SCART standard i funkcje

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Awatar użytkownika
Kowa1
Posty: 118
Rejestracja: 10 stycznia 2010, o 14:53

SCART standard i funkcje

Post autor: Kowa1 »

Kontynucja stąd.

Różne rzeczy lutowałem, scart kilka razy, ale nigdy dla wprawy.

Sprzęty nie muszą realizować wszyskich funkcji/sygnałów które są w standardzie złącza. Badziewne kable nieraz nie mają wszystkich żył, podobnie jak inne kable np. monitorowe D-SUB.

Nigdy nie zetkąłem się ze sprzętem który "tym samym umiał wysłać sygnał teletekstu".
Dekoder który realizuje funkcje teletekstu wysyłał go po scart-cie jako obraz.

Jak się okazuje byłem niedouczony, niby jak się miałem douczyć jak na temat telegazety ( rodzaju danych pin 10 i 12 - nadal chyba ) nic precyzyjnie nie jest napisane.
Ani tutaj ani
[color=red]tutaj[/color] pisze:The use of the data pins was not standardised in the original SCART specification, resulting in the use of several different protocols, both proprietary protocols and semi-proprietary protocols based on standards such as D^(2)B.
~
Sposób korzystania z pinów danych nie został przyjęty w pierwotnej specyfikacji SCART, co w wyniku spowodowało stosowanie różnych protokołów, obydwa rodzaje stosowanch protokołów ( patentowane i częściowo-patentowane ) są oparte na standardach takich jak D ^(2) B.
Jednakowoż
niumen na HDTV pisze:Często używam telegazety na stronach niepolskich
Tuner podłączony mam do złącza scart (euro złącze) i komponentowe
Dlaczego SCART ? - ponieważ przenosi sygnał telegazety do TV i z pilota od TV mogę ją załaczać i korzystać ze wszystkich przycisków od telegazety

Może mi ktoś wytłumaczy dlaczego w TV LCD Samsung seria B6 z tunerem Ferguson FK-6900CR na złączu w TV - SCART opisanym jako: "RGB" nie wczytują się NIEKTÓRE telegazety z różnych kanałów, natomiast na złączu SCART opisanym jako: "AV" działają wszystkie?

Dobrym przykładem jest jeden z kanałów niemieckich
"NDR" - Astra1 12100/H27500 pid 2603

Jaki wpływ ma złącze na 'standardy' wyświetlania sygnału telegazety ?
ale nie doczekał się odpowiedzi.

Może tutaj coś ruszy w tym temacie bo wydaje się ciekawy.

biprotek
Posty: 341
Rejestracja: 2 września 2011, o 14:28
Miejscowość: Katowice
Odbiornik: GT30E, S905, T230A, RTL2832U, AJB3552/12
Instalacja antenowa: yagi-uda, zbiorcza, drut ;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, CZ

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: biprotek »

Witam, przede wszystkim telegazeta (teletext) przesyłany jest razem z obrazem w tzw. "liniach powrotnych" zawartych w analogowym sygnale telewizyjnym. Telewizor dekoduje TTX "wyłapując" te dane i generuje obraz teletekstu na ekranie.
Jeżeli używamy dekodera/tunera zewnętrznego to on może przesyłać teletekst dalej po złączu SCART (EURO), RCA bądź innym dowolnym złączu sygnału wizyjnego (nie ma to znaczenia, obraz musi być i tak przesłany bez ingerencji w treść) lub może posiadać własny dekoder TTX i wygeneruje go jako obraz na ekranie TV.
Sposób działania zależy od producenta sprzętu - są takie które wycinają z sygnału wizji sygnał TTX jak i takie które nie ingerują w zawartość sygnału.
W sygnale cyfrowym DVB teletekst jest osobnym strumieniem i dekoduje go tuner zewnętrzny bądź telewizor przystosowany do odbioru cyfrowego.
Co do pinów 10 i 12 - są to piny serwisowe, rzadko używane przez producentów (sprzęt wyższej klasy, np. Q-link Panasonica), pin 16 jest wejściem wygaszania obrazu dla wyświetlania telegazety lub sygnałów RGB, pin 8 do przełączania źródła sygnału.
Przy sygnale RGB wygląda to tak, że na wejściu wizji (20) podawany jest zespolony sygnał luminancji i synchronizacji, informacja o kolorach na piny 15, 11, 7.
Dodam jeszcze, że flaga WSS (obraz 16:9) zawarta jest również w sygnale wizyjnym obok teletekstu.
Pozdrawiam!

