Tuner telewizyjny do PC

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Ricki123

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: Ricki123 »

Mam pytanie, czy ktoś testował kartę jaką posiadam czyli Leadtec DTV1800H na innym sofcie takim jak Prog DVB lub DVB Dream? Czy to ma prawo zadziałać, a jeśli tak to jak to ustawić?

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: KrzysztofD »


DTV 1800 jest układowo od strony DVB-T identyczny z DTV 2000 i DTV 1000 - pojedynczo wszystkie działają tak samo zarówno w DVBViewer jak i ProgDVB czy DVB Dream (ten ostatni przynajmniej u mnie wymaga zainstalowania własnej obsługi DVB-T BDA z forum tego programu, oryginalny soft po instalacji ze strony zwyczajnie nie działa, ale mam dwa urządzenia DVB-T i większość softu poza DVBViewer reaguje na taką sytuację nerwowo)

Co do pomiaru poziomu sygnału - jest to wina chipsetu/drivera Conexant - wskazania są mało przydatne, dużo lepiej jest to zrobione w Leadtek na USB, tam poziom jest wykazywany proporcjonalnie do pola, jak w starym, dobrym wskazówkowym mierniku.Nie widzę większego sensu grzebania w ProgDVB i DVB Dream, DVB Viewer robi to lepiej, zwłaszcza przy konfiguracji z dwoma tunerami, nagrywanie i oglądanie wtedy jest całkowicie dowolne jeśli chodzi o ilość programów.

Ricki123

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: Ricki123 »

O.K. obecnie mam DVB Viewer 3.9.0.0 do odbioru DVB-T. Pod XP działa ok, ale pod Vistą czasem się wywala. Jaki soft polecacie do tego tunera dla sygnałów analogowych? Oryginalny soft nie może znaleźć nic poza przekazem cyfrowym, a pod Vistą nie uruchamia się.

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: yerry »

Previously Tester wrote:[quote]Najlepiej moim zdaniem wygląda TVN i Polsat. TV4 przypomina czasami film na VCD. Nie wiem dlaczego bitrate dźwięku dla TVN wynosi 320 kb\s? Lepiej już dać tak jak na TVP 192 kb\s i dodatkowo drugą ścieżkę audio w DD. Na kanałach Emitela najgorzej wygląda TVP2 i Info gdzie widać efekt kompresji, która przy bitrate rzędu 1,5-2 Mbity nie powinna być aż tak dotkliwa dla AVC.  [/quote]Witam.Porównanie emisji MPEG-4 EmiTel do MPEG-2 POT raczej nie jest miarodajne - inna kompresja oraz kanaly POT brane wprost z satelity z dość sporym bitrate.Ciekawi mnie spostrzeżenie dot. TVP Info. Program ten kompresowany jest w CBR 2.5Mbit/s wizja, co winno sugerować bezproblemowy odbiór.Ciekawe jest również spostrzeżenie, że TVP2 wygląda gorzej od pozostałych. Nie potrafię wytłumaczyć sobie dlaczego akurat TVP2, skoro wszystkie pozostałe programy (oprócz Info) kompresowane są VBR z identycznymi parametrami. A jak jakość TVP Sport - szczególnie w trakcie meczów itd? Może inni odbiorcy też mogliby się wypowiedzieć?

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: KrzysztofD »

@Tester:Oryginalny soft Leadteka WinFast PVR2 działa z analogiem też, choć nie jednocześnie z cyfrówką (ominąć to można uruchamiając 2 instancje programu).Analog włącza się tak: http://tw1965.myweb.hinet.net/WinFastDT ... rce.JPGPod Vistą należy pilnować aktualizacji zarówno Visty jak i samego Winfast oraz zaznaczyć:http://www.lhsite.hu/dtv_elemei/WinFast ... .jpg@Yerry
Z punktu widzenia Warszawy TVP Sport jest ok (trudniejsze sceny widać, ale bez katastrofy) w końcu to ponad 3,5Mbita, oczywiście obecne 1Mbit na TVP Kultura i 1,5Mbita na TVP Historia traktuję jako żart operatora.
TVP1, 2 i info nie oceniam bo to tymczasowy MPEG2.

