Zakłócenia odbioru przez samochody i silniki

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Awatar użytkownika
glasser
Posty: 87
Rejestracja: 28 lipca 2011, o 09:17

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody

Post autor: glasser »

Profil terenu:

Obrazek

TVP1 i TVP2 mają obraz igła, nie ma nawet jednego prążka. Co do zakłóceń to nie mam pojęcia, bo nie oglądam analogu odkąd jest DVB-T ;) Osobiście nie sądzę, aby były przy tak ogromnych mocach nadajnika analogowego.
Mogę odbierać z Przysucha/Kozłowiec, a z Ryków nie, bo musiałbym antenę na dach wystawiać (balkon jest z innej strony).

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Widziałem screeny z innego wątku.Przy takiej sile sygnału, jakość powinna wynosić 100%. Nie wiem co jest przyczyną, czy "dolatuje" szczątkowy sygnał z innych nadajników, czy też otoczenie anteny nie wprowadza zakłóceń. Próbowałeś antenę wysunąć daleko poza obrys budynku? Jeśli nie możesz anteny dać na dach to odsuń ją ile tylko możesz od ściany.
Edit: Jeśli chodzi o zakłócenia w analogu to możesz ich nie zauważyć. Analog wyświetlany jest "jak leci" i milisekundowy trzask w głośniku czy kilka dropów na ekranie umkną twojej uwadze. W dvb-t jeśli pojawia się błędy których nie uda się skorygować będzie "mroził" się obraz, "ćwierkał" lub zanikał dźwięk i nic nie pomoże. Jeśli jesteśmy w dobrym zasięgu to poprawa instalacji odbiorczej może wyeliminować zakłócenia, jeśli jesteśmy na granicy to może ale nie musi pomóc system anten czasem nawet wymiana już istniejącej na dwie lub cztery specjalnie dobrane. Ty akurat jesteś wchyba w dobrym zasięgu ze Świętego Krzyża. Niedługo podniosą moc do 100kW i mux3 puszczą z tego masztu więc myślę, że twój Tri Digit nie będzie zbierał zakłóceń a przynajmniej sygnał użyteczny będzie na takim poziomie, że śmieci nie będą utrudniać Ci odbioru.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody

Post autor: Anduraki »

A jesteś na 100% pewien, że masz symetryzator, a nie jakiś wzmacniacz? Masz zasilacz podpięty do kabla czy zwykła wtyczka?
Mi taka siła wygląda na podbijaną wzmacniaczem. Szczerze mi to wygląda trochę na objaw przesterowania nawet mimo braku maksymalnego wskazania siły na tunerze.
Przydała by się tutaj wypowiedź chrisa.

Bery są nie za ciekawe to juz powtarzam n-ty raz. Spróbuj jak się pogoda poprawi zmienić ustawienie - położenie anteny.

Awatar użytkownika
cignacy
Posty: 280
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: 42LB671, ARIVA 150C, C-ch 83Q. ARIVA T55 + monitor LCD.
Instalacja antenowa: ASP-8 - 8m n.p.gr. Wzm.przelotowy 12dB-5V z t-a. Druga pasywna 1m niżej.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrz-ne , Kosz-wy, Czechy

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody

Post autor: cignacy »

@glasser
A czy przypadkiem nie zakłóca Ci odbioru radiostacja komisariatu policji(masz go chyba po drugiej stronie ulicy)?

Awatar użytkownika
glasser
Posty: 87
Rejestracja: 28 lipca 2011, o 09:17

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody

Post autor: glasser »

Antena posiada oryginalny symetryzator który był w zestawie.
Nie wiem czy komisariat zakłóca, ale zamrożenia obrazu pojawiają się gdy przejeżdża pojazd.

Jeśli mam być szczery to kładę lachę na ten /.../ zwany DVB-T. Mogłem się spodziewać, że polscy eksperci /.../ i będzie to zrobione na /.../ się. Mam n na kartę i tam oglądam.
Dla mnie DVB-T to totalny /.../ i cofanie się.


/usunięto "nieodpowiednie" słownictwo.

grzegorz0plonka

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody

Post autor: grzegorz0plonka »

No naprawdę nie wiem co tu chodzi o zakłócenie samochody.

Około 50-100 metrów ode mojego domu jest tam budowie i przyjeżdżają różny ciężarówek i Transportu betonu. Jeszcze do tego ciągle pracowali koparki.

OGÓLE NIE SPRAWI MI ZADNYCH KLOPOTÓW DVB_T.

