SCART standard i funkcje

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Awatar użytkownika
cignacy
Posty: 280
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: 42LB671, ARIVA 150C, C-ch 83Q. ARIVA T55 + monitor LCD.
Instalacja antenowa: ASP-8 - 8m n.p.gr. Wzm.przelotowy 12dB-5V z t-a. Druga pasywna 1m niżej.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrz-ne , Kosz-wy, Czechy

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: cignacy »

W Philipsach, w których jest tylko jedno gniazdo SCART prawie zawsze RGB chodzi gorzej niż CVBS. W telewizorach, które mają dwa takie gniazda, na jednym z nich obraz lepszy jest w RGB - w tych, z którymi miałem do czynienia, obraz po RGB był lepszy zawsze w górnym gnieździe.

loleklolek

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: loleklolek »

Mam wsadzona WIWĘ HD-50 w jednego dwugniazdowego Philipsa w EXT2 i zasadniczo nie widzę różnicy między CVBS a RGB. No poza taką, że jak ustawię odbiór na kanale EXT2 Y/C to przez RGB w przeciwieństwie do CVBS jest w ogóle słabo z kolorami ;-).

W jednym takim tv CRT daewoo też ostatecznie ustawiłem CVBS, ale tam ewidentnie był problem z gniazdem, gdyż na RGB tv zmianiał sobie barwy.

Awatar użytkownika
cignacy
Posty: 280
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: 42LB671, ARIVA 150C, C-ch 83Q. ARIVA T55 + monitor LCD.
Instalacja antenowa: ASP-8 - 8m n.p.gr. Wzm.przelotowy 12dB-5V z t-a. Druga pasywna 1m niżej.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrz-ne , Kosz-wy, Czechy

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: cignacy »

Sprawdziłem w papierach - Philipsy z dwoma gniazdami posiadają wejście RGB tylko na gnieździe EXT1 i do wyświetlania RGB potrzebują jeszcze napięci przełączające powyżej 0,9V na pinie 16(>0.9V RGB mode). Mimo ustawienia RGB telewizor będzie wyświetlał dalej CVBS jeżeli na tym pinie nie pojawi się napięcie przełączające. Jeżeli podłączysz RGB do EXT2, to puszczasz sygnał RED na pin 15, który w tym gnieździe przeznaczony jest dla wejścia SVHS i sumujesz wtedy CVBS oraz RED i dlatego obraz jest kiepski.

loleklolek

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: loleklolek »

Dzięki za wyjaśnienie. Jeszcze tylko dodam, że w przypadku tego daewoo obraz po RGB jest generalnie wyraźniejszy, tylko kolory zdaniem odbiorcy finalnego są mdłe (+lubią się zmieniać, ale to wina gniazda).

irdeto
Posty: 299
Rejestracja: 29 listopada 2011, o 23:31
Miejscowość: Okolice Lublińca
Odbiornik: uClan D-BOX 4K Combo, Panas i LG
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-48 + Dipol 7/5-12 + ams AWS-121m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa-Klepaczka + G.Św.Anny-Wysoka

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: irdeto »

Od kumpla mama ma właśnie phil.21" z jednym gniazdem euro i podłączyłem pełnym euro Stronga PRIMA V
Obraz jest jak dla mnie i ich o wiele lepszy z cvbs. Aby je uaktywnić,trzeba w menu primy ustawić HDMI zamiast RGB,wtedy na wyjściu z tunera jest jedynie cvbs.

Co zaś do mojego z 2001roku,25PT4475 są dwa wejścia i RGB jest tylko na EXT1 w/g instrukcji. Nie testowałem już tynerem sat,a Thomsonem THT501,to samo co Strong.
I tak jak pisałem jest ponury kolor poprzez RGB,źle się patrzy i dlatego już dawno tuner SAT był jako CVBS bo było o wiele ładniej.
Zaś porównując bez aktywnego RGB w Thomsonie tym rzekomo sztywnym jednometrowym kablem euro21 nie zauważam różnic przy podłączeniu do EXT1 i 2
Zaś gdy był ten miękki niby fajny kabel euro21,to na EXT1 jakieś pionowe delikatne pręgi,trudno to opisać, a na EXT2 ich nie ma,lecz mechata czerń jest i brak wyrazistości. Więc te twarde kable,(chyba komuś od zepsutych echostarów zwinołem)dokładnie nie pamiętam skąd u mnie są,to obraz naprawdę czyściutki i bez skaz. Więc kabel kablowi nie równy,a w środku to samo, rozkręceniu żadnej różnicy nie zauważyłem, tylko jedna wspólna masa na obudowę,reszta to druciki w izolacji. A myślałem że np. masa audio i video powinna być jako oddzielna masa. Może rodzaj złotka,masy robi tą różnice,chyba że miedź..

