Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Awatar użytkownika
GERDA
Posty: 2
Rejestracja: 9 stycznia 2017, o 19:36
Odbiornik: Optium
Instalacja antenowa: zwykła
Nadajnik - obiekt nadawczy: nie wiem

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: GERDA »

Bogoes
Oczywiście że mój NEC 17" posiada tylko wejście VGA , i ten konwerter troszkę dalej niż zza Buga jak prawie 95% elektroniki China - DZIAŁA I MA SIĘ DOBRZE !!! :lol: :D :lol:

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: Kolor »

Pogratulować. A jak z jakością?

lelum
Posty: 16
Rejestracja: 28 sierpnia 2014, o 01:27

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: lelum »

Dzięki za odpowiedzi :D

Na pewno którąś przejściówkę sprawdzę, tylko muszę ją najpierw kupić :)

1. Pozostaje jeszcze do rozwiązania kwestia dźwięku - w monitorze nie ma głośników. Czy głośniki trzeba podłączyć do monitora bezpośrednio, czy do tunera? I czy może to być kino domowe?

2. I druga sprawa: czy sądzicie, że dekoder z Cyfrowego Polsatu mógłby być podłączony do tego monitora, z wykorzystaniem przejściówki DVI<=>HDMI?

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: Byczek12345 »

- Może być kino domowe z wejściem/wyjściem HDMI i będziesz miał dźwięk, albo podpinasz np. głośniki komputerowe do wyjścia dekodera (audio), niektóre dekodery mają wyjścia cyfrowe.

- Nie znam dekodera Polsatu, ale pewnie tak.

lelum
Posty: 16
Rejestracja: 28 sierpnia 2014, o 01:27

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: lelum »

Witajcie ponownie po przerwie :)

Rozglądałem się za tymi przejściówkami i adapterami, ale okazuje się, że trudniej je kupić niż myślałem. W małych sklepach z elektroniką i antenami tv nie nalazłem. W Saturnie i MediaMarkt znalazłem natomiast przejściówkę HDMI<=>DVI (lub odwrotnie), tę którą polecił Byczek12345:
Byczek12345 pisze:Powinna wystarczyć zwykła przejściówka DVI<=>HDMI dual link, albo kabel DVI<=>HDMI dual link. Przecież jedno i drugie jest cyfrowe, pozostaje tylko jakoś podłączyć dźwięk.
Do tego tani dekoder STB - Wiwa, Ferguson, lub podobny z wyjściem HDMI.
Tak miałem u siebie, przeczytaj posty.
Obrazek


... ale pan z obsługi powiedział, że ten kabel nie spełni moich oczekiwań, ponieważ z tyłu opakowania było narysowane, że ten kabel można połączyć od strony urządzenia DVI, które będzie nadajnikiem, a nie odbiornikiem. Wiec chyba lipa :/

Chyba że mógłby ktoś z Was polecić konkretny produkt z allegro, żebym nie kupował w ciemno?

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: Bogoes »

Myślę, że możesz poprosić w sklepie o podłączenie w celu sprawdzenia... ja np. używam przejściówki DVI-HDMI, których na alledrogo jest pełno, choć ja akurat nie kupowałem, bo była w zestawie bodajże z kartą graficzną (ATI Radeon) kompa, także konkretnej wskazać Ci nie mogę. Ale koszt takiej przejściówki to kilka złotych, więc jakby co, strata niewielka :lol:

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: Byczek12345 »

Spełni Twoje oczekiwania, jeżeli będzie to kabel "DVI<=>HDMI dual link". Ważne by pisało dual-link 24+1.
Wpisz w wyszukiwarce Alledrogo " DVI<=>HDMI dual link " i będziesz miał od 7 zł wzwyż przejściówki i kable, plus transport.
Jeżeli chodzi o wygląd wtyczki DVI kabla, to dokładnie taki jak na rysunku (24+1).