Nie wiem skąd bierze problemy zakłócenie przez samochody.
A może winy radia.
Jak tym roku zaczną dalsze pracy budowie to prezentuję wideo jak działa dvb-t.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody

Post autor: belzebiusz »

Samochody zazwyczaj nie są problemem. Najgorsze są chińskie skutery - wraz z nimi potrafią jeździć piksele po ekranie, w szczególności przy antenach ze wzmacniaczami.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Zakłócenia odbioru przez samochody

Post autor: kb997 »

@glasser
Antenę masz na balkonie? Być może strop nad balkonem działa jak ekran powodując odbicie zakłóceń w stronę anteny. Nie ma co się irytować, według założeń polskie DVB-t ma być odbierane z anteny umieszczonej min. 10 m.n.p.t. i na otwartej przestrzeni (ponad dachem a nie przy ścianie czy we wnęce balkonu). Gdyby antena była na dachu i ustawiona na właściwy administracyjnie nadajnik a występowały zakłócenia to można by się denerwować. Niestety ale nikt nie jest w stanie zapewnić każdemu odbioru z dowolnego nadajnika bo odbiorcą tak chce. To tak jakbym ja złościł się, że nie mam stabilnego odbioru z Opola

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody

Post autor: TomW »

glasser pisze:Jeśli mam być szczery to kładę lachę na ten /.../ zwany DVB-T. Mogłem się spodziewać, że polscy eksperci /.../ i będzie to zrobione na /.../ się. Mam n na kartę i tam oglądam.
Dla mnie DVB-T to totalny /.../ i cofanie się.
Przysłowie mówi, że "jeszcze się taki nie urodził, aby każdemu dogodził". Jednak tych zadowolonych jest większość. Nikt nie mówił, że zapewni odbiór w każdym miejscu i w każdych warunkach na czymkolwiek. Osobiście nie narzekam.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody

Post autor: adac »

Szczególnie jeżeli projektant instalacji popełnia szkolne błędy

Awatar użytkownika
glasser
Posty: 87
Rejestracja: 28 lipca 2011, o 09:17

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody

Post autor: glasser »

Twierdzisz, że nie potrafię zrobić instalacji antenowej?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody

Post autor: adac »

No sądząc po wynikach które sam przedstawiłeś - to nie.

Mylisz dwie sprawy: powieszenie anteny na balkonie i wykonanie prawidłowej instalacji antenowej.

Awatar użytkownika
glasser
Posty: 87
Rejestracja: 28 lipca 2011, o 09:17

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody

Post autor: glasser »

Jeśli masz jakieś obiekcje, zapraszam do mnie. Będziesz miał okazję udowodnić swoją wiedzę i pokazać jak się wykonuje instalację antenową. W razie razie, podam adres na pw.
kb997 pisze: Gdyby antena była na dachu i ustawiona na właściwy administracyjnie nadajnik a występowały zakłócenia to można by się denerwować.
Sieć kablowa ma anteny na 4 piętrowym bloku na rurze o długości ~5m (na oko), anteny to Televes i zakłócenia są jeszcze większe niż na mojej. Czasami wręcz nie da się oglądać bo są przycinki co kilkanaście sekund.
TomW pisze: Przysłowie mówi, że "jeszcze się taki nie urodził, aby każdemu dogodził". Jednak tych zadowolonych jest większość. Nikt nie mówił, że zapewni odbiór w każdym miejscu i w każdych warunkach na czymkolwiek.
Jak coś nie działa jak powinno, najłatwiej zaszpanować przysłowiem i skwitować, że nikt nie gwarantował poprawnego odbioru. Tylko to powinno być powiedziane w reklamie TV, która to reklamuje DVB-T jako cudowna technologia o rewelacyjnej jakości obrazu i dźwięku. Oczywiście pod warunkiem, że będzie się dało to oglądać :)

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody

Post autor: Anduraki »

Wiesz co szkoda słów. Nawet nie spróbowałeś zmienić położenia ustawienia anteny tak jak Ci pisaliśmy. Skoro nie masz odbić to albo mieszkasz gdzieś bardzo wysoko, albo mieszkasz na wsi. Nawet niskie budynki mogą generować odbicia. Proponowałem ci ominąć zakłócenia poprzez odbiór z odbić, ale stwierdziłeś, że nie ma od czego ci odbić sygnału.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Zakłócenia odbioru przez samochody

Post autor: kb997 »

@glasser
Skoro już piszesz o kablówce to gdzie "patrzą" jej anteny? Tam gdzie twoja? Zamiast rzucać mięsem weź antenę i ustaw na najbliższy nadajnik i zgodnie z zalożeniami odbioru na odpowiedniej wysokości i w odpowiednim środowisku czyli bez sufitów, ścian i podobnych obiektów w okolicy anteny. Jeśli wtedy nie będzie odbioru to napisz do UKE albo nawet prezydenta i komendanta głównego policji, że pod twoim domem jeżdżą pojazdy których uciążliwość dla środowiska przekracza dopuszczalne normy. Być może twój pojazd też innym zakłóca odbiór???
P.s. po raz kolejny przekonuję sie, że szkoda bitów na pomaganie niektórym userom z forum. Trudno, na wyciągniętą dłoń reagują agresją.
Edit2: acha glasser, nie siedź już teraz na balkonie bo się zaziębisz, zostaw zdrowie na regulację czaszy sat od "n" na kartę.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody

Post autor: adac »

Może jeszcze jedna rada, skoro my próbujemy w ten sposób.