Ricki123

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: Ricki123 »

OK dzięki za pomoc.

Ricki123

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: Ricki123 »

Co do jakości to dokładnie to samo jest ze ŚremuTVP 1 - 1,4-2,4 Mbit VBRTVP 2 - 2,2-3.0 Mbit VBRTVP INFO 2,7-28 Mbit (można powiedzieć, że kodowanie w tym przypadku to CBR)TVP HISTORIA 1,9 Mbit CBRTVP KULTURA 1,2 Mbit CBR (to już jest całkiem Hard Core)TVP SPORT 3,7-3,8 Mbit CBR (podobnie jak TVP INFO)Wszystkie kanały mają roździelczość 704x576 25 klatek/s i audio 192 Kbit/sJeżeli to jest maksimum dla nadawania w AVC to lepiej zamiast sześciu programów dać trzy tak jak POT ale za to w MPEG2, gdzie TVN i POLSAT wyglądają o niebo lepiej przy bitrate ok 4-5 Mbit, trochę słabiej wypada TV4 ale i tak lepiej wygląda niż kanały TVP. Czy ktoś posiada platforme N i może powiedzieć coś o jakości kanałów nadawanych w MPEG4, jak tam to wygląda?

Aljot

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: Aljot »

Witam. Jestem telewidzem z Warszawy. W wczoraj kupiłem kartę telewizyjną

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: yerry »

Cieszy fakt, że uczestnicy forum podejmują trud wgłębiania się w strukturę multiplesku, co widać po kolejnych odczytach bitrate poszczególnych programów. Jak wspomniałem wcześniej, programy TVP MPEG-4 AVC nadawane są VBR, więc nieprawdą było stwierdzenie że jest 1Mb/s na Kulturze i 1.5Mb/s na Historii, co nazwano żartem Kolejna iteracja przyniosła bardziej precyzyjne stwierdzenia, czyli podanie dolnej i górnej przepływności poszczególnych programów. I to jest fakt, bo programy te multipleskowane są statystycznie, czyli w zależności od chwilowej zawartości treści, w zadanych koderowi granicach. Celem jest uzyskanie możliwości włączenia do multipleksu maksymalnej ilości programów, przy zachowaniu akceptowalnej jakości. Pamiętajmy o jednej z wersji wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce, która zakłada uruchomienie pierwszego multipleksu z 7 programami TV obecnie emitowanymi w analogu.TVP Sport ze względu na dużą dynamikę treści dostaje chwilowy "przydział" większy niż pozostałe programy o wolnozmiennej treści (nota bene ich kosztem), ale na tym właśnie polega multipleksacja statystyczna.Kolejne trafne spostrzeżenie to kompresja CBR dla TVP Info. Czy lepiej jest odbierać 3 programy czy 6 programów w jednym pakiecie jednocześnie..? Spodziwać się można tylu wersji odpowiedzi ilu będzie oglądających

Ricki123

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: Ricki123 »

Moim zdaniem TVP powinna w ramach testów dostarczyć sygnał bezpośrednio ze studia w AVC i wtedy można by stwierdzić ile traci się na konwersji MPEG2>MPEG4, tak jak to teraz robi POT z TVN, Polsatem i TV4, gdzie strumienie bezpośrednio z satelity idą do multipleksu. Podejrzewam, ze wtedy powinna znacznie poprawić się jakość obrazu i nie powinien być już tak rozmyty. Chyba mogą to zrobić z rezerwowej pozycji 19.2 E, bo i tak główny dosył idzie z 16E. Mam jedno pytanie dotyczące dynamicznego przydziału wielkości strumienia dla każdego kanału w multipleksie. Czy istnieje możliwość aby nie wymuszać sztucznie "widełek" dla poszczególnych kanałów tylko niech sam multiplekser (czy jak to się nazywa?) się tym zajmie i może wtedy gdy będzie na TVP SPORT jakiś program ze studia to spokojnie wystarczy 1,5 Mbita, a dzięki temu lepszy będzie przekaz filmu na TVP KULTURA czy innym kanale. Przy sześciu kanałach i dostępnej całkowitej przepustowości może to przynieść dobry efekt.

