Odbiór DVB-T w samochodzie

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
janeczek3

DVB-T t samochodzie

Post autor: janeczek3 »

Chcę kupić stację multimedialną do auta, najlepiej na androidzie. Będzie tam też tv - czy miał ktoś już styczność z tv w aucie i może coś doradzić jak to odbiera, jaka jest dobra antena itp.?

Norbiki

Re: DVB-T t samochodzie

Post autor: Norbiki »

Prawie każda wypowiedź powyżej dotyczyła Telewizji czy to samochodzie osobowym czy ciężarowym. Tak jak powyżej koledzy opisywali dużo zależy od samego tunera i anteny. Mam znajomych, którzy na yachtach korzystają z tunerów oraz anten dookólnych DVB-T MDA 100 działają one do około 70węzłów wg. zapewnień producenta, lecz w rzeczywistości nie jest już tak pięknie.

Optymalne działanie można określić na około 30 węzłów czyli trochę mniej niż 60km/h.

Awatar użytkownika
PeterMac
Posty: 234
Rejestracja: 17 lipca 2011, o 13:55
Odbiornik: TV: Sony KDL-46HX850, KDL-46Z4500,
WIWA HD-50 NEW
Instalacja antenowa: Siatka szer.(strych, budynek I piętr.) + symetryzator 21-69 kabel Triset 113PE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża / RTON Żórawina

Re: Odbiór DVB-T w samochodzie

Post autor: PeterMac »

Panowie a jak wygląda sprawa oglądania DVB-T na terenie Wrocławia w samochodzie na postoju na urządzeniach typu nawiagcja z wbudowanym tunerem dvb-t.
Czy będzie to działać na takich małych antenkach dwóch które wystają na boku z tej nawigacji, oczywiście nie zależy mi na stabilnym odbiorze podczas jazdy, wystarczy jak będzie chodzić przyzwoicie w czasie postoju.
Np. takie cos
http://www.skapiec.pl/site/cat/44/comp/4785754

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Odbiór DVB-T w samochodzie

Post autor: plecho1 »

Przy tak dużych mocach nadawania ze ślęży Mux1 i Mux2 powinieneś odebrać. Jeśli jednak anteny te były by niewystarczające, możesz zastosować zewnętrzną antenę z podstawką magnetyczną typu korona http://image.ceneo.pl/data/products/325 ... korona.jpg

Awatar użytkownika
PeterMac
Posty: 234
Rejestracja: 17 lipca 2011, o 13:55
Odbiornik: TV: Sony KDL-46HX850, KDL-46Z4500,
WIWA HD-50 NEW
Instalacja antenowa: Siatka szer.(strych, budynek I piętr.) + symetryzator 21-69 kabel Triset 113PE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża / RTON Żórawina

Re: Odbiór DVB-T w samochodzie

Post autor: PeterMac »

dzięki, ta antena do auta się nadaje ? i gdzie to się montuje na magnez się przytwierdza na zewnątrz ? trochę to nie estetyczne hehe, stojąc w korku wyciągać takie coś :) niezbyt mi się uśmiecha.

quazi

Re: Odbiór DVB-T w samochodzie

Post autor: quazi »

Witajcie

Zapytam tutaj żeby nie zakładać nowego wątku.
Kupiłem tu i ten odbiornik:
http://www.krakowrtv-sara.pl/product.php?id_product=338

Wiecie może jaki to model ? Jest bardzo no-name oprócz logo Canva przy starcie.
Czy istnieje jakaś aktualizacja softu ?

Najnowszy jaki znalazłem (na elektrodzie) to plik o nazwie 120517.mainapp.hi3560q, po aktualizacji soft datuje się na 17 maja 2012, wersja V1.0.3.101208
Po aktualizacji znacznie poprawiło się wyszukiwanie kanałów.
Dodam tylko że działa całkiem sprawnie. Muszę jeszcze powalczyć z drugą anteną (była dołączona do kompletu - drutowa, przyklejana do szyby). Czasami jest problem z synchro audio-video, ale myślę że jest to problem właśnie z polepszeniem umiejscowienia drugiej anteny.
W warszawie występują przerwy w odbiorze głównie w tunelach i na trasie łazienkowskiej w tych zagłębieniach w centrum.
Czy tuner ten potrafi odtwarzać filmy .avi i inne ? Wiem że dziwne pytanie bo mam ten tuner ale albo nie mogę znaleźć gdzie się odtwarza te filmy albo coś ich nie chce czytać jak są na pendrivie. Po wejściu w menu w "Odtwarzanie filmów" wyświetla jedynie coś w rodzaju "Plik nie jest TS". Jak mu wrzuciłem film w formacie TS to też nie zareagował :)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Odp: Odbiór DVB-T w samochodzie

