Zakłócenia odbioru przez samochody i silniki

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
ss80

Zakłócenia odbioru przez samochody i silniki

Post autor: ss80 »

fus niekoniecznie tylko CB radio może przeszkadzać, wystarczy jakaś motorynka lub przejeżdzająca kosiarka :lol: żeby słaby cyfrowy sygnał zdegradować, na razie nic nie poradzisz w Polsce są słabe sygnały cyfrowe aż do wyłączenia analogu w 2013 i każde zakłócenie jest silniejsze niż sam sygnał, gdyby sygnał był silniejszy niż zakłóceń nie poczuł byś różnicy w TV, wzmacniacz w antenie w obecnych czsach w wielu przypadkach jest konieczny żeby wzmacniać te słabiutkie sygnały, ale wzmacniacz wzmacnia też to co jest dookoła czyli również zakłócenia, mógłbym ci polecić wymianę wzmacniacza na symetryzator ale w twoim przypadku może to być krok w tył zamiast w przód :| czyli możesz jeszcze bardziej utracić możliwość odbioru np. sygnału z niemiec.

Metoda prób i błędów została ;)

arik92

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody.

Post autor: arik92 »

Tylko, że Poznań nie jest pokrywany sygnałem przez nadajnik Skrzyczne, ale przez RTCN Śrem ;), który naprawdę nieźle dmucha - MUX 2 100kW, MUX 3 20kW i te moce w Poznaniu powinny dawać naprawdę dobry poziom sygnału. Zakłócenia od przejeżdżających samochodów, to raczej wina przedwzmaczniacza w antenie, który wzmacnia wszystko łącznie z tym czego ma nie wzmacniać.

ss80

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody.

Post autor: ss80 »

arik92 pisze:Tylko, że Poznań nie jest pokrywany sygnałem przez nadajnik Skrzyczne, ale przez RTCN Śrem ;)
Tylko że kolega pisze że ma Śrem na płd-wsch. od Poznania, a ma antenę skierowaną na płd-zach.(taki układ okien) więc jak ma antenę ustawioną w innym kierunku niż nadajnik to zawsze to sygnał osłabia w pewnym stopniu i tu 200kw mocy nadajnika nie pomoże, cudów nie będzie piorytet więc mają zakłócenia a nie sygnał, antenę ustawić w kierunku na jeden konkretny nadajnik na który się ma widoczność z okien swojego bloku to jedyna sensowna rada, ten sam problem mają odbiorcy satelitarni i co im poradzisz? :| nie mają warunków do odbioru, czytaj nie mogą skierować anteny bezpośrednio na nadajnik 13 lub 19 stopni na południe lub nie mają widoczności otycznej, przysłania im dach, inne budynki itp. to nie mogą spokojnie odbierać ze satelity, w przeciwieństwie do satelity naziemnie jest o tyle łatwiej łapać sygnał bo można odebrać go z odbicia ale to zawsze związane jest z jego pogorszeniem i nie zawsze jest z czego te odbicie złapać. Tu nie wina tylko wzmacniacza ale tego że antena w ogóle gdzie indziej "patrzy" i stąd te zaniżone wartości sygnału i więcej zakłóceń. ;)

arik92

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody.

Post autor: arik92 »

Zatem nie rozumiem co do sytuacji przedstawionej przez @fus ma to zdanie:
ss80 pisze:na razie nic nie poradzisz w Polsce są słabe sygnały cyfrowe aż do wyłączenia analogu w 2013 i każde zakłócenie jest silniejsze niż sam sygnał, gdyby sygnał był silniejszy niż zakłóceń nie poczuł byś różnicy w TV
Rozumiem, że na nadajniku RTON Wisła/Skrzyczne ciągle zmienia się moc nadawania i można z tego powodu czuć irytację, ale to nie powód aby twierdzić, że tak nadawanie multipleksów wygląda w całej Polsce.

ss80

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody.

