SCART standard i funkcje

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: Anduraki »

dlaczego szkoda? robią obecnie najlepsze telewizory, żadne sony ani inne wielkie z reklamy firmy im nie podskoczą. Mają licencje, mają genialną technologię własne patenty, a konkurencja jest w tyle (między innymi gigant LG).

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: Anduraki »

byłem u znajomego ostatnio ma 25 albo 28 calowy telewizor CRT firmy Crown. Do tego ma podpięty dekoder Signal.

Problem jest taki: w signalu ustawiona jest rozdzielczość 576i, ale na ekranie czasami widać podskakujący obraz w górę i w dół - obraz jest trochę w kształcie klepsydry, na środku jest cały a na górze i dole ucina z prawej i lewej, do tego są na samej górze poziome kreski przerywane lub całe (które znikają częściowo gdy zmienię ustawienie proporcji w dekoderze). A oprócz tego kolory są takie strasznie blade, mimo ustawienia w TV, kolory np czerwony ciekną w miejscach gdzie powinien być czarny kolor. Ustawienie RGB czy CVBS nie robi różnicy w odbiorze. Na napisach z ulotki czy czegoś z reklamy widać mnóstwo błędów - jaskrawe kolorki na krawędziach itp. Ponadto źle składa klatki ten TV (rozjazdy są w interlaced)
Próbowałem na kilku kablach i nic.

Mam pewne przypuszczenia, że gniazdo euro jest uwalone, albo dekoder śle dziwnym standardem do TV. Inne przypuszczenie to jest że ten TV mógł mieć jakieś zwarcie spowodowane nadmierną wilgocią(podobnie dekoder), bo znajomy mieszka w zasadzie w domu na łące (w koło domu są łąki i takie pola które w zasadzie powinny być łąkami. Grzyb bierze ściany i jest niezła wilgoć w mieszkaniu.

jakieś sugestie? co można spróbować?

Awatar użytkownika
cignacy
Posty: 280
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: 42LB671, ARIVA 150C, C-ch 83Q. ARIVA T55 + monitor LCD.
Instalacja antenowa: ASP-8 - 8m n.p.gr. Wzm.przelotowy 12dB-5V z t-a. Druga pasywna 1m niżej.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrz-ne , Kosz-wy, Czechy

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: cignacy »

Rozjechane synchronizacja i zbieżność kolorów w telewizorze też dają takie objawy. Podepnij jakieś urządzenie z modulatorem przez wejście antenowe i jeżeli będzie tak samo, to wina telewizora. Jeżeli będzie dobrze, to dopiero wtedy trzeba szukać w gnieździe. Co do tych kresek na górze, to trzeba ustawić taką proporcję aby ich nie było.
I wysuszyć telewizor strumieniem ciepłego powietrza.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: Anduraki »

Wszystkie ustawienia proporcji powodują te poziome kreski u góry, są takie które dają mniej, są takie które dają więcej.
Ale ten czerwony kolor cieknący to zgroza.

Jeszcze jedna rzecz, znajomy skarżył się, że dekoder się nie załącza zawsze - czasami pyka i trzeba trochę poczekać zanim się załączy - to też może być z wilgoci - w sumie dekoder też może być uwalony. Jak pojadę do niego to na pewno zalecę mu lepsze dogrzewanie mieszkania - to wilgoć będzie zredukowana.
Ma on jeszcze jakieś inne telewizory, jakiś hitachi(bez euro, ale z czinczami we/wy).
Dokładnie taki jak ten http://www.bielsko.biala.pl/44870,ogloszenia
Mam wątpliwości tylko czy to nie jest stereo wyjście - wejście bez wideo.

Awatar użytkownika
cignacy
Posty: 280
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: 42LB671, ARIVA 150C, C-ch 83Q. ARIVA T55 + monitor LCD.
Instalacja antenowa: ASP-8 - 8m n.p.gr. Wzm.przelotowy 12dB-5V z t-a. Druga pasywna 1m niżej.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrz-ne , Kosz-wy, Czechy

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: cignacy »

Czy telewizor przełącza się automatycznie na AV po włączeniu dekodera?

Atak w ogóle, to ten telewizor trzeba otworzyć, wysuszyć i odkurzyć przy pomocy odkurzacza i miękkiego pędzla z długim włosiem. Kurz i wilgoć w telewizorze może dawać niespodziewane efekty, a przede wszystkim może uszkodzić trafopowielacz lub przyłącze wysokiego do kineskopu.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: Anduraki »

Pomyślę jak to ogarnąć, btw ktoś kto zakładał mu instalację - w zasadzie częściowo dobrze zrobił. Dał czarny koncentryk(PE), wymienił wzmacniacz (szkoda tylko, że na słabszy, a nie na symetryzator) a jestem pewien na 100%, że tam można z okna piwnicy na symetryzatorze odbierać nawet ;P, bo zrobiłem tam już ze 4-5 instalacji.

A ten dekoder to chyba na Realteku(nie wiem na czym są signale w sumie), bo nigdy nie widziałem takiego interfejsu, że się nie da rozdzielczości zmienić - na szaro 576i.

Wiesz przede wszystkim trzeba pozbyć się wilgoci, dopóki on tego nie zrobi to nie ma co myśleć o suszeniu TV bo to tylko będzie wracać.

pitbul1986
Posty: 1
Rejestracja: 11 stycznia 2017, o 23:38

Telewizor kineskopowy + dekoder zewnętrzny -zmiana kanałów za pomocą panelu na tv?

Post autor: pitbul1986 »

Czy w takim połączeniu poprzez SCART jest możliwe sterowanie kanałami/programami za pomocą tylko panelu na tv?
Chodzi o starszą osobę niewidomą,która absolutnie nie poradzi sobie z przełączaniem kanałów pilotem.Czy jest taka techniczna możliwość żeby robiła to jak do tej pory(analogowa tv z kablówki)?

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Telewizor kineskopowy + dekoder zewnętrzny -zmiana kanałów za pomocą panelu na tv?

Post autor: Domel28 »

Zmiana kanałów w ten sposób nie jest możliwa.

Zablokowany