Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: m@rtops »

a mój t65 daje :D

Asus1986

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: Asus1986 »

Mój T65 też daje tylko nie mam możliwości sprawdzenia bo monitor ogólnie dostałem jako zepsuty, problem polega na tym że sam się włącza wyłącza jak mu się podoba. W obecnej chwili został rozebrany na czynniki pierwsze więc siła rzeczy nie mam jak tego sprawdzić. Jedyna co zauważyłem to to, że przy 1080p jest dopisane w nawiasie 50Hz i czy to oznacza że tylko 50Hz daje w tym trybie pomimo iż ustawię NTSC czy nie ma to nic wspólnego. Ogólnie to w poprzedniej wersji oprogramowania chyba nie było tego dopisku w nawiasie, a ostatnio wrzuciłem wersję 1.058 i w tej wersji jest ten napis w nawiasie przy pozycji 1080p.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: m@rtops »

nie wiem jak było w menu ale w info tv pokazywało w nawiasie 50Hz
Asus1986 pisze:czy to oznacza że tylko 50Hz daje w tym trybie pomimo iż ustawię NTSC
po zmianie na NTSC wartość częstotliwości w "nawiasie" wskakuje na prawidłową dla tego systemu - czyli 60Hz ;)

Asus1986

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: Asus1986 »

Ok jak zreanimuję monitor i sprawdzę to dam znać czy pomogło

Sprawdzone i niestety u mnie patent z przestawieniem na 1080p nie działa. Na monitorze pojawia się obraz z krzakami (pełno poziomych pasów) a napis out of range i tak nie znika.

grzegorz0plonka

Re: Monitor komputerowy z DVI jako monitor do tunera DVB-T

Post autor: grzegorz0plonka »

m@rtops pisze:
@GUTEK@ pisze:Nie wiem czy są przejściówki SCART -> jack 3,5mm,
Obrazek
Gdzie mógłbym kupić takiego przejściówki SCART?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: m@rtops »

obawiam się że wgrę wchodzi sprzedaż wysyłkowa ewentualnie wyjątkowo dobrze zaopatrzony sklep RTV :?
najprościej będzie użyć dwóch przejściówek które są bardziej dostępne
http://www.sklepwideo.pl/images/przejsc ... rt_rca.jpg
http://www.ontech.pl/data/gfx/pictures/ ... 9016_1.jpg

werysoft

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: werysoft »

Mam monitor lg 2254tq-pf ze złączem dvi-d oraz tuner ferguson ariva 120 combo. Chcę podłączyć fergusona poprzez hdmi do monitora.
Pytanie 1: czy kabel musi być hdmi - dvi-d dual link 24+1, czy też wystarczy hdmi - dvi-d single link 18+1?
pytanie 2: czy tymi kablami podłączę laptopa z hdmi do monitora?

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: giaur500 »

Wystarczy ci hdmi single link tym przypadku. Nie potrzebujesz kabla dual link ani do połączenia z tunerem ani z laptopem.

kamilxd10

Jaki dekoder do monitora Samsung

Post autor: kamilxd10 »

Witam chciałbym kupić sobie do mojego monitora Samsung SyncMaster 931c jakiś dekoder do oglądania tv .Mój monitor nie posiada funkcji HDCP . Przyszły dekoder bym chciał podłączyć przez dvi-->hdmi . Zastanawiałem się nad arivą 65 lecz nie wiem czy nie bedzie problemow z podlaczeniem obrazu . Dzwiek to najmniejszy problem . Prosze o porady .

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: giaur500 »

Każdy z dekoderów będzie działał dobrze, jesli ustawisz w nim wyjście obrazu na 720p. Weź jednak pod uwage, że nominalna rozdzielczość twojego monitora to 1280x1024 czyli proporcje 5/4, a 720p to 1280x720 czyli proporcje 16/9.

O ile dekoder nie da ci obrazu w proporcjach 5/4 - tego żaden dekoder nie da bo nie jest to standard telewizyjny, na monitorze będziesz mieć obraz zniekształcony (złe proporcje).

magnum_6

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: magnum_6 »