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: Kpc21 »

biprotek pisze: W sygnale cyfrowym DVB teletekst jest osobnym strumieniem i dekoduje go tuner zewnętrzny bądź telewizor przystosowany do odbioru cyfrowego.
To dlaczego mój kineskopowy Philips nie ma żadnego problemu z teletekstem na kanałach Cyfrowego Polsatu (pomijając to, że gdy zmienię kanał na dekoderze, dwa teleteksty się mieszają i działa on wolniej niż w analogu)?

biprotek
Posty: 341
Rejestracja: 2 września 2011, o 14:28
Miejscowość: Katowice
Odbiornik: GT30E, S905, T230A, RTL2832U, AJB3552/12
Instalacja antenowa: yagi-uda, zbiorcza, drut ;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, CZ

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: biprotek »

Nadawca umieszcza sygnał txt w treści obrazu (jak analogowo) stąd odbiór przez dekoder lub tv.

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: Kpc21 »

W Echostarach Polsatu jest jeszcze o tyle ciekawie, że same dekodery nie dekodują teletekstu, ale w ich pilotach obsługa telegazety jest przewidziana.

HarrisonBergeron

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: HarrisonBergeron »

biprotek pisze:Nadawca umieszcza sygnał txt w treści obrazu (jak analogowo)[...]
biprotek pisze:W sygnale cyfrowym DVB teletekst jest osobnym strumieniem [...]
Nie bardzo rozumiem. Jedno zaprzecza drugiemu.

Telegazeta jest dodatkowym strumieniem (jak EPG lub dodatkowa ścieżka dźwiękowa). Odbiornik STB musi ją "wmiksować" w obraz w liniach wygaszania pionowego złożonego sygnału wizji. Wówczas telegazetę można włączyć i przeglądać z poziomu telewizora (pilotem od telewizora).
Nie każdy odbiornik STB to potrafi. Niektóre wyświetlają telegazetę jako obraz - obsługa z pozomu STB (pilotem odbiornika STB).
Jeszcze inne odbiorniki STB nie obsługują telegazety w ogóle.

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: Kpc21 »

Co user to inna wersja...

Mamy dwa warianty:
1. W DVB teletekst przesyłany jest podwójnie - jako dodatkowy strumień cyfrowy oraz tak jak w analogu - wraz z obrazem, na liniach, które znajdują się poza ekranem. Ten w postaci strumienia cyfrowego może zostać wyświetlony przez dekoder, o ile ten teletekst obsługuje, a ten typowy dla TV analogowej wyświetlany jest przez telewizor.
2. W DVB teletekst przesyłany jest wyłącznie w postaci dodatkowego strumienia, a tunery albo są wyposażone w koder, który przekształca teletekst ze strumienia w postać typową do TV analogowej, albo same dekodują i wyświetlają teletekst albo w ogóle go nie obsługują.

Który jest prawdziwy?

HarrisonBergeron

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: HarrisonBergeron »

Gdyby w DVB telegazeta była przesyłana razem z obrazem wszystkie odbiorniki STB miałyby telegazetę na wyjściu Video. Po prostu byłaby podana na tacy. Po co stosować jakieś dodatkowe filtry i wycinać telegazetę pogarszając tym samym funkcjonalność urządzenia.
Jak inaczej wytłumaczyć brak telegazety w niektórych odbiornikach STB?

