Napisy DVB

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Napisy DVB

Post autor: giaur500 »

Witam,

Pytanie raczej do osób reprezentujących Emitel. Dlaczego nadawane napisy nie są kodowane w utf-8? Już wcześniej ten temat się przewijał. Dość powiedzieć, że kodowanie ISO 8859-2 nie jest z reguły dobrze obsługiwane na komputerach z systemem bez zainstalowanej polskiej lokalizacji.

Tego problemu nie ma w przypadku kodowania utf-8, które jest już w zasadzie standardem wszędzie, od kodowania znaków non-ascii na stronach internetowych po napisy w filmach hd. Po prostu kodowanie takie jak jest teraz przysparza nieraz sporo problemu z niektórymi urządzeniami lub oprogramowaniem na systemach z innymi wersjami językowymi systemu operacyjnego niż polski i ja sam osobiście kilka razy się z tym zetknąłem. Zapewne dlatego TVP Polonia nadaje napisy bez polskich znaków.

Czy jest jakiś konkretny powód aby nie nadawać napisów w utf-8? Czy specyfikacja napisów dvb nie przewiduje kodowania w utf-8? Jeśli jest to możliwe, to chyba dobrym pomysłem byłaby zmiana kodowania.

Bartosz Czach

Re: Kodowanie napisów dvb

Post autor: Bartosz Czach »

Chyba Polsat coś kombinuje z UTF-8 w napisach. Na Mediasatach mam jakieś krzaki zamiast polskich znaków diakrytycznych. ISO-8859-2 to standard dla Polski, zawierający pełną specyfikację. UTF-8 to niestety proteza.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Kodowanie napisów dvb

Post autor: giaur500 »

I tu się mylisz. Problem w tym, że Polska nie jest centrum świata informatycznego, więc reszta świata ma gdzieś jaki standard jest "dla Polski".

Natomiast unicode w samym swoim założeniu jest przewidziany do obsługi wszystkich "znaczków" i "krzaczków" narodowych a jednocześnie jest obecnie obowiązującym standardem - na "narodowe" systemy kodowania już mało kto zwraca uwagę, bo są od co najmniej 5 lat uznawane za przestarzałe i wycofywane. Gdybyś siedział chociaż trochę w temacie programowania czy webmasteringu to sam byś o tym wiedział.

Nie wiem jak to się ma do epg - może tutaj sytuacja wygląda inaczej i wiele urządzeń jest nastawionych na narodowe zestawy znaków. W każdym razie - kodowanie inne niż utf-8 nie jest już praktycznie stosowane w żadnej dziedzinie o której mi wiadomo.

Nawet to forum i cała strona Emitela to utf-8, dziś nie znajdziesz już żadnej strony w internecie gdzie jest stosowane latin 2 bo nigdzie poza Polską strona taka nie wyświetli się prawidłowo. Podobnie rzecz wygląda z oprogramowaniem posiadającym polską wersję językową.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Kodowanie napisów dvb

Post autor: qwerty »

To czemu do grup dyskusyjnych jest ISO 8859-2, a UTF-8 jest warunkowo akceptowalny?

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Strona kodowa napisów DVB

Post autor: giaur500 »

Których? Zresztą, powód może być mniej więcej taki sam, jak nie akceptowanie gdzieś wiadomości email w formacie html - jakieś stare naleciałości, dzisiaj już nie mające w zasadzie racji bytu. W usenecie też zabronione było zapewne utf-8, a nawet polskie znaki były zabraniane - tylko co z tego, skoro dziś realia są już inne.

O specyfikacji dvb-t jednak nie wiem za wiele i dlatego założyłem ten wątek - może tutaj faktycznie utf-8 to niespotykanie zjawisko, chociaż mocno bym był tym zaskoczony. W końcu z punktu widzenia każdego - lepiej i łatwiej jest jeśli urządzenie/oprogramowanie obsługuje jeden ogólnie znany standard utf-8 niż X standardów na każdy region świata, a w praktyce wygląda to tak że każdy dba tylko o "swój" region, olewając resztę.

Bartosz Czach

Re: Strona kodowa napisów DVB

Post autor: Bartosz Czach »

Wiedz geniuszu, że UTF-8 nie jest stosowany wszędzie. Nadal wdraża się rozwiązania w oparciu o ISO 8859-2. Dlaczego? Ponieważ jest to międzynarodowa norma.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Strona kodowa napisów DVB

Post autor: giaur500 »

No tak. Tak samo jak wdraża się format obrazu 4:3 albo telewizję analogową. To też są międzynarodowe normy. Gdzieniegdzie nawet tworzy się oprogramowanie w języku cobol i podobnie ma się rzecz z iso-88592-2. Jest to międzynarodowa norma, ale nieco przestarzała.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Strona kodowa napisów DVB

Post autor: Puma »

Dokładnie giaur500, jak robi się strony to jest obciach robić je w kodowaniu windows, podobnie zaczyna się w iso które jest tylko do krajów środkowo-wschodniej europy. Natomiast utf jest uniwersalny bo można dać wszystko a z czasem będzie nowsza wersja utf-16.

nkp123

Re: Strona kodowa napisów DVB

Post autor: nkp123 »

A ja podejdę od strony technicznej: napisy w Unicode wymagają dużo większej przepływności (2 razy?). Podobnie rzecz się ma z EPG i innymi usługami tekstowymi.