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Czy 'widzi' i dekoduje programy HD?
Czy obsługuje dźwięk DD /DD+ ?

Z opisu produktu wynika, że nie, ale spotkałem wiele błędnych opisów odbiorników, dlatego ważna będzie informacja od użytkownika.

quazi

Re: Odbiór DVB-T w samochodzie

Post autor: quazi »

Nie widzi kanałów w HD. Znajduje jedynie ogólnodostępne i kodowane.
DD chyba też nie obsługuje, nie znalazłem w menu nic co by to potwierdzało (możliwość ustawiania, przełączania, itp)
Dzisiaj zrobiłem próbę i wychodzi na to że plików filmowych nie odczyta.
Skopiowałem na pendrive`a filmiki w różnych formatach: mpg, avi, mkv i jeszcze ze dwa i żadnego nie widział.
Widzi natomiast tylko to co sam nagra. Jest możliwość nagrywania tv na usb i zapisuje to z rozszerzeniem właśnie .ts.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Odbiór DVB-T w samochodzie

Post autor: m@rtops »


quazi

Re: Odbiór DVB-T w samochodzie

Post autor: quazi »

Dokładnie. Wygląda to na klony jednego chińczyka.
Niestety o AVI info brak :(

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w samochodzie

Post autor: Jarosław Bałuka »

quazi pisze:Nie widzi kanałów w HD. Znajduje jedynie ogólnodostępne i kodowane.
Ano niestety nie ma prawa zobaczyć HD:

Kod: Zaznacz cały

• Video dekoder: MPEG-4 / H.264 / AVC SD MP @ L3 

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Odbiór DVB-T w samochodzie

Post autor: m@rtops »

a w nazwie "jak byk" :oops:
NVOX DVB 998 HD

Dziadzia40a

Tuner DVB-T - Samochód - Blaupunkt New York 835 + Antena.

Post autor: Dziadzia40a »

Witam serdecznie forumowiczów,
wiem, ze tego typu temat był powielany wielokrotnie, z tą jednak równicą chcę go odświeżyć (obecne są z przełomu 2012 roki) i uzyskać odpowiedzi stricte na moje pytania. Przeglądam Wasze forum od kilkunastu dni, widzę tu ogromną aktywność czym jestem miło zaskoczony, dlatego myślę, że uzyskam tu cenne wskazówki i odpowiedzi.
Teraz do rzeczy...
Posiadam staję Navi: Blaupunkt New York 835 (6,3 cala) w samochodzie Hyundai (sedan). Chciałbym zamontować do niej TV (tuner), który to umiliłby mi i mojej ukochanej (innym pasażerom również) drogę min. z Wrocławia do Łodzi (200 km). Czytam, szukam, analizuję i ... własnie nie wiem jak się do tego zabrać.
Zaznałem Tuner

1. AUDIOMEDIA DT30HD - 600,00 zł
2. Naviheaven NA-1002 - ok 420,00 zł
3. NVOX DVB-T688A - ok 410,00 zł.

Antenę albo zrobiłbym sam z układem V albo kupiłbym jakąś aktywną - przymocowaną do tylnej szyby x 2, a sam tuner schowałbym do schowka. Teraz zasadnicze pytanie, czy wgl istnieje możliwość odbioru TV cyfrowej podczas trasy 200 - 250 km? Pytanie dwa: wiem, że najlepiej jakby Tuner miał możliwość odbioru HD, wiec pytanie, może mi polecicie jakiś w rozsądnej cenie? Te które wyżej wymieniłem (chyba) nie mają możliwość odbioru HD, tak? Czytałem, że większość użytkowników chce używać TV w mieście - a ja właśnie chce TV na trasę. Rozumiem również, że przy dużych prędkościach mogą być zaniki sygnału, z tym, że akurat ja poruszam się w przedziale od 100 km/h do 150 km/h.
Czy Video decoder H.264 - oznacza dobrą jakość obrazu - mini HD? :P
Proszę o porady, i przepraszam za ew. powielenie tematu (w miarę podobnego)