Ja jestem za opcją nr 2, chociaż nie jest to głosowanie ;) . Proszę też pamiętać, że nie jestem ekspertem. Jestem zwykłym userem, który coś tam kiedyś zasłyszał.

_chris_

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: _chris_ »

Kpc21 pisze:Który jest prawdziwy?
2.

Teletext zgodnie z normą DVB stanowi osobną usługę i przesyłany jest osobnym strumieniem. Jeśli dekoder obsługuje serwis Teletextu, to może to robić właśnie na trzy sposoby:
  1. Teletext jest dekodowany w dekoderze i dostępny wyłącznie poprzez funkcje dekodera (czyli z pilota dekodera).
  2. Teletext jest dekodowany w dekoderze oraz miksowany do VBL sygnału wizyjnego podawanego na TV (tylko złącza SCART i AV). Teletext jest więc dostępny w takim przypadku poprzez funkcje dekodera (czyli z pilota dekodera), jak i z poziomu TV (czyli z pilota TV)
  3. Teletext jest miksowany do VBL sygnału wizyjnego podawanego na TV (tylko złącza SCART i AV). Teletext jest więc dostępny w takim przypadku tylko z poziomu TV (czyli z pilota TV).

biprotek
Posty: 341
Rejestracja: 2 września 2011, o 14:28
Miejscowość: Katowice
Odbiornik: GT30E, S905, T230A, RTL2832U, AJB3552/12
Instalacja antenowa: yagi-uda, zbiorcza, drut ;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, CZ

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: biprotek »

Cóż, opisałem możliwe metody przesyłania sygnału txt, natomiast to co nam podają różni nadawcy to inna sprawa. Też uważam, że metoda 2 jest właściwa - obecnie wszyscy nadawcy korzystają ze źródeł sygnału cyfrowego (CP kiedyś digitalizował sygnał analogowy). Czasem sprzęt sobie nie radzi ze strumieniem (np. brak pid dla txt lub pid nie rozpoznany).

DAB

Kabel SCART do dekodera DVB-T

Post autor: DAB »

Na co zwracać uwagę kupując kabel SCART do połączenia tunera DVB-T z telewizorem?

DVBManiak

Re: Kabel SCART do dekodera DVB-T

Post autor: DVBManiak »

Żeby był pełny - 21 pin i najlepiej ekranowany. Zresztą to tak naprawdę nie ma znaczenia. Ja mam taki za 6 zł i wszystko ładnie się ogląda.

irdeto
Posty: 298
Rejestracja: 29 listopada 2011, o 23:31
Miejscowość: Okolice Lublińca
Odbiornik: uClan D-BOX 4K Combo, Panas i LG
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-48 + Dipol 7/5-12 + ams AWS-121m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa-Klepaczka + G.Św.Anny-Wysoka

Re: Kabel SCART do dekodera DVB-T

Post autor: irdeto »

DAB pisze:Na co zwracać uwagę kupując kabel SCART do połączenia tunera DVB-T z telewizorem?
No raczej aby to było pełne euro,wtedy po RGB sygnał poleci. A co do ceny,możliwe że te droższe mają lepszą miedź w drucikach...
Ale u kogoś w TV PHILIPS 21" lepszy-żywszy obraz był przez CVBS,więc ustawiłem na HDMI,wtedy deaktywuje się RGB. A cięzko teraz dostać w handlu niepełne euro, choć takie posiadam 3 szt i nie zamienię.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Kabel SCART do dekodera DVB-T

Post autor: qwerty »

Patrz, żeby był ekranowany (im grubszy tym lepiej). Na starym biazet 21" widziałem różnicę między przewodem SCART za kilka zł, a nieco droższym ekranowanym.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Kabel SCART do dekodera DVB-T

Post autor: Anduraki »

irdeto pisze: Ale u kogoś w TV PHILIPS 21" lepszy-żywszy obraz był przez CVBS.
potwierdzam, przy RGB na dodatek w niektórych przypadkach obraz z tunera może śnieżyc, a na CVBS będzie OK

nkp123

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: nkp123 »

