SCART standard i funkcje

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: Anduraki »

nie mam pojęcia co to za model, pojawia się chyba Ext1, ciekawe jak może być uszkodzone gniazdo skoro nic nigdy wcześniej nie było do niego przełączone

co do przełączania się w RGB to się przełącza, a mi chodzi o to żeby na trybie RGB telewizor dostawał CVBS, bo jak widać na filmiku RGB to porażka ze względu na ten nadmierny czerwony kolor.

michalh

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: michalh »

Telewizor się przełącza w tryb odbioru ze SCART, ale czy w RGB to nie wiadomo.

To nie jest przebarwiony kolor, to jest brak składowej zielonej. Coś nie pracuje prawidłowo. Spróbuj zmienić tryb wejścia w telewizorze, bo to co obecnie Ci się wyświetla nie wskazuje na prawidłowe działanie albo telewizora, albo przewodu.

Złącze może być uszkodzone tak po prostu, samo z siebie. Różne rzeczy się zdarzają, chociaż ta opcja jest najmniej prawdopodobna. Nie podałeś modelu dekodera, ani tego, w jaki sposób jest ustawiony.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: Anduraki »

Podałem, poczytaj parę postów wyżej pisałem o Cabletech urz0083
innego euro złącza tam nie ma - z przodu jest na 2 czincze gniazdo AV, ale nie będę tam podłączać przez przelotkę, bo to ma wyglądać estetycznie (jeszcze gdyby to było z tyłu to bym podłączył, ale z przodu nie będą wisiały kable)

Chyba kupię tam Wiwę hd90 i tam ustawię 576i i będzie hulać, bo w cabletechu nie da się na cvbs takiej rozdzielczości ustawić.

Ale z tego co zauważyłem coś odcinając można zrobić CVBS po RGB, bo oprócz luzowania przy tv luzowałem też przy dekoderze i ten sam efekt uzyskałem (tak jakby bardziej z prawej było poluzowane niż z lewej), ale żeby uzyskać pożądany efekt to trzeba się bawić około 2 min luzując wtyczkę.

Kolor zielony jest - tylko mam wrażenie, że jest go ciutkę za mało.

//---------------------
Ten tuner podłączyłem też do innego philipsa ^^ 25 albo 28 cali z dwoma euro i o dziwo wszystko w porządku z obrazem, tylko, że na RGB wystawał śnieg trochę z pod spodu.

Chyba obale mit z tym drugim wybrakowanym złączem w philipsie - bo na obu obraz był identyczny na obydwu trybach.
//---------------------

Przydałoby się gdyby się wypowiedział cignacy w kwestii mojego problemu

Awatar użytkownika
cignacy
Posty: 280
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: 42LB671, ARIVA 150C, C-ch 83Q. ARIVA T55 + monitor LCD.
Instalacja antenowa: ASP-8 - 8m n.p.gr. Wzm.przelotowy 12dB-5V z t-a. Druga pasywna 1m niżej.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrz-ne , Kosz-wy, Czechy

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: cignacy »

Philipsy, które mają dwa gniazda EURO, tryb RGB obsługują na Scart 1, a na Scart 2 tryb CVBS i tryb SVHS. Tryb SVHS służył do podłączania magnetowidów Philipsa(wejście o zwiększonym zakresie działania synchronizacji, co dawało stabilniejszy obraz bez zniekształceń i zawijania niektórych jego partii). Gniazdo obsługujące ten tryb posiada wejście SVHS na pinie 15, na którym przy trybie RGB jest wejście "R". Spotkałem kiedyś starszy typ Philipsa, który miał jedno gniazdo EURO i obsługiwał tylko CVBS i SVHS. Może być tak, że po puszczeniu na takie gniazdo sygnału RGB, do CVBS dodawany jest kolor czerwony przez pin 15 i mamy tego koloru 200%. Gniazdo takie w starszych TV nie posiada przełączania pomiędzy CVBS a SVHS i sygnały mogą się sumować. W nowszych TV pojawienie się sygnału CVBS na takim gnieździe powoduje zablokowania wejścia SVHS i taki efekt nie wystąpi.
Co do wyświetlania trybu CVBS przy ustawionym w tunerze RGB, to spróbuj odłączyć kabelek od pinu 16 we wtyczce po stronie telewizora - brak napięcia na tym pinie w TV nie przełączy go w tryb RGB.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: Anduraki »

