Jakość dźwięku w Poznaniu - moduł transkodera

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Jakość dźwięku w Poznaniu - moduł transkodera

Post autor: RAPIOTR »

Zachęcony przez Pana Jarka MR opisuję co widzę w mpeg4 na kanale 39 ze Śremu :tvp1,tvp2,tvp info Poznań,tvp historia,tvp kultura,tvp sport.
Jakość nie jest rewelacyjna, lecz nie odbiega od jakości kanałów w analogu .Kwadraciki na ciemnych partiach obrazu są w mpeg4 dość drażniące ,kontrast w porównaniu z testami POTU w mpeg2 jest mniejszy , a barwy mniej nasycone. Oczywiście moc spadła w ostatnich dniach i czasami poszatkuje sobie.U mnie na przedmieściach Poznaniana kanale 39  --- pre viterbi :7,16e-3   5s 7,30 e-3 uec:0 COFDM AGC44Proszę także o odpowiedż na pytania:
1.Dlaczego dżwięk charczy podczas transkodowania? Na początku testów nie charczało ,potem coś ustawiliście inaczej w strumieniu i już od kilku miesięcy taki objaw mam (nie da się oglądać bo przeszkadza te charczenie.Dodam że jeśli wyjmę neotiona NP4  ze złącza ci Bravi dżwięk jest w porządku.) 
Może moglibyście puścić jakiś update do kart tego typu ? W końcu telewizorów  sony z złączami pod moduł transkodujący sprzedano kilka tysięcy w samym Poznaniu i napewno ludzie woleli by stosować moduł do oglądania mpeg4 zamiast kupować nowy tuner.
2. Czy planujecie nadawać poprawną datę i godzinę  dla synchronizowania odbiornika?
3.Z jakiej wysokości i z jaką mocą nadawane jest dvb-t na 23 i 39 kanale w Śremie ?:

  Kiedy będzie 50 kW?
będę wdzięczny za wyczerpujące odpowiedzi.pozdrawiam zainteresowanych tematem.

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Jakość dźwięku w Poznaniu - moduł transkodera

Post autor: JarekM »

Previously Piotr Włodarczak wrote:
[quote] 1.Dlaczego dżwięk charczy podczas transkodowania? Na początku testów nie charczało ,potem coś ustawiliście inaczej w strumieniu i już od kilku miesięcy taki objaw mam [/quote] Nistety nie udało nam się powtórzyć tego efektu, na naszych dobiornikach dźwięk jest prawidłowy. Przy najbliższej okazji postaramy się nieznacznie zmienić parametry kodowania dźwieku jednakże na obcnym etapie podejrzewam jednak problem z transkoderem.
[quote] Może moglibyście puścić jakiś update do kart tego typu ? [/quote] Jak na razie żaden z producentów odbiorników i transkoderów nie zgłosił się do nas w sprawie emisji uaktulanienia od jego produktów.
[quote]2. Czy planujecie nadawać poprawną datę i godzinę  dla synchronizowania odbiornika? [/quote] planujemy ... 

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Jakość dźwięku w Poznaniu - moduł transkodera

Post autor: RAPIOTR »

Dziękuję za odpowiedzi na częśc zadanych przeze mnie pytań.Jednak muszę sprecyzować ten problem z dżwiękie a miianowicie :w pierwszch 2 tygodniach  testów dżwięk był bez zarzutu,potem coś zmieniliście i przez miesiąc nie było wogóle możliwe wczytanie servisów z kanału 39 w AVC.Natomiast po następnej rekonfiguracji już dżwięk charczał i tak już zostało do dzisiaj.Bardzo liczę na jakieś zmiany które pozwolą jednak na poprawne działanie kart modułów transkodujących.Mogę pomóc pracownikom emitela i zaprezentować wyżej opisywane zjawisko udostępniając odbiornik i moduł w Luboniu k /Poznania podłączony do wzorcowej instalację antenowej i bezpośrednią widocznośćią masztu w Sremie od podstawy.(zapraszam do kontaktu adres mail znany administratorowi forum.) Proszę również o odpowiedż na pytanie które nurtuje pewnie wielu ludzi będących w potencjalnym zasięgu masztu w Górze k/Sremu. A mianowicie z jaką mocą w tej chwili nadawane są testy dvb-t na kanale 23 i 39 w AVC ? Jaka jest charakterystyka promieniowania antenowego systemu nadawczego i na jakiej wysokości wisi ? Kiedy będzie 50 kW na stałe ? I najważniejsze jaki prognozujecie zasięg tego punktu nadawczego?pozdrawiam