Awatar użytkownika
cignacy
Posty: 280
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: 42LB671, ARIVA 150C, C-ch 83Q. ARIVA T55 + monitor LCD.
Instalacja antenowa: ASP-8 - 8m n.p.gr. Wzm.przelotowy 12dB-5V z t-a. Druga pasywna 1m niżej.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrz-ne , Kosz-wy, Czechy

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: cignacy »

Jeszcze sprawa braku przełączania się niektórych telewizorów automatycznie na sygnał z euro po włączeniu dekodera. Tunery podają na pinie nr 8 w euro napięcie przełączające 4.5-7V przy formacie obrazu 16:9 oraz 9.5-12V przy 4:3. Starsze telewizory 4:3, nie posiadające funkcji zmiany formatu obrazu, mogą nie "widzieć" napięcia niższego niż 9,5V i się nie przełączać przy ustawieniu formatu 16:9 - przykładem może być Daewoo. Pin 8 w niektórych telewizorach spełnia tęż funkcję ich załączania z trybu standby. Jeżeli telewizor posiada taką funkcję, to napięcie na tym pinie powyżej 2V to powoduje.

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: Kpc21 »

Ciekawa sprawa z tymi Philipsami, bo ja tuner też mam podłączony do Philipsa i na RGB (po wyeliminowaniu zakłóceń od CVBS dla przeciwnego kierunku) jest dużo lepiej.

To jest Philips z tej serii:
Obrazek
Tyle że monofoniczny, z głośnikiem na dole.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: Anduraki »

moja Babcia ma właśnie jakiś nowy model Philipsa 21' ma 1 gniazdo euro i w RGB na ekranie jest za dużo czerwonego i niebieskiego i widać takie czerwone śnieżenie, w cvbs w 570i widać tak mniej więcej w 1/4 ekranu pionowy pas o długości 4 cm w tle, w 720p widać kilka pojedynczych kresek szatkujących pionowo ekran na całej długości, w 1080i nie widać żadnych niepożądanych kresek.

Denerwuje mnie trochę ten obraz bo na cabletechu urz0083 po ustawieniu 720p lub wyżej obraz tak drga w dynamicznych scenach (tak jakby nie wyrabiał z wyświetlaniem), ale 570i nie ustawię bo ten pas pionowy z góry na dol irytuje, a o RGB mogę zapomnieć.

p.s. co ciekawe w CVBS na tym TV obraz jest nadzwyczajnie wyraźny i ma żywe kolory, podczas gdy na moim TV CVBS rozmywał trochę kontury obrazu.

Awatar użytkownika
cignacy
Posty: 280
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: 42LB671, ARIVA 150C, C-ch 83Q. ARIVA T55 + monitor LCD.
Instalacja antenowa: ASP-8 - 8m n.p.gr. Wzm.przelotowy 12dB-5V z t-a. Druga pasywna 1m niżej.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrz-ne , Kosz-wy, Czechy

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: cignacy »

Odetnij we wtyczce euro po stronie telewizora kabelek od styku nr 19 - powinny zniknąć zakłócenia.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: Przemo »

Mam pytanie, czy można w jakiś sposób wymusić uruchomienie RGB na telewizorze, który nie posiada takiej funkcji w menu? Przy podłączeniu urządzenia z możliwością ustawienia sygnału RGB nie ma problemu i telewizor przełącza się na RGB, natomiast w urządzeniu bez tej możliwości działa wszystko w CVBS i za nic nie można wymusić RGB, mimo, że ten sygnał jest wysyłany do telewizora. Może wystarczy coś zmostkować lub przeciąć we wtyku euro?

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: sirdaniel »

A po co w telewizorze wybór wejściowej przestrezni kolorów?. Cokolwiek w TV wybierasz to wejście AV z jakiego TV ma odbierać.
TV wybierze sobie sam najlepszy sygnał jaki moze odebrać w multizłączu jakim jest Euro. Mało prawdopodobne aby twój nie obsługiwał RGB, chyba że jest jakiś bardzo stareńki lub wybrakowany.
Ustaw RGB na dekoderze i podłącz kabel euro. Czy jest brak sygnału? Może lepszy kabel?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: Anduraki »

cignacy pisze:Odetnij we wtyczce euro po stronie telewizora kabelek od styku nr 19 - powinny zniknąć zakłócenia.
pytanie jak wyciąć bo tam ciasno we wtyczce i nie widzę jak tam można jakąś piłkę do metalu wcisnąć, nie mam pomysłu jak to zrobić

p.s. jesteś pewien, że jak wytnę to zniknie ten pionowy pas w 576i i te pojedyncze kreski w 720p?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: m@rtops »