hej, rozwiązałem problem

okazało się ....., że problem był związany z dekoderem, bo gdy podłączyłem Wiwę hd90 w trybie rgb było wszystko w najlepszym porządku. Wygląda jakby Cabletech urz0083 wysyłał jakiś dodatkowy sygnał z którym ten Philips sobie nie radził. Inny philips na RGB bez najmniejszego problemu dawał radę.


Pytanko mam, czy shield (masa, ekran) powinien kopać przy włączonym telewizorze? Pytam, bo sprawdzałem dekoder na telewizorze Samsung który miał około 24 lat (pierwsze modele na pilota). Po podłączeniu Wiwy w RGB był brak synchronizacji na ekranie, więc podłączyłem do nowszego tv i zmieniłem na CVBS.
Podłączam do tego zabytku włączam tuner a tu nic (nie widać przełączenia na AV), w tunerze wybrałem 6 i pojawiło się TV4 i osd tunera, ale w momencie gdy zmieniłem kanał na inny, gdzie był brak sygnału tryb AV w telewizorze się wyłączył i miałem tylko śnieżenie na odłączonej antenie od tv.
Nawet gdy menu odpaliłem na kanale gdzie był brak sygnału to na TV nie przełączało na dekoder. Przełączenie następowało tylko i wyłącznie w momencie gdy wybrałem TV4 na pilocie. Niestety nie miałem pilota do tv i nie rozszyfrowałem czym się przełącza na wejścia w tamtym TV.

Nie oczekuję pomocy - tylko informuję, że na bardzo starych telewizorach z gniazdami Euro dzieją się ciekawe rzeczy ;S

Awatar użytkownika
cignacy
Posty: 280
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: 42LB671, ARIVA 150C, C-ch 83Q. ARIVA T55 + monitor LCD.
Instalacja antenowa: ASP-8 - 8m n.p.gr. Wzm.przelotowy 12dB-5V z t-a. Druga pasywna 1m niżej.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrz-ne , Kosz-wy, Czechy

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: cignacy »

"Przełączenie następowało tylko i wyłącznie w momencie gdy wybrałem TV4 na pilocie".

Tak się działo dlatego, że w tym momencie tylko TV4 nadawało w formacie 4:3(patrz jeden z wcześniejszych moich postów) i tylko ten kanał dawał na pinie 8 napięcie 12V.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: Anduraki »

hmm, a w dekoderze było ustawione Auto, kabel nowy (nie ten co wyciąłem 19 kabelek)

nkp123

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: nkp123 »

Ustaw w menu wymuszone proporcje 4:3 . Powinno pomoc.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: Anduraki »

nie wiem czy to coś pomoże, na stronie emitela jest informacja, że TV4 już nadaje w 16:9
dziwne tylko, że na kanale gdzie był brak sygnału(czytaj czarny ekran i komunikat na środku: "brak sygnału") nie przełączało na AV (można założyć ze tuner tam ustawił 16:9)


olać to, poszedłem tam do znajomego, żeby sprawdzić jak będzie z odbiorem NTC - jest tam trochę słabo, trzeba zobaczyć ta siatka w puszce kryje - telewizor trzeszczy jak stare radio przy każdym włączeniu tunera - tam trzeba telewizor wymienić bo jak dla mnie to totalny złom wart nie więcej jak 5 zł ;P

nkp123

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: nkp123 »

