Zdublowane wpisy na liście programów

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Zdublowane wpisy na liście programów

Post autor: qwerty »

I tak jest realizowane - zobacz post Pana Jarosława Bałuki w tym wątku. Jak jeden nadajnik przestanie nadawać i jesteś w zasięgu drugiego nadajnika to telewizor sam się przestawi bez twojej ingerencji.

leszekpo59

Re: Zdublowane wpisy na liście programów

Post autor: leszekpo59 »

qwerty pisze:Chodzi ci o zapisanie 2 razy multipleksu z różnych nadajników? Jak tak to pomysł jest bez sensu.
Witam. Pozwolę sobie zabrać głos w tej dyskusji. Otóż, uważam, że możliwośc odbioru jednakowych MUX-ów w miejscu zamieszkania, ma też swoje dobre strony. Ja osobiście, jako mieszkaniec Grudziądza, mam możliwośc odbioru sygnału z Iławy/Kisielice, oraz z Bydgoszczy/Trzeciewca. Kisielice mają w miom miejscu zamieszkania troszkę słabszy sygnał, gdyż mam go z odbicia. Jednak, w MUX-3 nadawanym z Kisielic, mam możliwośc odbioru programu regionalnego z Gdańska i Olsztyna, a MUX-3, jak ruszy Trzeciewiec, da mi możliwośc odbioru programu regionalnego z Bydgoszczy i Poznania. Mój TV (LG32LD750), złapał w sumie 22 programy, ale z Kisielic zostawię sobie tylko Olsztyn i Gdańsk, a resztę będę odbierał z Trzeciewca( jak zaczną nadawać MUX-1).

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Zdublowane wpisy na liście programów

Post autor: Drekan »

qwerty pisze:Chodzi ci o zapisanie 2 razy multipleksu z różnych nadajników? Jak tak to pomysł jest bez sensu.
Uważam, że ma to sens. :!:

Jako zwykły widz, nie muszę znać wszystkich funkcji swojego telewizora i być na bieżąco w kwestiach odbioru DVB-T.

Jeśli wyszukiwałem stacje telewizyjne podczas Tropo, to mogłem natrafić na sygnał z odległego nadajnika. Algorytm wyboru lepszego sygnału, wybierze jako mocniejszy sygnał z odleglejszego nadajnika i ten zaprogramuje. Gdy Tropo zniknie, pozostanie mi zapisany multipleks, który będzie wyraźnie słabszy od tego z lokalnego nadajnika. :evil: Chyba, że algorytm działa cały czas, na bieżąco przeszukując pasmo telewizyjne w poszukiwaniu silniejszego sygnału. :?:

Z drugiej strony, jeśli pojawią się u mnie problemy z odbiorem, to mając zaprogramowany ten sam multipleks z innego nadajnika, mogę w łatwy sposób ustalić czy problemy z odbiorem nie wynikają, z pojawienia się lokalnych zakłuceń na linii nadajnik antena. 8-)
Pozwalają też uniknąć takich problemów:
TVRuda pisze:Zacinają u Was może oba MUXY z Katowic? U mnie tak a Wisła stabilnie.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Zdublowane wpisy na liście programów

Post autor: qwerty »

Drekan - czego nie rozumiesz w zdaniu:
Jak jeden nadajnik przestanie nadawać i jesteś w zasięgu drugiego nadajnika to telewizor sam się przestawi bez twojej ingerencji.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Zdublowane wpisy na liście programów

Post autor: Drekan »

Nie rozumiem, czy mechanizm Wyboru Lepszego Sygnału, włącza się dopiero gdy sygnał zupełnie zaniknie, czy też na bieżąco śledzi wahania siły i jakości sygnału. A może włącza się tylko podczas uruchomienia telewizora albo sprawdza sygnał w określonych godzinach. :?:

Są tunery, które mają problemy z płynną zmianą proporcji 4:3 na 16:9. Zapewne więc, nie każdy odbiornik, będzie bezbłędnie zmieniał źródło sygnału telewizyjnego zwłaszcza, gdy przekaz z obu nadajników, będzie dysponował porównywalnie silnym sygnałem (ciągłe zmiany uprzykrzą odbiór). :?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Zdublowane wpisy na liście programów