Anduraki pisze:bo tam ciasno we wtyczce
rozbierz obudowę wtyczki i wytnij kabelek wewnątrz (przeważnie odkręca się "dupkę" obudowy :D )

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: Przemo »

sirdaniel pisze:A po co w telewizorze wybór wejściowej przestrezni kolorów?. Cokolwiek w TV wybierasz to wejście AV z jakiego TV ma odbierać.
TV wybierze sobie sam najlepszy sygnał jaki moze odebrać w multizłączu jakim jest Euro. Mało prawdopodobne aby twój nie obsługiwał RGB, chyba że jest jakiś bardzo stareńki lub wybrakowany.
Ustaw RGB na dekoderze i podłącz kabel euro. Czy jest brak sygnału? Może lepszy kabel?
Telewizor obsługuje RGB, jednak w urządzeniu źródłowym musi być ustawiony tryb RGB, jeśli brak w takiej opcji w menu, to wybiera CVBS mimo, że wysyłane jest po euro zarówno RGB jak i CVBS.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: sirdaniel »

edit:/ nie cytuj postów bez potrzeby. czytaj regulamin Forum.
Więc jeśli logicznie rozumuję, brak Ci w opcji dekodera wysyłania tylko RGB?
A jeśli wysyłasz sygnał to dekoder wysyła naraz RGB i CVBS? - troche dziwne, nie znam się na standardzie przesyłu EURO ale jeśli tak to ok. Więc rozwiązaniem było by ucięcie przewodów w kablu euro odpowiedzialnych za przesył sygnału composite (CVBS) Wtedy telewizor otrzyma tylko RGB i nie będzie wmiał innego wyboru jak tylko przyjąć format RGB. Dobrze myślę?

Awatar użytkownika
cignacy
Posty: 280
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: 42LB671, ARIVA 150C, C-ch 83Q. ARIVA T55 + monitor LCD.
Instalacja antenowa: ASP-8 - 8m n.p.gr. Wzm.przelotowy 12dB-5V z t-a. Druga pasywna 1m niżej.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrz-ne , Kosz-wy, Czechy

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: cignacy »

Po pinach RGB przesyłany jest tylko sygnał o kolorach. Reszta informacji o sygnale w trybie RGB(w tym o synchronizacji) pobierana jest z z CVBS. Wycięcie kabelka CVBS uniemożliwi więc odbiór całkowicie. Przełączenie w tryb RGB realizowane jest przez podanie na pin 16 gniazda EURO w telewizorze napięcia powyżej 0,9V. Większość telewizorów posiadających dwa gniazda EURO obsługuje RGB tylko na jednym z nich - patrz opis przy gniazdach.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: Anduraki »

no więc, wyciąłem tamten pin 19 i ... pasy pionowe w tle dalej są w CVBS, w RGB obraz jest za bardzo czerwony i za ciemny, **ale jak próbowałem bardzo luzując wtyczkę(tak, że podejrzewam część pinów nie stykała się) uzyskałem pożądane kolory, ale jednak wyglądało to jak CVBS (było widać śmiecie koło każdego napisu jak w cvbs), gdy docisnąłem z powrotem, obraz z powrotem stał się wyraźniejszy i przesadnie czerwony i ciemny.

Ten telewizor to Philips 21' z jednym euro i ze złączem AV z przodu i na rozdzielczościach z "p" na zauważalnie widać przeskakiwanie (jak np na PSN lecą napisy na dole) na rozdzielczościach wysokich 720p i 1080p/i denerwuje mnie szarpanie obrazu w miejscach gdzie są szczegółowe rzeczy na ekranie - niestety mój telefon nie był w stanie to uwiecznić

Interesuje mnie w tym momencie rozdzielczość 576i, która niestety jest dostępna tylko w RGB - czytaj chcę oszukać dekoder wypuszczając CVBS do telewizora kiedy dekoder jest ustawiony w RGB ---- które piny mam jeszcze wyciąć, żeby nie było tego przesadnie "pieprzonego" czerwonego? Jak już wcześniej wspominałem wyżej** wiem, że się da w jakiś sposób.

Inna ciekawostka: na tym kablu z wyciętym 19 pinem:
z jednej strony kabla chodzi i CVBS i RGB
z drugiej strony kabla mam w CVBS czarny ekran, a w RGB mam brak synchronizacji (lata mi cały obraz)

Jutro postaram się wrzucić filmiki z moich dzisiejszych eksperymentów.

michalh

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: michalh »

Jesli nadal masz pasy po wycieciu pinu 19, to zastanowilbym sie nad zmiana kabla albo nad podlaczeniem wszystkich sprzetow do wspolnego zasilania (chociaz pewnie sa) albo ktores z urzadzen jest walniete.