Post autor: ss80 »

arik92 pisze:Rozumiem, że na nadajniku RTON Wisła/Skrzyczne ciągle zmienia się moc nadawania...i można z tego powodu czuć irytację,
Nie wiem gościu o co ci chodzi mamy tu od wczoraj 25kw petardę i żadnych problemów :)

arik92

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody.

Post autor: arik92 »

To że macie 25kW to ja wiem i życzę wam żeby już tak zostało i nic nie obniżali.

loleklolek

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody.

Post autor: loleklolek »

@fus
"Ciekawe, że gorsze wskazania siły, jakości na tunerze MUX2 z Śremu, od MUX3 ze Śremu, o których mocy wspomniał arik92. Nie rozumiem tego."

Zdarza się. Te MUXy jednak nadają na różnych kanałach i różnymi parametrami.

"Wzmacniacz, niestety, nie ma żadnej regulacji mocy, albo go podłącze, albo nie."

Można próbować wymienić wzmacniacz na inny lub w ogole antenę.

"Bez wzmacniacza w ogóle nic nie ściągam."

Tzn. po wymianie wzmacniacza na symetryzator? Samo odłączenie wzmacniacza od prądu sprawia, że zamienia się on w tłumik.

"Może wymiana anteny, nie wiem, co robić ? MUX2 przecież ma już docelową moc 100 kW. i to byłaby wieczność z zakłóceniami."

Można próbować z wymianą anteny, kabli, złączek lub instalować jakies filtry. Tyle, że to kosztuje, więc najlepiej poszukać takiej opcji, gdzie możesz wypożyczyć do testów takie cudeńka lub liczyć na zwrot pieniędzy. Zacząłbym od innej anteny.

karol567

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody.

Post autor: karol567 »

Ja też mam identyczny problem, odbieram w Ustce sygnał z Koszalina - Gołogóra (odległość około 60km). Mieszkam w bloku na I piętrze, 15m od budynku znajduje się ulica, a za nią domki jednorodzinne. W Grudniu siła sygnału razem ze wzmacniaczem była w okolicach 95-100% (bez wzmacniacza około 65-80%). W marcu mając podłączony wzmacniacz siła spadła do około 80% (ciekaw jestem dlaczego, antena się nie przesunęła itp). Wydaję mi się, też że jest więcej zakłóceń. Błędy występują (obraz zamiera/wiesza się) gdy przejeżdżają "tanie samochody" typu: daewoo matiz, fiat siena + wszystkie skutery. Antenę mam taką jak w opisie, do tego kabel TRISET-113. Czy mogę coś z tym jeszcze zrobić ? Warto wymieniać antenę na np.: Telmor Digit Max HD P25 ? Czy mam czekać aż coś się "samo" poprawi typu za 3lata wyłączą sygnał analogowy ?

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody.

Post autor: zesepo »

Być może kupiłeś jakiś arystokratyczny odbiornik... I on na widok Matiza odmawia współpracy :lol:

kjt

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody.

Post autor: kjt »

U mnie to był standard przy korzystaniu z siatki ze wzmacniaczem szerokopasmowym. Najgorsze były jednak autobusy i wszelakie ciężarówki. Telefon komórkowy czy to mój czy kogoś w okolicy też przeszkadzał.
Aktualnie mam symetryzator i rzadko coś wpływa na jakość odbioru.

czarek333

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody.

Post autor: czarek333 »

Mnie sie nic nie przycina , ja mam super odbiór .....tylko ciekawe ilu z tych co tak mówia by tak mówili nadal jak by mieszkali miedzy blokami , mieli drzewo przed oknem itd.

czarek333

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody.