cignacy pisze:
Asus1986 pisze:Witam wszystkich,

Trafiłem na ten temat gdyż miałem problem z właściwym podłączeniem monitora Asus MW221U do dekodera Ferguson Ariva T65. Po zgłębieniu tego tematu ustawiłem dekoder na NTSC i 720p i obraz się pojawił, wszystko śmiga, jest tylko problem z włączaniem gdyż pojawia się ekran startowy, którego monitor nie trawi i wtedy nie odpala ale jest na to sposób gdyż ariva ma funkcję szybki star i wtedy ekran startowy się nie wyświetla. Trochę się rozpisałem ale do rzeczy. Mam taki problem, że mimo iż obraz jest wyświetlany to cały czas na środku ekranu jest napis "out of range" i nie wiem jak się tego pozbyć a jest to strasznie denerwujace. Drugie moje pytanie dotyczy tego czy można w jakiś sposób przekonwertować obraz 16:9 z dekodera do 16:10 bo niestety monitor ma takie proporcje i przez to obraz jest lekko rozciągnięty w pionie.
Z góry dziekuję za pomoc
Monitor zgłasza niedostosowanie rozdzielczości pionowej sygnału(monitor ma 1050). Miałem taki przypadek w podobnym monitorze(o takiej właśnie rozdzielczości) i pomogło przestawienie dekodera na 1080P-60Hz.
Witam,
Trafiłem na ten wątek przy zakupie dekodera do monitora HP LP2465, to jest 24" z rozdzielczością 1920x1200. Niestety model ma 6 lat i przy podłączeniu do dekodera WIWA HD 90 pojawiał się problem z "wybudzeniem" monitora z trybu stand-by przy włączaniu dekodera. Musiałem odłączać (na szczęście guzikiem) zasilanie od monitora i po podłączeniu obraz wracał. Działo się to niezależnie od ustawionej rozdzielczości na dekoderze. Ten sam problem występował na WIWA HD 95 (memo). Objaw dokładnie pasował mi do opisanego w tym wysyłania na monitor przez dekoder ekranu startowego w nieobsługiwanej rozdzielczości/odświeżaniu.

Jakiś czas później pożyczyłem dekoder ARIVA T50 i problemu nie było :).
Teraz kupiłem sam dekoder Cabletech URZ0195 i też wszystko działa bez zarzutu.
Mogę używać pilota od dekodera jak pilota do telewizora - wyłączenie dekodera przestawia monitor w tryb stand-by. Włączenie pilotem dekodera, włącza też monitor.

Tym samym mogę potwierdzić że problem "wybudzania" z trybu stand-by dotyczył w moim przypadku dekoderów opartych o chipset MSTAR. Wspomniana ARIVA T50 ma Ali 3601, natomiast URZ0195 ma Ali 3801.

Na koniec mogę śmiało polecić URZ0195 Cabletecha - jest mały - tej samej wielkości co WIWA HD 95, tak samo jak WIWA ma też gniazdo wyjścia Audio typu mini-jack, ale jest na chipsecie Ali 3801 który działa prawidłowo z moim niemłodym już monitorem.

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: Kpc21 »

Na problem wybudzania monitora ze "stendbaja" jest bardzo proste rozwiązanie. Najpierw włączać tuner, dopiero potem monitor. Tak jak kiedyś w szkołach uczono, że najpierw włączamy komputer, dopiero potem monitor.

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: Byczek12345 »

Witam Wszystkich.

Posiadam dekoder WIWA HD50 NEW!, oraz monitor Samsung SyncMaster 910T. Chciałem to połączyć przez kabel dual link HDMI - DVI-D (takie ma wejście monitor), i "lipa".
Obraz pojawia się po rozłączeniu i ponownym połączeniu kabla hdmi przy włączonym i uruchomionym dekoderze. Oczywiście jest ustawiona odpowiednia rozdzielczość oraz system NTSC. Monitor zachowuje się tak jakby nie dochodził do niego sygnał VIDEO.
Możliwe jest że dekoder rozłącza wyjście HDMI, a monitor nie potrafi go włączyć? Dopiero rozłączenie kabla na gorąco załącza HDMI?
Czytałem cały wątek, wiem, ktoś już miał podobny problem z monitorem MANTA, a @GUTEK@ wspominał o kapryśnych Samsungach.
Połączenie to wykonałem raczej z czystej ciekawości, gdyż posiadam także monitor LG M2382D-PZ z odbiornikiem i dekoderem DVB-T.

edit:

Dekoder WIWA HD-80 Mini pracuje prawidłowo z tym monitorem, kto mi to wyjaśni?

micoud

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: micoud »

Miałem WIWA HD-95 MC i niestety tuner ten nie wybudzał mojego monitora SAMSUNG 172T z trybu 'stand-by'. Winowajcą najprawdopodobniej był ekran startowy tunera, który powodował 'zawieszenie' przesyłu sygnału video na monitor. Oczywiście, można było włączać monitor kilka sekund po włączeniu tunera, czyli pominąć ekran startowy, ale to byłoby mocno dokuczliwe dla mnie.

Zmieniłem więc tuner na Ferguson T650i i ku mojemu zadowoleniu współpraca tunera z monitorem jest perfekcyjna.
Włączenie tunera powoduje wybudzenie monitora z trybu 'stand-by', jego wyłączenie powoduje zdarzenie odwrotne, czyli przejście monitora w tryb czuwania.

Obraz z tunera przesyłam kablem HDMI - DVI, natomiast z racji tego,że Ferguson T650i nie posiada liniowego wyjścia audio (analog), to wyprowadziłem sobie dźwięk ze złącza scart (euro) poprzez kabelek SCART - JACK 3,5mm (gniazdo) - jak na zdjęciu kilka postów wyżej.
Natywna rozdzielczość mojego monitora to 1280x1024, więc w tunerze ustawiłem 720p_60Hz (format: 4/3 letter box) i obraz jest naprawdę ładny.

