nie było w poprzedniej wersji.

http://www.team-mediaportal.com/

mmm777
Posty: 39
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: mmm777 »

Jako że moja DTV2000 H niespodziwanie zdechła, teraz mam DTV1800 H.Ku mojemu zdziwieniu od razu odebrałem POT - na poprzedniej karcie ani śladu. Najwyraźniej częstotliwość jej nie odpowiadała Przy sprawdzaniu karty używałem tymczasowej anteny: http://www.geocities.com/Miroslaw_Maczk ... tena-2.jpg , ot koncentryk ze zdjętym ekranem na końcu. Po wystawieniu za okno odekranowanego końca odbiór był całkiem dobry .Główna antena teraz to to: http://www.geocities.com/Miroslaw_Maczk ... tena-3.jpg . Coś jakby dipol półfalowy, bardzo na oko półfalowy.

kb

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: kb »

Chciałbym się zapytać czy posiadając tuner TV AVERTV HYBRID+FM VOLAR, który odbiera wg producenta tylko sygnał MPEG2 to czy będę mógł za pomocą DVB VIEWER oglądać program telewizyjny zakodowany w MPEG 4. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: KrzysztofD »

Tak, ten tuner to klasyczna konstrukcja oparta o DiB7700P, sterowniki BDA, czyli DVB VIEWER zadziała, pod warunkiem posiadania dekoderów AVC, może to być Cyberlink, CoreAVC i inne - jak na razie wszystkie występują w płatnych pakietach.Pozdrawiam

Ricki123

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: Ricki123 »

Previously Piotr Masicz wrote:[quote]Witam forumowiczów
Zastanawiam sie nad kupnem komputerowego tunera telewizyjnego do odbioru DVB-T. Mam pare pytań:
1. Czy w Warszawie Wesołej sygnał DVB-T jest na tyle mocny, żeby bez problemów odbierać DVB-T?
2. Czy katra Leadtek Winfast DTV 2000H jest dobrym wyborem do obioru DVB-T (czy może inna)?
3. Czy za pomocą powyższej karty jest możliwy odbiór programów kodowanych MPEG2/MPEG4 i wszystkich rodzajów dźwięku mono/stereo/AC3?
4. Czy sygnał DVB-T przetworzony przez komputer jest płynny, czy podobnie jak w komputerowych tunerach analogowych różnica między jakością i płynnością w porównaniu do tunerów stacjonarnych (np. wbudowanych w TV) jest bardzo duża?
5. Czy jakość jest porównywalna do telewizji analogowej, czy może lepsza?
6. Czy sygnał DVB-T jest nadawany z przeplotem, czy bez?
7. Jak wygląda sprawa z dynamicznymi scenami (np. oglądanie meczów piłki nożnej ? Czy następuje tzw. "blokowość"?
8. Czy oferta kanałów będzie w najbliższej przyszłości poszerzona?

Z góry dzięki za jakąkolwiek odpowiedź bo uzyskać w Polsce informacje nt. DVB-T jest bardzo trudno.
[/quote]

Ricki123

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: Ricki123 »

Na początek pragnę się przywitać, gdyż jestem tu nowy. Mieszkam w Rawiczu, czyli jakieś 50-60 km od Śremu i postanowiłem przeprowadzić testy odbioru sygnału na karcie PCI Leadtec DTV1800 H. Do testów użyłem komputera wyposażonego w windows XP jak i Vista. Programem za pomocą, którego odbieram przekaz jest DVB Viewer 3.9.0.0. Obciążenie procesora przy odbiorze jest znikome i waha sie w granicach 12-18% przy użyciu C2D E6300. Obecnie mam bezproblemowy odbiór na antenie szerokopasmowej ustawionej na Śrem. Gdy ustawie ja w przeciwnym kierunku w celu odbierania transmisji ze Ślęży to od czasu do czasu zdarzy się drobne przycięcie na kanałach POT. Emitel działa idealnie. Nie wiem na ile dane dotyczące siły sygnału są wiarygodne ale obojętnie jak ustawię antenę to zawsze mam stały poziom 18% co jest trochę dziwne. Do testów użyłem też anteny radiowo telewizyjnej do wykorzystania na biwakach czyli bardzo małej, która przykręcona jest do masztu na wysokości ok 4 metry nad ziemią i służy do odbioru radia na wieży a dodatkowo ustawiona jest na Wrocław. Odbiór Emitela bez problemu, natomiast Pot tylko wyszukało na liście i to wszystko. Za mały sygnał do odbioru TV.  Teraz trochę powiem na temat jakosci przekazu. Najlepiej moim zdaniem wygląda TVN i Polsat. TV4 przypomina czasami film na VCD. Nie wiem dlaczego bitrate dźwięku dla TVN wynosi 320 kb\s? Lepiej już dać tak jak na TVP 192 kb\s i dodatkowo drugą ścieżkę audio w DD. Na kanałach Emitela najgorzej wygląda TVP2 i Info gdzie widać efekt kompresji, która przy bitrate rzędu 1,5-2 Mbity nie powinna być aż tak dotkliwa dla AVC. Często robię kompresje filmów DVD do x264 AVC i przy o połowę mniejszym bitrate mam lepszy obraz. Tutaj to przypomina często Xvid jednoprzebiegowy. Lepiej wyglądałby chyba MPEG2 przy tej wielkości strumienia danych. Mam pytanie do Panów techników czy mogą powiedzieć publicznie na forum na ile można jeszcze poprawić przekaz, bo obecnie nie wydaję mi się to maksimum możliwości, na zwykłym monitorze LCD widać te mankamenty, nie dziwi mnie więc narzekanie użytkowników telewizorów LCD z modułem MPEG2->MPEG4 gdzie z uwagi na dodatkowe transkodowanie dodatkowo musi się to odbijać na jakości obrazu. Na razie to tyle moich pierwszych spostrzeżeń. Mam nadzieję, ze nie zanudzam. Pozdrawiam 

mmm777
Posty: 39
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: mmm777 »

Co do Cyberlinkowego PowerDVD to (cytując siebie samego ):"Jak ktoś nie chce płacić, to może spróbować zainstalować go bez kupowania. Rzecz w tym, że serial podaje się po instalacji, przy pierwszym uruchomieniu programu. Bez podania seriala program nie działa, ale dekodery działają. Nie gwarantuję oczywiście sukcesu... "

Zablokowany