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: KrzysztofD »

Rzeczywiście ,programy TVP Kultura i TVP Historia są nadawane z VBR, bo takie jest założenie i tak zapewne są ustawione urządzenia.Niestety ustawienia a faktyczne działanie, to dwie różne rzeczy: co najmniej od soboty (24 listopada) bitrate wspomnianych dwóch programów nie ulega nawet minimalnym zmianom i efekt końcowy to stała (za niska) przepływność i masa kwadratów na ekranie.Warto jednak sprawdzić co jest faktycznie na wyjściu, popatrzeć w statystyki.Przykład z soboty:http://img406.imageshack.us/img406/2508 ... Pozdrawiam i życzę znalezienia usterki.

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: yerry »

Okey, prosiłbym teraz o zestawienie statystyk, zmiana winna być widoczna. Jak jest?

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: KrzysztofD »

OK, teraz jest i VBR i jakość.Krótki wykres:http://img140.imageshack.us/img140/5548 ... 6.jpgWidać wyraźnie reakcje na treść obrazu (na tvp2 mecz).Pozostaje nam czekać na rekonfigurację pozostałych programów na AVC (PKiN) i ... obserwować.

Ricki123

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: Ricki123 »

VBR bardzo ładnie działa teraz na TVP 2, widać to na transmisji LM, teraz trochę poprawy wymaga ostrość obrazu, bo zawodnicy na boisku są rozmyci i lepiej są wyraźni przy odbiorze analogowym czy w C+. TVP HISTORIA i KULTURA - tu też widoczna poprawa, ale daleko jeszcze do tego co mamy na TVP 1 i 2. TVP INFO wygląda mi teraz na CBR i niepotrzebne marnotrawstwo przepływowości, to samo TVP SPORT pomimo przepływowości 3,6 - 3,7 Mbita jakość obrazu wygląda jakoś gorzej niż dwójka z VBR. 

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: yerry »

TVP Info musi iść w CBR bo w Poznaniu jest wycinane i wklejane jest lokalne (poznańskie) TVP Info. Ewentualnie możemy rozważyć zmniejszenie przepływności aby uzyskać trochę przestrzeni dla pozostałych prg. Co do Sportu - te 3.6Mbit ustala system na bieżąco, a że ma do dyspozycji max 4Mbit na program to widocznie przy dynamicznym obrazie potrzebuje te 3.6-3.7Mbit. Możemy spróbować nieco rozszerzyć Sport, np. ujmując w Info. Generalnie obowiązuje zasada aby nie wykraczać poza schemat dla 16QAM - dla jak najlepszego zasięgu.

Ricki123

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: Ricki123 »

O.K. dziękuję za wyjaśnienie sytuacji. Pozdrawiam

Ricki123

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: Ricki123 »

Przeczytałem trochę na wikipedii o metodach modulacji dla DVB-T i już wiem dlaczego POT szatkował przy antenie ustawionej na Wrocław, a Emitel działał idealnie. Jeśli jednak antena jest ustawiona prawidłowo to dzięki temu, że mają modulację 64QAM mogą sobie pozwolić na wysoki bitrate, a jednocześnie wszystko działa perfekcyjnie na zwykłej antenie szerokopasmowej za 35 zł. Znalazłem też ciekawy artykuł o starcie w UK w 2009 r standartu DVB-T2 i modulacji 128QAM co da możliwość wstawienia wielu kanałów HD i SD nadawanych w AVC. Czy faktycznie metoda modulacji zmniejsza zasięg nadajnika, czy wpływa tylko na to, że sygnał jest bardziej podatny na zakłucenia, co można zniwelować w pewnym stopniu korekcją błędów ustawiając ją powiedzmy na 2/3 lub nawet 1/2 i dobra antena odbiorcza?

