Kiedy parametry odbiornika oficjalne?

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Lew2
Posty: 34
Rejestracja: 20 stycznia 2009, o 18:17

Kiedy parametry odbiornika oficjalne?

Post autor: Lew2 »

Czekam już ponad pół roku, aż MI zatwierdzi parametry odbiornika telewizyjnego. W Samsungu mi powiedzieli, że jak tylko będzie oficjalna specyfikacja, to oni w ciągu miesiąca są w stanie wprowadzić we wszystkich modelach. Niestety żaden 32-calowy Samsung nie ma MPEG-4, dopiero 40-calowe mają.

Mam dziurę w segmencie pod 32 calowy LCD i nie mogę się doczekać kiedy będę mógł nabyć TV. Żonę już drażnią te kable antenowe wystające ze ściany i czekające i wcale ją nie cieszy że z miesiąca na miesiąc TV są coraz tańsze.

1) Czy na dzień dzisiejszy mogę przyjąć że kupno dowolnego telewizora z MPEG-4 jest poprawne?
2) Czy ktoś wie kiedy będą parametry odbiornika zatwierdzone?

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: Kiedy parametry odbiornika oficjalne?

Post autor: kemi73 »

Tego nie wie nikt, ja osobiście naciskam KRRiT by przedstawiła normy wg których mają nadawać DVB-T ale na razie bezskutecznie. Widzę z Twojej wypowiedzi że Samsung stosuje taką sama spychologie jak Sharp.

Romcio

Re: Kiedy parametry odbiornika oficjalne?

Post autor: Romcio »

tylko ze sharp ma modele 32 calowe z mpeg4 :D

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: Kiedy parametry odbiornika oficjalne?

Post autor: kemi73 »

Chętnie poznam listę tych modeli :), a tak serio to ma cały jeden model *DH65E chyba że wg Ciebie rozmiar w calach to kolejne modele :)

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: Kiedy parametry odbiornika oficjalne?

Post autor: Przecin »

Modele 32 calowe z tunerem MPEG4 występują w seriach: DH65E, DH66E i DH77E. :D

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: Kiedy parametry odbiornika oficjalne?

Post autor: kemi73 »

No proszę Sharp mnie zadziwia, jednak da się produkować odbiorniki z mpeg4, tylko co teraz z tymi starszymi złomami skoro NP4 i tak na nich nie działa.

RobertB

Re: Kiedy parametry odbiornika oficjalne?

Post autor: RobertB »

Obym był złym prorokiem ale niestety wydaje mi się że Sharp ma posiadaczy starszych modeli w tzw. czterech literach :(
Moduł MPEG-4 miał być wypuszczony przez Sharpa jeszcze w zeszłym roku (2008) a mamy już luty 2009 i dalej cisza. Infolinia uparcie zgania na brak oficjalnych parametrów odbiornika dla Polski, co jednak nie przeszkodziło Sharpowi wypuścić mowych modeli z MPEG-4.

Ps.
Sam jestem posiadaczem Sharpa LC-42XL2E

macklim

Re: Kiedy parametry odbiornika oficjalne?

Post autor: macklim »

Sony seria W4000 ma tuner AVCHD i to w dodatku podwójny, bo kablowy i naziemny. Odbierałem nim testy HD MPEG-4 w mojej kablówce. Są m.in modele 32 i 40 cali . Ciekawe, że Sony wprowadziło TV MPEG-4 rok temu bez oglądania się na jakąkolwiek specyfikację i to była doskonała decyzja.

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kiedy parametry odbiornika oficjalne?

Post autor: JarekM »

wprowadziło TV MPEG-4 rok temu bez oglądania się na jakąkolwiek specyfikację i to była doskonała decyzja.
Trudno dziś dyskutować o doskonałości tej decyzji w odniesieniu do DVB-T. Dowiemy się o tym za jakiś czas. Nadal jest propozycja by programy HD były nadawane TYLKO z fonią E-AC3 (DolbyDigital Plus) co w przypadku telewizorów nie obsługujących tego formatu fonii będzie oznaczać ciszę. Rozważanych jest też kilka innych opcji, które mogą spowodować niespodzianki dla użytkowników niektórych typów odbiorników.
Cieszę się, że na rynku jest coraz więcej odbiorników AVC ale do czasu publikacji Rozporządzenia Ministra Infrastruktury zawierającego specyfikację odbiornika DVB-T wiele się może zdarzyć.
Uprzedzając pytania - nie wiem kiedy ten dokument zostanie opublikowany.

scanya
Posty: 152
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kiedy parametry odbiornika oficjalne?

Post autor: scanya »

JarekM pisze:...Nadal jest propozycja by programy HD były nadawane TYLKO z fonią E-AC3 (DolbyDigital Plus) co w przypadku telewizorów nie obsługujących tego formatu fonii będzie oznaczać ciszę...
Tak się akurat składa że TV Sony z serii W4000 posiadają również dekoder E-AC3.

Lew2
Posty: 34
Rejestracja: 20 stycznia 2009, o 18:17

Re: Kiedy parametry odbiornika oficjalne?