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Tuner DVB-T - Samochód - Blaupunkt New York 835 + Antena

Post autor: lustracja »

Dekoder musi być H264 i to nie ma nic wspólnego z jakością obrazu tylko kodowaniem.

a może coś takiego
http://www.aliexpress.com/item/Car-mobi ... 44091.html

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Odbiór DVB-T w samochodzie

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Najpierw trochę krytyki:
:arrow: 150 km/h na trasie do Wrocławia :o
:arrow: i jeszcze chcesz sobie umilać podróż telewizją :o :o
no to się przynajmniej tym publicznie nie chwal.

A teraz trochę konkretów.
Oczywiście dobra antena i odbiornik diversity pozwolą coś złapać, ale sieć DVB-T jest zaprojektowana do odbioru stacjonarnego, więc na odbiór w ruchu przy większych odległościach od nadajnika bym nie liczył. Przy prędkościach, które podałeś to całkiem zapomnij o stabilnym odbiorze "w trasie".

Dziadzia40a

Re: Odbiór DVB-T w samochodzie

Post autor: Dziadzia40a »

150 km/h = S8 ;]
Umilać podróż - na pewno nie poprzez oglądanie TV a jej słuchanie - wiadomości itp. i podana prędkość to z górki i z zachowaniem bezpieczeństwa na drodze, wiec proszę się nie martwić o bezpieczeństwo innych (bardzo często trafiam na korki w których to stoję kilkadziesiąt minut - np. Wieluń...)

Co do konkretów to jestem MEGA POZYTYWNIE zaskoczony działaniem forum, mój wątek został przeniesiony do właściwego po kilku minutach - super.

Odbiornik diversity - mam rozumieć, że to dodatkowo urządzenie po za Tunerem tak? - które to łapie/wyszukuje częstotliwość automatycznie?
Wiem, ze DVB-T to naziemna stacjonarna Telewizja, wiem też że jest rodzaj TV - z "H" - przeznaczony do odbioru mobilnego, z tym, że z pozyskanych info wynika, ze od czerwca ma ona zostać "zlikwidowana", więc nic z tego i pozostaje odbiór tylko taki, racja?

A może jakiś modem WiFi zamiast Tunera do odbioru TV? Może za pomocą mobilnego internetu można odbierać TV?

A co do samego tunera - to on też musi być "dobry" czy raczej uwagę zwrócić na ten odbiornik i antenę a sam tuner kupić tani?
Ostatnio zmieniony 21 lutego 2014, o 13:36 przez Dziadzia40a, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Odbiór DVB-T w samochodzie

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Odbiornik diversity - to tuner z możliwością podłączenia co najmniej 2 anten. Rozsunięcie w przestrzeni tych anten (spcace diversity) i umiejętne sumowanie sygnału w odbiorniku znacząco poprawia odbiór.

DVB-H nie istnieje. Istnieje Telewizja Mobilna oferowana przez Cyfrowy Polsat, nadawana w standardzie DVB-T. Musisz u nich sprawdzić jakie maja pokrycie terenu i czy mobilność nie oznacza chodzenia po mieście, a nie jeżdżenia >100km/h.

Radia przez net na telefonie słuchałem. Też trochę rwie, ale sieć 3G jest ciągle udoskonalana. Telewizji na komórce nie testowałem.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Odbiór DVB-T w samochodzie

Post autor: lustracja »

Tablet z WIFI i lub tuner DVB-T jak jakieś mobilne rozwiązania

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Odbiór DVB-T w samochodzie

Post autor: pawelll »

JaroslawMroczkowski pisze:Telewizji na komórce nie testowałem.
Testowałem (jako pasażer) TVPStream w komórce jadąc A4 Kraków- Wrocław. Ok. 40% trasy ma pokrycie wystarczające do oglądania. Przy większych prędkościach są problemy.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Odbiór DVB-T w samochodzie

Post autor: lustracja »


Zablokowany