Dobór tunerów pod względem czułości

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Dobór tunerów pod względem czułości

Post autor: Anduraki »

Samsung którego mam, ma delikatnie czulszą głowicę od Fergusona t55 który miałem do tej pory, czulszy jest też od wiwy.

Bardziej precyzyjne są wskazania, mux1 na T55 miał max jakość, siła 59, a mux2 max jakość siła 55.
Na samsungu wskazanie jest takie: Mux 1 siła 26% jakość 100% - poziom błędów 0, mux 2 siła 6-9% jakość 90-100% poziom błędów 0-6. I faktem jest, że mux2 gorzej odbierał na fergusonie chociaż wskazania procentowe były niemal identyczne, w samsungu pokazuje precyzyjnie jaka jest siła i który multipleks lepiej działa. Raczej bym się przychylał do tego, że TV mają czulsze głowice i precyzyjniej wskazują jakość i moc.

Pamiętam Cabletecha jak podłączyłem u sąsiada rodzinki na wsi do siatki gdzie mu analogi praktycznie nie odbierały, efekt siła 70 jakość 97, parę dni później dzwoni do mnie, że mu obraz się zacina (bez wyraźnego powodu) co 15 min - ma on czułą głowicę ale jest do dupy ^^ hehe, bo wystarczy, że zmienię rozdziałke na wyższą i spada jakość i siła i pojawiają się częstsze przycięcia

bdkacz

Re: Dobór tunerów pod względem czułości

Post autor: bdkacz »

@GUTEK@ pisze: Co do Wiwy HD90 to nie wiem o jakie "odjazdy" w działaniu pilota Ci chodzi. U mnie działa ok.
A chociażby połowa 135 czy 140 strony wątku poświęconemu HD90 - chodzi o to,że podobno trzeba dokładnie celować w odbiornik w dekoderze.

XXX

Re: Dobór tunerów pod względem czułości

Post autor: XXX »

Zastanawiam się nad kupnem tunera do pracy przy ekstremalnie słabym sygnale i kiepskiej, jakości sygnału. Sprawdzałem już tam Arive T65. Na antenie trzymanej w rękach złapałem tylko MUX2.
Zastanawiam się nad kupnem Cabletech URZ0083E , bo podobno ma jeszcze czulszą głowicę niż Ariva T65.
Czy to prawda?

Czy model Cabletech URZ0083E jest szybszy od swojego poprzednika, który podobno włączał się kilkanaście sekund i przełączał kanały do 3 sekund?

Czy Wiwa HD-90 to w zasadzie ta sama czułość (Głowica) i szybkość (procek) co Ariva T65?
Proszę bardzo o pomoc, bo zależy mi na załatwieniu dobrego sprzętu rodzicom.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Dobór tunerów pod względem czułości

Post autor: m@rtops »

a może da się coś na to poradzić nie tunerem a instalacją antenową :?
ale to w innym dziale ;)

XXX

Re: Dobór tunerów pod względem czułości

Post autor: XXX »

Próbowałem na UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit ze wzmacniaczem LNA-177 i taką antenę docelową chcę kupić. Co można zrobić lepiej za te pieniądze?

W zasadzie uważam, że antena jest OK i interesuje mnie tylko, czy Cabletech URZ0083E ma jeszcze czulszą głowicę niż Ariva T65?

DVBManiak

Re: Odp: Dobór tunerów pod względem czułości

Post autor: DVBManiak »

Czułość porównywalna, ale ze wskazaniem na Arivę.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Dobór tunerów pod względem czułości

Post autor: m@rtops »

XXX pisze: Co można zrobić lepiej za te pieniądze?
wszystko zależy od indywidualnych parametrów odbioru ;)
możesz w dziale anten - w zależności od odległości nadajnika wrzucić swój profil terenu i lokalizację (dvb t map) i tam dowiesz się co ewentualnie zmienić - pieniądze to nie wszystko (sama antena źle dobrana to i za 500zł nie będzie odbierać)
ale to już zależy od ciebie
XXX pisze:Zastanawiam się nad kupnem Cabletech URZ0083E , bo podobno ma jeszcze czulszą głowicę niż Ariva T65.
i tu wracamy do mojej propozycji - dekoder sam sygnału nie poprawi
nie mam Cabletecha więc ci go z t65 nie porównam :oops:

maju

Re: Dobór tunerów pod względem czułości

Post autor: maju »

Jak to jest w końcu z tą czułością chciałbym konkretnie wiedzieć zanim zamienię na inny egzemplarz tuner USB LV5DELUX bo drastycznie słabiej odbiera od LV6TBOXHD,
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=100
tu jest wszystko opisane dokładnie - wczorajsze i dzisiejszy wpis.