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Mechanizm wyboru lepszego sygnału działa tylko przy programowaniu odbiornika.
Niektóre odbiorniki co jakiś czas samoczynnie skanują pasmo i aktualizują ustawienia, dlatego w przypadku takich odbiorników rano po włączeniu również może nas czekać niespodzianka. Skanowanie to odbywa się gdy nie są używane, z reguły kilka godzin po wyłączeniu. Najczęściej można to wyłączyć odpowiednią opcją w menu.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Zdublowane wpisy na liście programów

Post autor: Drekan »

I to jest ciekawa informacja. :!:

Teraz wiem, że pierwszą rzeczą, którą trzeba polecić laikowi, gdy ma problemy z odbiorem NTC, to przeskanowanie ręczne odpowiedniego kanału. Inaczej biedaczek może znaleźć się w sytuacji, gdy będzie musiał zainwestować w system antenowy, jeśli chce poprawić jakość ustawionego w TV multipleksu, odbieranego z odległego nadajnika (mając bliżej właściwy nadajnik). ;)

Awatar użytkownika
Kowa1
Posty: 118
Rejestracja: 10 stycznia 2010, o 14:53

Co z tymi MUX-ami

Post autor: Kowa1 »

Czy jest w tym jakaś systematyka czy jak to zazwyczaj w polsi bywa: każdy juhc na swój strój ? te same MUX-y a inna częstotliwość.

Przyjrzyjmy sie o co chodzi :

Konin - MUX2 - 666 MHz - TV4 & TVN + TVN7 & TV Plus
Śrem - MUX2 - 618 MHz - TV4 & TVN + TVN7 & TV Plus
Śrem - MUX3 - 530 MHz - TVP1 + TVP2 + TVP Historia + TVP Kultura + TVP Info ( w praktyce zdublowane, przynajmniej częściowo, dwa kanały: Info Poznań i Info Szczecin )

Moje rozumienie:
Te same MUX-y zawieraja te same kanały/programy.
Jeśli zachodzą na siebie obszary dwóch MUX-ów o tym samym numerze dla uniknięcia interferncji ( nakładania/wygaszania ) przydzielane są im inne częstotliwości.

Trochę ten obraz, tą logikę zakłóca mi fakt obecności dwóch kanałów TVP Info ( Poznań i Szczecin ) w tym samym muksie rozpoznawanych przez tuner jako oddzielne niezależne kanały, no chyba że uznamy je jako oddzielne programy mimo że w większości ( oprócz informacji regionalnych ) zawierają ten sam materiał.

Generalnie mi się to składa i układa ale sam to wykoncypowałem i odczuwam potrzebę potwierdzenia ze strony praktyków ( autorytetów ) zanurzonych w temacie. Głównie w kwestii interpretacji dotyczącej różnych częstotliwości dla tych samych MUX-ów.

PS
Rozumiem że gdybym znalazł się w zasięgu dwóch nadajników nadających ten sam MUX, np. MUX2, ale na różnych częstotliwościach tuner rozpozał by dwa razy ten sam kanał na tym samym MUX-ie ( ale na różnych częstotliwościach ) i miał bym na liście kanałów dwa razy ten sam ( raz z jednej z raz z drugiej częstotliwości ) z możliwością wyboru ( np. : 0010 TV4 i 0018 TV4 ) tego który lepiej się sprawuje = ma w mojej lokalizacji lepszy sygnał/jakość.

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: Co z tymi MUX-ami

Post autor: momus »

Każdy nadajnik musi mieć swój kanał/częstotliwość, inaczej w miejscach gdzie jest sygnał z co najmniej dwóch nadajników dochodziło by do zakłóceń (patrz przykład CB gdy dwie stacje/użytkowników próbują jednocześnie nadawać na tym samym kanale, wtedy w głośniku masz pisk; tak samo jest w walkie-tokie), zatem muszą być inne częstotliwości, by uniknąć takich sytuacji. Nie ma przy tym znaczenia że to są 2 MUX2, zakłócenia byś miał nawet jeśli na tej samej częstotliwościowi z jednego nadajnika by szedł MUX3 a z drugiego MUX2. Taka jest fizyka i tego nie zmienisz (w danym miejscu, na danej częstotliwości może nadawać tylko jeden obiekt).