Powinno pomóc, gdyż przy wymuszonym 4:3 STB będzie zawsze podawał sygnał 4:3 (jeżeli audycja w 16:9 będzie leciała, to STB zrobi automatycznie LetterBox] i będzie wysyłał sygnał odpowiednim pinem złącza SCART.

bolila

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: bolila »

WITAM.
Mam problem jakością obrazu przesyłanego przez SCART z tunera dvb not.v2 do telewizora SAMSUNG stary model crt. A mianowicie dvb-t not połączony z tunerm dvb-s skymax przez scart VCR,drugi scart na skymax-sie TV podłączony do tv. Programy sat odbieram normalnie,natomiast po załączeniu tunera dvb-t przełącza automatycznie obraz jest jałowy, mało kontrastu, jakby
za dużo koloru.Oba kable to niepełne euro.Każdy tuner z osobna działa dobrze na obu przewodach scart.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: Anduraki »

Rozumiem, że w CVBS tak marnie odbiera, bo jak na niepełnym kablu odpalasz RGB to nie zdziw się, a próbowałeś na pełnym?

bolila

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: bolila »

tak,na CVBS ale na pełnym scat podobnie,może rozdzielacz scart pomoże.Tuner dvb podłaczony bezpośrednio do tv przez niepełne scart cvbs działa dobrze,natomiast przez przelotke dvbs-s
źle.

hawlo

Telewizor 2 wyjścia euro chcę podłączyć 3 euro jak?

Post autor: hawlo »

Witam!
mam telewizor z 2 wyjściami euro a chcę podłączyć 3 przewody euro jak to zrobić?
Proszę o pomoc.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Telewizor 2 wyjścia euro chcę podłączyć 3 euro jak?

Post autor: m@rtops »


hawlo

Re: Telewizor 2 wyjścia euro chcę podłączyć 3 euro jak?

Post autor: hawlo »

mam 2 takie rozdzielacze ale są jakieś zakłócenia dzwięku

hawlo

Re: Telewizor 2 wyjścia euro chcę podłączyć 3 euro jak?

Post autor: hawlo »

tak jakby coś się sprzęgało

alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: alex_777 »

cignacy pisze: ...tryb SVHS służył do podłączania magnetowidów Philipsa(wejście o zwiększonym zakresie działania synchronizacji, co dawało stabilniejszy obraz bez zniekształceń i zawijania niektórych jego partii ...

SVHS nie służył tylko do obslugi Philipsów, ale każdego sprzętu, który obsługiwał ten standard

ale prawdą jest, że SVHS wymyślono głównie pod obsługę magnetowidów o podwyższonej rozdzielczości (zwykły magnetowid obłsuguje ok.240 linii w pionie, a video SVHS aż 400)


jako ciekawostkę podam, że kultowe Atari 65 XE posiadało w gnieździe DIN dwa wyjścia : component i właśnie SVHS, ale 20 lat temu mało kto o tym wiedział, i prawie każdy wpinał Atarynkę do TV przez gniazdo antenowe, co znacznie pogarszało obraz

Awatar użytkownika
cignacy
Posty: 280
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: 42LB671, ARIVA 150C, C-ch 83Q. ARIVA T55 + monitor LCD.
Instalacja antenowa: ASP-8 - 8m n.p.gr. Wzm.przelotowy 12dB-5V z t-a. Druga pasywna 1m niżej.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrz-ne , Kosz-wy, Czechy

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: cignacy »

alex_777 pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Nie napisałem "tylko" a to wielka różnica. Napisałem "Philipsa" bo oni byli pierwsi i z ich sprzętem zawsze to najlepiej działało.

alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: alex_777 »

z tego co ja wiem, to standard SVHS wymyśliło JVC
:lol: :lol: :lol:


ale i tak najlepszy sprzęt RTV w Europie robił Philips, jak również był najbardziej innowacyjny
:!: :!: :!:


szkoda, że PAŁECZKĘ POSTĘPU obecnie przejął Samsung
:evil: :evil: :evil:

Zablokowany