Miernik sygnału DVB-T

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: qwerty »

Nie - tak działa RTL2832U.

radio

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: radio »

do ustawiania anteny DVB-T lub Satelitarnej sluzy np http://www.progdvb.com/de/prog_sat_finder.html

Przy pomiarach DVB-T wpisujemy tylko poprawnie częstotliwość MUX
Sterowniki Tunera muszą być zainstalowane !
Opcje od SATki można pozostawić takie jakie wyskoczyły przy pierwszym uruchomieniu Prog Finder'a

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: Anduraki »

@up a BER tam wskazuje, albo poziom błędów?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: qwerty »

Przecież to zwykły program do dvb-t tylko nie dekoduje strumienia. Odczytuje siłę i jakość z tunera. To potrafi każdy program do dvb-t.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: Anduraki »

A czy jest taki programik który odczyta poziom błędów, nawet nie musi być ber może być to w procentach albo nawet w numerach.

p.s. jakość z tego co zauważyłem jest liczona na podstawie BER przynajmniej jest tak w tunerach mstara gdzie jest specjalny algorytm który liczy pasek jakości w oparciu o BER. Więc myślę, że programiści zakamuflowali po prostu bera, a pokazali jakość - w końcu po co zwykłemu użytkownikowi jakiś trudny do zrozumienia ciąg 3.4e-3 ...

Bartt

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: Bartt »

Ja stosuje taki programik ;) :

Obrazek

Niestety jego wadą jest to, że prawdopodobnie działa tylko z kartami f-my Hauppauge (nie mam kart innej firmy aby to sprawdzić :( ).
Opis:
http://www.hauppauge.com/site/support/s ... nitor.html

Programik pokazuje parametry sygnału aktualnie uruchomionego mux-a w danej aplikacji (u mnie np. w ALTDVB), samodzielnie za jego pomocą nie można wyszukać sygnału.


Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: Anduraki »

A mógłbyś je opisać po krótce, jakie chipy obsługują, i co potrafią i jak z kompatybilnością?

grzegorz0plonka

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: grzegorz0plonka »

Podane link są nie właściwe!!!! Strona bardzo trudno otwiera i brak pobierania. Jeszcze do tego otwiera bardzo dziwnie reklamy.

Proszę nie podawać szkodliwe link. Może spowodować znajdzie jakieś wirus.

radio

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: radio »

obsługują chyba wszystkie chipy , poniewaz dzialają w oparciu o sterowniki BDA

ja jakos nie mam zadnego problemu by je pobrac z tych uploadów!

pierwsze dwa uploady (www2.zshares.net)
klikamy kolejno: Free Download/czekamy 30 sekund/po odliczeniu od 30 do zera uaktywni się przycisk Download Now

trzeci upload (ulozto.cz)
klikamy kolejno: Stáhnout/Omezené stahování/przepisac kod z obrazka/Stáhnout

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: belzebiusz »

1 program ok, 2 zawiera trojany, a archiwum jest zabezpieczone hasłem - sprytne, antywirusy tego nie przeskanują przy pobieraniu, a dopiero po wypakowaniu i skanowaniu ręcznym.
Lepiej skasuj odnośniki do drugiego programu.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: giaur500 »

Ale to i tak wszystko bez sensu. Jeśli tuner (i sterownik od tunera) nie podaje np SNR ani BER to żaden programik tego nie odczyta. Naprawdę, w przypadku tanich tunerów usb na zbyt miarodajne wskazania bym nie liczył.

Coś tam niby odczytują, ale przeważnie i tak gorzej niż jakikolwiek TV z dvb-t, nagminne jest zjawisko o którym ktoś wspomniał wyżej, czyli np wyskalowanie siły sygnału co 30%. Jak jeszcze oglądałem tv na Windowsie to splash lite tez mi pokazywał siłę 60%, 100% albo 0% (tuner WandTV - z niego akurat da się "wycisnąć" trochę więcej ale jak widać sterowniki na Win tak działały).

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: Anduraki »

Tak naprawdę to wszystkie tunery podają BER, tylko sterowniki zamieniają to na parametry jakości.
Jest funkcja która na podstawie BERa oblicza paski jakości, ale zdaje się, że już o tym pisałem.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: giaur500 »

Mylisz się. Pytałem bezpośrednio programistę który zajmuje się sterownikiem do ite9135 na Linuksa. Twierdzi że z tego tunera nie da się pobrać ani prawdziwych wartość BER ani SNR w decybelach. Jeśli chodzi o jakość to sprzęt podaje to bezpośrednio, na podstawie jakiegoś algorytmu, w sumie nie wiadomo jakiego. Pewnie na podstawie liczby błędów i liczby nieskorygowanych błędów (to można z tunera pobrać i u mnie w xbmc to wyświetla).

