TV Sony + moduł CI + antena zbiorcza?

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
serg17

TV Sony + moduł CI + antena zbiorcza?

Post autor: serg17 »

Witam, na wstępie napiszę, że jestem totalnie zielony jeżeli chodzi o tv cyfrową, jednak jakieś zdolności elektromanualne mam, więc liczę na to że mi pomożecie :)

Otóż, zakupiłem sobie Sony Bravię KDL32U4000xx ze złączem na kartę (moduł) CI i chciałbym odbierać owy cyfrowy sygnał. Planuję kupić sima TNK za te 49 zł i jakiś moduł na Conaxie aby ładnie, cyfrowo odbierał mi przynajmniej TVN i TVP. Sęk w tym, że jestem podpięty pod tzw. antenę zbiorczą w bloku, o której istnieniu dawno zapomniano i która podpięta jest pod kabel... UPC z nawet niezłym pakietem programowym (oczywiście bez kodowanych). Sęk w tym, że obraz na niej jest taki sobie, więc chciałbym cyfrowo dorzucić kilka programów... i teraz pytanie: co mam zrobić, aby po zakupie karty sim i modułu tv wyszukał mi sygnał dvb-t ? Podejrzewam, że w kablu kablówkowym niewiele znajdzie... może da się jakoś rozłożyć sygnał, aby jednocześnie dochodził z kabla i z anteny? No i pytanko o kartę - czy musi być jakaś wyspecjalizowana, czy wystarczy zwykła, tańsza, koło 150 zł? Czy moduł z przekodowaniem MPEG2->MPEG4 zapewni mi dobry odbiór dvb-t w Soniaku?

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: TV Sony + moduł CI + antena zbiorcza?

Post autor: yerry »

Zwróć uwagę na fakt, że DVB-T to telewizja naziemna, a TNK to telewizja satelitarna i do jej odbioru musisz używać satelitarnego zestawu odbiorczego. Podłaczenie do istniejącej instalacji od kablówki nie umożliwi Ci odbioru TNK.

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: TV Sony + moduł CI + antena zbiorcza?

Post autor: Jingiel »

Podepnę się pod pytanie. Czy ktoś ma jakies doświadczenie odnośnie współpracy modułu mpeg w Sony. Narazie nie mam takiej potrzeby, żeby go używać ale wolę zapytać wcześniej o doświedczenia innych. Czy mozna dekodować TVP HD takim modułem??

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: TV Sony + moduł CI + antena zbiorcza?

Post autor: yerry »

W czasach gdy już można kupić telewizor z wbudowanym dekoderem MPEG-4 AVC, rozwiązanie z dekoderem MPEG-2 i kartą transkodującą wydaje się być małosensowne. Po pierwsze dlatego, że karta nie umożliwi dekodowania kanałów HD, po drugie dlatego, że z działaniem kart w telewizorach bywa różnie - nie ma pewności że dana karta zadziała z danym telewizorem.

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: TV Sony + moduł CI + antena zbiorcza?

Post autor: Jingiel »

Zgadza się, ale ja miałem wybór kupić z mpeg-2 lub nie kupić wcale. Poszedłem więc na kompromis. Zawsze można kupić zewnętrzny tuner i wcale nie wychodzi taniej. Co prawda kolejne pudło pod TV, ale coś za coś. A po drugie odbieram Suchą Górę już parę lat i nauczony doświadczeniem wiem, że gdy wejdzie na stałe mpeg-4 to cena odbiorników znacznie spadnie. Ciekawe tylko ile lat będę na to czekał i czy do tego momentu dożyję jak obserwuje to slimaczenie się. TVP nie potrafi poprawnie nadawać 16:9. Realizując program w 16:9, dokłada logo i transkoduje do 4:3. Jedna wielka paranoja.

serg17

Re: TV Sony + moduł CI + antena zbiorcza?

Post autor: serg17 »

TNK nie pociągnie z kabla, to pewne. Pytam tylko czy jest mozliwość, aby np. dać na dachu talerz żeby TNK ciągnęło z niego sygnał i jakoś zesplitować (o ile tak to sie mówi) go z kablówką? Jeżeli nie TNK, to jaką kartę sim trzeba dokupić do modułu, żeby mi odbierał chociażby te testowe emitelowskie programy w dvb-t? Wiem, że HD to nie obsłuży, ale z racji że mam kablówkę w czynszu muszę to przeboleć; Nki ani żadnej innej cyfry zakładać nie będę, bo po co, skoro mam to [prawie] wszystko w kablu... Chodzi o rozwiązanie jednorazowe i niechajsożerne.

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: TV Sony + moduł CI + antena zbiorcza?