Maximum

Re: Dobór tunerów pod względem czułości

Post autor: Maximum »

Panowie, mam doradzić jaki tuner wybrać - Cabletech URZ 0090 czy Ariva T65. Nigdy nie miałem z nimi do czynienia, więc nic o nich nie wiem. Pomijam kwestię ceny, bo jest zbliżona. Firma? Parametry? Funkcjonalność? Na co warto zwrócić uwagę? Prawdopodobnie będzie on służył tylko do odbioru programów telewizyjnych i wszystkie inne funkcje są zbędne. Wybór padł na te z przekonania, że to topowe tunery - oczywiście w tym przedziale cenowym.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Dobór tunerów pod względem czułości

Post autor: qwerty »

Topowe? Litości... Z tego co wiem to taka wiwa uruchamia się 9-10 sekund, a T65 już 25 sekund (tak czytałem na forum satkuriera). Dodatkowo w przeszłości ferguson dał 4 liter przy swoich produktach (ale jakoś niektórzy pozapominali).

Maximum

Re: Dobór tunerów pod względem czułości

Post autor: Maximum »

Faktycznie na forum satkuriera zachwalają WIWA HD90. Ariva chyba nieźle się sprzedaje a i producent znany. Stąd chyba to zakwalifikowanie do TOP ;).

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Dobór tunerów pod względem czułości

Post autor: m@rtops »

qwerty pisze:T65 już 25 sekund (tak czytałem na forum satkuriera).
:o :shock: :oops:

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Dobór tunerów pod względem czułości

Post autor: Anduraki »

25 sekund to chyba 3 albo 4 razy zdarzyłbym t55 odpalić, mi się odpala w 4-5 sek bez żadnego quickstartu, cabletech urz0083 odpala się parę sekund wolniej: pojawia się on, z powrotem zapala się czerwona lampka na sekundę, pojawia się znowu ON i zielona lampka - logo na 3 sek, słychać dźwięk, sekundę później jest i obraz- cała operacja trwa z 10-12 sek.

Cabletechy owszem mają bardzo czułe głowice, ale te czułe głowice lepiej też zbierają zakłócenia - jedzie samochód obraz stoi na 1,5 sek, na fergusonie pare pikseli złych gdzieś wyskoczy ewentualnie na sekundę przycichnie dźwięk. Miałem i cabletecha stary model 0083 i fergusona t55 i nie poleciłbym nikomu cabletecha mimo, że odrobinę czulszą miał głowicę.

Swoją drogą szukam czułego tunera USB do kompa z obsługą jakiegoś prostego softu, bo ostatnio u znajomej natknąłem się na porażkę gdzie nie dało się ręcznie wyszukiwać kanałów, a całe przeszukiwanie zajmowało pół godziny.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Dobór tunerów pod względem czułości

Post autor: m@rtops »

jak pisałem zamieszczam porównanie wskaźników z wiwy HD90 "new" i obu modeli fergusona t65 ;)

oba ferdki - siła (max95%) / jakość(max80%)
mux1 (k25) - 78% / 80%
mux2 (k64) - 95% / 80%
mux3 (k48) - 75% / 80%

wiwa - siła / jakość (obie max100%)
mux1 (25kW) - 98% / 100%
mux2 (60kW) - 100% / 100%
mux3 (2kW) - 93% / 100%

instalacja - antena Opticum AX 1000+ bez wzmacniacza - podłączona bezpośrednio do dekodera :D

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Dobór tunerów pod względem czułości

Post autor: Anduraki »

Procenty nic nie mówią, zwróć uwagę na odbiór, najlepiej by było jakbyś miał 2 odbiorniki i na obu odpalony ten sam program podłączony po spliterze(najlepiej na przemian) na oba tunery i byś zwracał uwagę na zakłócenia i nieprawidłowości na ekranie - ale puki co wskazania procentowe mogą być inaczej wyskalowane - równie dobrze max w wiwie może być ustawiony jak 88% w ferdku.

Jakbyś tak obniżył ile się da jakość i siłę do granicy obioru - powiedzmy pływającą jakość 40-50 siła 50 i wtedy mógłbyś porównać po zakłóceniach który z tunerów jest lepszy, ale jak we wcześniejszym poście napisałem te tunery są w zasadzie identyczne pod względem odbioru - jedyna różnica na + fergusona to, że zamiast walić po obszarze złymi pikselami - wali kilka złych pikseli i przycisza dźwięk, wiwa ma taki plus, że nie przycisza, ale słychać charakterystyczne ćwierknięcie, a cabletech przykładowo przy minusie w postaci stopklatki na 1,5 sek nie ginie dźwięk, nie ma też żadnych błędów w dźwięku.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Dobór tunerów pod względem czułości

