jakość TVP2 z PKiN

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
haraz

jakość TVP2 z PKiN

Post autor: haraz » 28 marca 2007, o 20:04

Nie otrzymałem odpowiedzi na moje pytanie zamieszczone w innym wątku, więc ponawiam je w nowym:Jest oczywiste, że to automat ustala bitrate, jednak pewne fakty są niezaprzeczalne, tzn jakość obrazu na TVP2 jest widocznie "gołym okiem"  gorsza niż na TVP1. Pokazuje to także analiza strumienia, średni bitrate w wiekszośći programów nie przekracza 4Mbitów, co wydaję się dosyć niską wartością przy kompresji MPEG2. Świadczy o tym również średnia wartość quantizera wahająca się od 7-9. Dla porównania programy o wizualnie dobrej jakości nagrane z TVP1 mają średni quatizer nie przekraczający 5. Pozostaje jeszcze kwestia precyzji transformaty cosinusowej (DCT), która dla TVP1 jest 10-bitowa, a dla TVP2 tylko 8-bit.Moje pytanie brzmi, czy jakość strumienia video na TVP2 mogłaby być lepsza np porównywalna do TVP1. Czy są ku temu jakieś przeszkody (techniczne bądź inne)?  

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

jakość TVP2 z PKiN

Post autor: JarekM » 3 kwietnia 2007, o 12:30

Różna jakość obrazu wynika ze sposobu przetwarzania. Obecnie wszystkie programy poza TVP1 są poddawane podwójnej kompresji (kompresja-dekompresja-kompresja) co jak widać odbija się na ich jakości. W niedługim czasie planowana jest zmiana konfiguracji urządzeń. Czy będzie lepiej, zobaczymy.

Czy można wiedzieć czym analizował Pan ten strumień? (skąd dane na temat DCT)

Ciekawe jest, że tylko jedna osoba zauważyła różnicę jakości programów i podniosła ten temat na forum. Gratuluję dociekliwości

haraz

jakość TVP2 z PKiN

Post autor: haraz » 3 kwietnia 2007, o 13:54

Kilka ciekawych informacji na temat strumienia video uzyskałem programem BitrateView http://www.tecoltd.com/bitratev.htm .Cieszę się, że nastapi rekonfiguracja. Efekty towarzyszące skomplikowanym dynamicznym scenom nie są zbyt miłe dla oka Dziękuję za odpowiedź.

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

jakość TVP2 z PKiN

Post autor: KrzysztofD » 2 maja 2007, o 19:51

W końcu kwietnia po kilkugodzinnej nocnej przerwie w emisji faktycznie nastąpiła rekonfiguracja.Teraz TVP2 nie jest gorsza od TVP1, co prawda uzyskano to za pomocą obniżenia parametrów TVP1, ale to drobny szczegół - to przecież tylko testy.Wracając do poważnego tonu:
1: DCT na wszystkich programach ma 8bitów (TVP1 - było 10)2: Nominalny bitrate 10mbit (było 15)3: Adaptacja bitrate rzeczywistego do treści obrazu - duży postęp - poprzednio zmiany były znikome (5-6mbit) - obecnie osiąga to wartości ok 1mbit przy nieruchomym obrazie do 4mbit przy materiale interlaced z dynamicznymi zmianami - czyli całkiem inteligentnie4: Bitrate max 4mbit to stanowczo za mało nawet na bezszumne reklamy czy inne nowoczesne materiały nie wspominając o czymś z archiwum - obecny obraz upodobnił sie niestety do platform satelitarnychMam nadzieję, że następna rekonfiguracja przywróci jakość TVP1, nie tylko na planszy testowej

Odpowiedz