Obrazek

GTrix
Posty: 43
Rejestracja: 21 lutego 2012, o 15:42
Odbiornik: 2x WIWA HD-90
USB - MT4171
TV THOMSON 40FB3103
Instalacja antenowa: Sowar Dexta Silver pok. przerobiona na pasywną zew./balkon 2. piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Lublin / Piaski

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: GTrix »

Już niejeden kabel HDMI-DVI kupiłem do podłączenia monitora z dekoderem DVB-T. W tym popularnym serwisie są za przysłowiowe grosze w różnych długościach, a żaden mnie nie zawiódł. Do monitora 1920x1080 oczywiście wpuszczam sygnał 1080p, natomiast w monitorze 1680x1050, który już nie jest w standarcie full hd ani w 16:9 (jest mniej panoramiczny) też daje radę, choć jedynie tutaj mogę dać max 720p z dekodera. Wtedy w tym monitorze są przycięte boki, ale proporcje są utrzymane.

lelum
Posty: 16
Rejestracja: 28 sierpnia 2014, o 01:27

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: lelum »

Kupiłem kabelek DVI=HDMI, podłączyłem wszystko i otrzymuje następujący komunikat na ekranie:

"inputting signal out of range change settings to 1280x1024 - 60Hz"

Przypuszczam, że chodzi o to, że obraz przekazywany z tunera jest w innej rozdzielczości, niż obsługiwana przez monitor. Nie mam pojęcia zrobić :(

Tuner, który posiadam, to Ferguson Ariva T65. Monitor Hp L1950g. Coś tam niby łapie jeśli chodzi o sygnał, bo pod komunikatem widziałem rozpikselowane głowy, albo logo head&shoulders, ale nie wiem jak mam zmienić tę rozdzielczość, żeby pasowała.

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: Maniek99 »

Tak trudno zajrzeć do instrukcji tunera i sprawdzić który przycisk do tego służy?

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: Byczek12345 »

Dokładnie poza zakresem, monitory pracują zazwyczaj przy częstotliwości 60 Hz, a nasza telewizja ma 50 Hz.
Możesz próbować przełączyć którymś przyciskiem, ale na NTSC nie przełączysz, musisz wejść w menu.

lelum
Posty: 16
Rejestracja: 28 sierpnia 2014, o 01:27

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: lelum »

Na tym dekoderze rozdzielczość można zmienić tylko w menu.

Jak obraz zaczął się klarować, to udało mi się nawet wyszukiwanie kanałów zrobić. Potem zacząłem się "bawić" rozdzielczością w ustawieniach dekodera, żeby ten komunikat przestał się pojawiać. Zmieniłem ją na inną, nawet nie pamiętam jaką bo ekran zrobił się od razu czarny i nic już nie zobaczyłem. Podłączyłem dekoder do innego monitora i tam zmieniłem rozdzielczość. Nie wiem czy na właściwą, bo po tej zmianie obraz zniknął też na tym drugim monitorze. Podłączyłem więc dekoder z powrotem do pierwszego monitora i obraz znów zaczął się pokazywać (wraz z komunikatem o rozdzielczości), aż w pewnym momencie ekran zrobił się czarny - bez podświetlenia. Dioda zasilania świeciła się cały czas na zielono. Po każdym włączeniu dekodera pojawiał się na chwilę komunikat o konieczności zmiany rozdzielczości i potem znikał, i już było tylko czarno (i tak po każdym ponownym włączeniu dekodera). Przyciski monitora nie reagowały (poza 'power').

Ostatecznie zacząłem sprawdzać, czy kable nie są uszkodzone i zauważyłem bardzo dziwną zależność (może ktoś z Was się z tym spotkał?). Mianowicie: po włączeniu dekodera, oczywiście dalej pokazuje się na chwilę komunikat żeby zmienić rozdzielczość i potem czarno. Po tym odłączyłem kabel HDMI od dekodera, aż pojawi się na monitorze komunikat by sprawdzić kabel. Po chwili podłączyłem go ponownie i obraz tv się pojawił już bez komunikatu o konieczności zmiany rozdzielczości. Wyłączyłem więc dekoder pilotem, odczekałem chwilę (10 sek.) i znów włączyłem. Na ekranie monitora znów chwilę pokazuje się komunikat o konieczności zmiany rozdzielczości i za chwilę czarno. Odłączam kabel HDMI, podłączam z powrotem i obraz jest. I tak za każdym razem się dzieje.