Post autor: Jingiel »

testy emitela nie sa ze satelity, tylko z nadajnikow naziemnych i zaden talerz nie jest ci potrzebny. Musialbys wystawic normalna antene Yagi, albo w najgorszym wypadku szerokopasmowke. Oczywiscie pod warunkiem, ze mieszkasz w zasiegu nadajnika DVB-t, bo narazie pokrycie kraju tymi testami jest mniej niz mizerne.

serg17

Re: TV Sony + moduł CI + antena zbiorcza?

Post autor: serg17 »

Mieszkam na Białołęce w Warszawie, więc nie powinno być problemu. Teoretycznie. A praktycznie... praktycznie to Łazy są z deka daleko, z PKiN jeszcze by ściągnęło... może.

Czy ktoś może orientuje się, jak wygląda kwestia praktycznego wykorzystania tych modułów w Soniakach?

Jingiel, czy aby odbierać testowy Emitela trzeba włożyć do modułu jakąś kartę, czy jak to pracuje?

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: TV Sony + moduł CI + antena zbiorcza?

Post autor: Jingiel »

Po pierwsze musisz wystawić własną antenę. Z kablówki nie odbierzesz DVB-t. Mowie o zwykłej antenie, chociażby siatkowej. Po drugie u Ciebie przekaz idzie w mpeg4 i tu jest właśnie problem, bo masz podobnego Sony jak ja. Odbiornik wyszuka Ci programy w mpeg4, ale ich nie wyświetli. Jedynie fonia będzie szła. Wydaje mi się , że wyjściem z tej sytuacji byłby zakup modułu CI transkodującego mpeg4 na mpeg2. Ale jak widzę mało kto testował takie rozwiązanie i nikt nie udziela odpowiedzi czy w ogóle to jest możliwe. Koszt tego modułu to ok 200 zł. Najlepiej pewnie byłoby zapytać sprzedającego.Karta dekodująca nie jest wymagana. Zawsze można tez zakupić oddzielny tuner do naziemnej cyfrowej, która zdekoduje mpeg4. Tutaj koszt ok. 400 zł.

serg17

Re: TV Sony + moduł CI + antena zbiorcza?

Post autor: serg17 »

Hmmm nie wierzę... przełączyłem się na DIGITAL, kabel podpięty pod zbiorówkę i wyszukało 68 programów :| LOL... czyli jednak mi odbiera (nie wiem jakim cudem). Problem w tym, że widocznie wszystko jest w MPEG 4, i działa mi faktycznie tylko tvp2 i TVP INFO. Jakość faktycznie cyfrowa.

Czyli co, wystarczy dokupić moduł dekodujący z gwarancją możliwości zwrotu, aby sie sony nie cięło :D?

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: TV Sony + moduł CI + antena zbiorcza?

Post autor: orin »

serg17 pisze:Hmmm nie wierzę... przełączyłem się na DIGITAL, kabel podpięty pod zbiorówkę i wyszukało 68 programów :| LOL... czyli jednak mi odbiera (nie wiem jakim cudem). Problem w tym, że widocznie wszystko jest w MPEG 4, i działa mi faktycznie tylko tvp2 i TVP INFO. Jakość faktycznie cyfrowa.
Czyli co, wystarczy dokupić moduł dekodujący z gwarancją możliwości zwrotu, aby sie sony nie cięło :D?
W kablówce TV rozpoznał kanały cyfrowe UPC które są zakodowane i bez odbiornika cyfrowej TV UPC ich nie odbierzesz. Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) wymagana jest oddzielna antena. W obecnej sytuacji odbiór naziemnej TV cyfrowej w Warszawie jest możliwy tylko z anteny zewnętrznej skierowanej w kierunku Łazów lub PKiN.
Dodatkowo do TV z MPEG2 można spróbować dokupić kartę CI np. Viaccess NP4 Extra http://sat.sklep.pl/go/_info/?id=20411 w celu dekodowania wizji ze standardu MPEG2 na MPEG4. Przed zakupem karty należy u sprzedawcy upewnić się czy karta współpracuje z danym TV.
Niestety takie rozwiązanie nie umożliwi odbioru kanałów nadawanych w HD.

serg17

Re: TV Sony + moduł CI + antena zbiorcza?

Post autor: serg17 »

Czy to znaczy że TVP 2 i TVP Info są niekodowane, a reszta tak i dlatego są czarne? Informacje o ramówce pobiera bez problemu, wygląda na to że tylko nie ma kodowania... Nie wiem do końca, czy te programy są pobierane z UPC, po prostu jest to tzw. antena zbiorcza, nie mam w domu instalacji tej firmy.

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: TV Sony + moduł CI + antena zbiorcza?

Post autor: Jingiel »

Masz podprowadzoną kablówkę a w niej cyfrowe programy. Jak widać dwóch nie zakodowali, ale resztę jak najbardziej. No i niestety moduł mpeg4 nie rozwiąże twojego problemu zapewne.

Zablokowany