Pisałem też maila do Chińczyków, ale tu nie wiadomo kto tworzył sterowniki - odpisali mi że nic nie wiedzą, są tylko resellerem i żeby skontaktował sie ze sprzedawcą, u którego nabyłem sprzęt. Ustalenie kto tworzył sterownik dla Windows jest praktycznie niemożliwe i nie ma kogo pytać.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: Kamilx »

Ja wybrałem pierwszy program, ale jest problem bo jest komunikat, że nie może znaleźć tunera. Komputer też nie znachodzi tunera, ale na BlazeDTV 6.0 działa.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: Anduraki »

giaur500 pisze:Mylisz się. Pytałem bezpośrednio programistę który zajmuje się sterownikiem do ite9135 na Linuksa. Twierdzi że z tego tunera nie da się pobrać ani prawdziwych wartość BER ani SNR w decybelach. Jeśli chodzi o jakość to sprzęt podaje to bezpośrednio, na podstawie jakiegoś algorytmu, w sumie nie wiadomo jakiego. Pewnie na podstawie liczby błędów i liczby nieskorygowanych błędów (to można z tunera pobrać i u mnie w xbmc to wyświetla).

Pisałem też maila do Chińczyków, ale tu nie wiadomo kto tworzył sterowniki - odpisali mi że nic nie wiedzą, są tylko resellerem i żeby skontaktował sie ze sprzedawcą, u którego nabyłem sprzęt. Ustalenie kto tworzył sterownik dla Windows jest praktycznie niemożliwe i nie ma kogo pytać.
nie pisałbym tego gdybym nie przeczytał tego:

Kod: Zaznacz cały

        if (log_ber <= ( - 7.0))        // PostVit BER < 1e-7
        {
            //*quality = 100;
            return 100;
        }
        else if (log_ber < ( - 3.7))        // PostVit BER < 2e-4
        {
            //*quality = 60 + (((-3.7) - log_ber) / ((-3.7)-(-7.0)) * (100-60));
            return (60+((( - 3.7) - log_ber) / (( - 3.7) - ( - 7.0))*(100-60)));
        }
        else if (log_ber < ( - 2.7))        // PostVit BER < 2e-3
        {
            //*quality = 10 + (((-2.7) - log_ber) / ((-2.7)-(-3.7)) * (60-10));
            return (10+((( - 2.7) - log_ber) / (( - 2.7) - ( - 3.7))*(60-10)));
        }
        else
        {
            //*quality = 10;
            return 10;
        }
nie mogę za bardzo publikować kodu źródłowego mstara, ale to jest fragment funkcji obliczającej paski jakości - widać tutaj wyraźnie, że ber jest gdzieś obliczany na demodulatorze i na jego podstawie obliczana jest jakość. Nie wiem od jakiego to tunera, ale na 100% jest to od mstara. Jak wiadomo paski są różnie ustawione dla różnych tunerów, dlatego w tym tunerze ta funkcja wygląda tak, w innym będzie wyglądała inaczej.

edit: widocznie na STB jest to liczone sprzętowo na podstawie ilości błędnych CRC na sekundę, tutaj trzeba to policzyć pewnie ręcznie - bo tak naprawdę ten tuner tylko zbiera z powietrza i przenosi cyfrowo, dekodowanie z tunerów USB i inne czynności interpretacji sygnału(w tym pewnie sprawdzanie sum kontrolnych "paczki zebranej z powietrza") odbywają się programowo.

z tym CRC to mi chodziło o sam fakt wykrywania błędów podczas dekodowania.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: giaur500 »

No tak ale to jest chip od stb. Poza tym, o ile pamiętam to chyba tunery na mstar podawały tylko siłę sygnału? Był tylko jeden pasek. Jesli by cię ciekawiło jak to jest rozwiązane w sterowniku np do ite913x to możesz zajrzeć w kod tego modułu, jest przecież ogólnie dostępny.

p.S. Ciekawi mnie skąd masz kod do mstara ;) czyżby gdzies wyciekł?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: Anduraki »

W necie jest, to kod z 2008 roku więc bez rewelacji. Można powiedzieć, że to co znalazłem to taka nakładka na uboota.

A co do mstarów to i siłę i jakość pokazują - wiem bo miałem i mam obecnie.

Jak jesteś zainteresowany to mogę ci podesłać linka. Bo raczej publicznie nie mogę ułatwiać dostępu do takich materiałów.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: giaur500 »

Na mstarze miałem tylko Signala HD, a tam jest jeden pasek jakości. Co do kodu, to czemu nie możesz mi podesłać linka na priv zawsze można sobie popatrzeć.

dantech

Re: Miernik sygnału DVB-T

Post autor: dantech »

Jest taki TV 7" HD produkcji Not Only TV model LV6TVHD7. Po załadowaniu ostatniego softu w wersji 1.3 ma oba paski.

Soft tutaj:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... tvhd7&sid=

Są eleganckie paski jakości i siły. Wcześniej tego nie było.

Jakość wykonania sprzętu wzorcowa jak dla mnie. Nawet futerał w zestawie jest. Oczywiście akumulator, ładowarka samochodowa, sieciowa i pilot. Nawet funkcję PVRa ma usb.

Właśnie akurat rozważam sprzedaż takowego bo zaczyna mi chodzić po głowie miernik z wyższej półki. Jak coś to email albo PW. Może się zdecyduję, Trza policzyć fundusze w śwince skarbonce :)
Zanim tego wynalazłem to nieźle się też naszukałem. Testowałem między innymi jakiegoś Cabletecha SD ale to była porażka jakościowa.

Zablokowany