Może komuś informacja ta pomoże, przy wyborze odbiornika DVB-T współpracującego z monitorem.

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: Byczek12345 »

Winowajcą takiego zachowania chyba jest procesor dekodera, starsze dekodery pracują poprawnie z monitorami, a nowsze nie zawsze. Które dekodery na jakim procesorze, wkleję cytat z innego forum.

http://eglowno.pl/forum-glowno/20-probl ... ownie.html

" .... oparte są zwykle na układach scalonych firmy MSTAR - występujących w dwóch wersjach. Starsza to MSD7828, występuje np. w tunerach Signal HD-507, NotOnlyTV LV6T MPVR4, Wiwa HD-100, Wiwa HD-80, Maximum T-102, Ferguson Ariva T60 - i innych (najlepsze opinie miał Maximum). Działa wolniej i posiada kilka wad. Nowsza i lepsza to MSD7818 (tak, nowsza wersja ma niższy numer), występująca w tunerach: Wiwa HD-50, Wiwa HD-90, Signal HD-527, Maximum T-105, Ferguson Ariva T55 - tutaj jak dotąd najlepsze opinie zbierają obie Wiwy (różniące się tylko obudową), ale nie wszystkie tunery z wymienionych weszły już na rynek ".

Ferguson Arivia T650i jest na procesorze ALI M3801

Traper

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: Traper »

Witam,

1. tuner DVB-T - ferguson T65;
2. monitor - ASUS VW 224t (rozdzielczość max 1650 - 1050);
3. Podłączyłem jedno z drugim za pomocą przewodu HDMI - DVI (24 + 1 pin dual link);
4. Monitor sprawny, dekoder sprawny (sprawdzony na TV), przewód HDMI - DVI sprawny (sprawdzony na tym samym monitorze - podłączony pod kartę graficzną);
5. Ustawienia dekodera NTSC i 720p.

6. Efekt: Raz na kilka uruchomień pojawia się na ułamek sekundy menu dekodera i zaraz obraz znika, co jakiś czas różne kreski na monitorze itd.
Tyle mam z monitora, który miał pełnić dodatkowo funkcję telewizora.

Czy ktoś dobrze zorientowany może mi pomóc?

micoud

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: micoud »

Miałem dokładnie to samo na dekoderze WIWA HD-95. Kupiłem Fergusona T650i i teraz jest wszystko w porządku.
Żeby mieć obraz na T65, to musisz włączać monitor jak już dekoder wysyła sygnał z danym programem TV. Po prostu musisz pominąć ekran startowy, który powoduje zawieszenie monitora. Ten ekran startowy idzie zapewne w rozdzielczości 1080i, a ten sygnał, nie jest 'trawiony' przez Twój monitor.
Po zawieszeniu monitora można go wyłączyć i włączyć ponownie, a obraz powinien sie pojawić.

Z resztą zapewne analogicznie będzie na każdym innym dekoderze działającym na chipsecie MStar. Ja kupiłem Fergusona T650i na chipsecie ALI 3801 i jest ok.

Traper

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: Traper »

Dziękuję za odpowiedź.
Niestety nawet jeśli włączę monitor w momencie gdy dekoder przekazuje sygnał tv sytuacja jest ta sama. Zresztą w t65 można wyłączyć logo startowe co też uczyniłem i też nici.
Czyli w takim układzie czeka mnie wymiana tunera na inny?

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: Byczek12345 »

Nic nie poradzisz na to, tak współpracuje niedopracowana elektronika, nikt nie przewidział podłączania dekodera do monitora. Przeczytaj moje dwa posty, albo cały wątek.

edit.
U mnie logo startowe nie przeszkadzało w WIWA 80, a w WIWA 50 NEW nie widział monitora nawet po uruchomieniu dekodera, pomagało rozłączanie kabla, czego nie powinno się robić.

Najlepiej idź do sklepu, weź dekoder z możliwością zamiany na inny, gdyby ten nie współpracował. Na początek wybierz WIWA 80 mini (ważne mini, nie Evo NEW), albo Fergusona, którego poleca kolega micoud. Omijaj dalekim łukiem procesor MSD7818.

micoud

Re: Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Post autor: micoud »

Traper, a masz ustawiony sygnał na 60Hz?!
Najlepiej podłączyć jednocześnie telewizor poprzez złącze SCART, monitor poprzez złącze DVI-HDMI i zmieniać ustawienia w dekoderze do czasu pojawienia się obrazu na monitorze.

Traper, piszesz że mimo wyłączenia i włączenia monitora obraz się nie wyświetla. To mi wskazuje na ustawienie rozdzielczości np. 720p(50Hz). Ustaw 720p(60Hz)

Zablokowany