Dobrze rozumujesz, jeśli jesteś w zasięgu dwóch mux'ów, to odbiornik wykaże ci oba i doda do listy (widać to dobrze w Warszawie, gdzie nadaje Raszyn i pałac kultury), przez co będziesz miał zdublowane kanały, ale z różnych nadajników.

Jeśli chodzi o 2 programy TVP Info... to już było wałkowane nie raz. Zdarza się że nadajnik jest na granicy województw. W takim przypadku, jaki kanał Info byś nadawał?? ten na którego terenie jest nadajnik, czy ten gdzie sygnał dolatuje). Tutaj świetnie obrazuje przykład Łodzi. W Łodzi MUX3 nadaje z zawrotną mocą 0.4kW (400W), są problemy z odbieraniem tego mux'a nawet w samym mieście, a co dopiero w reszcie województwa( sytuacja ma się dopiero zmienić po wyłączeniu analogu, czyli 2013/2014, zatem do tych lat, nie było by cyfrowych kanałów tvp), ale, kilkadziesiąt kilometrów od Łodzi jest Raszyn, sygnał z niego, spokojnie można odbierać w części łódzkiego. Zatem jakby nie patrzeć, część województwa, ma Tvp Info Łódź, pomimo tego, że za chiny nie mogą złapać tego super nadajnika na Sienkiewicza.
Zatem owszem, wydaje się że po co w Warszawie Tvp Łódź, ale jak spojrzysz z perspektywy że przecież sygnał dolatuje dalej niż do granic województwa to się sprawa klaruje. Po to są dublowane kanały tvp info i pokazywane jako 2 różne.

Inny przykład, jeśli będziesz miał MUX1 to będziesz miał zdublowane tvp1, tvp2 i tvp info, ale patrz ponownie przykład Łodzi, bez tego do wyłączenia analogu nie mielibyśmy cyfrowej wersji tych kanałów (a i pewnie jakiś czas po wyłączeniu analogu też). Zatem chodzi o to by pokryć kraj kanałami, inaczej były by duże białe plamy (patrz zasięg MUX3)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Zdublowane wpisy na liście programów

Post autor: Jarosław Bałuka »

Przeczytajcie ten wątek, do którego przeniosłem rozmowę. Jest tu sporo wyjaśnione. Szczególnie o sytuacji, w której odbieramy ten sam MUX z dwóch różnych nadajników. Wpisy na liście odbiornika nie powinny się dublować.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Zdublowane wpisy na liście programów

Post autor: qwerty »

Nie będą się dublować jeżeli producent przewidział taką pracę. Z chęcią przetestowałbym swojego samsunga (pewnie nie uwzględnili tego). Jest do tego jakaś norma, którą można atakować producenta?

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Zdublowane wpisy na liście programów

Post autor: Puma »

Twój Samsung nie dubluje kanałów.
Gdy startował MUX II w moim regionie to mój LG zdublował a Samsung LE32B530 (w drugim pokoju) nie zdublował.

Ps. U siebie musiałem ustawić ręcznie a na Samsungu z automatu.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Zdublowane wpisy na liście programów

Post autor: qwerty »

Przecież odbierasz z jednego obiektu, więc jak mógł zdublować? Chodzi mi o sprawdzenie w czasie pracy multipleksu 1 i 3 (czy zapisze silniejszy sygnał).

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Zdublowane wpisy na liście programów

Post autor: Puma »

To prawda, odbieram z jednego ale w tym czasie miałem pecha i złapało z dwóch.

Ps. Drugi nadajnik to był 45k.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Zdublowane wpisy na liście programów

Post autor: Poland »

Sprawdziłem u siebie sytuacje i u mnie tuner Ferguson T650i w przypadki tych samych muxów na osobnych kanałach zapisuje obydwa multipleksy zgodnie z kolejnością czyli najpierw Kielce a potem Kraków. Ciekawi mnie teraz to jakby mój tuner zareagował gdyby MUX3 był z kilku lokalizacji na jednym kanale - pewnie wziąłby nadajnik który to jest najbliżej.

Zablokowany