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Jakość dźwięku w Poznaniu - moduł transkodera

Post autor: yerry »

W chwili obecnej, od 9 listopada, po zakończeniu procesu przebudowy toru nadawczego, emisje pracują z docelowymi parametrami tj.:- główny system antenowy o dookólnej charakterystyce- moc ERP w k.23 50kW, w k.39 50kWProsimy o uwagi dotyczące odbioru sygnałów DVB-T w obu kanałach.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Jakość dźwięku w Poznaniu - moduł transkodera

Post autor: RAPIOTR »

Poznań 12.11.2007 Dżwięk podczas transkodowania nieznacznie mniej ,lecz mimo wszystko nadal wibruje .Tak to jest najodpowiedniejsze słowo by określić to zjawisko.  Wibracje Wibracje dżwięku. Po wyjęciu modułu z odbiornika dżwięk jest bez zarzutu.Czy da się jeszcze coś w strumieniu audio zmienić ? (powrócić do parametrów z początku testów)

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Jakość dźwięku w Poznaniu - moduł transkodera

Post autor: yerry »

Są STB dla AVC / H.264 np. Kaon, Homecast, Humax. Sondują polski rynek. Popyt czyni podaż, więc trzeba pytać w sklepach...Co do wibrującego dźwięku... trudno szukać przyczyny, skoro na posiadanych sprzętach to nie występuje. W Poznaniu kanały tematyczne nadawane są z tego samego źródła co w Warszawie, a tu wszystko brzmi poprawnie.A nasze kochane podbeskidzie... no cóż, 1.3kW ERP, góry i doliny, cudów się nie spodziewajmy. Jest jak jest i prędko to się nie zmieni - teren przygraniczny, przeszkadza Słowakom...

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Jakość dźwięku w Poznaniu - moduł transkodera

Post autor: RAPIOTR »

No cóz yerry z pobudek dobra ogólnego (jako pierwszy człowiek który te przekazy widział z pomocą modułu drążyłem ten problem z dżwiękiem .Bo na początku testów nadawania w Poznaniu  podczas transkodowania dżwięk był bardzo dobry . Teraz po włożeniu modułu dżwięk ciągle wibruje .Jestem skłonny przyjąc do wiadomości twoją argumentację że jest ok  i uwierzyć że to moduł zachorował i się spiepszył.  Ok poczekam na opinię innych użytkowników modułu neotiona.   Dzięki za trudpozdrawiam

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Jakość dźwięku w Poznaniu - moduł transkodera

Post autor: yerry »

Może pojawią się jeszcze inni użytkownicy dekoderów MPEG-4 AVC którzy albo potwierdzą albo zaprzeczą występowaniu wibracji dźwięku. W karcie transkodującej dźwięk prawdopodobnie "przelatuje" na wprost i dekodowany jest dopiero w dekoderze MPEG-2. Wizja podlega transkodowaniu z AVC do MPEG-2 w karcie, co powoduje pojawienie się opóźnienia. Być może pojawiający się efekt wibrowania dźwięku wynika z próby "dosynchronizowania" dźwięku do opóźnionej przez transkodowanie wizji. Nie wiem... tak po prostu głośno kombinuję

