Zakłócenia odbioru przez samochody i silniki

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
showmen
Posty: 20
Rejestracja: 31 lipca 2012, o 23:36
Miejscowość: Barlinek
Odbiornik: Samsung UE49KS9000L, Samsung UE43KS7590U
Instalacja antenowa: Antena zbiorcza AZART z 1992 roku
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo - SZCZECIN

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody

Post autor: showmen »

Mam pytanie może jest ktoś mi w stanie pomóc ponieważ u wujka zamontowałem nową antenę Tri Digit UHF Dipol 44/21-69 (nie ECO) + LNA 177 + rozdzielacz na 3 TV + kabel czarny żelowy Triset. Antena jest u mocowana na 3 piętrze w bloku i skierowana na RTCN Jemiołów (Zielona Góra) odległość 72 km. Problem jest taki, że od czasu do czasu pojawiają się zakłócenia, pixele i trwają krótko 1 - 2 sekundy. Może ktoś wie od czego. Siła sygnału to np. MUX 1 - 80%, MUX 2 - 68% przy opadach śniegu, zimą. Jakość 100%.

Wiem teraz, że w puszcze wzmacniacza w antenie nie zamontowałem wtyku F z gumką tylko bez. Ponieważ nie zauważyłem, że 1 wtyk był z gumką specjalnie, a reszta bez. Czy może to być powodem? Czy antenę da się skierować bardziej w niebo?

Z góry dziękuje za pomoc.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Zakłócenia odbioru przez samochody

Post autor: kb997 »

1) owszem, spróbuj ustawić antenę dolnym bomem poziomo do ziemi
2) za duży wzmacniacz na taką odleglosc, 101 powinien wystarczyć (nawet może za silny)
3) zacznij od jednego odbiornika - jak bedzie ok to dopiero podziel sygnał.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Zakłócenia

Post autor: systemlan »

Witam. Dziś zaobserwowałem dość dziwne zakłócenia. Sąsiedzi zapodali piłę spalinową przez co ja miałem problemy z odbiorem. Coś na zasadzie braku sygnału. Sprawdziłem i o to efekty. Jak sąsiedzi wyłączyli piłę brak bitowych stopów błędu. Czy wszystkie piły tak mają czy ktoś z Was coś podobnego zaobserwował? https://www.youtube.com/watch?v=T3aZt36 ... e=youtu.be

Awatar użytkownika
neo69
Posty: 239
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 14:12
Miejscowość: Stolica Górnego Śląska
Odbiornik: Panasonic TX-50GX830E
Mar. 29, 2022
Ver. 3.744
Instalacja antenowa: Yagi-Uda: Dipol 44/21-69 Tri Digit + symetryzator, balkon, 22 m n.p.t., 25,6 km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Ostrava-Hošťálkovice

Re: Zakłócenia

Post autor: neo69 »

Miałem do czynienia z podobnymi zakłóceniami (kompletny brak odbioru na pokojowej aktywnej antenie), gdy za ścianą ktoś odpalał elektryczną golarkę lub mikser.
Te urządzenia generują zakłócenia, w moim przypadku dodatkowo podbijane przez wzmacniacz.
Tak samo w samochodzie w CB-radiu słyszę nadjeżdżające chińskie skuterki, zanim pojawią się one w zasięgu wzroku ;-)

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Zakłócenia

Post autor: systemlan »

No ok. Tyle tylko, że moja instalacja jest na kablu triset 113 bez wzmacniacza. Czyli wynika z tego, że obojętnie czy posiadam dobrze wykonaną instalację czy też nie, są urządzenia, które zakłócają pasmo DVB-T. Jak myślisz czy można byłoby to zgłosić do UKE, że ta piła generuje zakłócenia? Myślę w tym momencie czysto teoretycznie.

Asgard

Re: Zakłócenia

Post autor: Asgard »

Może to coś pomoże:

Dzisiaj taka sytuacja --> po skierowaniu dachowej anteny siatkowej z trochę za silnym jak na moją lokalizację (Dzierżoniów) wzmacniaczem 35 dB dokładnie na Trutnov, a jej plecami - z grubsza - na Ślężę, kanały ze Ślęży (te ultrakapitalistyczne z MUX2) zaczęły się ciąć i chlastać przy włączaniu i wyłączaniu ogrzewacza wody w kuchni (DAFI) oraz dużej lodówko-zamrażarki (Bosch Duo). Problemem były także przejeżdżające na ulicy chińskie skuterki (sąsiad prowadzi ich serwis), betoniarka u drugich sąsiadów czy zasilacz w PC (blaszaku) w momencie włączania/wyłączania.