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: Strona kodowa napisów DVB

Post autor: momus »

nkp123 pisze:A ja podejdę od strony technicznej: napisy w Unicode wymagają dużo większej przepływności (2 razy?). Podobnie rzecz się ma z EPG i innymi usługami tekstowymi.
Nie do końca 2x większej, jeśli dobrze pamiętam: słowo "który" wymaga przesłania dokładnie 6 bajtów (1 bajt na każdy znak, 2 na ó ), "łyżka" wymaga 7 bajtów do przesłania, znaki narodowe są kodowane na 2 bajtach, pozostałe zwyczajnie na 1, tyczy się to wszystkich języków. Znak € wymaga 3 bajtów, zatem ciąg znaków "zł €" również wymaga 7 bajtów do zapisania w utf-8


P.S. utf-8 nie zawiera wszystkich znaków, a większość, ma problemy z "chińskimi" nie ma całego podzbioru bo się nie zmieściły, utf-16 za to tak ;)

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Strona kodowa napisów DVB

Post autor: giaur500 »

O ile dobrze kojarzę, to każdy znak spoza standardowego zestawu ascii to 2 bajty. Czyli nie można powiedzieć że 2x więcej bo w praktyce nie będzie to całe 2x więcej.

@momus
Masz rację, ale weź pod uwagę ile znaków zawiera "alfabet" chiński. W praktyce i tak stosuje się tzw. chiński uproszczony, bo tego "normalnego" to nikt by nigdzie nie pomieścił.

Jako ciekawostkę powiem, że przeciętny mało wykształcony chińczyk aby nie być uważany za analfabetę powinien znać ponad 1500 znaków (różnych!), przeciętny Chińczyk operuje około 3500 znakami (to wystarcza do całkowitego zrozumienia większości tekstów), a najbardziej wykształceni znają ich około 6000. Największy słownik chiński jaki kiedykolwiek wydano zawiera 50 tys unikalnych znaków, ale obecnie w użyciu jest maksimum 7 tysięcy.

Dlatego chiński to jest tak jakby "oddzielna sprawa". Pismo uproszczone zawiera 50% mniej znaków co i tak jest kłopotliwe.

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Napisy DVB i ich anamorficzność?

Post autor: kasper93 »

Witajcie,

Mam pytanie, dot. napisów DVB. Mianowicie chodzi o wyświetlanie ich w przypadku gdy mamy do czynienia z anamorficznym video. Żeby nie przeciągać chodzi o to czy bitmapa napisów powinna być rozciągnięta do obrazu czy po prostu nałożona na tenże obraz. Specyfikacja tego do końca nie wyjaśnia. Owszem bardziej logicznie wydawałoby się nałożenie napisów na klatkę obrazu i rozciągnięcie do 16:9, ale z tego co zauważyłem napisy często wyglądają lepiej gdy nie są rozciągnięte. Fakt czcionka jest (chyba) przystosowana do obu przypadków, bo jest dosyć wąska. Ale nie chodzi mi o to co wygląda lepiej tylko o techniczny aspekt. Więc nie będę wstawiał screenów :)

Byłoby super, gdyby ktoś był wstanie dać twardy zapis w specyfikacji, albo cokolwiek, bo chciałbym mieć pewność.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Napisy DVB

Post autor: sirdaniel »

Sam pytałeś więc nie narzekaj ;P twardy zapis językiem technicznym po angielsku tu http://www.etsi.org/deliver/etsi_en/300 ... 10501p.pdf strona nr 16
Mam nadzieję że dobrą specyfikację dałem.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Napisy DVB

Post autor: Anduraki »

oj tam oj tam - moim zdaniem najlepiej pogodzić wszystkich i dać napisy UTF-8 albo ANSI. Raczej wszystkie odbiorniki obsługują te dwa sposoby kodowania napisów. Natomiast duże NIE dla unicode oraz ISO

Boru17
Posty: 1
Rejestracja: 11 lipca 2015, o 09:11
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Napisy DVB

Post autor: Boru17 »

Witam...od kilkunastu dni nie są emitowane napisy DVB na kan TVP....czy to wina nadawcy czy jest inna przyczyna....proszę o info

Zablokowany