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Jakość dźwięku w Poznaniu - moduł transkodera

Post autor: JarekM »

Previously Piotr Włodarczak wrote:[quote]pobudek dobra ogólnego (jako pierwszy człowiek który te przekazy widział z pomocą modułu drążyłem ten problem z dżwiękiem .Bo na początku testów nadawania w Poznaniu podczas transkodowania dżwięk był bardzo dobry . Teraz po włożeniu modułu dżwięk ciągle wibruje ... [/quote] Jesteśmy wdzięczni za wszelkie uwagi i komentarze. Czasem faktycznie nie jest łatwo ale nie poddawajmy się tak szybko. Wcześniej czy później znajedziemy przyczynę. Głosy innych, jeśli się pojawią, na pewno pomogą.
Dziś zrobiliśmy mały eksperyment w ustawieniach. Sprawdź co na to moduł transkodera.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Jakość dźwięku w Poznaniu - moduł transkodera

Post autor: RAPIOTR »

Panie Jarku po tej zmianie jeszcze zdecydowanie gorzej wibruje  .Cholera na początku testów były 4 programy teraz jest 6 .Może to moduł jest teraz bardziej zajęty (obciązony) transkodowaniem obrazu i dlatego wprowadza wibracje i opóżnienia w dżwięku ?.  Może w ustawieniach kodowania obrazu należy szukać przyczyny ?Objaw jest taki : .włonczam kanał  w AVC  dżwięk pojawia się momentalnie i jest  jest bardzo dobry , aż do  momentu pojawienia się obrazu 5- 10 sek .Jak pojawi się obraz momentalnie zaczyna wibrować dżwięk . No i tak już zostaje .Jak wyciągnę moduł z telewizora dżwięk jest ok no ale wiadomo nie ma obrazu.   Nie drążył bym tego tematu gdybym zauważył ten problem na początku testów. Ale wtedy było wsio ok.pozdrawiam 

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Jakość dźwięku w Poznaniu - moduł transkodera

Post autor: JarekM »

w tej chwili dźwięk dla programów TVP1 i TVP2 jest kodowany z troszkę innymi parametrami niż reszta. Skoro nie słychać różnicy musimy poszukać w innym miejecu. Jeśli pomimo zmiany tylko w dwóch programach pogorszenie wibracji dotyczy wszystkich programów problem staje się jeszcze bardzie ciekawy.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Jakość dźwięku w Poznaniu - moduł transkodera

Post autor: RAPIOTR »

Tak Panie Jarku co prawda nie napisałem tego we wczorajszym poście ,ale rzeczywiście dżwięk na TVP1 I TVP2 był o wiele gorszy niż np: na tv sport.  Na tv sport dżwięk najmniej wibrował także może jednak w dobrym kierunku szperacie.  Nie opisywałem tego ponieważ uznali byście to jako dziwactwo (albo że tracę zmysły).

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Jakość dźwięku w Poznaniu - moduł transkodera

Post autor: yerry »

Poprawne dekodowanie dźwięku po wyjęciu modułu może potwierdzać moje wcześniejsze przypuszczenia, ale tak czy owak trzeba poszukać rozwiązania problemu.Panie Piotrze, czy problem z dźwiękiem występuje tylko w układzie Bravia - Neotion, czy może próbował Pan współpracy tego modułu z innym urządzeniem?Jaki jest dokładnie typ/nazwa tego modułu?