Post autor: m@rtops »

to było tak dla przykładu że jeśli na ferdku jest te 78% to nie ma co kombinować z podniesieniem siły bo podłączając wiwę mamy 98% - tu widać w praktyce jaka jest różnica w "skalowaniu" wskaźników przez producentów :roll:
nic tym nie udowadniałem tylko mnie ciekawiło takie porównanie (może nie tylko mnie) ;)
teraz można udzielać cennej rady jeśli ktoś spyta - "mam siłę 82% na ferdku - co zrobić aby była wyższa?" - "kupić wiwę" :lol:

edit
Jakbyś tak obniżył ile się da jakość i siłę do granicy obioru - powiedzmy pływającą jakość 40-50 siła 50 i wtedy mógłbyś porównać po zakłóceniach który z tunerów jest lepszy, ale jak we wcześniejszym poście napisałem te tunery są w zasadzie identyczne pod względem odbioru
może kiedyś przestawię antenę na granicę odbioru (dojście mam bez problemu) - ale to jak będzie mi się baaardzo nudziło :lol:

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Dobór tunerów pod względem czułości

Post autor: Anduraki »

albo mam na 576i jakość 20% na ferdku co mam robić by mieć więcej jakości - kupić cabletecha i mieć na 576i 97% ^^
i pozdro, ale to mniej poważna informacja hehe.

Syzyfowa praca to porównywanie tunerów - sam widzisz musisz mieć niezłą instalację antenową i odpowiednio duży rozgałęźnik - najlepiej tłumikiem gasić sygnał do momentu, aż pojawią się różnice.

Chętnie bym się podjął takiego testu gdyby ktoś mi załatwił ze 30 tunerów do testów i rozgałęźnik(małostratny - nie wzmacniający - utrzymujący poziom sygnału taki jaki dostaje) na 30 odbiorniki, dałbym każdemu nagrywanie i powolutku przekręcał śrubokrętem 8-) . Potem z tydzień na przeanalizowanie nagrania i bym miał wyniki co lepsze a co gorsze z ładną rozpiską.

edit: wyceluj w kosmos, ja kiedyś wycelowałem siatką i miałem stabilny odbiór lol ;]
kurde jak nazwać tą polaryzację jak jesteśmy w 3 wymiarach ekhem :lol:

Mutango

Re: Dobór tunerów pod względem czułości

Post autor: Mutango »

m@rtops pisze:teraz można udzielać cennej rady jeśli ktoś spyta - "mam siłę 82% na ferdku - co zrobić aby była wyższa?" - "kupić wiwę" :lol:
Wiwa ma (zbyt?) wysoko wyskalowane wskaźniki. Jeszcze większe różnice widzę, kiedy porównuję wskazania Wiwy i telewizora LG (na tej samej antenie)
Np siła/jakość na LG 30/50, na Wiwie daje 85/100
Oba tunery odbierają stabilnie.
Gdyby na Wiwie wskazywało 30/50 to by była raczej kaszanka na ekranie
Natomiast na LG nawet 10/10 może być dość stabilne
Generalnie wskaźników pomiędzy innymi modelami nie ma co porównywać, bo to nic nie daje, są inaczej wyskalowane.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Dobór tunerów pod względem czułości

Post autor: Anduraki »

dokładnie, na LG na 4% jakości, 1% siły odbiór jest idealny i nie ma żadnych pikseloz, na tej samej instalacji na KM-00186 przy 80% jakości co chwilę łapało zakłócenia elektromagnetyczne.

stefan20
Posty: 18
Rejestracja: 26 września 2011, o 19:39
Odbiornik: WIWA HD90
Sharp LC-32DH510
Instalacja antenowa: Antena Siatkowa + wzmacniacz SWA-3501
-ATX 107
-ATV 12/7-8
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przechyba,Hranovnica,Św.K. Chorą-ca

Re: Dobór tunerów pod względem czułości

Post autor: stefan20 »

Dzisiaj pozbyłem się Mojej Wiwy HD90 MC i teraz muszę kupić sobie jakiś nowy dekoder. Miałem wcześniej HYUNDAI DVB4H 632 PVR, Ferguson Ariva T65 i w sumie najbardziej byłem zadowolony z Wiwy. Jedyne czego mi brakuję to lepsza czułość na słaby sygnał, chodź i tak podobno ma jedną z najlepszych i u mnie sprawowała się lekko lepiej niż Hyundai i podobnie jak T65. Jednak mam w domu także telewizor Sharp LC-32DH510 który odbiera mi Muxy których Wiwa nie wyłapuję, Zależy mi na DVB-T Słowackim i Wiwa odbiera mi tylko jeden Mux i to przy bardzo precyzyjnym ustawieniu anteny, natomiast na Sharpie przy tej samej Antenie odbiera mi bez problemu 3 Muxy , a na 4-tym też widzi słaby sygnał. Myślę nad Wiwą HD-102 albo HD-95 ale nie wiem czy pod tym względem wypadają lepiej od HD-90 ? A Może ktoś zna jakiś inny dekoder który pod tym wzgledem wypadnie lepiej.

Zablokowany