CVBS to odpowiednik zwykłego Composite przesyłanego przez Chinch - Sygnał luminacji i chrominacji jest przesyłany tym samym przewodem, co może spowodować pewne defekty w obrazie i śnieżenie w przypadku bardzo słabego kabla. RGB przesyła oddzielnie sygnał koloru czerwonego, zielonego i niebieskiego (+ sygnały synchronizacji) - jest to tryb najwyższej jakości dla kabla SCART, jednak kable, które nie mają wszystkich 21 pinów mogą nie wyświetlać poprawnie obrazu RGB.
A to, że na CVBS obraz wydaje się bardziej żywy, zależy już od wyregulowania układów wewnętrznych w TV ;)

P.S. Warto dodać kilka zł i kupić pewny, ekranowany kabel, który nie rozsypie nam się po miesiącu użytkowania :)

Awatar użytkownika
cignacy
Posty: 280
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: 42LB671, ARIVA 150C, C-ch 83Q. ARIVA T55 + monitor LCD.
Instalacja antenowa: ASP-8 - 8m n.p.gr. Wzm.przelotowy 12dB-5V z t-a. Druga pasywna 1m niżej.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrz-ne , Kosz-wy, Czechy

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: cignacy »

O przyczynach śnieżenia lub "powidów"(przebiciach) przy korzystaniu z RGB jest tutaj http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 85#p112685

irdeto
Posty: 298
Rejestracja: 29 listopada 2011, o 23:31
Miejscowość: Okolice Lublińca
Odbiornik: uClan D-BOX 4K Combo, Panas i LG
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-48 + Dipol 7/5-12 + ams AWS-121m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa-Klepaczka + G.Św.Anny-Wysoka

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: irdeto »

Znaczy chodziło mi,że na tym RGB to obraz w tych sumie dwóch philipsach jest taki blady i ciemny,nie ma naturalnego koloru,ani nie da się z menu podnieść koloru. Więc dlatego cvbs wychodzi w tym układzie lepszy. I jak jest niezależnie czy satka SD czy thomson tht501. Oczywiście sprawdzane na kilku euro, i okazało się że te jedne niepełne,dwa inne pełne właśnie tak smużyły,nie było czystej czerni. Z kolei na takich eurach chyba to były z echostarów polsatu 1metr jakieś takie twarde osnowy, to czyściutko przekazywały obraz.
A sugeruję się porównując do panasonica CRT z płaskim kineskopem 100hz i w nim właśnie zarąbiście wygląda jak jest przez to RGB, i w menu jeszcze szło pokręcić koloru. Więc może to zależy od telewizorów,a te philipsy 12-to letnie gdzieś.
Więc jak najbardziej uważam i tak jak piszecie że połączenie poprzez RGB jest o wielę lepsze od CVBS,bo nie ma już żadnej jakieś obróbki. Ale nie daje to dobrego efektu w tych starych PHILIPS-ach.

A jeszcze aby uniknąć zjaw jak oglądam satkę SD,bo takowe występowały jeśli np. ją włączyłem na jakimś programie, to sobie już lata temu podłączyłem dodatkowo przez modulator. I na kanale 0 TV wyszukałem satkę, więc możę i kłopotliwe ale zawsze przed włączeniem satki na 0 a później tuner przełączał TV na AV. Tak więc pokrywają się zjawy ale tego samego programu. Bynajmniej dało to pozytywne efekty mi na tym philipsie25"

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: Kpc21 »

To akurat wina Philipsów, a nie samego RGB. RGB daje generalnie lepszy obraz, w tych Philipsach jest najwyraźniej akurat zwalone.

arik92

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: arik92 »

Z tego co zauważyłem, to w TV LCD RGB zawsze wypada lepiej niż CVBS, natomiast w TV CRT jest różnie, często to właśnie CVBS wypada lepiej, zwłaszcza w TV, gdzie żywot kineskopu dobiega ku końcowi.

Zablokowany