Post autor: Lew2 »

Dla porządku podam link do omawianego dokumentu:

http://bip.mi.gov.pl/pl/bip/projekty_ak ... _12_02.pdf

AntekGuma

Re: Kiedy parametry odbiornika oficjalne?

Post autor: AntekGuma »

Portal Telepolis napisał. "W Monitorze Polskim ukazało się wreszcie ogłoszenie, które zaczyna proces cyfryzacji telewizji naziemnej. Ogłoszenie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, które ukazało się w Monitorze w piątek, dotyczy uruchomienia pierwszego multipleksu cyfrowej telewizji naziemnej - pisze Rzeczpospolita." pkt3 : składowa wizji sygnału telewizyjnego będzie nadawana z wykorzystaniem algorytmu kompresji H.264/AVC :D I już po spekulacjach. :D

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kiedy parametry odbiornika oficjalne?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

W ogłoszeniu KRRiT podano tylko rodzaj kompresji obrazu. Tą kwestię memy już jasną, ale do pełnej specyfikacji odbiornika jeszcze daleko. Pocieszające jest to, że musi ona zostać opublikowana przed uruchomieniem emisji na pierwszych obszarach co ma nastąpić nie później niż z końcem września.
Bez tego producenci nie będą w stanie przygotować odbiorników w pełni zgodnych z tymi wymaganiami.
>> Pełna treść ogłoszenia KRRiT <<

janek 77

Re: Kiedy parametry odbiornika oficjalne?

Post autor: janek 77 »

Cała cyfryzacja ignoruje konsumenta. Dowód. Dalej nie widzę oficjalnych parametrów odbiornika. Pewnie pojawi się ostatniego dnia tj.30 września, choć nie zdziwię się, że znajdą się "przyczyny" opóżnienia.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: Kiedy parametry odbiornika oficjalne?

Post autor: kemi73 »

Ja już chyba znam jedną z przyczyn, zapytałem KRRiT jak się ma sprawa abonamentu po wyłączeniu analogu, skoro abonament jestem zobowiązany płacić skoro mój odbiornik jest gotowy do odbioru telewizji. A co w przypadku wyłączenia analogu nadal będzie gotowy ?. na razie czekam na odpowiedź zobacze co napiszą i poinformuje na forum :).

varicap

Re: Kiedy parametry odbiornika oficjalne?

Post autor: varicap »

Specyfikację odbiorników podobno msi zatwierdzić UE.
Ale projekt lezy już półtora roku jeśli nie dwa.
Czy UE tak wolno pracuje czy też ktoś wysłął go im dopiero niedawno ?
vari

Awatar użytkownika
rppmedia
Posty: 124
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sharp 32DH65E
Dual 500
Clint H1
Instalacja antenowa: Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: Kiedy parametry odbiornika oficjalne?

Post autor: rppmedia »

Na temat parametrów urządzeń końcowych (odbiorników) można przeczytać na stronach Ministerstwa Infrastruktury
http://bip.mi.gov.pl/pl/bip/projekty_ak ... zysty_.pdf

a także na stronach UKE
http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?pla ... &page=text

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kiedy parametry odbiornika oficjalne?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

varicap pisze: Czy UE tak wolno pracuje czy też ktoś wysłał go im dopiero niedawno ?
Przybliżony termin wysłania widać na stronie MI. Dokument wymagał uzgodnień międzyresortowych, a następnie został wysłany do notyfikacji. "Ustawowy" termin odpowiedzi minął, więc odpowiedź Komisji Europejskiej też już chyba przyszła...

janek 77

Re: Kiedy parametry odbiornika oficjalne?

Post autor: janek 77 »

To pięknie :lol: Tylko dlaczego zezwala się na sprzedaż odbiorników TV, które nie spełniają parametrów do ostatniej chwili. Zamiast podać obowiązujące parametry w momencie ich przyjęcia. Przecież tak łatwo jest zakazać np. produkcji żarówek i nakazać energooszczędne: to nic że zawierają rtęć i niedługo bedize problem z ich utylizacją ..patrz każą za taką oszczędność zapłacić. Tu też sprzedły się TV to teraz wciśnie się rodakom przystawki

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Kiedy parametry odbiornika oficjalne?

Post autor: Puma »

Zdajesz sobie sprawę że zakazać czegoś nie jest tak łatwo? Zwłaszcza zakazać koncernom zagranicznym. Obecne telewizory z MPEG-2 przychodzą z zachodnich magazynów gdzie tam nie idzie ich sprzedać a u nas ludzie kupią wszystko.
Telewizory bez MPEG spełniają jakieś tam normy i dobrze że ich nikt nie zakazał sprzedaży bo nie każdy potrzebuje MPEG np. odbiór satelitarny lub kablowy. Telewizory MPEG-2 lub 4...wystarczy kampania informująca o tym, niestety nikt tego nie robi i tu jest problem


Wracając do przykładu żarówek, nikt nie zakazał PRODUKCJI żarówek a jedynie SPRZEDAŻY na rynek Unii Europejskiej. Produkcja ma się dobrze, jest sprzedawana na wschód.

Zablokowany