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Jakość dźwięku w Poznaniu - moduł transkodera

Post autor: RAPIOTR »

Testuje tylko na sony bravia v2500  ,nie posiadam innego telewizora lub tunera z wejściem.Nie wiem co dziś zmienialiście ,ale dżwięk się nie poprawił ,no może minimalnie na tvp sport i tvp historia .Wręcz moduł zaczoł zawieszać telewizor. Być może przydało by mu się uaktualnić oprogramowanie lecz nie wiem na jakiej częstotliwośći sat i pozycji  spływa soft do tego ustrojstwa.   Moja karta to POCKET VIACCESS NP4 DVB sygnowana przez turbosat.com   p/nRD-VIAO-0410  M:05 D:27/10/06 Tu są zdjęcia min modułu :http://www.flickr.com/photos/20167997@N05/show/ przepraszam za zamazane fotki miestety były robione szybko na potrzeby innego forum no i trochę po pijaku.Mam natomiast do was lepszą propozycję wywalcie tvp info ,bo ten program nic nie wnosi i jest rzenujący. A resztę włonczcie w mpeg2 będzie ładniej ,taniej ,szybciej,i bezstresowo dla wszystkich obecnych posiadaczy tunerów w mpeg2 ,którzy dostają ataku serca jak słyszą wyrażenie------ mpeg4pozdrawiam

wowoz

Jakość dźwięku w Poznaniu - moduł transkodera

Post autor: wowoz »

Na miom Sharpie LCD na programach nadawanych w MPEG-4 (Kultura, Historia i Sport) brak jest fonii. czy to normalne ? Dodam, że 1, 2 i Info odbiera w miarę normalnie (niekiedy pojawia sie stopkllatka).

wowoz

Jakość dźwięku w Poznaniu - moduł transkodera

Post autor: wowoz »

Previously Wojciech Woźniak wrote:[quote]Na miom Sharpie LCD na programach nadawanych w MPEG-4 (Kultura, Historia i Sport) brak jest fonii. czy to normalne ? Dodam, że 1, 2 i Info odbiera w miarę normalnie (niekiedy pojawia sie stopkllatka). [/quote]Dodam, że obecnie nie używam żadnego modułuMPEG-4. czekam na dostawę z Czech modułu o nazwie Neotion MPEG-4. Ale byc może jest coś nie tak z moim TV.

Jurek

Jakość dźwięku w Poznaniu - moduł transkodera

Post autor: Jurek »

Dodam od siebie - pn. Wrocław, antena kierunkowa 12-elementowa, wzmacniacz liniowy 10dB na Śrem, siła sygnału waha się od 45-55dB, testy na tunerze Interstar GI-T/S 870 CRCI combo z modułem Conax dPocket NP4 - stabilny odbiór kanału 39 (mpeg4), chwilami delikatne przesunięcie dźwięku względem wizji, prawie niezauważalne (opóźnienie dekodowania video), fonia ok, żadnych wibracji. Przy spadku sygnału (gorsza propagacja) do 42-43dB "pikseloza". Nie wiem tylko dlaczego w ogóle nie mogę zaprogramować nic z 23 kanału (mpeg2), za słaby sygnał.Moim zdaniem problemy z dźwiękiem da się wyeliminować poprawką oprogramowania sprzętu (nie modułu), chociaż wg producenta NP4 znają problem i też starają się z nim coś zrobić. Pytanie kto szybciej zareaguje - Emitel, Neotion czy producenci tunerów/TV. Od siebie dodam, że do poprawnej pracy z NP4 potrzebna była modyfikacja softu tunera, zrobiona przez producenta.

Artur

Jakość dźwięku w Poznaniu - moduł transkodera

Post autor: Artur »

Previously JarekM wrote:[quote]Previously Piotr Włodarczak wrote:

[quote]Może moglibyście puścić jakiś update do kart tego typu ? [/quote]Jak na razie żaden z producentów odbiorników i transkoderów nie zgłosił się do nas w sprawie emisji uaktulanienia od jego produktów.
Wystarczyłoby zwrócić się z taką propozycją do producenta.W Czechach w zeszłym roku wszystkie tamtejsze multiplexy DVB-T wysyłały do telewizorów Sony Bravia nowe firmware. Cała akcja trwała 3 tygodnie.Musi się chcieć i nie czekać aż ktoś to za nas zrobi.Pozdrawiam.[/quote]

Zablokowany