W swojej rupieciarni znalazłem japońskie ferrytowe filtry przeciwzakłóceniowe zakładane na kabel sieciowy/zasilający (taka rurka ferrytowa otoczona plastikiem na zawiasku, co to się otwiera jak książka i można toto zatrzasnąć na nawet dość grubym kablu). Mam to jako pozostałość po kamerze DV firmy JVC. Po założeniu takiego filterka na (nieuziemiony z mego lenistwa) kabel od lodówki wszystkie problemy przeszły jak ręką odjął. Wygląda więc na to, że jeden taki filtr na instalacji elektrycznej na danym piętrze (podpięte oczywiście do tego samego licznika) odsyfia całe to piętro (u mnie oświetlenie i gniazdka są na tej samej linii zasilającej parter; pierwsze piętro to już kolejna/odrębna obwódka biegnąca od licznika).

Jutro jeszcze obczaję, czy pralka (na pierwszym piętrze; Bosch) nie będzie siała gnojem --> jeśli tak będzie, to mam jeszcze jeden filtr ferrytowy. Takie filtry pojawiają się także w starych monitorach/telewizorach CRT, więc można sobie wydłubać.

Nie wiem, czy takie rzeczy są łatwo dostępne i bardzo drogie w sklepach, ale warto chyba spróbować, bo u mnie pomogło bardzo.

Może takie filtry można będzie dać w prezencie sąsiadom i "odkłócić" sobie okolicę.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Zakłócenia

Post autor: systemlan »

No raczej ciężko będzie dać to na piłę spalinową :D ale powiem Wam, że pierwszy raz z tym się stykam. Żadne urządzenia nigdy nie powodowały takich problemów. Zaczynam twierdzić, że otaczamy się jakimiś siewnikami chińskiej produkcji, które robią trzody eterowej.

Asgard

Re: Zakłócenia

Post autor: Asgard »

Ale zawsze można spróbować wytłumić własną instalację elektryczną, którą często lubią włazić zakłócenia (na skuterki sąsiada nic nie zakładaliśmy, a efekt pozytywny już się pojawił). Może założenie takiego filterka na kablu zasilającym Twój telewizor/tuner coś by tu mogło pomóc. Popytaj u znajomych - może ktoś ma w rupieciach i Ci na próbę pożyczy - choćby do testów. Dziś byłem zdumiony skutecznością tego czegoś.

A elektrosyfu to mamy pod dostatkiem. Wiem, bo słucham stacji radiowych na średnich i długich (głównie tych niemieckich --> zanim je całkowicie wyłączą za 1-2-3? lata, bo to u nich już postanowione). Przy odrobinie wysiłku można sobie czasami dać radę. :)

Powodzenia w walce z gnojem elektromagnetycznym. Czas uderzać w kimono. Papa. :mrgreen:

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Zakłócenia

Post autor: systemlan »

Kupie sobie :) To tylko 2 złote ;)

Asgard

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody i silniki

Post autor: Asgard »

Dzisiaj dodałem filtr na kablu pralki. Zakłócenia były minimalne (tylko w czasie włączania/wyłączania się grzałki), jednak wolałem chuchać na zimne i "odkłócić" sobie całe pierwsze piętro (bo parter zrobiłem już wczoraj).

A później w położonej naprzeciwko mojej chaty szkole znienacka zadzwonił dzwonek na przerwę (taki stary, duży i sakrucko głośny - jeszcze chyba za Stalina robiony/montowany --> wiadomo, że przerywacz w tym może nieźle zakłócać, a nawet iskrzyć) ... i zerwało obraz na kilka sekund (na najwrażliwszym u mnie MUX2 --> 770 MHz - k58). Od razu pobiegłem do zwłok starego monitora CRT i wypatroszyłem z tegoż dwa filtry ferrytowe (tym razem takie zwykłe rurki bez zawiaska) i założyłem oba zwei jeden za drugim na kablu antenowym za tunerem/telewizorem. Dałem dwa, bo w CRT też były dwa - nadziane na kabel idący do gniazda wizyjnego (tuż obok trafa WN). Pomogło całkowicie.