CVBS z wycietym pinem 19 od strony TV nie bedzie dzialac jesli zamienisz przewod koncami. Tak jak napisal wczesniej cignacy - sygnal CVBS (pin 19) jest wykorzystywany do synchronizacji sygnalu RGB. Jesli zamienisz przewod stronami, to do telewizora nie bedzie docieral sygnal CVBS nadawany z dekodera.

Caly myk z pinem 19 polega na tym, ze przy odbiorze sygnalu przez SCART na TV odbiornik wysyla przez pin 19 sygnal, zazwyczaj ostatnio ustawiony program z tunera analogowego, w druga strone (do urzadzenia zrodlowego). O ile nie jest to urzadzenie, ktore jest w stanie ten sygnal odebrac (np. magnetowid), to tworzy sie petelka i wlasnie duchy na obrazie, ktore przybieraja rozna forme. :-D

Sprobuj skorzystac z tego, co napisal cignacy - jesli RGB jest sterowane poziomem napiecia na pinie 16 w TV, odlacz ten pin i powinienes miec tylko CVBS.

Swoja droga, jesli rzeczywiscie tak Ci sie obraz przebarwia, to sprawdz, czy ten TV obsluguje RGB i czy masz dobry przewod. Jesli nie chcesz ciac tego, co masz, proponuje kupic euro przystosowane jedynie do CVBS i bedzie po klopocie.

Co do skakania obrazu przy formatach progresywnych i znieksztalceniach na wyzszych rozdzielczosciach - nie potrafie zrozumiec sensu ustawiania wyzszych rozdzielczosci nie zalozona przez standard CVBS/RGB - obraz do TV i tak wyjdzie jako 576i tylko bedzie kilkukrotnie przekonwertowany (pewnie przez sredniej jakosci algorytmy i uklady w odbiorniku DVB-T). Tryb progressive klatkuje na sygnale interlaced, bo tuner robi sobie "cos" z "niczego". Masz zwykle CRT i kabel euro - uzywaj trybu 576i - uzywanie innych jest bez sensu, a nawet szkodliwe dla obrazu. No chyba, ze lubisz sie jarac cyferkami, to juz nic sie nie poradzi ;-)

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: Anduraki »

Masz zwykle CRT i kabel euro - uzywaj trybu 576i - uzywanie innych jest bez sensu, a nawet szkodliwe dla obrazu. No chyba, ze lubisz sie jarac cyferkami, to juz nic sie nie poradzi ;-)
NIE MOGE !!! 576i jest dostępny tylko w trybie RGB, który notabene jest przesadnie czerwony i trochę zbyt ciemny, w CVBS są następujące tryby:
576p, 720p 25, 720p 30, 1080i 50, 1080i 60, 1080p 25, 1080p 30
jedyna rozdzielczość z i to 1080i 50 - na tym nie widać tego niepłynnego przechodzenia(np napisów na PSN), ale te głupie szczegóły w tle przy ruchu szarpią.
Nie szarpią gdy się ustawi w 567p/i, ale p nie ustawie bo jest taki pionowy pas o szerokości 3 cm gdzieś na ekranie(on jest trochę widoczny w tle), nie ustawię też dlatego , że napisy przesuwają się bez płynności z racji tego, że tv crt nie lubi trybu progresive
Nie ustawię też 576i bo wtedy twarze siatkarzy na PSN są czerwone, wszystko jest przesadnie czerwone i ciemne.

Chcę wymusić aby dekoder wysyłał w ustawionym trybie RGB sygnał w postaci CVBS, bo luzując bardzo wtyczkę coś takiego w RGB osiągnąłem.

edit: to nie jest zwykły CRT to jakiś dziwny wynalazek philipsa ...

niedociśnięta wtyczka i moment po dociśnięciu
http://youtu.be/qMTEcTf8Iv0

na wyciętym 19 pinie, podłączenie w złą stronę: CVBS brak obrazu, RGB brak synchronizacji
http://youtu.be/dWC5-biffgw

michalh

Re: SCART standard i funkcje

Post autor: michalh »

Kolego.
Ten telewizor się zwyczajnie nie przełącza w tryb RGB albo ma uszkodzone złącze, albo kabel.

Jaki to konkretnie model Philipsa i jaki model tunera no i jakie źródło wybierasz w tym Philipsie? Co się dokładnie wyświetla? EXT1?

Zablokowany