Na miejscu kolegi - instalatora ja zrobiłbym od nowa kabel antenowy, długi nie jest. Nieważne z czego zrobiony jest teraz. Materiały: kabel z podwójnym oplotem, są takie pod różnymi nazwami nawet RG 6 u, i typowe złączki i wtyki ale prawidłowo założone.
W razie wątpliwości jak można sprawdzić w necie.
Całość tak mi wygląda jakby instalacja zbierała tyle samo śmieci co sygnału, a to jest charakterystyczne dla złego styku albo słabego ekranu. Błąd może być w każdym miejscu.

2/ uszkodzony albo źle podłączony symetryzator w antenie - takie same efekty.

/edit - i jeszcze żywcem to co napisał wyżej @ kb, kolega mnie wyręczył.

Szczególnie proponuję podpatrzeć konkurencję, czyli zawodowych instalatorów obok.
Można też do nich zadzwonić albo udać się osobiście i podpytać, jest całkiem możliwe że coś odpowiedzą.
Np. jak jest z odbiorem w tym miejscu, jakie mieli problemy albo nawet powiedzą coś o wynikach swoich pomiarów. Można też się z nimi umówić na pomiary u siebie.
To oczywiście pod warunkiem, że kol. @glasser zależy na bezpłatnej dvb-t, bo sat, kablówka albo pay-dvbt to też jest jakieś wyjście.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody

Post autor: Anduraki »

Ja powiem tak, sam standard zakańczania kabli opiera się na robienie styków na styk, ja nigdy nie ryzykuję nie daję 2 mm rdzenia wystającego tylko 4, a nawet 5 wtedy lepiej wchodzi w gniazdo - jest lepszy styk, w przypadku kabli poniżej 1.13 czyli jakiś 1.06 lub mniej lekko przyginam rdzeń, żeby nie było tzw "styku w powietrzu". Kiedy wywalam oplot na izolację przed nakręceniem Fki nie wywalam go według pomiarki tam 4mm czy jakoś tak ale idzie go znacznie więcej (że prawie wyłaźi z pod Fki) Fkę nakręcam tak długo, aż widzę że dielektryk zatyka otwór na rdzeń. Jeszcze nigdy takie łączenie mnie nie zawiodło.


Zrobienie właściwego kabli i połączenie w sieć instalacji to 33% sukcesu, kolejne 40% to znalezienie właściwego miejsca dla anteny i jej ustawienie(przede wszystkim w oparciu o BER i poziom błędów, mierniki, a jeśli nie ma to o pasek jakości i w mniejszym stopniu o pasek siły) a reszta to poprowadzenie instalacji z dala od innych instalacji elektrycznych i źródeł zakłóceń.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Zakłócenia odbioru przez samochody

Post autor: kb997 »

Kolejna z "prawd ludowych" to zakłócenia od radiostacji policyjnych. Mieszkam tuż obok komendy w Chrzanowie. I nie tylko dyżurny nadaje ale także z radiowozów z placu KPP prowadzi się korespondencję. Nigdy nie mialem ani przycinki. A tu macie zdjęcie w jakich warunkach pracuje moja antena. Ileż tam samochodów (i to z radiostacjami, które czasem mogą mieć defekty w instalacji antenowej) :D http://img195.imageshack.us/img195/5243/imag044201.jpg

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody

Post autor: seba133 »

kb997 pisze:Ileż tam samochodów (i to z radiostacjami, które czasem mogą mieć defekty w instalacji antenowej)
U mnie też dużo samochodów jeździ a budynek dalej dalekopisy nadają i nie mam żadnych zakłóceń.

Ale są instalacje gdzie nawet kabel ekranowany nie pomaga.

Awatar użytkownika
glasser
Posty: 87
Rejestracja: 28 lipca 2011, o 09:17

Re: Zakłócenia odbioru przez samochody

Post autor: glasser »

A u mnie wystarczy JEDEN samochód i mam pokaz możliwości technicznych cyfrowej telewizji :D

Zablokowany