Jaro

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: Jaro »

Previously Uriel Septim wrote:[quote]Parę porad.1. Sygnał musi być silny. Lepszy niż dla MPEG2, żeby mieć obraz.2. Potrzebne są K-Lite codec pack. Kodek H264 ma być CoreAVC3. W konfiguracji video:- kodek video: DScaler- kodek audio: DScaler- filtr video: overlay video rendererNa innych może nie być obrazu. Na tych działa. W opcjach "generic video renderera" (pod napisem "aktywuj filtry directshow" klinkąć na nazwę) odznaczyć "YUV poza ekranem" i "RGB poza ekranem", jeśli właściwy obraz jest mały, w dużej czarnej (lub kolorowej) ramce.Czasem obraz pojawia się dopiero po kilku(nastu) sekundach.


[/quote]Witam,
Mam Pinnacle'a Hybrid Pro Stick'a na USB (330e) i do oglądania kanałów w h264 używam Dvbdream'a, ale niestety obraz właściwy jest "mały, w dużej czarnej (lub kolorowej) ramce." Próbowałem ustawień podanych przez Uriela, ale nic to nie zmieniło.
Obecnie korzystam z najnowszej wersji dvbdream 1.4e, ale to nic nie zmieniło (poza oczywiście TVNem, który "ruszył").;

Obecnie mam następującą konfigurację:
- kodek video: InterVideo- kodek audio: InterVideo
- filtr video: video mixing renderer 9Kodek h264: CoreAVC 1.5

Zoom dostępny w aplikacji nie pozwala na zwiększenie obrazu tak by było bez ramek.
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie co mógłbym zrobić by w końcu mieć fullscreen'a.

robbo2k

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: robbo2k »

Medion MD95700 (hybrydana USB ) sprzedawana jest z brandowanym Cybelinkiem 4.0
ktory nie umie w H.264.  Co ciekawe po otworzeniu i i zamknieciu cyberlinka
tuner zaczal byc widzianyw DVB Dream (wczesniej nie wyszukiwal kanalow cyfrowych
ale dziala w Media Pleyer Classic w analogu,  czyli odpalenie cyberlinka skofigurowanego jako korzystanie z tynera DVB-T zmienia status tunera na DVB-T i dopiero wtedy dziala
w DVB Dream bo tak dziala jako analogowy)
 
Widziany jest jako:

BDA Native (DVB-T) USB Hybrid BDA Tuner (Philips FMD1216ME)

dziala na kodekach FFDshow 1.0.4.32 jako video i audio
a jako kodek H.264 CoreAVC.

Na laptopie z muzeum 933MHz MPEG-2 dziala w miare ok.
Za to przy MPEG-4 dzwiek idzie normalnie a obraz zwalnia po 2 minutach ogladania dzwiek jest
juz minute do przodu. Zwyczajnie procek nie wyrabia obciazenie 88%.


charon

Tuner telewizyjny do PC

Post autor: charon »

Niestety wersja <=1.5 kodeka CoreAVC ma trochę kłopotów z tym. W DVBDream trzeba zrobić tak:
1. Jeśli chcesz fullscreena, to naciśnij: // Na bardzo krótko
Shift i "+" // + na klawiaturze numerycznejCtrl i "+"2. Przed zmianą kanału najlepiej nacisnąć "/" na numerycznej. Wtedy obraz będzie w rameczce (powrót z zoomu), ale po zmianie będzie można bez problemu wykonać punkt 1, by mieć fullscreen.

Działa w Generic Video Rendererze, a VMR się chrzani.Ponoć CoreAVC 1.6 ma już te problemy rozwiązane, ale nie wiem, czy to prawda. Jeśli ktoś ma, to niech napisze jak mu działa.


Uciążliwe, ale jakoś działa i to się liczy.

Zablokowany