Czy spotkaliście się z czymś takim? Czy można zrobić tak, żeby po włączeniu dekodera nie trzeba było odłączać i podłączać znów kabla HDMI by obraz tv się pojawił? :?: :?

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: Byczek12345 »

Ustaw w dekoderze wyjście wideo na NTSC (amerykański system 60 Hz).

Miałem to samo, ale na dekoderze WIWA.

viewtopic.php?f=47&t=2706&p=170588#p166737

viewtopic.php?f=47&t=2706&p=170588#p170588

viewtopic.php?f=47&t=2706&p=170588#p170873

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: m@rtops »

lelum pisze:Czy można zrobić tak, żeby po włączeniu dekodera nie trzeba było odłączać i podłączać znów kabla HDMI by obraz tv się pojawił?
witam
jeśli ustawisz w tunerze rozdzielczość nieobsługiwaną przez monitor to obraz "zniknie"
w twoim przypadku jak dobrze widzę jest to "1280 x 1024" - więc max w twoim przypadku to będzie 720p - przy 1080p obraz zaniknie
jeśli ktoś nie ma możliwości zmienić ustawień na innym monitorze to wystarczy podłączyć w miarę możliwości przez "euro" i wtedy przestawić - w tym przypadku pójdzie sygnał 576i (jeśli dobrze pamiętam)

więc jak ustawisz 720p , to obraz powinien się utrzymywać po załączeniu - widocznie przy wyższej rozdzielczości i wyłączeniu/podłączeniu hdmi w jakiś sposób monitor sobie radzi z konwertowaniem z wyższej rozdzielczości do niższej :roll:

ps
przeczytałem wątek z pierwszego linku załączonego przez kol. @Byczek12345 i może faktycznie problemem jest ekran startowy tunera ? :?

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: Byczek12345 »

Ferguson Ariva T65 jest na procesorze MSD7818 i stąd problem.
Czemu tak się dzieje, ja nie mam pojęcia.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: Kolor »

Dzieje się tak, ponieważ konstruktor nie przewidywał zastosowania takiej konfiguracji sprzętu jak próbujecie zrobić. Monitory komputerowe mają swoje wymagania do określonych sygnałów i nie są kompatybilne z tym co oferują wyjścia dekoderów. Oczywiście, nawet jeśli uda się uzyskać obraz, to jak widać upierdliwości nadal nie można się pozbyć. W takiej sytuacji postarał bym się o monitor z wtórnego rynku z wejściem HDMI.

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: Byczek12345 »

HDMI jest, a przynajmniej powinno być wstecznie zgodne z DVI-D (oczywiście mowa o obrazie).
Problem z podłączeniem mojego monitora SyncMaster 910t miałem tylko z dekoderami na procesorze MSD7818. Wynika z tego że coś jest nie tak z tym procesorem - nie przełącza, albo nie wykrywa prawidłowo urządzeń z DVI-D.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: Kolor »

O to mi chodziło, projektant niekoniecznie podzielał zdanie o potrzebie kompatybilności w stosunku do jakiegoś tam sprzętu. Zresztą, powiedzmy szczerze, prawidłowość to TV + dekoder DVB-T. Przy czym połączenie obydwu to kabel euro, lub HDMI. Tu zaznaczam, że TV to jakiś kineskopowy z gniazdem euro, lub LCD z gniazdem HDMI lub scart bez cyfrowej głowicy, ewentualnie mpeg2. Reszta kombinacji z monitorami komputerowymi to jednak dość wymyślne kompozycje.

Karlink
Posty: 2
Rejestracja: 22 lutego 2017, o 21:21

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: Karlink »

Ciągle mam ten sam problem, mam przejściówkę DVI-HDMI

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: m@rtops »

ciekawe co by było gdyby kol. @Gutek usunął ekran startowy z softu
pamiętam że w wiwie mógł robić jakieś kombinacje związane z ekranem startowym
...... chyba że temat podobny i dotyczył innego "magika" bawiącego się softami wiwy :?

Zablokowany