Post autor: czarek333 »

Każdy madry ten kto mieszka do 30km od nadajnika ma mazliwosc montowania anteny na dachu bloku czy domu . Ja sobie zmienie kabel ,pokręce antena i poszukam lepszego miejsca do zlapania sygnału ,a co zrobią ludzie starsi ?? wnuczek bedzie jezdzil dwa razy dziennie do babci bo jej sygnal ucieka ? a może rodzina z anglii przyjedzie i ustawi antene . CMDA ,LTE, CB, motorynki wiertarki i cholera wie co jeszcze sie wcina w sygnał....w miastach nadajniki poustawiane z małą mocą a gdzieś na zadupiu po 100kw .Analog puszczany z ŁODZI teraz dvb-t tez z łodzi i co mi z tego jak musze łapac sygnał z 40km... i tak do usr....ej smierci całe województwo było i bedzie zalezne od jednego miasta . A NIE MOZNA BYŁO USTAWIC NADAJNIKI W 49 DUZYCH MIASTACH
? TAM GDZIE BYLY DAWNIEJ WOJEWÓDZTWA I DOPIERO W INNYCH MIEJSCACH USTAWIAC NADAJNIKI Z MNIEJSZA MOCĄ BY POKRYŁY RESZTE TERENU ???? ...JAKIE TO SZCZĘSCIE ŻE NIE TRZEBA GANIAC Z ANTENĄ W REKU ZA SYGNAŁEM JAK KOT ZA MYSZAMI :lol:

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody.

Post autor: zesepo »

Po pierwsze to tu się chyba nie pisze posta pod postem, po drugie: rozwiązanie świetne, tylko kto zapłaci?
Mi też źle się oglądało DVB-T, ale po zastosowaniu paru rad mądrych ludzi którzy tu pomagają jest o niebo lepiej (kabel, wzmacniacz paszoł won, lepsza lokalizacja)
Ostatnio zmieniony 19 kwietnia 2012, o 17:28 przez zesepo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody.

Post autor: Puma »

Akurat ja mam szczęście mieszkać w cichym miejscu i zakłócenia mnie omijają.

Masz rację że ludzie którzy sami sobie nie poradzą z problemami sami to mają udrękę gdy coś nie gra a nadajników jest zwyczajnie za mało aby dobrym sygnałem pokryć cały kraj (lub parametry są źle dobrane sygnału i jest sygnał podatny na zakłócenie oraz nie sięga daleko).

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody.

Post autor: TomW »

Ja akurat nie mam cichego zakątka. Okno na parking osiedlowy a niedaleko ulica. Jakoś zakłócenia od samochodów mnie omijają :D . Słyszałem, że powodują je nagminnie hińskie motorynki i skutery, ale takich na razie nie spotkałem koło bloku.

nkp123

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody.

Post autor: nkp123 »

Wzmacniacz + słaby stosunek sygnał/szum (czyli za słaba antena) powodują tego typu zakłócenia (zwykle, czasem może być to np. od głowicy odbiornika). Wymiana anteny na lepszą i zmiana wzmacniacza na symetryzator w 90% wypadków naprawi problem.

Awatar użytkownika
nol
Posty: 126
Rejestracja: 20 czerwca 2009, o 23:20
Odbiornik: AverMedia Hybrid Speedy
Instalacja antenowa: wewnętrzna\
Dipol16 + Symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody

Post autor: nol »

TomW pisze:Ja akurat nie mam cichego zakątka. Okno na parking osiedlowy a niedaleko ulica. Jakoś zakłócenia od samochodów mnie omijają :D . Słyszałem, że powodują je nagminnie hińskie motorynki i skutery, ale takich na razie nie spotkałem koło bloku.
Ja mimo dobrej anteny z symetryzatorem chwilowe przycinki na MUXie 3 od pojazdów mam codziennie, wedłóg obserwacji to nawet od kilkuletnich samochodów różnej marki nie tylko tych ekonomicznych, co do pojazdów jednośladowych to 100% spalinowych u mnie powoduje stopklatkę, z zakłóceniami od mojego telefonu komórkowego jeszcze się nie spotkałem.

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody

Post autor: zesepo »

Ja mieszkam kilka metrów od drogi krajowej. Auta gnają 24/7 ,nie mieszkam za blisko nadajnika, a jakość jak stała tak stoi.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody

Post autor: qwerty »

Odbieracie na tej samej częstotliwości?

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody

Post autor: zesepo »

Jeśli chodzi o nas to mieszkamy w zupełnie innych miejscach :)

Zablokowany