Patent jest więc skuteczny w różnych sytuacjach. Przy okazji karta graficzna mojego kompa na pierwszym piętrze przestała pogwizdywać w radiu na falach długich (świstało w momencie nagrzewania się tejże; później już była cisza --> teraz jest już cały czas całkiem cicho). Świetlówka kompaktowa przestała mi "posrywać" w innym radiu na parterze w kuchni (też na długich, bo tam słucham "Deutschlandfunk" i "Deutschlandradio Kultur"). No i największy test --> mój skośnooki odtwarzacz DVD po podłączeniu do gniazdka sieciowego już nie zakłóca połowy osiedla (ludzie nawet przez CB nie mogli komfortowo pogadać).

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody i silniki

Post autor: systemlan »

No to kupiłem. Zamontuję jak przyjdzie paczuszka :D

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody i silniki

Post autor: TomW »

Mieszkam na parterze. Na wprost mam parking. Używam anteny pokojowej typu APOK ze wzmacniaczem. Odbiór mam i zawsze miałem bardzo dobry. Po problemach z SFN na Śląsku mam nadal bardzo dobry odbiór, ale jest to jedno "ale". Mianowicie musiałem obniżyć położenie anteny o około 1 m, aby uzyskać poprawny odbiór. Wyżej - brak sygnału. Spowodowało to, że niektóre samochody powodują lekkie zakłócenia, czego dawniej, przy wyżej umieszczonej antenie nie było. To już nie chińskie skuterki. Wiem, wzmacniacz, ale to konieczność niestety u mnie chcąc odbierać na "pokojówce". Sprawdziłem. Mimo bliskości do nadajnika to parter, blokowisko, itd. Moje pytanie nie dotyczy tego jak sobie z tym poradzić (to wiem, bo ustąpiło), ale jakie elementy instalacji elektrycznej samochodu mają na to wpływ. Zauważyłem, że dotyczyło to czasami też nowych, znanych marek a starsze,leciwe pojazdy tego nie powodowały nagminnie. Argument do rozmowy z kierowcami takich "zakłócaczy" przyda się myślę nie tylko mnie :D

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody i silniki

Post autor: systemlan »

Problemem w dieslach są wtryski a w benzyniakach świece, są jeszcze alternatory. Zamontuj sobie filtr ferytowy, powinno pomóc.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody i silniki

Post autor: Tomciosz »

Kable zapłonowe, rozdzielacze zaplonu, cewki, pompowtryski, rozryszniki. Jeżeli chodzi o kable to powinien w nich być rezystor, który to niweluje.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody i silniki

Post autor: hadam »

systemlan pisze:Problemem w dieslach są wtryski a w benzyniakach świece, są jeszcze alternatory. Zamontuj sobie filtr ferytowy, powinno pomóc.
Napisz coś więcej na ten temat, gdzie zamontowałeś taki filtr i czy pomogło w jakim stopniu i na jaki rodzaj zakłóceń.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody i silniki

Post autor: systemlan »

Zamontowałem w domu od razu jak wychodzi kabel z okna i pomogło. Kosiarka może sobie chodzić sąsiadów :)

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody i silniki

Post autor: AdamP »

Jakie konkretnie filtry kupiłeś i gdzie :?: Ja próbowałem filtry zdemontowane ze starego kabla PC :arrow: monitor założone na kabel antenowy, ale to jakoś nie zdało egzaminu :(
P.S.
Największy syf w eterze robią rowery z silnikiem spalinowym :evil: Chińskie motorowery i skutery to przy tym cud techniki.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody i silniki

Post autor: systemlan »

Zastosowałem najzwyklejszy filtr ferytowy dostępny na allegro.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody i silniki

Post autor: AdamP »

Jakoś nie mam przekonania do zakupów przez internet, ale z tego co widzę to w sklepie elektronicznym w Katowicach mają takie filtry na różne średnice kabli od 3,5mm do 9,4mm. Jak będę w tamtej okolicy to muszę tam zajrzeć.
Wczoraj na próbę założyłem przed wtyczką zestaw sześciu filtrów "odzyskanych" z kabli DVI. Teraz trzeba poczekać na lepszą pogodę (skuterki znów wyjadą na drogi) i obserwować czy to coś poprawi.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody i silniki

Post autor: AdamP »

Po kilku dniach obserwacji stwierdzam co następuje. Ferryty nasunięte na kabel antenowy nie usuwają ani nie redukują zakłóceń od skuterów i motorowerów :( Spróbuję jeszcze możliwości filtracji zasilania odbiornika, być może od tamtej strony przychodzą zakłócenia.

Zablokowany